Skocz do zawartości

Narta wewnetrzna(skretu)


fredowski

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

tylko lub głównie narta zewnętrzna lub jak kto woli dolna skrętu.

Przeniesienie obciążeń na nią wzrasta z przyrostem sił bezwładności. Nie ma inne drogi rozwoju dynamiki, głębokości cięć skrętu, ciaśniejszych linii przejazdu czy przyśpieszeń ze skrętu w skręt. Teoria Freda to droga do nikąd. Chcąc się rozwijać zapomnijcie o niej :).

 

pozdro

jahu

 

ps.

Master - kapitalna jazda ! BRAWO.

 

Znasz moja teorie? Raczej wymyslasz ja  aby potwierdzic swoja racje.

Opisz "moja" teorie i wtedy sie do niej odnies i ja tez sie do tego wymyslu odniose.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Znasz moja teorie? Raczej wymyslasz ja  aby potwierdzic swoja racje.

Opisz "moja" teorie i wtedy sie do niej odnies i ja tez sie do tego wymyslu odniose.

Daj spokój Fred - przeczytaj pierwsze zdanie swojego pierwszego posta w tym temacie jeszcze raz i to co napisało kilka osób wrzucając filmy ze swoją jazdą. Każdy ma możliwość wyboru własnej "drogi" edukacji.

Nie chce mi się prowadzić "studenckich" dyskusji o wyższości nad niższością czy tam odwrotnie - jak wolisz. Propaguj sobie co tam chcesz. Z założenia zabieram głos wiedząc o czym mowię a nie mówiąc o czym wiem ;), czego i Tobie życzę.

 

jahu


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdze na obu nartach z czesto obciazona narta wewnetrzna.

 

No właśnie Fredowski, starasz się obciążać „górną” nartę i na tym filmiku z tej przyczyny w paru skrętach tracisz stabilność jazdy.

Jak najbardziej dociążanie górnej narty nie jest błędem, tak dzieje się nawet „niechcący” kiedy górna traci przyczepność (np. na nierównościach) nie zmienia to jednak faktu, że „jeździ” się na narcie dolnej a górna jest „stabilizatorem”.

Zmiana obciążenia jest płynna i wymusza ją faza skrętu i konfiguracja terenu.

Moim zdaniem dobrze jest „umieć” jeździć zarówno na narcie dolnej jak i górnej, nie mniej 99% skrętów wykonuje się na narcie dolnej ze zmiennym dociążaniem narty górnej w zależności od sytuacji. Zresztą wystarczy się przyjrzeć na filmikach z pod której narty wydostaje się większy „śniegopusz” (jak to fajnie określał Niko130).

Niezależnie od narciarza, byle o poziomie >6 śniegu znacznie więcej wydostaje się z pod narty dolnej.

Ot i tyle z mojej strony.

 

Pozdrawiam

 

PS: mam nadzieje, że mogłem się wypowiedzieć gdyż jestem forumową 6

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy początkujący i średniozaawansowany, słuchając bzdur o obciążaniu wewnętrznej narty i próbując to robić, opóźnia swoja naukę do momentu aż zrozumie, że to bzdura właśnie. W jeździe rekreacyjnej, ta fantasmagoria nie przynosi żadnej korzyści a powoduje tylko szkody.
Pozdr
Marcin

PS: Jest jedna sytuacja, gdy widze potrzebę jazdy z obu nóg- to krótki skręt w miękkim śniegu (wiosenne warunki)- ale wtedy obie nogi powinny być razem i byc mniej więcej tak samo ugięte. Wtedy faktycznie trzeba 50/50.

Użytkownik bocian74 edytował ten post 17 kwiecień 2014 - 08:47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój Fred - przeczytaj pierwsze zdanie swojego pierwszego posta w tym temacie jeszcze raz i to co napisało kilka osób wrzucając filmy ze swoją jazdą. Każdy ma możliwość wyboru własnej "drogi" edukacji.

Nie chce mi się prowadzić "studenckich" dyskusji o wyższości nad niższością czy tam odwrotnie - jak wolisz. Propaguj sobie co tam chcesz. Z założenia zabieram głos wiedząc o czym mowię a nie mówiąc o czym wiem ;), czego i Tobie życzę.

 

jahu

 

To sa takie polfiutowe Twoje wpisy. Kazdy mozna obalic tylko po co i mnie to nie jara..

Nikt nie wrzucil filmow ze swoja jazda, dlatego nie odnosze sie do jazdy na tych filmach.

Wrzuc swoj film, napisz co przedstawia, wtedy sie odniose, inni pewnie tez.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... nie mniej 99% skrętów wykonuje się na narcie dolnej ...

hmm ... Piotr, 

dla mnie lepiej by zabrzmiało tak .....

sam skręt dokonywany jest na narcie górnej ... a prowadzony na , dolnej (w rzeczywistości to, jest ta sama narta) 

:) :) :)

 

i tu mamy rozwiązanie 'dylematu' ... po co nam dwie narty 

:)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa takie polfiutowe Twoje wpisy. Kazdy mozna obalic tylko po co i mnie to nie jara..

Nikt nie wrzucil filmow ze swoja jazda, dlatego nie odnosze sie do jazdy na tych filmach.

Wrzuc swoj film, napisz co przedstawia, wtedy sie odniose, inni pewnie tez.

Cześć

Co do wrzuconych w temacie filmów to:

1. (Tam gdzie w tytule jesteś) Nie wiem co to miało być - co osoby chciały pojechać - być może to jakieś wydumane ćwiczenie typu dojazdu do LS na wewnętrznej ale wyglądają jakby nie umiały jeździć.

2. Jahu po prostu umie jeździć a do tego jest jeszcze objeżdżony i sprawny i miło się na to patrzy.

3. Master - jak już mówiłem - to inna półka. Pokazuje ze swobodą to z czym nieudolnie walczą osoby na pierwszym filmie


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Fredowski, starasz się obciążać „górną” nartę i na tym filmiku z tej przyczyny w paru skrętach tracisz stabilność jazdy.

Jak najbardziej dociążanie górnej narty nie jest błędem, tak dzieje się nawet „niechcący” kiedy górna traci przyczepność (np. na nierównościach) nie zmienia to jednak faktu, że „jeździ” się na narcie dolnej a górna jest „stabilizatorem”.

Zmiana obciążenia jest płynna i wymusza ją faza skrętu i konfiguracja terenu.

Moim zdaniem dobrze jest „umieć” jeździć zarówno na narcie dolnej jak i górnej, nie mniej 99% skrętów wykonuje się na narcie dolnej ze zmiennym dociążaniem narty górnej w zależności od sytuacji. Zresztą wystarczy się przyjrzeć na filmikach z pod której narty wydostaje się większy „śniegopusz” (jak to fajnie określał Niko130).

Niezależnie od narciarza, byle o poziomie >6 śniegu znacznie więcej wydostaje się z pod narty dolnej.

Ot i tyle z mojej strony.

 

Pozdrawiam

 

PS: mam nadzieje, że mogłem się wypowiedzieć gdyż jestem forumową 6

 

Nie wstawilem tego filmu ale odniose sie do tego co napisales.

To nie jest prezentacja mojej jazdy, to miala byc jazda "zadaniowa".

Ten pierwszy w czarnym to mlody Sowka (syn Sowy).

Mielismy pojechac przemienie. To byl ostatni zjazd ta grupka ludzi juz po cywilnemu czakala na nas.

Sowka za wczesnie ruszyl i cala moja jazda(wszystkie chwyty dozwolone) to gonienie go i wpasowywanie sie w jazde na przemian.

Udalo sie to dopiero w 2 ostatnich skretach.

Dobrze to wszystko opisales i lepiej miec silna 6-tke jak watpliwa 8-ke.

 

Nie bede udawadnial, ze nie jestem wielbladem.

Tematem tego watku jest: wewnetrzna narta tez jezdzi i nie trzeba sie jej bac.

Cala sztuka polega na tym aby umiec ocenic kiedy zaczyna byc "stabilizatorem" a kiedy rownorzedna do narty zewnetrzej.

Wstawianie filmow z jazdy wyczynowej zawodnikow PS uwazam za bezsensowne.

Za to polecam filmy z wolna jazda (bez tyczek) czolowki PS, tam sie mozna wiecej nauczyc.

 

Edit:

Mitku niejako wyprzedzilem Twoje pytanie.

Zreszta zawsze domagam sie od przedstawiajacych filmy do oceny krotkiego opisu co film przedstawia.

Ad 2. Nie odnosze sie do filmu Jaha bo go nie przedstawil, rozumiem to jako prezentacje jego jazdy oraz lajtowych przejezdow nie komentuje.

Ad3. Nie widze nic specjalego u Mastera 32. Jest mlodym sportowcem, odbywa regularne treningi na tyczkach, startuje w roznych zawodach. Te 13 skretow to solidna jazda na miare tego co robi. Tak poprostu ma byc.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wstawianie filmow z jazdy wyczynowej zawodnikow PS uwazam za bezsensowne.

Za to polecam filmy z wolna jazda (bez tyczek) czolowki PS, tam sie mozna wiecej nauczyc.

 

 

 

Jakoś nie zauważyłem w wątku zawodników PŚ. No chyba, że jest na pierwszym filmie   :D

Ale ten film pokazuje jak nie należy jeździć.

 

 

Tematem tego watku jest: wewnetrzna narta tez jezdzi i nie trzeba sie jej bac.

Cala sztuka polega na tym aby umiec ocenic kiedy zaczyna byc "stabilizatorem" a kiedy rownorzedna do narty zewnetrzej.

 

 

 

 

 

Przecież to jednoznacznie pokazuje zamieszczona w poście nr.29 (2 strona) grafika.

Wszelkie odstępstwa karane są utratą stabilnej jazdy.

Nie ma o czym dyskutować.

 

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo mamy dwie nogi, co ciekawe wychodzi na to, że dolną i górną :D...
 

Przynajmniej wszyscy zgadzamy się że mamy dwie nogi :) (pomijając wyczyny Pań/Panów na jednej-jedynej nodze które wzbudzają we mnie najwyższy szacunek i podziw).

Co do reszty same rozbieżności: puryści językowi mają lewą i prawą, statycznie podchodzący do tematu dolną i górną a ekstremalni karwingowcy zewnętrzną i wewnętrzną.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do reszty same rozbieżności: puryści językowi mają lewą i prawą, statycznie podchodzący do tematu dolną i górną a ekstremalni karwingowcy zewnętrzną i wewnętrzną.

Cześć

Dlatego właśnie zasugerowałem materiały Sitn bo tam jest jedyna prawidłowa wykładnia, która narta i kiedy jest wewn, zewn, dolna, górna itd.

(i nie ma to nic wspólnego z carvingiem - czy też karwingiem - zwłaszcza ekstremalnym, tylko z poprawnym opisem techniki narciarskiej)

Pozdrowienia serdeczne


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... lewą i prawą, statycznie podchodzący do tematu dolną i górną a ekstremalni karwingowcy zewnętrzną i wewnętrzną.

... jak żyć ?
;)

..... materiały Sitn bo tam jest jedyna prawidłowa wykładnia,

Miciu ... jakoś mam awersję do tych 'jedynie prawidłowych/słusznych/' ...

Użytkownik jark edytował ten post 17 kwiecień 2014 - 12:04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o zaiteresowanie się :(  sie porównaniem które zamieśćiłem w 19 poście.

 

Wiem,że to PS itd. ale jest ono bardzo pouczające nawet dla narciarzy 6 oraz w konekście jazdy na równo obciążonych

nartach ,które już kiedyś w pewnych wpływowych sferach :) było propagowane i uznawane za tzw. nowoczesne.

 

Uwage zwraca komentarz, który wg. mnie powinien być taki:

 

Raich spóżnił skręt z powodu jazdy na dwóch równo obciążonych nartach prostując skręt(zdjęcie 2i3przed tyczką),dlatego

konieczna była dość znaczna korekta toru,tym razem już na dolnej narcie. :D


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie . Jakieś 15 min temu rozmawiałem z Tadziem Skowrońskim , nie nie o nartach, .... wspominał wrażenia z SFL gdzie był bardzo wiosenny śnieg -wiecie co mam na myśli  :) .gadamy sobie i gadamy co i jak , bo ja ciekawe bydle jestem ;)  :)  i Tadziu mówi  Tomek zapomnij o górnej narcie 100% na dolnej nawet na płaskim 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie . Jakieś 15 min temu rozmawiałem z Tadziem Skowrońskim , nie nie o nartach, .... wspominał wrażenia z SFL gdzie był bardzo wiosenny śnieg -wiecie co mam na myśli  :) .gadamy sobie i gadamy co i jak , bo ja ciekawe bydle jestem ;)  :)  i Tadziu mówi  Tomek zapomnij o górnej narcie 100% na dolnej nawet na płaskim 

Wcale sie nie dziwie.

Tadek prowadzi Cie w/g swojej metodyki nauczania, kladl na szkoleniu do glowy wszystkim  o podstawach narciarskich, o jezdzie na dolnej narcie itp. i chcesz zeby w prywatnej rozmowie powiedzial inaczej?  chcesz kontynuowac u nieg szkolenie to sie nie dziw.

Ten przypadek zostal tez opisany w moim pierwszym poscie:

.Nie wierze tez w te tz zle nawyki, miedzy innymi obciazanie narty wewnetrzej.
To nie sa zle nawyki to jest brak umiejetnosci podstawowych.
Zeby dyskutowac o jezdzie sportowej a tym bardziej sportowo jezdzic, trzeba sie nauczyc najpierw jazdy podstawowej(rekreacyjnej).
.

Mysle ze rozwijac tego nie musze.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...