Skocz do zawartości

okulary progresywne?


zeberkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten wątek bo muszę sensownie uzbroić swoje oczy na narty.

Jeżdżąc po lokalnych górkach trochę jeździ się na pamięć i nie ma większego problemu. Jednak na alpejskich łączkach już zaczyna się problem.

Okazuje się że przy niewielkiej ale kłopotliwej wadzie wzroku zaczynają się problemy.

 

No i teraz pytanie mam czy da się jeździć w okularach progresywnych ? Jak połączyć okulary z googlami a może po prostu okulary optyczne z filtrem? Sama już n ie wiem od której strony ugryźć ten problem.

Soczewki kontaktowe niestety nie wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka opcji. Można oczywiście jeździć w okularach progresywnych, najlepiej gdyby były to fotochromy lub szkła przyciemnione na stałe (pisząc "szkła" mam na myśli jednak soczewki z tworzywa :) ).

Są też wkładki korekcyjne do gogli ale tego nie testowałem.

Wreszcie są też gogle, które dają się nałożyć na używane na co dzień okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ski, używasz progresywnych? 

Podchodzę do tematu teraz bo wiem że używania progresywnych trzeba się nauczyć więc miałabym całe lato. Trzeba uruchomić głowę tam gdzie do tej pory pracują tylko źrenice i nie wiem czy w dość szybkim ruchu to zadziała. 

Takie soczewki to dość kosztowna sprawa więc fundowanie ekstra soczewek do okularów na narty chyba mija się z celem choć byłoby najlepszym rozwiązaniem. 

Sama już nie wiem co z tym fantem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze ... bez problemów znajdziesz specjalne gogle przeznaczone do uzywania razem z okularami

dwa ... (to wiedza mojej koleżanki , okulistki ) ... dość duży odsetek ludzi, nie może używać szkieł progresywnych

po prostu nie sa w stanie się do nich przyzwyczaić ... dotyczy to (no właśnie) szczególnie

sytuacji, gdzie wszystko dzieje się dość szybko ... narty takie są , rower , etc

 

... co bym wybrał ?

okulary plus gogle

 

pozdrawiam

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ski, używasz progresywnych? 

Podchodzę do tematu teraz bo wiem że używania progresywnych trzeba się nauczyć więc miałabym całe lato. Trzeba uruchomić głowę tam gdzie do tej pory pracują tylko źrenice i nie wiem czy w dość szybkim ruchu to zadziała. 

Takie soczewki to dość kosztowna sprawa więc fundowanie ekstra soczewek do okularów na narty chyba mija się z celem choć byłoby najlepszym rozwiązaniem. 

Sama już nie wiem co z tym fantem zrobić.

 

Używam. Prowadzę w nich auto, jeżdżę rowerem. Chyba się przyzwyczaiłem :).

Co do ceny ... mam szczęście mieć dobrą ze względu na rodzinę tkwiącą w branży okulistyczno - optycznej.

Dodatkowo mam nieźle te szkła dobrane.

Dodam jednak, że na nartach, wolę mieć same gogle, mam nie za wielką korekcję do dali -1,5.

Najlepszy wariant, soczewki kontaktowe + gogle, to było dobre 15 lat temu ale teraz jest mniej wygodne

bo nie mogę z tymi kontaktami korzystać z komórki ani przeczytać godziny na zegarku, więc przestałem zakładać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, da się jeździć w okularach progresywnych. Też używam takich na co dzień. Są to fotochromy, więc w normalnym użytkowaniu bardzo wygodne. W praktyce jednak do jeżdżenia okulary progresywne nie są potrzebne. Całkowicie wystarczą odpowiednio dobrane okulary do dali. Można je stosować pod gogle, ale ja na przykład nie lubię gogli, w związku z czym wstawiłem sobie odpowiednie szkła korekcyjne do sportowych oprawek i tak jeżdżę.

Jeszcze problem fotochromów. Otóż w praktyce wygląda to tak, że na śniegu fotochromy są ZAWSZE ciemne, niezależnie od tego, czy jest słońce, czy go nie ma. Ja w związku z tym mam jedną parę okularow ze szkłami żółtymi, które zakładam przy kiepskiej pogodzie i drugą parę ze szkłami ciemnymi. Takie wyposażenie odpowiada mi całkowicie i sprawdza się we wszystkich warunkach pogodowych, a jeżdżę i u nas i bardzo wysoko w Alpach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

(to wiedza mojej koleżanki , okulistki ) ... dość duży odsetek ludzi, nie może używać szkieł progresywnych

po prostu nie sa w stanie się do nich przyzwyczaić ... dotyczy to (no właśnie) szczególnie

sytuacji, gdzie wszystko dzieje się dość szybko ... narty takie są , rower , etc

 

... co bym wybrał ?

okulary plus gogle

 

Zgadza się, małżonek wywalił swoje progresywne.

 

Mam astygmatyzm a to znaczy że bez okularów nie potrafię dobrze oszacować odległości, nie widzę wszystkich linii więc obraz jest "nieprawdziwy". Do tego dochodzi dalekowzroczność /przywilej metryki/ i rączki już brakuje. 

Czasami trzeba zerknąć na mapkę by wiedzieć jak wrócić, czasem skorzystać z telefonu czy zapłacić w knajpie. Mieszanie na stoku okularami jest dość upierdliwą czynnością zwłaszcza że te do bliży trzeba wozić za pazuchą .

Na rowerze nie ma problemu, w letnich warunkach i widoczność lepsza i komfort czytania mapy znacznie wyższy. Sama przyjemność pozmieniać okularki. No i przynajmniej odwykłam od gapienia się w licznik bo i tak nie widzę. 

 

Może wariant okularów dwudzielnych? Lepiej się sprawdzi na nartach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonują z powodzeniem.

Mam pewne doświadczenie w użytkowaniu bo zdarza się tak jak teraz mieć na nosie dwie pary soczewek :D Wąskie okulary noszone w ten sposób dają możliwość zerkania przez górne na monitor a dolne na klawiaturę na przykład. Ale "w akcji" próbowałam tylko jadąc samochodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 lata później...

Okulary progresywne umożliwiają płynną zmianę mocy soczewki do patrzenia z bliska, z daleka i na średnim dystansie. Najogólniej rzecz ujmując oznacza to, że nie już trzeba zmieniać okularów do patrzenia w dal na okulary do czytania. Wygląd rownież jest ok– różne strefy widzenia nie są wyraźnie odgraniczone, a co za tym idzie, soczewki zapewniają naturalny wygląd oczu. Jedyna wada to cena, są drogie ale moim zdaniem warto jest jednak zainwestować. 

https://aurum-optics...laryprogresywneDobre ceny na takie szkła i obecnie ma Aurum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...