Skocz do zawartości

Tatry Mountain Resorts - akcje, inwestycje


szplukasz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

W tym roku, w ramach profitów za akcje nadal chyba nie będzie Szczyrku, za to dojdzie Besenova. Czyli mamy:

- Tatranska Lomnica

- Strbske Pleso

- Jasna-Chopok

- Aquapark "Tatralandia"

- Aquapark "Besenova"

- Spindleruv Mlyn (Czechy)

 

To jednak tylko informacje z forum, na stronie TMR rubryka "korzyści akcjonariuszy" jest w budowie. Ciekawe, czy kiedykolwiek Szczyrk i Śląskie Wesołe Miasteczko będą również wliczone w ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie, jest jeszcze możliwość i sens kupienia tych akcji?

Zamierzałem kupić sezonówkę za 250E/1100zł ale trochę pieniędzy marnuje mi się na lokatach 2,4-2,9%. Na dzień dobry po zakupie 130 akcji za jakieś 13500 zł zyskuję 8% (1100zł) w postaci sezonówki, tracę 2,4-2,9% bo wydałem pieniądze, które leżały na lokacie i zarabiały. Niewiadomą jest kurs akcji. Czyli mam 8%-2,4%=5,6% - tyle może spaść kurs akcji a ja mimo spadku wyjdę na zero [nie licząc spredu :(]

 

Po pierwsze - nie mam jeszcze konta maklerskiego. Mam za to zwykłe konto w mbanku i tmobile. Zdążę założyć konto maklerskie w mbanku i kupić akcje, tak żeby się zarejestrowały do następnego piątku?

Polm - pisałeś o wolumenie akcji TMR. Co to oznacza? Chętnych do kupna czy chętnych na sprzedaż? Jest podaż tych akcji? Czy jest ich na rynku parę sztuk i nie mam szans kupić odpowiedniej ilości? To się gdzieś sprawdza?

 

Od jak dawna trwa ten program - pierwszy, drugi sezon? Można się spodziewać, że będzie kontynuowany w następnych latach? Jeżeli miałbym zainwestować, to coroczny karnet sezonowy daje te 8% czy 5,6% (zależy jak liczyć) czystego zysku. 

 

Jeżeli się spojrzy na wykres ceny to widać mocny skok od września 2015. Pewnie ma to związek z "programem karnetowym". Ciekawe co się stanie z chwilą zamknięcia promocji na obecny sezon albo z chwilą jej zlikwidowania.

 

Spółkę czekają inwestycje (Szczyrk, Jasna). To wpływa na kapitał spółki i wycenę?

 

Ogólnie - nie miałbym kłopotu z długoterminowym trzymaniem akcji (parę lat) o ile kurs nie leciałby na łeb i był program lojalnościowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolumen to ilość sztuk które zmieniły właściciela na danej sesji, obrót to wartość tych akcji. Akcje zawsze możesz kupić i sprzedać bo na rynku jest animator. Animator to taki podmiot który musi zapewniać płynność. Niski wolumen powoduje to, że handel jest praktycznie tylko z animatorem, a animator lubi zarobić na widełkach (spread). Akcje TMR aktualnie są w trendzie wzrostowym (od sierpnia +20%) więc możesz jeszcze na tym zarobić, ale to giełda więc... :).

Aktualnie po stronie K jest 25 sztuk w cenie 99, a po stronie S jest 12 sztuk w cenie 103 czyli spread/widełki 4%. Te 12 sztuk na S nie jest od animatora tylko od normalnego uczestnika. Animator stoi wyżej. Jeśli wyczyścisz zlecenie animatora (kupisz wszystko co wystawia) to po kilku sekundach/minutach pojawi się jego kolejne zlecenie bo to wynika z jego obowiązków. Prowizja BM będzie dotyczyła całego zrealizowanego zlecenia. Jeśli np. zlecisz kupno 100 akcji i to zlecenie zrealizuje Ci się w 4 transakcjach na jednej sesji to prowizja będzie tak jak od jednej transakcji. Nie składaj zleceń PKC(po każdej cenie)/PCR bo przy tak małej płynności możesz kupić akcje np. po 350pln. Zdarza się tak na niepłynnym rynku i możesz sobie zrobić nawet dług wobec BM. Zlecenie wyłącznie z limitem ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polm - dzięki :) Rozjaśniłeś mi trochę we łbie ;), moja znajomość gry na giełdzie jest baaaardzo śladowa.

Odpuszczę sobie teraz zakup akcji - postawię na spadki po sezonie ;) Nie mam założonego konta maklerskiego, gotówkę mam zablokowaną jeszcze przez parę tygodni - za dużo zamieszania. Tym nie mniej kupno ich akcji jest baaardzo kuszące. Mam nadzieję, że utrzymają program dla akcjonariuszy i w następnych latach połączą jednym karnetem Szczyrk z Chopokiem. Taka sezonówka - mniam :)

 

BTW - poczytałem sobie trochę o tym spadku ceny akcji w 2012 o 50%. Podobno było związane to ze zmniejszeniem kapitału spółki i wypłatą dywidendy. Chyba czegoś nie zrozumiałem, bo dywidenda idzie z zysku a nie z kapitału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej się zyskuje na tych podstawowych pakietach - 40 akcji za ok. 90 zł to 3600 zł, a za to przysługuje 12 x dzienny skipass (12 x 160 zł), czyli 1920 zł. Czyli po dwóch sezonach zwraca się wartość akcji.

Jest jeszcze dywidenda, choć nie występowałem o nią, bo to zdaje się groszowe sprawy, a jakiś wniosek po angielsku trzeba wypełnić.

Wie ktoś czy to jest warte zachodu? Jak się ją oblicza? Jeśli dywidenda wynosi 4,9%, to od czego to jest procent? Od zysku spółki, podzielonego przez ilość akcji w obiegu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej się zyskuje na tych podstawowych pakietach - 40 akcji za ok. 90 zł to 3600 zł, a za to przysługuje 12 x dzienny skipass (12 x 160 zł), czyli 1920 zł. Czyli po dwóch sezonach zwraca się wartość akcji.

Jest jeszcze dywidenda, choć nie występowałem o nią, bo to zdaje się groszowe sprawy, a jakiś wniosek po angielsku trzeba wypełnić.

Wie ktoś czy to jest warte zachodu? Jak się ją oblicza? Jeśli dywidenda wynosi 4,9%, to od czego to jest procent? Od zysku spółki, podzielonego przez ilość akcji w obiegu?

Dywidenda przysługuje co roku? Jak ktoś ogarnął ten temat niech napisze na jaką kwotę można liczyć i jak o nią wstąpić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Skyflyer - wysokość dywidendy zazwyczaj jest podawana w oficjalnym komunikacie spółki i jest wyrażona w pln. Jeśli jesteś posiadaczem akcji danej spółki to nie musisz występować o dywidendę. Zostanie ona przelana na twój rachunek w domu maklerskim (minus należny podatek).

      Czasem (wstępnie) spółka wydaje komunikat ile z wypracowanego zysku zamierza przeznaczyć na wypłacenie dywidendy i wtedy jest to zazwyczaj podawane w %. To liczy się tak jak pisałeś - % z zysku, dzielone przez ilość wyemitowanych akcji, ale praktycznie nie ma sensu tego liczyć. I tak podadzą oficjalnie w pln.

      To jest spółka giełdowa i jako taka jest zobowiązana prawem do ogłaszania takich rzeczy publicznie. Zadzwoń do swojego domu maklerskiego i poproś o info. na temat dywidendy. Sprawdzą i odpowiedzą.

 

      Posiadaczowi akcji danej spółki giełdowej dywidenda przysługuje za każdym razem gdy jej wypłata zostanie uchwalona przez zgromadzenie ogólne spółki (zazwyczaj raz w roku, czasem wyjątkowo dzielą wypłatę na transze). Ale jeśli spółka przynosi straty, lub planuje w danym roku duże inwestycje może zrezygnować z wypłacenia dywidendy w danym roku. Wtedy zgromadzenie ogólne nie uchwala wypłaty dywidendy.  

                                                                                  Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do tego co napisał Danny de Vito.

Jeśli walne zgromadzenie uchwali wypłatę dywidendy to ustala też dzień nabycia prawa do dywidendy i dzień (dni) wypłaty. Akcji nie trzeba trzymać cały rok, wystarczy mieć je po ostatniej sesji przed dniem nabycia prawa i następnego dnia akcje można sprzedać. Następnego dnia akcje są notowane bez dywidendy, a to oznacza, że kurs akcji jest arbitralnie obniżany o wielkość dywidendy. Na przykładzie. Dla akcji Xyz dniem ustalanie prawa jest 2 listopada 2015 (poniedziałek). Dywidenda 10 pln, kurs akcji na zamknięciu 100pln. Prawo do dywidendy otrzyma każdy kto posiada akcje po sesji z 30 października 2015 (piątek). Akcje w poniedziałek będą notowane bez dywidendy, czyli ich kursem odniesienia będzie 90 pln (100-10pln). Jeśli akcje będą notowane np. z ceną 90,9 to przy kursie będzie napisane +1% mimo, że realnie kurs ten jest niższy o 10 pln od ostatniego zamknięcia. Akcjonariusz w ustalonym dniu wypłaty dywidendy (na ogół więcej niż miesiąc od dnia nabycia prawa) dostanie na rachunek maklerski 8.1pln bo 1.9 pln zabierze państwo. Nie jest to podatek Belki od zysków kapitałowych tylko podatek dochodowy. Od dywidendy nie płaci się już potem podatku Belki ani nie uwzględnia się w rozliczeniu rocznym.

Tu można zobaczyć dywidendy za 2015 rok

http://www.stockwatch.pl/dywidendy/

 

 

Spółki wypłacają bardzo różnie dywidendę. Spółki na "dorobku" na ogół nie wypłacają dywidendy. Największą szybką dywidendę można było uzyskać przy kupnie akcji KGHM w lutym czy marcu 2009. To był okres krachu i akcje KGHM szorowały po dnie, kurs poniżej 30pln. Uchwalono wtedy dywidendę około 11 pln. Od 2009 KGHM wypłacał co roku dywidendę. Na ogół powyżej 10pln. Obecnie kurs jest około 90pln ale był też prawie 200pln. KGHM był dawno temu na początku notowany w okolicach 9 pln, same przychody z dywidendy dały z tych 9 pln kilkaset pln bo KGHM dość regularnie i od dawna wypłaca dywidendę czego też życzę akcjonariuszom TMR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje. Z TMR jest chyba trochę inaczej - na powyższym wykazie w ogóle nie ma tej spółki, ale pamiętam, że na stronie GPW (Giełda) widniała informacja o 4,90% dywidendy (podobno dywidenda musi mieścić się w przedziale 0-5%). Poza tym akcje mam od 1,5 roku, a na rachunku maklerskim żadnego przychodu nie odnotowałem. Na stronie TMR jest wniosek, gdzie podaje się m.in. numer konta, więc w tej spółce to nie działa automatycznie. Zresztą chyba nie tylko ja mam te akcje, może ktoś inny potwierdzi jak to jest? Ten wniosek w tytule ma rok 2011/2012, ale to pewnie tylko wzór. Na stronie jest w dziale "dla inwestorów" - polityka dywidend.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wykresu

http://stooq.com/q/?...3y&t=l&a=ln&b=1

wynika, że ostatnie dywidenda (ten trójkącik) była w 2013-04-30

To co potem się działo (ta wielka zmiana ceny) to nie była dywidenda tylko taka specyficzna operacja, wcześniej podawałem link do opisu.

 

Nie wiem na jakiej zasadzie do końca notowany jest TMR, czy to są akcje czy GDR ale zasady dotyczące dywidendy powinny być takie jak opisałem.

TMR teraz inwestuje więc raczej dywidendy nie będzie wypłacał ale kiedyś akcjonariusze będą chcieli wypłaty i wtedy chciał nie chciał zapłacą. Nawet Apple po 5 czy 6 latach zaczęło płacić bo już nie mieli na co wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak co roku, napotykam problemy dotyczące przesłania dokumentu, potwierdzającego ilość posiadanych akcji TMR - też tak macie w swoich bankach? Też musicie występować do banku o wystawienie takiego potwierdzenia (w przypadku Deutsche Bank - 50 zł), czy macie mozliwość wydrukowania takiego raportu bezpośrednio z portalu internetowego? U mnie np. w takim raporcie nie ma pełnej nazwy spółki, rok temu z kolei spółce nie spodobał się brak pieczątki i podpisu. Dziwne, że spółka akcyjna nie ma jakiegoś wglądu w bazę akcjonariuszy - byłoby dla nich dużo prościej niż takie weryfokowanie przesłanych dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak co roku, napotykam problemy dotyczące przesłania dokumentu, potwierdzającego ilość posiadanych akcji TMR - też tak macie w swoich bankach? Też musicie występować do banku o wystawienie takiego potwierdzenia (w przypadku Deutsche Bank - 50 zł), czy macie mozliwość wydrukowania takiego raportu bezpośrednio z portalu internetowego? U mnie np. w takim raporcie nie ma pełnej nazwy spółki, rok temu z kolei spółce nie spodobał się brak pieczątki i podpisu. Dziwne, że spółka akcyjna nie ma jakiegoś wglądu w bazę akcjonariuszy - byłoby dla nich dużo prościej niż takie weryfokowanie przesłanych dokumentów.

W DM BOŚ też występuję o specjalne potwierdzenie. Koszt 30zł.

Być może TMR chce dodatkowej pewności, że właściwa osoba otrzymuje karnety. Teoretycznie ktoś mógłby się podszyć akcjonariusza. Oczywiście można by wysyłać skan dowodu osobistego, ale z jakichś powodów przyjęli takie, a nie inne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czy z bonusowych wejść mogą skorzystać tylko właściciele akcjonariusze, czy można wykorzystać karnety np. dla członków rodziny? Jest chyba w tym temacie opis na stronie TMR, ale nie do końca jasny (problem tłumaczenia?).

"W przypadku, gdy akcjonariusz nie jest zainteresowany wykorzystaniem profitu (punktów), może podzielić się nimi z innymi osobami przyłączonymi do jego konta. Osoby przyłączone mogą wykorzystać punkty w ramach cennika on-line lub na aktualne nagrody w ramach programu Gopass, nie mogą ich jednak zastosować na specjalną bonusową ofertę akcjonariuszy."

Pozdrawiam

Marcin

Jeszcze znalazłem:

"Z bonusu może korzystać akcjonariusz lub może on przekazać ten przywilej osobie, która jest wpisana na jego koncie Gopass. W przypadku przekazania bonusu zostaje on przekazany w całości, bez możliwości podziału.", więc wygląda na to że dzielić się profitami nawet w ramach rodziny nie da się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę na ważną zmianę w Klubie akcjonariusza TMR, aby korzystać z profitów, należy być akcjonariuszem TMR aż do 31.10.2017 (w poprzednich latach było tylko do 30.03.2016 i po sezonie zimowym mozna było sprzedać akcje). Jest to o tyle istone, że do końca października będzie na pewno co najmniej 1 walne zgromadzenie akcjonariuszy i spółka może w łatwy sposób sprawdzić, kto jest akcjonariuszem, a kto sprzedał akcje i wyciągnąć ewentualne konsekwencje.

 

zapis z regulaminu:

 

"W celu korzystania z usług Klubu akcjonariuszy TMR, osoba zainteresowana musi posiadać ilość akcji podaną w Centralnym Depozycie Papierów Wartościowych lub na wyciągu z rejestru posiadanych akcji przez cały okres korzystania z usług Klubu Akcjonariuszy TMR, tzn. do 31.10.2017."

Zwracam też uwagę na nowy termin 31.10.2017 pod kątem wydania świadectwa depozytowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W celu korzystania z usług Klubu akcjonariuszy TMR, osoba zainteresowana musi posiadać ilość akcji podaną w Centralnym Depozycie Papierów Wartościowych lub na wyciągu z rejestru posiadanych akcji przez cały okres korzystania z usług Klubu Akcjonariuszy TMR, tzn. do 31.10.2017."

Co mogą zrobić, gdy się sprzeda wcześniej? Do sądu będą podawać, czy wprowadzą na czarną listę - tego pana nie obsługujemy w naszych ośrodkach? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Nie kojarzę takiej wiadomości na moim koncie. Jeżeli zakupiłeś już 6 skipassów za przysługujące ci benefity w cenie 0 zł i wskazałeś numer karty na jakiej mają być uaktywnione, to już nic więcej nie musisz robić. Zawsze możesz sprawdzić czy skipassy są aktywne na twoim koncie GOPASS w zakładce "moje zamówienia". U mnie wygląda to jak na zrzucie, przy czym sama informacje nie została jeszcze uaktualniona na bieżący sezon, jest z poprzedniego. Dodatkowo już wykorzystywałem skipassy, a w profilu jest info, że nieużywana. d2db7767145e4c86cdd10d51520f12bf.jpg Jeśli jednak jeszcze nie aktywowałeś benefitów, poniżej masz instrukcję jak to zrobić: „activation of your shareholder´s benefit needs to be done in „Gopass vouchers“. After you log in to your GoPass account, click on your name on right top corner and see menu. First choice is a „GoPass vouchers“, so open it first. There you´ll find voucher for skiing in Glacier Mölltal“ at the bottom of this offer click on „View other discount vouchers“ and find your benefit 12 Entrances” Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę takiej wiadomości na moim koncie. Jeżeli zakupiłeś już 6 skipassów za przysługujące ci benefity w cenie 0 zł i wskazałeś numer karty na jakiej mają być uaktywnione, to już nic więcej nie musisz robić. Zawsze możesz sprawdzić czy skipassy są aktywne na twoim koncie GOPASS w zakładce "moje zamówienia". U mnie wygląda to jak na zrzucie, przy czym sama informacje nie została jeszcze uaktualniona na bieżący sezon, jest z poprzedniego. Dodatkowo już wykorzystywałem skipassy, a w profilu jest info, że nieużywana. d2db7767145e4c86cdd10d51520f12bf.jpgJeśli jednak jeszcze nie aktywowałeś benefitów, poniżej masz instrukcję jak to zrobić:„activation of your shareholder´s benefit needs to be done in „Gopass vouchers“. After you log in to your GoPass account, click on your name on right top corner and see menu. First choice is a „GoPass vouchers“, so open it first. There you´ll find voucher for skiing in Glacier Mölltal“ at the bottom of this offer click on „View other discount vouchers“ and find your benefit 12 Entrances”Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Dzieki, aktywowalem. Rano odebralem skipass w kasie, upewniłem się, że zadziała, i na bramkach nie zadzialal. Po powrocie do kasy pani mi wyjaśniła, ze aktywowala mi 6 dni z rzedu i tylko taka opcje mi proponuje, inaczej sie nie da i koniec. Kolo 15 ide do infocentrum zeby mi to odkręcili, bo nie chcę 6 dni pod rząd. Zobaczę czy się uda bo widzę, że rozmowa z nimi przypomina trochę późny PRL. Edit: ogarnięte, jednak jest na dowolne dni. Dzieki za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę bardzo ciekawa sprawa. Że ja o tym wczesniej nie wiedziałem. Jeśli dobrze rozumiem to za posiadanych 250 akcji mam 2 sezonówki?

Dość aktywnie inwestuję na GPW... muszę się przyjżeć raprtom. Być możę będzie to dobra inwestycja np w ramach konta IKE a przy okazji mamy dodatkowy bonus. Szkoda że jeszcze dywidend nie płacą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konto IKE lub IKZE możesz sobie otworzyć w formie rachunku maklerskiego. Są to konta gdzie oszczędzasz na emeryture. W obu przypadkach dają one korzyści podatkowe, ale są też obostrzenia jak np to że nie możesz wypłacić środków wcześniej niż przed określonym w ustawie wiekiem. Tu masz fajnie opisane:

https://www.analizy....iej-oplaca.html


Możesz mi rozjaśnić skróty COS i BSA?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie działają na COS i BSA. Napisz COS więcej o powiązaniu akcji z IKE, jak COS ustalisz. Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 

A czy dawniej działały? Przecież to są zupełnie inne podmioty.

 

Fajnie gdyby się dogadli na wspólny karnet SMR + COS. To już byłoby super.

 

Ale to prawda benefity są coraz uboższe. Kiedyś za 500 akcji był jeszcze 1-tygodniowy pobyt w dowolnym hotelu TMR-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...