Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Skala trudności zjazdów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#41 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13063 postów
  • Na forum od: 11.2007
7973
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 15 kwiecień 2015 - 12:20

dziekuje za wszystkie wyjasnienia - tak to tez rozumiem.

Czego nigdzie nie ma , to gradacja ekspozycji -  mowi sie o wiekszej czy mniejszej, co  instykt dyktuje

Ale skalli  ekspozycji nie ma - wiec z jakiej racji w klasyfikacji uzywa sie slow wieksza/mniejsza? przeciez to zupelnie subiektywne

w nachyleniu sa stopnie.......................wytlumaczenie, ze ekspozycja jest lub jej nie ma jest.....................nieprecyzyjne.....

Cześć

Myślę, Kuba, że z założenia takiej gradacji być nie może ze względu na bardzo subiektywne poczucie ekspozycji na dodatek - pisał o tym Gienek DK10 - zmieniające się w różny sposób w czasie, wraz z przyzwyczajeniem do ekspozycji, wiekiem, doświadczeniem itd.

Np.: Swego czasu miałem dość poważny wypadek w górach, który całkowicie zmienił moje poczucie tego co jest akceptowalna ekspozycją i praktycznie blokował mnie psychicznie. Z tego względu miedzy innymi zaprzestałem wspinania poza skałkami bo psychika czyniła mnie niebezpiecznym nie tylko dla siebie ale (przede wszystkim) dla partnera.

Pozdrowienia

#42 tatmak

tatmak

Użytkownik

• PipPip
  • 280 postów
  • Na forum od: 02.2009
177
  • Umiejętności: 6
  • Trójmiasto

Napisano 15 kwiecień 2015 - 12:27

...........................................

Tak nawiasem mówiąc, w wypowiedzi fredowskiego pojawiło się wyrażenie „być w ekspozycji”, czy można tak w ogóle powiedzieć po polsku? Mnie to zupełnie nie brzmi – może niesłusznie. Bo „na ekspozycji” mogą z pewnością być manekiny, ale czy wspinacz może „być w ekspozycji”, dla mnie naturalniej byłoby powiedzieć „w miejscu o wysokiej ekspozycji”. Pytam, nie krytykuję.

............................................

Ja nie wspinacz, ja dawny turysta tatrzański co trochę pochodził (znawcą nie jestem, ale trochę w Tatrach polskich przeszedłem, prawie wszystko po szlakach no i troszkę poza :ph34r: , z elementami wspinaczki :rolleyes: ). Ekspozycja w moim przypadku dotyczy raczej letnich szlaków turystycznych, bo na nartach w porządnej ekspozycji nie byłem. No właśnie, napisałem: "w ekspozycji nie byłem". Tak się wtedy mówiło (nie wiem jak teraz). Bycie w ekspozycji dla jednych znaczyło "nie patrz w dół", dla innych "przestań szpanować przed dziewczynami i skup się na chwilę". Eksponowane szlaki, bycie w ekspozycji, to były oczywiste określenia, których nikt nie definiował, a jak ktoś nie wiedział o co chodzi, to się dowiadywał jak wlazł w ekspozycję. Być może "bycie w ekspozycji" wspinaczkowej, turystycznej czy narciarskiej się różnią, pewnie tak. "Bycie w ekspozycji" jest dla mnie ozywistym określeniem, ale czy ktoś czuje, że już jest w ekspozycji, czy jeśzcze nie, to już nie jest taka prosta sprawa dla turysty (wspinaczom chyba łatwiej).

To tak nawiasem do Twojego nawiasu.

Pzdr

tatmak

#43 bakkz

bakkz

Jadziu

• PipPipPipPip
  • 1108 postów
  • Na forum od: 11.2014
842
  • Umiejętności: 7
  • Bielsko-Biała/ Nowy Sącz

Napisano 15 kwiecień 2015 - 12:33

No właśnie, napisałem: "w ekspozycji nie byłem". Tak się wtedy mówiło (nie wiem jak teraz).

Wielkie dzięki, o taką informację mi chodziło.

#44 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13063 postów
7973
  • Warszawa

Napisano 15 kwiecień 2015 - 13:04

Ja nie wspinacz, ja dawny turysta tatrzański co trochę pochodził (znawcą nie jestem, ale trochę w Tatrach polskich przeszedłem, prawie wszystko po szlakach no i troszkę poza :ph34r: , z elementami wspinaczki :rolleyes: ). Ekspozycja w moim przypadku dotyczy raczej letnich szlaków turystycznych, bo na nartach w porządnej ekspozycji nie byłem. No właśnie, napisałem: "w ekspozycji nie byłem". Tak się wtedy mówiło (nie wiem jak teraz). Bycie w ekspozycji dla jednych znaczyło "nie patrz w dół", dla innych "przestań szpanować przed dziewczynami i skup się na chwilę". Eksponowane szlaki, bycie w ekspozycji, to były oczywiste określenia, których nikt nie definiował, a jak ktoś nie wiedział o co chodzi, to się dowiadywał jak wlazł w ekspozycję. Być może "bycie w ekspozycji" wspinaczkowej, turystycznej czy narciarskiej się różnią, pewnie tak. "Bycie w ekspozycji" jest dla mnie ozywistym określeniem, ale czy ktoś czuje, że już jest w ekspozycji, czy jeśzcze nie, to już nie jest taka prosta sprawa dla turysty (wspinaczom chyba łatwiej).

To tak nawiasem do Twojego nawiasu.

Pzdr

tatmak

Cześć

Uświadomiłeś mi, że (jeżeli już zagłębiamy się w semantykę) to określenie "ekspozycja" jest dla mnie nijako oficjalne, literackie, że tak powiem.
W praniu mówiło się o lufie, lufcie, powietrzu, zazwyczaj z dodatkiem określnika stopniującego w stylu "że ja p......e" jeżeli ekspozycja była naprawdę spora. ;)

Pozdrowienia

#45 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9381 postów
  • Na forum od: 09.2006
3637
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 15 kwiecień 2015 - 13:14

Oto obiecany cytat:

"79. NA KOZI WIERCH ŻLEBEM KULCZYŃSKIEGO

Szlak o wysokogórskim charakterze - śmiało poprowadzony skrajem pn. ścian Koziego Wierchu. Trudności umiarkowane, na dłuższym odcinku duża, choć zakryta ekspozycja."

(Józef Nyka, Tatry, Wydanie II, 1994)

Cześć

Uświadomiłeś mi, że (jeżeli już zagłębiamy się w semantykę) to określenie "ekspozycja" jest dla mnie nijako oficjalne, literackie, że tak powiem.
W praniu mówiło się o lufie, lufcie, powietrzu, zazwyczaj z dodatkiem określnika stopniującego w stylu "że ja p......e" jeżeli ekspozycja była naprawdę spora. ;)

Pozdrowienia

CZYLI TE FRAGMENTY KALSYFIKACJI MOZNA O.......luft roztrzasnac, bo sa nieprecyzyjne - zgadzamy sie? nie chce  gledzic, ale , skoro doszlismy do wniosku, ze ekspozycja jest odczuciem indywidualnym, ladowanie jej jako wyznacznika trudnosci, jest co najmniej nieprecyzyjne

jak nizej

żleby i zbocza o nachyleniu do 40-45st, jeżeli ekspozycja nie jest zbyt wielka, lub 35-40st jeżeli ekspozycja jest duża

S5 : żleby o nachyleniu 45-50st, lub powyżej 40-45st jeżeli ekspozycja jest duża

CBDU

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#46 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13063 postów
7973
  • Warszawa

Napisano 15 kwiecień 2015 - 13:22

CZYLI TE FRAGMENTY KALSYFIKACJI MOZNA O.......luft roztrzasnac, bo sa nieprecyzyjne - zgadzamy sie? nie chce  gledzic, ale , skoro doszlismy do wniosku, ze ekspozycja jest odczuciem indywidualnym, ladowanie jej jako wyznacznika trudnosci, jest co najmniej nieprecyzyjne

jak nizej

żleby i zbocza o nachyleniu do 40-45st, jeżeli ekspozycja nie jest zbyt wielka, lub 35-40st jeżeli ekspozycja jest duża

S5 : żleby o nachyleniu 45-50st, lub powyżej 40-45st jeżeli ekspozycja jest duża

CBDU

Cześć

Myślę, że to nie jest takie proste. Informacja o ekspozycji mówi, że ona występuje a jej oszacowanie w formie skali jest zawsze pewnym przybliżeniem. Jeżeli jesteś doświadczony w materii wiesz mniej więcej jaka ekspozycja odpowiada jakiemu stopniowi w skali natomiast to jak Ty to odbierasz pozostaje cecha indywidualną. Dla jednego powiedzmy ekspozycja na poziomie 3 to luzik na dla drugiego to droga/zjazd, którego nie jest w stanie podjąć.

jedno z drugim się nie kłóci bo wycena jest w miarę obiektywna (z tego w miarę każdy zorientowany zdaje sobie sprawę).

To tak jak we wspinaniu. Jak się sporo wspinasz to wiesz ile to jest V ile VI a ile VI.2 a nawet widzisz różnicę pomiędzy VI.2 a VI.2+ choć na przykład dla kogoś innego to jest bliżej VI.3. Często jest tak, że wyceny są weryfikowane po paru przejściach i nie jest to niczym dziwnym.

Pozdrowienia

• Wujot podziękował za tę wiadomość

#47 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2875 postów
  • Na forum od: 11.2008
3617
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 15 kwiecień 2015 - 13:28

jak nizej

CBDU

To nie rozwiązywanie równań - tylko klasyfikacja!

Tysiące zjazdów zostają wrzucone w określone grupy-zbiory. Daje to pewne ogólne pojęcie - jeżdżę "3-ki" to mogę spróbować "4-ki" ale nie pcham się na "6". Co prawda i tak kluczowe są aktualne warunki bo przy lodoszreni to nawet "1-ki" się nie zjedzie ale jeśli znam klasyfikację to wiem gdzie ewentualnie mogę się znaleźć przy dobrej pogodzie.

pozdro

Wiesiek

widzę, że Mitek bardzo ładnie to objaśnił

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#48 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 415 postów
  • Na forum od: 03.2015
187

Napisano 15 kwiecień 2015 - 13:46

Cześć

Myślę, Kuba, że z założenia takiej gradacji być nie może ze względu na bardzo subiektywne poczucie ekspozycji na dodatek - pisał o tym Gienek DK10 - zmieniające się w różny sposób w czasie, wraz z przyzwyczajeniem do ekspozycji, wiekiem, doświadczeniem itd.

Ja przyznam mam bardzo słabe rozumienie ekspozycji, tym bardziej, że u mnie jest sytuacyjna.

Czym innym jest stanięcie nad krawędzią, a czym innym stanięcie nad tą samą krawędzią trzymając się czegoś.

To samo na nartach - bo zależy kto jak czuje nachylenie stoku stojąc na nartach.

Moim zdaniem "trudność zjazdów" powinna ograniczyć się do:

- nachylenie stoku

- szerokość

- akceptowalność błędu (czy upadek nie kończy się gdzieś na skalach)

- możliwe warunki śniegowe (rodzaj podłoża - regularny piarg czy wystające skałki)

bo niedługo trasy zaczną otrzymywac oceny za wrażenia artystyczne w skali jury gimnastyki artystycznej czy łyżwiarstwa figurowego.

#49 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9381 postów
  • Na forum od: 09.2006
3637
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 15 kwiecień 2015 - 17:47

Ja przyznam mam bardzo słabe rozumienie ekspozycji, tym bardziej, że u mnie jest sytuacyjna.

Czym innym jest stanięcie nad krawędzią, a czym innym stanięcie nad tą samą krawędzią trzymając się czegoś.

To samo na nartach - bo zależy kto jak czuje nachylenie stoku stojąc na nartach.

Moim zdaniem "trudność zjazdów" powinna ograniczyć się do:

- nachylenie stoku

- szerokość

- akceptowalność błędu (czy upadek nie kończy się gdzieś na skalach)

- możliwe warunki śniegowe (rodzaj podłoża - regularny piarg czy wystające skałki)

bo niedługo trasy zaczną otrzymywac oceny za wrażenia artystyczne w skali jury gimnastyki artystycznej czy łyżwiarstwa figurowego.

zeby zamieszac, jak to mam w zwyczaju - ja moge stac nad kilometrowa sciana powiedzmy 55 stopni i nie rusza mnie 

natomiast mam male zaufanie np do balkonow

szczytem byla wycieczka  do WTC przed 9/11 - tam juz terror.

a z kolei zadne  kolejki wiszace nie robia wrazenia......

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#50 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
  • Na forum od: 01.2015
1515

Napisano 15 kwiecień 2015 - 18:56

Witam!

Jeszcze jedna skala do dyskusji. Bo czym więcej się wie to lepiej. Uwzględnia las dla Jana.

Pozdrawiam

PS

Jeszcze strona...i można się za dyskutować

Załączone pliki

#51 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 01.2010
564
  • Jaworzno

Napisano 15 kwiecień 2015 - 21:49

To prawda, nie przytaczałem skali Toponeige ponieważ u nas jest rzadziej używana, ale jest opisana w 4 linku :)

A teraz tak dla porównania... popatrzcie na przedstawione skale i pytanie co bardziej do Was przemawia 2 zjazdy:

1. Mięguszowiecki Szczyt Czarny  przez Kazalnice i Bandziocha zjazd nr 1.8 (str 41, 43 - pdf 21,22)

http://www.miropeto....MengusovskyStit

teraz wycena:

a) Wala i Życzkowski

TR6 ↓1010m →1970m ∆30º N

B) Miro Peto

S3+, E3 (horná a stredná tretina 40-50°, spodná tretina 30-35°)
červený ťažký

2. Mała Wołowa Szczerbina "Zachód Grońskiego" zjazd nr 1.4 (str. 39 - pdf 19)

http://www.miropeto....#GronskehoLavka

a) Wala i Życzkowski

TR6 ↓770m →1500m ∆31º N

B) Miro Peto

S4+, E3,čierny ľahký (45-50°, 2x 5m 55-60°, žľab ku Czar- nemu Stawu 25-35°)

link do książki:

http://chaos.if.uj.e...es/tatwyspl.pdf

#52 JurekP

JurekP

Użytkownik

• PipPipPip
  • 957 postów
  • Na forum od: 04.2008
543
  • Gdańsk

Napisano 15 kwiecień 2015 - 22:56

skoro doszlismy do wniosku, ze ekspozycja jest odczuciem indywidualnym, ladowanie jej jako wyznacznika trudnosci, jest co najmniej nieprecyzyjne

Zgadzam sie. Ekspozycja nie jest obiektywnym wyznacznikiem trudnosci, poniewaz jej wplyw na narciarza jest sprawa indywidualna. Kogos moze paralizowac do tego stopnia, ze w ogole nie bedzie w stanie wykonac zjazdu, a na kogos innego moze miec wplyw wrecz pozytywny - mobilizujacy, zwiekszajacy koncentracje i dajacy dodatkowa przyjemnosc ze zjazdu. Sensowne jest natomiast podawanie zagrozenia spowodowanego ekspozycja jako dodatkowej informacji, tak jak to robi Miro Peto w formie skladnika E (tzn. E1 - E4). Narciarz znajac wplyw ekspozycji na siebie (oraz uwzgledniajac aktualne warunki) moze na tej podstawie oszacowac swoja subiektywna trudnosc zjazdu.

#53 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2520 postów
  • Na forum od: 01.2017
939
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 13 lipiec 2019 - 15:36

Off. Krucho
https://www.se.pl/kr...-qW3n-33Tz.html