Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Ostrzenie krawędzi

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
903 odpowiedzi w tym temacie

#21 kozlow

kozlow

Użytkownik

• PipPipPip
  • 614 postów
  • Na forum od: 02.2006
27
  • W-wa

Napisano 10 luty 2006 - 23:08

komórki 8s Oversize? przecież to nie komórka . . .

#22 qaz

qaz

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPipPipPip
  • 3951 postów
714
  • Umiejętności: 1
  • Konstantynów Łódzki

Napisano 12 luty 2006 - 11:51

jaką ostrzałke byście polecili,zaznaczam, nigdy tego nie robiłem,chodzilo by mi o odświerzenie krawędzi:)
moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia.. .. ;)
Darek

#23 kodnam

kodnam

Użytkownik

• PipPip
  • 214 postów
  • Na forum od: 01.2006
43
  • Umiejętności: 6
  • Górny Śląsk

Napisano 12 luty 2006 - 14:08

Czy dla narciarstwa rekreacyjnego wystarczy taka ostrzałka? http://www.allegro.p...p?item=84418761
[COLOR="Navy"]Pozdrawiam, Przemek.[/COLOR]:)
www.galerianarciarska.net

#24 qaz

qaz

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPipPipPip
  • 3951 postów
714
  • Umiejętności: 1
  • Konstantynów Łódzki

Napisano 12 luty 2006 - 16:29

dzięki kodnam,czy niezbędne do takiego amatorskiego ostrzenia są imadła?:)
moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia.. .. ;)
Darek

#25 Iskra

Iskra

Nowy użytkownik

• 2 postów
0

Napisano 05 sierpień 2006 - 18:51

NO właśnie ???

#26 tenobcy

tenobcy

Użytkownik

• PipPipPip
  • 538 postów
  • Na forum od: 07.2006
126
  • Umiejętności: 5
  • TBG

Napisano 05 sierpień 2006 - 22:39

No, właśnie... zależy gdzie, zależy kto, zależy co, zależy jak........
Np. tu:
http://www.stanislaw...sa=542&start=16
albo tu:
http://www.wierchy.v...id=18&Itemid=36

a ogólnie tu:
http://www.google.co...cena&lr=lang_pl

Pozdrawiam :-)

#27 Devastator

Devastator

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1540 postów
442
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 05 sierpień 2006 - 23:24

Znam gościa we Wrocławiu, który robi pełną regenerację nart (ostrzenie, regeneracja ślizgów, smarowanie, chyba też konserwacja wiązań) w cenie ok. 60 pln. Koleś robi to naprawdę fachowo - moje Atomici były u niego robione chyba ze 3 czy 4 razy, a ubytku krawędzi nie widać (nawet pomimo przeostrzania krawędzi z 90 na 88 stopni). Sklejał też rozwarstwienie narty komórkowej mojego brata - decha przetrzymała cały sezon i nie utraciła swoich właściwości. Jak dla mnie to jest cudotwórca :D i taka cena jest jak najbardziej na miejscu.

Robiąc narty u kogoś niedoświadczonego, albo w większości dużych centrów trzeba się liczyć ze sporym ubytkiem krawędzi.
Poza tym zgadzam się z przedmówcą - zależy co, gdzie, jak, kto...

#28 chemik

chemik

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPipPipPip
  • 3957 postów
678
  • Umiejętności: 7
  • Wrocław

Napisano 06 sierpień 2006 - 20:14

Devastator, podaj jakies namiary... Ja dotychczas serwisowalem na Hallera i tez jestem zadowolony...
Jazda na nartach to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu...

#29 Devastator

Devastator

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1540 postów
442
  • Wrocław

Napisano 06 sierpień 2006 - 21:19

Koleś był gdzieś na Grabiszyńskiej... narzekał, że obecnie dobrych serwisantów prawie nie ma - wspomniał też, że we Wrocławiu zna jeszcze jednego speca - możliwe, że akurat na niego trafiłeś ;) .
W zasadzie z własnych doświadczeń i rozmów mogę potwierdzić, że trudno o dbrych serwisantów :( .

#30 Dimas

Dimas

Użytkownik

• PipPip
  • 245 postów
  • Na forum od: 06.2006
11
  • Warszawa

Napisano 27 październik 2006 - 08:45

Myślę iż warto zebrać informacje w tym zakresie w jednym, łatwo dostępnym wątku.
Pytanie: Jak (kąty, podcięcia, podwieszenia), kiedy (odstępy czasowe), gdzie, w jaki sposób (ręcznie czy maszynowo)...przygotowywać krawędzie nart?
Osobiście interesuje mnie przygotowanie w zakresie ambitnej, bardziej race niż fun jazdy na krawędziach, raczej krótkim i średnim skrętem.
Wiem że jest trochę informacji w sieci w tej materii, ale miło byłoby poznać Wasze doświadczenia, opinie.
[SIZE="1"][COLOR="Purple"][COLOR="DarkOrange"][COLOR="Magenta"]Living and Skiing on the edge[/COLOR][/COLOR][/COLOR] :cool:[/SIZE]

#31 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1588 postów
  • Na forum od: 10.2006
1036
  • Krakow

Napisano 27 październik 2006 - 11:11

Myślę iż warto zebrać informacje w tym zakresie w jednym, łatwo dostępnym wątku.
Pytanie: Jak (kąty, podcięcia, podwieszenia), kiedy (odstępy czasowe), gdzie, w jaki sposób (ręcznie czy maszynowo)...przygotowywać krawędzie nart?
Osobiście interesuje mnie przygotowanie w zakresie ambitnej, bardziej race niż fun jazdy na krawędziach, raczej krótkim i średnim skrętem.
Wiem że jest trochę informacji w sieci w tej materii, ale miło byłoby poznać Wasze doświadczenia, opinie.

Juz o tym chyba tu pisalem. Sam serwisuje wszystkie narty w domu od lat, ale profesjonalista w tym zakresie nie jestem.

Zdecydowanie warto ostrzyc samemu. Przy wspolczesnej jezdzie na krawedzi, ta musi byc caly czas ostra, inaczej szkoda jezdzic. Gdyby chciec serwisowac narty w serwisie na maszynie, po sezonie nalezaloby je zmieniac z powodu braku krawedzi. Tak wiec ostrzyc z boku trzeba wlasciwie kazdego dnia, choc ogranicza sie ono najczesciej do zebrania charakterystycznych "zawiniec".

Katy boczne na ogol wyznacza producent. Sa to najczesciej 87 lub 88 stopni. Jaki jest oryginalny, najlepiej wybadac metoda pisakowa.

Ostrzac recznie od spodu, musimy krawedz cokolwiek podniesc, najlepiej jak najmniej, tzn. 0.5 stopnia. Ale ja poprawiam krawedz od spodu rzadko, 1-2 w roku.

Zamiast ostrzalki lepiej kupic katownik na okreslony kat i pilnik jednociety, a najlepiej dwa, tzw Woldcupy, z 10 i 14 nacieciami na 1 cm.

Warto tez dokupic troche roznosci, typu gume scierna, kamien do szlifowania utwardzen, itp.

#32 Buzz

Buzz

Użytkownik

• PipPipPip
  • 336 postów
61
  • Gliwice

Napisano 27 październik 2006 - 11:27

Ja ostrze od kilku lat sam, do serwisu daje od czasu do czasu tylko po to zeby wyrownac slizg z krawedzia i tylko na kamieniu (tasma jest gorsza).

Jezeli chodzi o katy to dla sredniozaawansowanej osoby w zupelnosci 90 stopni powinno wystarczyc, dla agresywnie jezdzacej 87, no i wszystkie stany posrednie odpowiednio. Podniesienie IMO nie jest takie konieczne nie mniej jednak wszystkie autorytatywne zrodla podaja ze nalezy to robic, zawodnicy w slalomkach nie zawsze podnosza, natomiast w gigantkach zwykle 0.5 stopnia.

Normalne narty mozna dawac na maszyne, serwisowe nie bardzo bo maja nbardzo cienka krawedz. Ostzrenie reczen polega na zbieraniu krawedzi roznymi narzedziami od pilnika poczawszy poprzez kamienie lub diamenty roznej grubosci na polerowaniu konczac.

Jak czesto to robic ? - wystarczy palpacyjnie :D sprawdzic czy krawedz jest rowna i ostra na calej dlugosci i wtedy wiadomo. W praktyce to przy twardych warunkach, codziennie trzeba by przejechac przynajmniej diamentem albo kamieniem.

Zeby ostrzyc samemu z dobra precyzja tzreba miec imadlo :eek: najlepiej trzyczesciowe.
---- o --- _ --__/__ , Buzz :D ^^^^^^^^^^^^^^

#33 Devastator

Devastator

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1540 postów
442
  • Wrocław

Napisano 27 październik 2006 - 12:29

Senior, Buzz - nid dodać, nic ująć :).

#34 kmusial

kmusial

Użytkownik

• PipPipPip
  • 544 postów
  • Na forum od: 09.2006
63
  • Umiejętności: 6
  • Dąbrowa Górnicza

Napisano 27 październik 2006 - 12:46

Polecam http://tiny.pl/rw23
Pozdrawiam, Krzysiek.

#35 spyder

spyder

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPip
  • 606 postów
42
  • Żywiec

Napisano 27 październik 2006 - 13:13

Albo tu: http://www.skiforum....hread.php?t=909

ale to już było na forum.
Czego szukasz w życiu? Czy miewasz takie pytania?

#36 wieczor

wieczor

Użytkownik

• PipPip
  • 202 postów
  • Na forum od: 09.2006
24
  • Umiejętności: 9
  • RADOM/WAWA

Napisano 28 październik 2006 - 09:43

Właśnie pod tym względem mam braki;/ jeżdzę już troche lat razem z tatą na nartach, a nie potrafimy sobie ich w ogóle przygotować... Jedynie to smarem z supermarketu przed wyjazdem... Chcę się za to wziąć, ale boje się, że coś zwalę i deski będą do wyrzucenia...

Jak myślicie, czy zakup ostrzałki i samodzielne ostrzenie będzie bezpieczne? Jakie ostrzałki polecacie w rozsądnej cenie (do 80zł)?
Zapraszam na CNG FORUM
http://cng.auto.pl/

#37 TT

TT

Użytkownik

• PipPipPip
  • 766 postów
  • Na forum od: 03.2006
92
  • Śląsk

Napisano 28 październik 2006 - 10:16

Wieczor to ja mam tak samo jak Ty. W tym roku też się chce za to zabrać. Ale nie do tego stopnia żeby ostrzyć samemu krawędzie. Co roku i tak oddam narty do serwisu. Ale chodzi mi o to, żeby krawędzie mi nie rdzewiały, bo potem trzeba więcej zbierać w serwisie. No i smarowanie, ale nie na gorąco, lecz żeby slizgi mi nie "wyschły".
O ile wiem jak smarować takim smarem :D - chyba kupie uniwersalny smar Toko. Nie potrzebuje tutaj mieć 5 różnych smarów, żeby jechać troche szybciej. Raczej chce żeby narty były zakonserwowane.
Co z krawęwdziami? Rozumiem, że po każdej jezdzie trzeb zetrzeć narty, żeby krawędzie nie rdzewiały. Co dalej? Powinienen kupic jakąś ostrzałke? i usunąć "zadziory" po każdej jezdzie.

Czyli tak:
1. po jezdzie zetrzeć narty
2. przejechać ostrzałką krawędzie, żeby je wyrównać
3. Nasmarować ślizgi i krawędzie

Będzie OK?

#38 skiKris

skiKris

Nowy użytkownik

• 17 postów
7
  • Zgorzelec

Napisano 29 październik 2006 - 21:27

Witam, polecam http://www.improsport.pl , jest tam wszystko, co Was interesuje (od sprzętu do wykonywania), co do kątów to jest do tego długa teoria. Standardowe serwisowanie (ostrzenie itd.) wykonuję sam, grubszą robotę to tylko do serwisu, ale uważajcie na niektórych z nich, potrafią zepsuć...sprzęt!
  • qaz podziękował za tę wiadomość

#39 pawel_lesny

pawel_lesny

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 896 postów
  • Na forum od: 03.2006
97
  • pomorskie - Paraszyno

Napisano 30 październik 2006 - 16:27

Z tego co się orientuję w cenach to dobra ostrzałka kosztuje ponad 200 zł. Co do smarów to najlepsze są na gorącą i to nie podlega dyskusji. Tylko zajmuje to z 20 minut pracy. Łatwiejsze są do nakładania smary płynne i na zimno. Ale to jest gorsza jakość. :D
Salomon 3V 3D Lab + Atomic GS 12 pb... :D [COLOR="Red"]przepraszam za błędy!!![/COLOR]

#40 chemik

chemik

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPipPipPip
  • 3957 postów
678
  • Wrocław

Napisano 30 październik 2006 - 16:34

Na stronie podanej przez SkiKrisa jest opis jak samemu serwisowac narty...
Jazda na nartach to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu...