Skocz do zawartości

Narta wewnetrzna(skretu)


fredowski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć


Aby móc o czymś rozmawiać trzeba mieć jednolity język bo inaczej dogadanie się jest mało prawdopodobne.

Pozdrawiam

 

Czesto wystarcza znawstwo tematu tu akurat narciarstwa.

Gdyby koledzy znali jezyk narciarski to wcale nie musieli by umiec pisac z sensem.

Kajo50 jeszcze nie zaczales sezonu rowerowego chyba..., ze zajumales juz rower.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Łomatko a to takie ważne? Wiecie co jest najgorsze w Waszych precyzyjnych, fachowych określeniach? Że zwykły zjadacz chleba gubi się już po pierwszym, a najdalej drugim przecinku ;)

 

Pozdrawiam :)

marioo

 

Dla nie ktorych wazne, precyzyjne to te okreslenie nie sa ale znawcy tematu wiedza o co chodzi.

Drogi marioo nazwales sie "zwyklym zjadaczem chleba", nie dolozyles staran by zrozumiec co jest napisane. Moze chcesz tez jezdzic na nartach a moze jezdzisz jak "zwykly zjadacz chleba". Logiczne dla mnie bylo by nie brac wiecej udzialu w tym temacie.

 

Drogi Mitku Ty zawsze jak wypada w dziale "Nauka jazdy" powaznie i myslisz o narciarskim pedalowaniu

a koledzy o normalnych rowerach i pedalowaniu na pedalach.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczelo sie. Dawno nie bylo Bode, Noze Stenmark?

Chciałeś argumentów, to dostałeś... :)

Fakt, chcesz żeby dyskusja nie dotyczyła narciarzy 8-10, a taką jazdę pokazuje rysunek.

Ale on pokazuje jazdę absolutnie poprawną i takiej każdy średnio zaawansowany i dobry narciarz powinien się uczyć. Jasne, że pojedzie gorzej i w szczegółach i ogólnie.

Dopiero jak będzie tak jeździł, jak zawsze i w każdych warunkach pojedzie z obciążeniem powiedzmy 70/30 to może jak mu przyjdzie ochota pojechać 50/50. (parz także post Gajowego)

 

Do tego dochodzi jeszcze taka śmieszna właściwość naszych jeszcze nie wytrenowanych zmysłów: Jak powiesz narciarzowi 4-5 - pojedź z obciążeniem 70/30 to on pojedzie z obciążeniem 30/70 i będzie przysięgał, że jedzie na zewnętrznej. To jak mu powiesz jedź 50/50 to on pojedzie 5/95... :) I co gorsza już się tego nie oduczy!

Aaaa! Chyba nie musimy udowadniać, że jazda na wewnętrznej jest ewidentnym błędem!!!!

 

Czyli 50/50 można jeździć jak się umie jeździć 70/30.

A nie, jak przy każdej okazji jedziemy na wewnętrznej nawet o tym nie wiedząc.

 

Tadek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś argumentów, to dostałeś... :)
Fakt, chcesz żeby dyskusja nie dotyczyła narciarzy 8-10, a taką jazdę pokazuje rysunek.
Ale on pokazuje jazdę absolutnie poprawną i takiej każdy średnio zaawansowany i dobry narciarz powinien się uczyć. Jasne, że pojedzie gorzej i w szczegółach i ogólnie.

IMHO pokazany jest [b] jeden ze sposobów przejechania trasy. [b/] Można pojechać inaczej i też poprawnie.



P.S. Dlaczego nie wyświetla się bold?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam zaczelo :) Dla mnie skonczyla sie (jalowa) dyskusja wsrod znajomych narciarzy z pracy - dzieki MajorSki! Drukuje obrazek, pokazuje kolegom i koniec tlumaczenia. Skoro twierdza ze tak sie nie jezdzi to niech pokaza lepsza jazde a pozniej moge podyskutowac.

 

Dyskusja sie jeszcze nie zaczela.

Wklejajcie dalej mnie to nie przeszkadza.

 

Tadeuszu chyba wiesz jak jezdzisz, ja sadze, ze jezdzisz tak jak piszesz.

Jazda na wewnetrzej narcie nie jest ewidentnym bledem.

 

Tadeusz napisal: "Do tego dochodzi jeszcze taka śmieszna właściwość naszych jeszcze nie wytrenowanych zmysłów: Jak powiesz narciarzowi 4-5 - pojedź z obciążeniem 70/30 to on pojedzie z obciążeniem 30/70 i będzie przysięgał, że jedzie na zewnętrznej. To jak mu powiesz jedź 50/50 to on pojedzie 5/95... :) I co gorsza już się tego nie oduczy!"

Wymyslasz sobie takie dyrdymaly a moze to sa argumenty?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

0.

Tadeuszu chyba wiesz jak jezdzisz, ja sadze, ze jezdzisz tak jak piszesz.

1.

Jazda na wewnetrzej narcie nie jest ewidentnym bledem.

2.

Tadeusz napisal: "Do tego dochodzi jeszcze taka śmieszna właściwość naszych jeszcze nie wytrenowanych zmysłów: Jak powiesz narciarzowi 4-5 - pojedź z obciążeniem 70/30 to on pojedzie z obciążeniem 30/70 i będzie przysięgał, że jedzie na zewnętrznej. To jak mu powiesz jedź 50/50 to on pojedzie 5/95... :) I co gorsza już się tego nie oduczy!"

Wymyslasz sobie takie dyrdymaly a moze to sa argumenty?

Ad 0.

Masz rację, jeżdżę tak jak piszę, czyli staram się jechać jak na rysunku... :)

 

Ad 1.

Niestety dla Ciebie, większym autorytetem niż Ty jest dla mnie Bob Barnes, czy czołowi instruktorzy Kanadyjscy i Włoscy...

Jeśli uważasz, że jesteś od nich mądrzejszy to Twoja strata.

 

Ad 2.

Wystarczy przeczytać pytania i odpowiedzi (i obejrzeć filmy) z działu "nauka jazdy" na przestrzeni paru lat. Najlepiej z czasów jak jeszcze odpowiadał Niko. A potem wyciągnąć wnioski.

Że nie wspomnę o obserwacjach i dyskusjach na stoku...

 

Tadek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ dlatego nie piszę o "narcie dolnej" tylko o "tzw. narcie dolnej". Jeżdżę z upodobaniem na gigantkach i zapewniam Cię, że formalnie w zasadzie mam nartę prawą i lewą. "Dolność" i "górność" odnoszą się więc bardziej do kierunku siły odśrodkowej imitującej grawitację... ;)

chyba raczej nalezy mowic o narcie ZEWNĘTRZNEJ i WEWNETRZNEJ ! bo jezeli na przyklad jedziemy wzdłuż linii spadku to ,ktora narta jest wtedy dolna a która gorna?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba raczej nalezy mowic o narcie ZEWNĘTRZNEJ i WEWNETRZNEJ ! bo jezeli na przyklad jedziemy wzdłuż linii spadku to ,ktora narta jest wtedy dolna a która gorna?

Ba, nawet więcej - gdy wydłużysz łuk, pojedziesz "pod górę" i wtedy zmienisz krawędź to przez pewien czas narta zewnętrzna jest "górniejsza" ;) :D (sory ale nigdy nie ogarnę tej fachowej nomenklatury :) )

 

Pozdrawiam

marioo


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa filmiki forumowiczów.

Pierwszy jeździec to mistrz górnej narty:

 

 

Drugi "klasyczny",  jeżdżący w skręcie na dolnej:

 

 

 

Który podoba Wam się bardziej?

Nie jest tak jednoznacznie jak sugerujesz. W drugim filmie jest bardzo dużo jazdy na górnej narcie. Właśnie na tym filmie doskonale widać jak narciarz swobodnie przemieszcza nacisk na narty, bez względu na fazę skrętu. Zdaje się, że o tym pisze Fred...

 

Pozdrawiam, radcom


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi "klasyczny",  jeżdżący w skręcie na dolnej:

 

 

 

Sory, miałem się nie wypowiadać, bo jak słusznie Fredo zauważył - lamus jestem :) ale... chociaż bardziej podoba mi się jazda Jahulca to obawiam się, że tym filmikiem to trochę kulą w płot - ja tu praktycznie nie widzę jazdy na narcie "zewnętrznej" (wolę takie określenie), wręcz przeciwnie :)

 

Pozdrawiam

marioo

 

PS. Widzę, że radcom w tym samym czasie opisał podobne odczucia :)


Użytkownik marioo edytował ten post 16 kwiecień 2014 - 19:45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też. Ale można pojechać długim skrętem trzymając tułów bardziej prostopadle do linii spadku.
Chyba, że to już przeżytek.

W skręcie średnim i długim przeżytek.

Tutaj masz film wielokrotnie pokazywany na forum, gdzie także świetnie widać jak zmienia się sposób jazdy przy przejściu od krótkiego do średniego.

 

 

Tadek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radcom

@marioo

 

Nie wiem co widzicie bo ja widzę co innego.

NIKT NA ZIEMI nie odzyskuje energii ze skrętu z górnej narty. ( może jacyś cyrkowcy )

Zawsze odbywa się to z narty dolnej.

Upraszczając, skręca się na dolnej narcie i jednoznacznie ( poza momentami gdzie bawi się na jednej) Jahu skręca  na desce dolnej.

W przeciwnym wypadku nie jechał by tak dobrze i dynamicznie  jak jedzie.

 

Dorzucę jazdę kolejnego forumowicza.

Bohater filmu będzie mógł sam opowiedzieć jak jeździ :)

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radcom

@marioo

 

Nie wiem co widzicie bo ja widzę co innego.

NIKT NA ZIEMI nie odzyskuje energii ze skrętu z górnej narty. ( może jacyś cyrkowcy )

Zawsze odbywa się to z narty dolnej.

Upraszczając skręca się na dolnej narcie i jednoznacznie ( poza momentami gdzie bawi się na jednej) Jahu skręca  na desce dolnej.

W przeciwnym wypadku nie jechał by tak dobrze i dynamicznie  jak jedzie.

 

Dorzucę jazdę kolejnego forumowicza.

Bohater filmu będzie mógł sam opowiedzieć jak jeździ :)

 

Cześć

Ten forumowicz to akurat inna półka. Warto popatrzeć jak wygląda jazda na nartach.

Zabawna dyskusja...

Pozdro


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skręcie średnim i długim przeżytek.

Tutaj masz film wielokrotnie pokazywany na forum, gdzie także świetnie widać jak zmienia się sposób jazdy przy przejściu od krótkiego do średniego.

 

 

Tadek

 

Juz przezytek?

Jeszcze nie dawno byles entuzjasta jazdy na "przecinek". Dobrze, ze ewolujesz w kierunku jazdy centralnej.

Dobrze tez, ze zauwazasz rozny sposob jazdy przy krotkim i srednim skrecie.

Kreujesz sie na forumowego tuza a nie wyjasniasz, ze w krotkim skrecie (smigu), korpus jest za ciezki zeby nim wymiatac na boki.

Dlatego jest skierowany centralnie w kierunku linii spadku.

W skrecie srednim i dlugim korpus swobodnie (bez Twoich juz mam nadzieje wygibasow) w naturalny sposob jedzie prostopadle za nartami. To zadna filozofia.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radcom

@marioo

 

Nie wiem co widzicie bo ja widzę co innego.

NIKT NA ZIEMI nie odzyskuje energii ze skrętu z górnej narty. ( może jacyś cyrkowcy )

Zawsze odbywa się to z narty dolnej.

Upraszczając skręca się na dolnej narcie i jednoznacznie ( poza momentami gdzie bawi się na jednej) Jahu skręca  na desce dolnej.

W przeciwnym wypadku nie jechał by tak dobrze i dynamicznie  jak jedzie.

 

Dorzucę jazdę kolejnego forumowicza.

Bohater filmu będzie mógł sam opowiedzieć jak jeździ :)

 

 

Im stromiej tym więcej naciskam na dolną nartę (dla mnie dolna to: przy skręcie w prawo - lewa noga, żeby nie było wątpliwości  :) )

Nie wyobrażam sobie jazdy na górnej np. na stromej górce

.....w sumie to wogóle sobie nie wyobrażam, bez względu na stromość góry....

Kiedyś, jak zaczynałem jezdzić nauczyłem sie jazdy właśnie na górnej narcie, nie miałem instruktora, byłem samoukiem i pojawiły się problemy już na pierwszych zawodach....na stromym, oblodzonym stoku były tylko gleby....

Nie ma mowy abym wrócił do takiej jazdy, to wygląda "karykaturalnie"  ;)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im stromiej tym więcej naciskam na dolną nartę (dla mnie dolna to: przy skręcie w prawo - lewa noga, żeby nie było wątpliwości  :) )

Nie wyobrażam sobie jazdy na górnej np. na stromej górce

.....w sumie to wogóle sobie nie wyobrażam, bez względu na stromość góry....

Kiedyś, jak zaczynałem jezdzić nauczyłem sie jazdy właśnie na górnej narcie, nie miałem instruktora, byłem samoukiem i pojawiły się problemy już na pierwszych zawodach....na stromym, oblodzonym stoku były tylko gleby....

Nie ma mowy abym wrócił do takiej jazdy, to wygląda "karykaturalnie"  ;)

 Nie dorabiaj teori o naciskaniu.

A objasnij, ze na stromym stoku w dynamiczym skrecie nie ma mozliwosci jazdy na gornej narcie.

Jezeli tylko niewielki ciezar zostanie przesuniety na wewnetrzna narte to zewnetrzna traci mocne zakrawedziowanie i sie uslizguje.

Narciarz ma 2 mozliwosci: gleba przez polozenie sie na stok albo pozostanie na wewnetrzej i koniec skretu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

tylko lub głównie narta zewnętrzna lub jak kto woli dolna skrętu.

Przeniesienie obciążeń na nią wzrasta z przyrostem sił bezwładności. Nie ma inne drogi rozwoju dynamiki, głębokości cięć skrętu, ciaśniejszych linii przejazdu czy przyśpieszeń ze skrętu w skręt. Teoria Freda to droga do nikąd. Chcąc się rozwijać zapomnijcie o niej :).

 

pozdro

jahu

 

ps.

Master - kapitalna jazda ! BRAWO.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...