Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#21 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13171 postów
  • Na forum od: 11.2007
8053
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 12:29

Hehe -  tak, kobiety boją się długości i potwierdza to niejeden wątek na tym forum ;)

Cześć

Nie kobiety boją się długości tylko - wybacz - słabsi narciarze boją się długości. Jest tu na forum pewnie kilkanaście jeżeli nie kilkadzisiąt osób, które dzisiaj szumnie opowiadają o zakupie nowej gigantki 185 czy 190 cm a jeszcze parę lat temu jeździli na narcie która wchodziła im pod pachę i twierdzili, że na takich właśnie należy jeździć.

Wszystko więc przed Tobą tylko błagam nie ulegaj tej irracjonalnej fobii długościowej a jak już jej trochę uległaś to przynajmniej zdaj sobie sprawę z tego, że to fobia. Skoro kondycja dobra i sprawna jesteś to nie bój się wyzwania w postaci narty dobrze dobranej czyli mniej więcej 160 (uwzględniając fobię ;) i w miarę uniwersalny charakter narty) Rocker zostaw choć to teraz będzie trudne a jeżeli już to pamiętaj, że wtedy narta musi być trochę dłuższa.

Pozdrowienia

#22 scatman_wawa

scatman_wawa

Hochkar Gruppen

• PipPipPipPip
  • 1066 postów
  • Na forum od: 11.2005
268
  • Umiejętności: 1
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 12:36

Ja jestem zwolennikiem nart krótkich i takie polecam. Nie znaczy to że nie mam w swojej "stajki" nart 195 :). Ja 192 wzrostu i najczęściej dla zabawy jeżdżę w Atomie 165 :), więc 152 przy Twoim wzroście nie będzie mega za krótka. Jurek Bydzia jeździł chyba do niedawna w 155 :) Jednak jeśli planujesz mieć jedną nartę do wszystkiego to ja bym szukał coś z RTMów.

• jark podziękował za tę wiadomość
[COLOR="Blue"]Nie próbuj udoskonalać czegoś, co dobrze funkcjonuje, bo na pewno to zepsujesz...[/COLOR]
[COLOR="Cyan"]Sumienie można mieć czyste, jeśli się go nie używa[/COLOR]

#23 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13171 postów
8053
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 15:04

Ja jestem zwolennikiem nart krótkich i takie polecam. Nie znaczy to że nie mam w swojej "stajki" nart 195 :). Ja 192 wzrostu i najczęściej dla zabawy jeżdżę w Atomie 165 :), więc 152 przy Twoim wzroście nie będzie mega za krótka. Jurek Bydzia jeździł chyba do niedawna w 155 :) Jednak jeśli planujesz mieć jedną nartę do wszystkiego to ja bym szukał coś z RTMów.

Cześć

Nie mówimy tu o tym na czym jeździmy tylko o prawidłowym doborze nart. Jeżeli te 165cm to była dobra narta slalomowa to wydaje się Ok, choć już 155 cm wydaje się za mało chyba że kolega waży 60 kg i mierzy 165 wzrostu.

Prawidłowy dobór nart w miarę uniwersalnych dla koleżanki to około 160 cm zakładając że będzie to narta o profilu zblizonym do slalomowego.

I tyle.;)

Pozdro

#24 scatman_wawa

scatman_wawa

Hochkar Gruppen

• PipPipPipPip
  • 1066 postów
268
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 15:19

Dobór nart jest sprawą niedefiniowalną i każdy ze znawców ma swoje opinie i zalecenia co do długości nart. Bydliński inaczej, Bode Miller inaczej a Peter Fill jeszcze inaczej. A całkiem inaczej zaleca FIS :). Dyskusja zatem jest dyskusją jałową. Każdy z dyskutujących może powiedzieć swoje zdanie ( to jak z d..pą, każdy ma własną) ale nie musi przyjmować zdań innych. Dlatego pisanie że ktoś sie czegoś boi jest niegrzecznoiścią. Trzeba napisać co się uważa, co się poleca, ale nie narzucać swojego wyboru na siłę. Trzeba pozwolić osobie pytającej na jej autonomiczny wybór. Dlatego może zamiast pisać czego kto się boi piszmy jaka długość i co w/g nas za taką a nie inną długością przemawia.

[COLOR="Blue"]Nie próbuj udoskonalać czegoś, co dobrze funkcjonuje, bo na pewno to zepsujesz...[/COLOR]

#25 jark

jark

Instruktor SkiForum.pl

• 7891 postów
  • Na forum od: 04.2006
2778
  • Ojczyzna

Napisano 21 październik 2014 - 15:28

.... mniej więcej 160 (uwzględniając fobię ;) i w miarę uniwersalny charakter narty) ...

co to znaczy 'w miarę uniwersalny ... '
bardziej uniwersalnej narty niż slalomka ... nie znam / no może poza RTM ale z full rockierem /
a to oznacza że, 160 cm w tym przypadku , to za dużo ... wszak norma to 155 cm - i o takiej slalomce pisałem powyżej
a jeśli to ma dotyczyć GS (wszak innych poza tym dwoma nie uznajesz) 160 cm to zdecydowanie za mało
przecież regulacja długością , ani SL a GS nie zrobi bardziej czy mniej uniwersalnej ...
jak żyć Miciu ... jak żyć ?

co do krótkości ... a i owszem
jestem zwolennikiem krótkich nart ,w pewnym czaso-okresie nauki ... wszak po to ,między innymi te krótsze wymyślono
i skoro może być łatwiej i szybciej to po co ma nie być ?
... zacznij dziś uczyć kogoś jazdy na nartach o długości + 10 cm w stosunku do wzrostu ...
za to jak zrobisz wszystko jak należy .... adept szybko sam odkryje co dla niego dobre, a co lepsze ... nie narzucałbym tu nikomu , niczego
każdy sam dojdzie do tego co dla niego jest naj ...

aaaa .... od kilku lat najdłuższe narty jakie miałem , mają 180 cm - równa wzrostowi
od dziś (są w drodze) takie o długości 193 cm - plus 13 cm
a te naj ... które do dziś wspominam z sentymentem , miały 215 cm - plus 35 cm

a i tak tymi naj .... pozostaną SL 165 cm - minus 15 cm

każdy lubi co innego .... a worek nie jest dobrym miejscem rozwoju narciarskich umiejętności

jarek

PS ... Banana, w tm miejscu (jak zawsze) kończy się meritum wątku .... zaczynamy akademickie spory
będzie się działo
:)

Użytkownik jark edytował ten post 21 październik 2014 - 15:30

• wideo5 podziękował za tę wiadomość

cisza potrafi krzyczeć .... posłuchaj

#26 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13171 postów
8053
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 15:32

co to znaczy 'w miarę uniwersalny ... '
bardziej uniwersalnej narty niż slalomka ... nie znam / no może poza RTM ale z full rockierem /
a to oznacza że, 160 cm w tym przypadku , to za dużo ... wszak norma to 155 cm - i o takiej slalomce pisałem powyżej
a jeśli to ma dotyczyć GS (wszak innych poza tym dwoma nie uznajesz) 160 cm to zdecydowanie za mało
przecież regulacja długością , ani SL a GS nie zrobi bardziej czy mniej uniwersalnej ...
jak żyć Miciu ... jak żyć ?

co do krótkości ... a i owszem
jestem zwolennikiem krótkich nart ,w pewnym czaso-okresie nauki ... wszak po to ,między innymi te krótsze wymyślono
i skoro może być łatwiej i szybciej to po co ma nie być ?
... zacznij dziś uczyć kogoś jazdy na nartach o długości + 10 cm w stosunku do wzrostu ...
za to jak zrobisz wszystko jak należy .... adept szybko sam odkryje co dla niego dobre, a co lepsze ... nie narzucałbym tu nikomu , niczego
każdy sam dojdzie do tego co dla niego jest naj ...

aaaa .... od kilku lat najdłuższe narty jakie miałem , mają 180 cm - równa wzrostowi
od dziś (są w drodze) takie o długości 193 cm - plus 13 cm
a te naj ... które do dziś wspominam z sentymentem , miały 215 cm - plus 35 cm

a i tak tymi naj .... pozostaną SL 165 cm - minus 15 cm

każdy lubi co innego .... a worek nie jest dobrym miejscem rozwoju narciarskich umiejętności

jarek

PS ... Banana, w tm miejscu (jak zawsze) kończy się meritum wątku .... zaczynamy akademickie spory
będzie się działo
:)

Nawet nie czytam Jarku bo to chrzanienie i tyle. Wiesz doskonale o co chodzi więc po co to piszesz.  Doradzasz czy zaczynasz bezsensowne spory?

Pozdro

PS

czy innym jest wybór ulubionej narty przez świadomego swoich umiejętności doświadczonego narciarza a czym innym porada dla osoby, która jest na początku narciarskiej drogi.

#27 jark

jark

Instruktor SkiForum.pl

• 7891 postów
2778
  • Ojczyzna

Napisano 21 październik 2014 - 15:42

no właśnie nie wiem o co chodzi ...

czy innym jest wybór ulubionej narty przez świadomego swoich umiejętności doświadczonego narciarza a czym innym porada dla osoby, która jest na początku narciarskiej drogi.

... Brawo

nareszcie zauważyłeś że, ta drobną różnicę ...
to teraz jeszcze przyjmij do wiadomości że, krótkie narty nie są tylko do tego, by twierdzić że, są niepotrzebne ...

różni jesteśmy ... i w tym jest siła
reszta to dyktat ...

jarek

Użytkownik jark edytował ten post 21 październik 2014 - 15:53

#28 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13171 postów
8053
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 16:00

no właśnie nie wiem o co chodzi ...

... Brawo

nareszcie zauważyłeś że, ta drobną różnicę ...
to teraz jeszcze przyjmij do wiadomości że, krótkie narty nie są tylko do tego, by twierdzić że, są niepotrzebne ...

różni jesteśmy ... i w tym jest siła
reszta to dyktat ...

jarek

Cześć

Wiem że jesteś miłośnikiem demokratycznych hasełek Jarku i w imię tej miłości niech sobie dziewczyna jeździ na 138 cm. Przecież na nich jeździło jej się najlepiej to są jej odczucia itd.

Mnie macie przy doradzaniu z głowy. jak ktoś chce mogę go pouczyć jeździć - na moich warunkach - bo uczący się na ten temat nic nie wie. Andalo - grudzień najwcześniej.

Pozdro

#29 fredowski

fredowski

Umiejetnosci 11

• PipPipPipPipPipPip
  • 4509 postów
  • Na forum od: 03.2006
2416

Napisano 21 październik 2014 - 16:05

Nawet nie czytam Jarku bo to chrzanienie i tyle. Wiesz doskonale o co chodzi więc po co to piszesz.  Doradzasz czy zaczynasz bezsensowne spory?

Pozdro

PS

Chrzanienie. Skad wiesz ze pytajacy sa na poczatku narciarskiej drogi.

Nie wiesz a zafiksowales sie rola doradcy, ze dlugoscia mozna regulowac poziom zaawansowania.

Wymyslono glupia ankiete, warunkuje sie nawet udzielenie porady od jej wypelnienia.

Na poczatek nalezalo by zapytac do czego poza samym przesuwaniem sie z punktu A do B narty maja sluzyc.

Dlugosc nart to ostatnie do ustalania paramerty nart.

Zadaniem podstawowym jest wyprowadzenie pytajacych ze skrajnosci (Kobiete interesuja narty 137cm) i nie wprowadzanie w druga skrajnosc 165cm i wiecej. Jestem zdecydowanie przeciwny wirtualnym nauczaniem kazdego przy pomocy parametrow nart.

Przypomne co jakis czas stawiane przeze mnie pytanie do instruktorow: czy bedziesz uczyl  narciarza gdy stawi sie na szkolenie z olowkami wyzszymi o 15 cm?

Jak ciezko jest lekko zyc :)  Nie ma gazu nie ma skretu

#30 jark

jark

Instruktor SkiForum.pl

• 7891 postów
2778
  • Ojczyzna

Napisano 21 październik 2014 - 17:23

Cześć

Wiem że jesteś miłośnikiem demokratycznych hasełek ....

nie ..,

jestem zwolennikiem wolności

i absolutnym przeciwnikiem dyktatu ...

co dwa tygodnie jeździmy na narty ... najbliższy wyjazd to coś ok, 40-50 ludzi (gro z forum)

nart, mamy zawsze pełen asortyment wszelkiej maści producentów

zapraszam(y) ... będzie czas podyskutować po nartach

i poszaleć na nich ...

jarek

Użytkownik jark edytował ten post 21 październik 2014 - 17:28

#31 scatman_wawa

scatman_wawa

Hochkar Gruppen

• PipPipPipPip
  • 1066 postów
268
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 18:55

Taki wyjazd a mnie nie będzie :(. Cóż potwierdzam że będzie nart do wyboru, jak będzie trzeba będą dołożone jeszcze moje w 3 a może w 4 rozmiarach. Od slalomki po fristylówki :) Co szkodzi wtedy jechac i pokazać wyższość nart długiej nad krótką. A tak reasumując - przykre, że kadry narodowe nie znają się na nartach i ich doborze wszak jeżdżą na krótkich w slalomach i rekreacyjnie :(

#32 bocian74

bocian74

Kiepski narciarz

• PipPipPipPipPipPip
  • 5068 postów
  • Na forum od: 12.2008
1911
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik

Napisano 21 październik 2014 - 19:12

nie ..,
jestem zwolennikiem wolności
i absolutnym przeciwnikiem dyktatu ...

Narty to jednak sport techniczny, więc na etapie nauki konieczny jest dyktat. Wszyscy przecież odsyłają do instruktora, prawda?
A jak już się technikę opanuje, wtedy jest pora na dowolność. Jak ktoś jeździ na krótkich nartach, bo tak woli, to ok, jednak jeśli ktoś pisze, że nie chce długich (a właściwie prawidłowo dobranych) nart, bo się boi, to znaczy że jeszcze do etapu wolności nie doszedł.
Autorce wątku jednak polecałbym jeśli nie kupno allrounda w długości 160 (a nawet może i 165)cm, to najpierw wypożyczenie takiej narty na kilka dni, żeby się przekonać, że podczas jazdy będzie tylko lepiej i że strach jest nieuzasadniony.
Pozdr
Marcin

Użytkownik bocian74 edytował ten post 22 październik 2014 - 07:27

• Maxter37 podziękował za tę wiadomość

#33 jark

jark

Instruktor SkiForum.pl

• 7891 postów
2778
  • Ojczyzna

Napisano 21 październik 2014 - 19:28

Narty to jednak sport techniczny, więc na etapie nauki konieczny jest dyktat. Wszyscy przecież odsyłają do instruktora, prawda?

... i tenże instruktor, winien w trakcie nauki, narty dobierać

jarek :)

#34 bocian74

bocian74

Kiepski narciarz

• PipPipPipPipPipPip
  • 5068 postów
  • Na forum od: 12.2008
1911
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik

Napisano 21 październik 2014 - 19:35

... i tenże instruktor, winien w trakcie nauki, narty dobierać

jarek :)

Czyli jednak dyktat? :)

#35 Mitek

Mitek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13171 postów
8053
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 19:37

A tak reasumując - przykre, że kadry narodowe nie znają się na nartach i ich doborze wszak jeżdżą na krótkich w slalomach i rekreacyjnie :(

Bzdura wyjątkowa.

#36 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1874 postów
  • Na forum od: 11.2009
753
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 21 październik 2014 - 19:49

Dla mnie ta cala dyskusja jest z deka dziwna. Dobór nart sie nie zmienil. Przynajmniej na tym forum. Zasada zawsze byla ta sama. Sl -15 do -10cm od wzr, dla chlopow bardzo wysokich 165,max 170, gs - min na wzrost i wiecej wedle upodoban, allround - -10cm od wzr do wzr, dechy free - eweidentne min na wzrost,z reguly +10cm(i wiecej). Dechy z rockerem min na wzrost(oprocz sl).To ze ludzie dobieraja sobie dluzsze narty NIE JEST MODA wg mnie tylko wzrostem ich umiejetnosci i czucia takich nart. Ze mna tez tak bylo. Kiedys myslalem ze np. na dechach typu allround bede jezdzil max -10cm ponizej wzrostu, a teraz allround minimum dla mnie to decha na wzrost, na takiej desce czuje sie pewnie, stabilnie i czuje jej moc. I mowie tu o dechach bez rockera. Na dechach z rockerem latalem ponad wzrost. Nie wyobrazam sobie jazdy na krotszej narcie. Meczarnia, brak stabilnosci i dynamiki. Byc moze dla niektorych jestem tylko kolesiem ktory ma dluzsze gsy i szumnie o tym opowiada. Nie, zrobilem progres. I tyle ;) Dobor dlugosci dech jest bardzo prosty, nie zmienil sie. Kazdy do tego dojdzie. Metoda prob i doswiadczen ;) Ale takie zycie. My jestesmy po to by uswiadamiac. A tak naprawde wybor dlugosci to indywidualna sprawa, swiata nie uratujemy, ktos jak chce narty na -20cm od wzrostu - niech sobie kupi :) i tyle ;)

No pain no gain ...

#37 jark

jark

Instruktor SkiForum.pl

• 7891 postów
2778
  • Ojczyzna

Napisano 21 październik 2014 - 19:59

Bzdura wyjątkowa.

Miciu ... a w którym miejscu ?

... bo kilka dni temu na Tuxie

widziałem kadrowiczki Słowenii , jeżdżące i na nartach 205cm

i slalomkach 155 ...

po za wyłączonym stokiem treningowym 'wygłupiały' się właśnie na tych krótszych ... luźne jazdy i zabawa

to gdzie Michał napisał bzdurę ? ...

jarek

PS... Marcin , hmm ... coś w tym jest jednak - w nauce nie ma demokracji ale odrobinę wolności dla siebie  można znaleźć ;)

#38 marioo

marioo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 931 postów
  • Na forum od: 02.2009
560
  • Umiejętności: 3
  • Warszawa

Napisano 21 październik 2014 - 20:56

Ja to widzę tak: jak ktoś złapał bakcyla i jest pewien że będzie jeździł - szkoda kasy na krótkie. Jak ktoś jeszcze nie jest przekonany, lubi sobie wypocząć na nartach ale bez napinki - szkoda kasy na długie. A jakie kupi to tak naprawdę bez znaczenia - jak się zajara narciarstwem to prędzej czy później się ogarnie i poczuje jakie są odpowiednie.

Pozdrawiam

marioo

PS. Ja slalomkę mogę bez żalu sprzedać w każdej chwili, trzymam tylko dlatego że jest ładna :)

#39 Maxter37

Maxter37

Użytkownik

• PipPip
  • 210 postów
  • Na forum od: 02.2013
49
  • Umiejętności: 7
  • Boguchwała

Napisano 21 październik 2014 - 21:42

Bzdura wyjątkowa.

Hmm... A czy tekst o kadrach narodowych nie był przypadkiem ironią? ;)

Szanowna Pani założycielka tematu mierzy 170cm, waży 53-55kg czyli dość niewiele - osobiście doradzałbym allrounda w okolicach 160cm, nie wiem czy 165 nie byłoby za dużo. (choć z drugiej strony te 5cm katastrofy by nie zrobiło, a raczej w perspektywie - mogłoby dać same plusy)

#40 Banana

Banana

Nowy użytkownik

• 23 postów
  • Na forum od: 01.2012
7

Napisano 21 październik 2014 - 23:04

Wtrącę się z zapytaniem technicznym :) - jak odróżnić tę slalomkę drugą? Nie mogę znaleźć informacji, co ją dokładnie charakteryzuje (wymiary?), jak oznaczone są narty tego typu (jeśli są...)?

Rocker jest taaaki kuszący. I byłby to idealny kompromis między moimi umiejętnościami, a maksymalnie przyjemnym wykorzystaniem danych mi raz-rocznie dni na stoku. Mam za daleko w góry...

A co myślicie o tych opcjach:

1. Fischer Motive 74 (2012/2013) - 160cm / 899PLN 

2. Dynastar Booster RL (ale nie 8, samo RL)  (2013/2014) - w bardzo dobrej cenie 550PLN? Nic nie mogę jednak o nich znaleźć, żadnej konkretnej informacji. Podejrzewam więc, że to jakaś wtopa?

W tym drugim przypadku myślę bardziej o moim mężczyźnie - technicznie umiejętności ma podobne, jednak zacięcie sportowe i sporo odwagi - śmiga już po czarnych. 

3. Völkl RTM 73 (2013/2014) - 850PLN (długości do wyboru sporo)

4. Völkl RTM 75 (2011/2012) - tutaj długość aż 166, ale tip rocker - dobra cena 870PLN.

Czy w ogóle któraś z powyższych opcji jest warta zastanowienia, czy szukać dalej?

Przekopuje te internety, jak kret jakiś  :ph34r:

PS. Do dyskusji się nie włączam z braku doświadczenia w temacie, ale czytam i jak sami zauważyliście już jestem w teorii z 8cm do przodu - zanim zakończymy temat będę chciała 2-metrowe GS-y ^_^