Skocz do zawartości

Narta wewnetrzna(skretu)


fredowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jezdze na obu nartach z czesto obciazona narta wewnetrzna.
W jezdzie  rekreacyjnej nie widze potrzeby szczegolnego obciazania narty zewnetrznej.
Nie przeszkadza mi to na pochylosciach  do tras czerwonych wlacznie.
Przy jezdzie centralnej, ktora lubie (barki prostopadle do nart), obciazanie narty wewnetrzej wynika z pozycji.
W skrecie wynosi ono ca. 50% minus dzialanie sily odsrodkowej i grawitacji i to te sily powoduja zwiekszanie obciazenia narty zewnetrzej.
Uwazam, ze jade stabilnie, nie przeszkadzaja mi nierownosci trasy itd.
Moge zachowac rownolegly rozstaw nart oraz zmieniac ten rozstaw bez utraty rownoleglego ich prowadzenia.
Nie widze w tym nic zlego i dziwia mnie wypowiedzi forumowych instruktorow narciarskich o koniecznosci zdecydowanego obciazania narty zewnetrzej skretu w kazdej sytuacji i na kazdym stoku.

Nie wierze tez w te tz zle nawyki, miedzy innymi obciazanie narty wewnetrzej.
To nie sa zle nawyki to jest brak umiejetnosci podstawowych.
Zeby dyskutowac o jezdzie sportowej a tym bardziej sportowo jezdzic, trzeba sie nauczyc najpierw jazdy podstawowej(rekreacyjnej).
Watek robzona jest na to dobrym przykladem.
Piszacy nakrecaja sie wzajemnie, ze to za bardzo obciazana gorna narta i takie tam...przytaczaja Ligety'ego i znowu takie tam...
Bez sensu ale taki urok forum nie tylko narciarskiego.

Wrocmy do obciazania narty wewnetrzej w czym mi to przeszkadza bo nie czuje...


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Fredo, bo ty juz umiesz a inni nie :)
To ca. ...to pewnie będzie 55/45, lub cos koło tego, więc zarówno szybko jak i ryzykownie, ale Ty masz stanie, czucie objeżdżenie i takie tam.
Inni, co się uczą, nie maja tego wiec muszą sie skupić na "elementarzu" :) a ten zaczyna sie od "jezdzimy na narcie dolnej/zewnętrznej" :)

Ja też nie widzę wielkiego sensu dla amatorow w odwolaniach do wielkich zawodników, ale tym bardziej - oni robią różne dziwne rzeczy, bo im juz wolno ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac po Twoim avatarze specjalnie nie przeszkadza. Bardzo przyjemny element rekreacyjnej jazdy, zwiekszajacy czucie i zaufanie do narty (i siebie). A reszte to ju Gajowy dodal.

 

PS Widzac ze nie jestes przekonany slowami Gajowego: pod koniec sezonu poczulem sie jak nowicjusz zapinajac narty dluzsze niz zazwyczaj, ciezsze, o wiekszym promieniu - z jazdy nonszalanckiej, rekreacyjnej szybko musialem wrocic do elementarza: mocno pilnowac obciazenia dolnej, likwidowac a-frame... na dolnej jest stabilniej.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego statywy do aparatów mają 3 nogi a nie 4? Byłyby "stabilniejsze"... Na nartach jedziemy na narcie dolnej - to ona i docisk jaki na nią wywierasz odpowiada za kierunek i promień skrętu. Drugą nartę masz głównie po to, żebyś nie musiał jeździć tylko w jedną stronę... ;)

Choć ewidentnie są techniki angażujące jednocześnie obie narty w podobnym wymiarze... np. pług...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu bardzo ciekawy temat Fred poruszył. Otóż elementarz mówiący o jeździe na dolnej narcie, tworzono gdy konstrukcja nart tego wymagała. Narty były proste,  długie i nawet postawienie ich na krawędzi nie inicjowało skrętu. Robiło się to poprzez przerzucanie ciężaru i uślizg dolnej narty. Dziś, gdy konstrukcja nart się zmieniła, równomierny nacisk na obie narty (równoważony siłą odśrodkową) jest nawet wskazany. Takiej jazdy uczy się dzieciaki, które nigdy innej narty nie miały na nogach...

 

Pozdrawiam, radcom


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument: jako szkolacy sie (w ww. sytuacji nawet powiedzialbym poczatkujacy) doswiadczylem ze zalecenie jazdy na narcie zewnetrznej jest sluszne dla poczatkujacego. Choc generalnie uwielbiam jazde na wewnetrznej/obu/zewnetrznej (zalezy od sytuacji).

 

Radcom, umiejetnosc szybkiego zorientowania sie gdzie jest narta zew a gdzie wew i ktora obciazyc na pewno przyda sie gdy przyjdzie do awaryjnego hamowania albo stromizna spowoduje ze strach scisnie cztery litery i nie bedzie mozliwe wozenie sie na krawedzi. Gwarantuje ze w strooomym, oblodzonym zlebiku mistrz ktory na codzien nie mysli na ktorej narcie jedzie obciazy wlasnie te podrecznikowa ;)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego statywy do aparatów mają 3 nogi a nie 4? Byłyby "stabilniejsze"... Na nartach jedziemy na narcie dolnej - to ona i docisk jaki na nią wywierasz odpowiada za kierunek i promień skrętu. Drugą nartę masz głównie po to, żebyś nie musiał jeździć tylko w jedną stronę... ;)

Choć ewidentnie są techniki angażujące jednocześnie obie narty w podobnym wymiarze... np. pług...

Ja się nie znam ale jak dla mnie to pług angażuje właśnie jedną nogę - zewnętrzną, a jadąc skrętem równoległym powinno się równomiernie dociążyć obydwie narty. Ja właśnie miałem zawsze problem gdy uczyłem się równolegle skręcać z tym żeby cokolwiek obciążyć wewnętrzną bo byłem "od pługa oderwany" :D

Jadąc "bardziej na zewnętrznej" jesteśmy w stanie szybciej zareagować ( np. awaryjnie zatrzymać), bo ta noga jest wyprostowana.

P.S. statywy na 3 nogach są o wiele bardziej stabilne niż na 4 na nierównym i dodatkowo o wiele łatwiej się je reguluje (poziomuje).


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Friski piszemy o narciarstwie rekreacyjnym do poziomu 6/7

Zaloz temat o oblodzonych zlebach wtedy zglosza sie poczatkujacy i sobie pogadacie

 

Ok, niech bedzie stroma, twarda trasa czarna - czasem poczatkujacy sie zaplacze albo i dzieciaczka zaciagnie albo nawet 6/7 rura zmieknie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam ale jak dla mnie to pług angażuje właśnie jedną nogę - zewnętrzną, a jadąc skrętem równoległym powinno się równomiernie dociążyć obydwie narty. Ja właśnie miałem zawsze problem gdy uczyłem się równolegle skręcać z tym żeby cokolwiek obciążyć wewnętrzną bo byłem "od pługa oderwany" :D

Jadąc "bardziej na zewnętrznej" jesteśmy w stanie szybciej zareagować ( np. awaryjnie zatrzymać), bo ta noga jest wyprostowana.

P.S. statywy na 3 nogach są o wiele bardziej stabilne niż na 4 na nierównym i dodatkowo o wiele łatwiej się je reguluje (poziomuje).

Jazda na wyprostowanych nagach(nodze) jest tak samo błędna jak stwierdzenie wewnętrzna/zewnętrzna noga. Jeździmy w odpowiedniej pozycji, która wyklucza prostowanie nóg w kolanach. W innym wypadku kończy się to kontuzją...

 

Pozdrawiam, radcom 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda na wyprostowanych nagach(nodze) jest tak samo błędna jak stwierdzenie wewnętrzna/zewnętrzna noga. Jeździmy w odpowiedniej pozycji, która wyklucza prostowanie nóg w kolanach. W innym wypadku kończy się to kontuzją...

 

Pozdrawiam, radcom 

Sorry źle się wyraziłem, mówiąc wyprostowana miałem na myśli o wiele mniej ugięta (w pozycji jaką determinuje nam pochylenie cholewki buta) :)

 

Co błędnego widzisz w stwierdzeniu wewnętrzna/zewnętrzna (skrętu) noga?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadąc na krawędzi głównym elementem prowadzącym jest wewnętrzna krawędź tzw. narty dolnej. Zewnętrzna krawędź narty górnej (vel wewnętrznej) spełnia rolę stabilizatora. To ułatwia prowadzenie i ogranicza możliwość utraty równoległości desek mogącej doprowadzić do upadku. Piszę to jako praktyk, więc prośba o odpuszczenie nomenklaturowych szczegółów i skupienie się na zasadniczej logice ruchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YOGItheBEAR, ja sie troszeczke, ciut przyczepie. W czasach kiedy karwing jest mocno zakorzeniony  (niektorzy nawet mowia ze tak duzo o nim/jego bylo ze jest juz passe) nie mozemy mowic o "tzw narcie dolnej"! Takie przyzwyczajenie szkolacego sie zdecydowanie ogranicza mu mozliwosci rozwoju. Przeciez w karwingu najfajniejsza jest mozliwosc jazdy na narcie gornej bedacej jednoczesnie ZEWNETRZNA narta w skrecie! Bardzo trudno to wyprostowac/wyjasnic pozniej, zdjecia trzeba pokazywac, klasc sie glowa w dol stoku... ;)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry źle się wyraziłem, mówiąc wyprostowana miałem na myśli o wiele mniej ugięta (w pozycji jaką determinuje nam pochylenie cholewki buta) :)

 

Co błędnego widzisz w stwierdzeniu wewnętrzna/zewnętrzna (skrętu) noga?

Ja mam prawą i lewą na każdym etapie skrętu. Natomiast nogi te, mogą być ustawione po górnej lub dolnej części stoku, względem osi ciała narciarza. Zależnie od kąta obrotu tegoż ciała wokół prostopadłej do stoku.  Określenie wewnętrzna/zewnętrzna jest prawidłowe tylko w stosunku do krawędzi nart.

 

Pozdrawiam, radcom 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prawą i lewą na każdym etapie skrętu. Natomiast nogi te, mogą być ustawione po górnej lub dolnej części stoku, względem osi ciała narciarza. Zależnie od kąta obrotu tegoż ciała wokół prostopadłej do stoku.  Określenie wewnętrzna/zewnętrzna jest prawidłowe tylko w stosunku do krawędzi nart.

 

Pozdrawiam, radcom 

Łomatko a to takie ważne? Wiecie co jest najgorsze w Waszych precyzyjnych, fachowych określeniach? Że zwykły zjadacz chleba gubi się już po pierwszym, a najdalej drugim przecinku ;)

 

Pozdrawiam :)

marioo


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po opisie @radcom'a też się zgubiłem po pierwszym przecinku :)

Ale tak jak pisałem wcześniej ja się nie znam, a tak apropo to
http://www.skiforum.pl/topic/12437-slowniczek-pojec-narciarskich/
tu istnieje określenie wewnętrzna/zewnętrzna narta, względem środka skrętu. Bardzo proste i przejrzyste okereślenie, właśnie taki powinien być opis :)

 

P.S. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić skrętu z dwiema nogami tak samo, mocno ugiętymi. Mi zawsze zewnętrzna się bardziej prostuje ale może nie umiem :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łomatko a to takie ważne? Wiecie co jest najgorsze w Waszych precyzyjnych, fachowych określeniach? Że zwykły zjadacz chleba gubi się już po pierwszym, a najdalej drugim przecinku ;)

 

Pozdrawiam :)

marioo

Ja się już dawno zgubiłem w całym tym dziale, ale wpisałem sobie w google "carving krok po kroku" i znalazłem  

https://www.google.p...m=isch&imgdii=_

 

Tak na poważnie, fajnie to zostało opisane i już cytowane na tym forum tutaj

http://www.youcanski.../inside_ski.htm

Oprócz tego są filmy Malfatto który dokładnie krok po kroku omawia co, kiedy, jak i dlaczego się dzieje.

https://www.youtube....F39956004DC22F5

 

Szczególnie ten fragment 

https://www.youtube....qQKvUHPqE#t=146

 

Można poczytać, pooglądać i wyciągnąć wnioski.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozemy mowic o "tzw narcie dolnej"!

ależ dlatego nie piszę o "narcie dolnej" tylko o "tzw. narcie dolnej". Jeżdżę z upodobaniem na gigantkach i zapewniam Cię, że formalnie w zasadzie mam nartę prawą i lewą. "Dolność" i "górność" odnoszą się więc bardziej do kierunku siły odśrodkowej imitującej grawitację... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie sobie już "siana" z tymi nartami. Ja jako że rozpocząłem sezon rowerowy mam poważny dylemat (przez bardzo,ale to bardzo nieodpowiedzialny post Fredowskiego :rolleyes:) czy w skręcie na rowerze mam jechać bardziej na dolnym pedale czy też na górnym :wub: (czy jest  jakakolwiek analogia do nart???). Cała teoria mi się posypała!!!!! w związku z tym kończę i lecę po jaja na targ na piechotę.

Wesołego Alleluja dla Wszystkich!!!!


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

http://sitn.pl/dokum...owego-2013.html

Można kupić w Sitn - 80 czy 85 pln - chyba, że ktoś jest instruktorem.

Omówione jest ze schematami, która narta jest która, jak i w jakiej sytuacji je nazywamy oraz inna terminologia oraz podstawowe określenia, opisy technik itd.

Aby móc o czymś rozmawiać trzeba mieć jednolity język bo inaczej dogadanie się jest mało prawdopodobne.

Pozdrawiam


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...