Skocz do zawartości

Uzycie narty wewnętrznej w skręcie (pokłosie tematu Frediego)


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście każde "odpuszczenie" obciążania narty zewnętrznej w skręcie na "korzyść" narty wewnętrznej uważam za swoją małą porażkę! Albo taktyczną (kiepsko wybrana linia przejazdu), albo techniczną ( z jakichś powodów "bujam się" zamiast jechać)!

To że część obciążenia i tak spoczywa na wewnętrznej to jedno, a to że świadomie odciążam zewnętrzną to zupełnie co innego!

Dyskusja w jakich sytuacjach i ile procent  :blink: obciążać którąś z nart kompletnie do mnie nie trafia! Jazda na wewnętrznej to jest ratunek, lub niemoc narciarza, a nie pomysł na doskonalenie techniki!!!     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To bardzo fajnie bo dobrze się Ciebie ogląda. Ja analizować tego nie będę, tylko sobie popatrzę i pozazdroszczę. To co powyżej to była moja jedyna "analiza" na tym forum.


Chcialbym abys analizowal. Piszesz co widzisz, nie malpujesz, nie jestes Jak wielu poprawny (politycznie) a ze czasami bladzisz to normalne i ludzkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tematy ...wszystko po to ,żeby dość do wniosku ,że jeździ się na dwóch nartach ale "dominującą" (nnie wiem czy to dobre okreslenie)  powinna być zewnętrzna narta skrętu .

I co najlepsze to co Fredowski pisał o swoim centralnym układzie w tamtym temacie i tak kończy się wg mnie tym ,że siły działające na narciarza zalatwiaja sprawę i suma sumarum większe obciążenie jest na zewnętrznej cyt. poniżej
 

 

.....

Przy jezdzie centralnej, ktora lubie (barki prostopadle do nart), obciazanie narty wewnetrzej wynika z pozycji.
W skrecie wynosi ono ca. 50% minus dzialanie sily odsrodkowej i grawitacji i to te sily powoduja zwiekszanie obciazenia narty zewnetrzej.

Czyli w efekcie zewnętrzna dominuje...

 




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sally67, popatrz na to

https://www.youtube....edirect=1#t=146

Chodzi mi tylko o wskazany fragment i następny z porównaniem sylwetek narciarzy.

Bacino to miednica, a Basta Bacino oznacza powstrzymać ruch miednicy. Był okres gdy pisano tutaj, że za wysunięcie narty wewnętrznej jest odpowiedzialny ruch miednicy i że jest to proces naturalny. Ja tego nie pisałem, Fredowski też nie. 

Pierwszy fragment, facet po lewej robi Basta Bacino. Który jedzie fajnie ?

Na początku filmu, masz jeszcze przykład z puszką który łopatologicznie tłumaczy mechanizm.

 

Edit:

Pomyliło mi się, o puszce jest tu, ale chodzi o ten sam mechanizm

https://www.youtube....f_6-Iujv4#t=123

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bacino to miednica, a Basta Bacino oznacza powstrzymać ruch miednicy. Był okres gdy pisano tutaj, że za wysunięcie narty wewnętrznej jest odpowiedzialny ruch miednicy i że jest to proces naturalny. Ja tego nie pisałem, Fredowski też nie. 

 

Sorry Winetou, 3:01 ewidentnie widać, że  makaroniarz ma biodro wysunięte do przodu. W całym filmiku widać, że ma równoległe biodra do dziobów nart. nie zauważyłem żeby nadrzucał zewnętrzny półdupek. Nie rozumiem po włosku ale chyba o co innego idzie z tym "basta". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ?

bacino.jpg

 

Napisałeś

Sorry Winetou, 3:01 ewidentnie widać, że  makaroniarz ma biodro wysunięte do przodu.

A następnie

W całym filmiku widać, że ma równoległe biodra do dziobów nart.

 

To jeśli ma dzioby równo, to czy biodro mu się wysuwa skoro jest równolegle do dziobów nart ?

Ja bym napisał, że ma biodra prostopadle do toru jazdy, zamiast równolegle do dziobów nart. Mr Shatterhand.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ?

attachicon.gifbacino.jpg

 

Napisałeś

Sorry Winetou, 3:01 ewidentnie widać, że  makaroniarz ma biodro wysunięte do przodu.

A następnie

W całym filmiku widać, że ma równoległe biodra do dziobów nart.

 

To jeśli ma dzioby równo, to czy biodro mu się wysuwa skoro jest równolegle do dziobów nart ?

Ja bym napisał, że ma biodra prostopadle do toru jazdy, zamiast równolegle do dziobów nart. Mr Shatterhand.

Nie, w momencie przejścia/zrównania też ma równolegle do dziobów nart, które wtenczas są zrównane i wówczas są przez moment prostopadłe do toru jazdy. Biodro się wysuwa na ile się wysuwa narta ca. pół stopy (samoczynnie a niewymuszenie).

Swoją droga filmik bardzo dobry, jazda wzorcowa moze ktoś zna włoski i przetlumaczy o co chodzi dokladnie z tymi rysunkami, antywzorom ewidentnie rozjeżdżają się narty a golenie nie są rownoległe, chyba o coś innego tutaj chodzi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, w momencie przejścia/zrównania też ma równolegle do dziobów nart, które wtenczas są zrównane i wówczas są przez moment prostopadłe do toru jazdy. Biodro się wysuwa na ile się wysuwa narta ca. pół stopy (samoczynnie a niewymuszenie).

Swoją droga filmik bardzo dobry, jazda wzorcowa moze ktoś zna włoski i przetlumaczy o co chodzi dokladnie z tymi rysunkami, antywzorom ewidentnie rozjeżdżają się narty a golenie nie są rownoległe, chyba o coś innego tutaj chodzi.  

 

Tak się zastanawiałem czemu antywzory mają nierownoległe golenie i wychodziło mi bo sie podpierają na narcie wewnetrznej i dopiero teraz zobaczylem filmik z puszką makaroniarz tam wszystko rozrysował i basta:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem czemu antywzory mają nierownoległe golenie i wychodziło mi bo sie podpierają na narcie wewnetrznej i dopiero teraz zobaczylem filmik z puszką makaroniarz tam wszystko rozrysował i basta:)


Do tego wzór nie stara się sztucznie poszerzać rozstawu nóg. Rzekłbym nawet, że jedzie dość wąsko.
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jako, że mieliśmy starać się pracować na własnych przykładach zamieszczę filmik, z którego jestem wyjątkowo niezadowolony ponieważ obnaża on błędy mojej jazdy.

 

 

Przynajmniej cztery z nich są bardzo charakterystyczne i często krytykowane. Filmik wpisuje się znakomicie moim  zdaniem w zaprezentowane przez Polma znakomite przykłady porównania jazdy modelowej (wzór) z antywzorem. 

Niestety występuje tu jako antywzór. Co ciekawe moje odczucia z jazdy i zamierzenia były wprost przeciwne do filmowego efektu. Jako, że jadę na slalomce starałem się jechać (w stosunku do normalnej mojej jazdy) ograniczając odciążenie (nie udało się), przesuwając środek ciężkości do przodu (nie udało się), jechać na obu nartach obciążonych mniej więcej równomiernie (do końca się nie udało). Widać również nierównoległość podudzi (gdy przechodzę do dłuższego skrętu) oraz (nadmierne) moim zdaniem wysunięcie narty wewnętrznej (to akurat spowodowane jest zbyt mało frontalna jazdą i chęcią "włożenia biodra" za wszelka cenę - filmik ma ju z parę lat). Te ostatnie mankamenty są niestety częściowo spowodowane wadą mojej anatomii.

Jak widać wyobrażenie o jeździe a jazda to dwie różne rzeczy. :)

Jestem natomiast przekonany, że narta slalomowa sprzyja pojawianiu się przynajmniej części tych błędów.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sally67, popatrz na to

https://www.youtube....edirect=1#t=146

Chodzi mi tylko o wskazany fragment i następny z porównaniem sylwetek narciarzy.

Bacino to miednica, a Basta Bacino oznacza powstrzymać ruch miednicy. Był okres gdy pisano tutaj, że za wysunięcie narty wewnętrznej jest odpowiedzialny ruch miednicy i że jest to proces naturalny. Ja tego nie pisałem, Fredowski też nie. 

Pierwszy fragment, facet po lewej robi Basta Bacino. Który jedzie fajnie ?

Na początku filmu, masz jeszcze przykład z puszką który łopatologicznie tłumaczy mechanizm.

 

Edit:

Pomyliło mi się, o puszce jest tu, ale chodzi o ten sam mechanizm

https://www.youtube....f_6-Iujv4#t=123

 

Nie wiem co chcesz przez to powiedzieć?
Nie wiem która dla Ciebie jest lewa strona...napisze jak to widzę.

Pomarańczowy(spodnie) ma wg mnie dobry układ bo naturalny  i jego jazda mi odpowiada
Zielony (spodnie) zły bo ma cofnięte prawe biodro ,zewnętrzna narta jest zakrawędziowana a wewn prawie płasko ......

zresztą to w tym drugim filmiku gość rozrysował wszystko...nie znam włoskiego ale wygląda na to(po rysunkach) ,że potwierdził wypowiedzi Wueresa ,że jazda na wewn prostuje skręt czyli uniemozliwia w jakimś stopniu zacieśnienie skrętu

Zdecydowanie jestem za jazda tego pomarańczowego.
Niestety mamy tendencje(ja mam) do prostowania nogi zewn (szczególnie w trudnych warunkach) .Pozwoliłam sobie napisać "mamy" bo wiele osób tak ma.
 

 

Był okres gdy pisano tutaj, że za wysunięcie narty wewnętrznej jest odpowiedzialny ruch miednicy i że jest to proces naturalny.

 

Gdzie to było ? 

edit

Swój poprzedni post napisałam dlatego ,że jakby nie patrzec to i tak bardziej obciążamy nartę zewnętrzną(przynajmniej powinniśmy ) bo umozliwia jazde dynamicznąi w każdych warunkach na stoku (poza trasa sie nie wypowiadam) a pisanie ,że jeździmy na obu ..to przecież kaźdy wie  :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać wyobrażenie o jeździe a jazda to dwie różne rzeczy. :)

 

 

Moje pytanie. Do instruktora Mitka. Doskonalisz jazdę ciętym skrętem średniaka. Czy będziesz mu sugerował konsekwentne obciążenie "zewnętrznej" w skręcie, czy  tłumaczył że: "obciazanie narty wewnetrzej wynika z pozycji". I że:

"W skrecie wynosi ono ca. 50% minus dzialanie sily odsrodkowej i grawitacji i to te sily powoduja zwiekszanie obciazenia narty zewnetrzej."

 

Cytowałem Fredowskiego.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dlatego ja uczę a Ty nie. ;)

Pozdrowienia

Mitku, 

 

biorę Twoje słowa dotyczące nauki jazdy poważnie! W temacie podstawowym piszesz o tym że "cała dyskusja jest zabawna", odwołujesz się jednoznacznie do szkolenia SITIN gdzie "zewnętrzna" jest obowiązująca! Piszesz między innymi:

 

 

.... ideał, który obrazuje poprawność techniki - i tu zasada jest dość prosta - dolna narta.

   Mija kilka dni i jesteś gotów uczyć jazdy "50/50 minus działanie siły odśrodkowej"!!! 

 

Czy możesz mi powiedzieć które argumenty w tej dyskusji przekonały Cię do gruntownej zmiany zdania na temat poprawności techniki? 

 

Mam nadzieję że nie potraktujesz mojego pytania jako uszczypliwość, czy osobisty atak i odpowiesz mi nieco bardziej szczegółowo niż:

 

 

Dlatego ja uczę a Ty nie...

 

 

Pozdrawiam

 

Maciek 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

"Ja uczę" - potraktuj żartobliwie.

Niestety na dłuższe tłumaczenie nie mam czasu. materiały przywoływałem głównie w celu ujednolicenia pojęć.

Dolna narta jest zasadą ale .... przeczytaj post Wueresa na początku tego tematu. Po drugie nie próbuj za wszelką cenę znaleźć haka na to co pisze Fredi bo jego podejście jest podejściem typowego praktyka. Operuje on praktyką, która stosuje w jeździe a tą trudno porównywać z zasadami, którymi posługujemy się w uczeniu. Tu musimy podchodzić indywidualnie do każdego przypadku a jak chcemy systematyzować to wystarczy kupić program Sitn - nie ma co się pocić i pisać.

Co do syna to nauczył się jeździć sam. Ja jedynie pomogłem mu stanąć na nartach jak był malutki a później po prostu z nim jeździłem albo umożliwiałem mu jazdę z dobrymi narciarzami.

Pozdrowienia serdeczne


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jako, że mieliśmy starać się pracować na własnych przykładach zamieszczę filmik, z którego jestem wyjątkowo niezadowolony ponieważ obnaża on błędy mojej jazdy.

 

 

Przynajmniej cztery z nich są bardzo charakterystyczne i często krytykowane. Filmik wpisuje się znakomicie moim  zdaniem w zaprezentowane przez Polma znakomite przykłady porównania jazdy modelowej (wzór) z antywzorem. 

Niestety występuje tu jako antywzór. Co ciekawe moje odczucia z jazdy i zamierzenia były wprost przeciwne do filmowego efektu. Jako, że jadę na slalomce starałem się jechać (w stosunku do normalnej mojej jazdy) ograniczając odciążenie (nie udało się), przesuwając środek ciężkości do przodu (nie udało się), jechać na obu nartach obciążonych mniej więcej równomiernie (do końca się nie udało). Widać również nierównoległość podudzi (gdy przechodzę do dłuższego skrętu) oraz (nadmierne) moim zdaniem wysunięcie narty wewnętrznej (to akurat spowodowane jest zbyt mało frontalna jazdą i chęcią "włożenia biodra" za wszelka cenę - filmik ma ju z parę lat). Te ostatnie mankamenty są niestety częściowo spowodowane wadą mojej anatomii.

Jak widać wyobrażenie o jeździe a jazda to dwie różne rzeczy. :)

Jestem natomiast przekonany, że narta slalomowa sprzyja pojawianiu się przynajmniej części tych błędów.

Pozdrowienia

akurat, tak mi sie wydaje, dlugi skret wyglada znacznie lepiej , niz krotkie....


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ?

attachicon.gifbacino.jpg

 

...

Ja bym napisał, że ma biodra prostopadle do toru jazdy, zamiast równolegle do dziobów nart. Mr Shatterhand.

Czyżby Bob Barnes się mylił. Obejrzyj jeszcze raz jego rysunek. Pomiędzy linią nart a linią bioder/barków nie ma kąta prostego. Odchylenie sięga pewnie do 20 st. Czyli wewnętrzne biodro właśnie o tyle jest przesunięte do przodu.

A teraz zanalizuj genialną jazdę Włochów z Corso ...

Tylko rób to jak są filmowani od tyłu!!!!!!! Od przodu po prostu nie widać układu biodra - narty.

Na początek możesz zrobić analizę stopklatki, którą sam zamieściłeś!!!

Już to kiedyś opisałem. Ułóż palec wskazujący prawej ręki równolegle w przestrzeni do nart, a palec wskazujący lewej ręki równolegle w przestrzeni do linii bioder. Można wyznaczyć ją dokładnie, pomaga strój i za przeproszeniem d.. :) . narciarza.

Następnie przesuń równolegle jeden z palców żeby się skrzyżowały i obejrzyj z kilku stron.

Możesz to powtórzyć na dziesiątkach stopklatek z przejazdów Włochów z Corso. Możesz to powtórzyć z Kanadyjczykami czy Rellym McGlashan. Zawsze wyjdzie tak samo jak na rysunku Boba Barnesa.

 

Ten rysunek jest zresztą rewelacyjny, bo obala za jednym zamachem 3 mity.

  1. Jada z obciążeniem nart 50/50
  2. Jazda z linią bioder/barków prostopadłą do linii spadku (skręt średni i długi oczywiście)
  3. Jazda z linią bioder/barków prostopadłą do nart

Tadek

Załączone miniatury

  • fazy dynamicznego skrętu.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...