Skocz do zawartości

Narciarka po 10 latach przerwy


colgate

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W przyszłym sezonie chciałabym powrócić do nart po ok 10 latach przerwy i dobrze byłoby się trochę przygotować w temacie odnoście sprzętu, bo nigdy się tym nie interesowałam, a zakupy mnie nie ominą.

Nie oczekuję od Was, że pomożecie mi dobrać konkretny model narty, tylko jakiś zakres, w którym powinnam się poruszać: jak mocno taliowana, jaka długośc, twardość itd. Przyznaję, że marzę o powrocie na stok pełną parą, jednak te techniczne sprawy mnie zniechęcają.

Wypełniłam Waszą ankietę, będzie prościej:

1. K/M
2. Wiek 28
3. Waga 52-57 waha się
4. Wzrost 168
5. Jak długo jeździsz na nartach ? od 5 rż do 18 dość często, tzn ok 2 tyg w sezonie + prawie każdy weekend lub wypad jednodniowy w górach, potem sporadycznie, przez 10 lat byłam ze 3x na tygodniowych nartach
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? Intuicyjnie dałabym sobie ok 6-7. 8 wg FactorX i 7-7,5 wg tego: http://www.skiforum....sja/#post475810 Zaliczyłam kurs demonstratora, a potem z innych względów niż umiętnościowe nie robiłam dalszych stopni. Chętnie nadrobiłabym braki w przyszłości (PI, I), ale nie spieszy się
7. Jakie masz buty ? Nie mam, tzn mam ;), ale nie wiem, czy ze sprzętem przeszło 10-letnim wychodzić w ogóle na stok (Nordica Next Pro 77), w doborze butów też proszę o poradę
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? Nie mam. Tu ważna informacja: jestem "stara szkoła jazdy", jeździłam na nartach pro-carv, lubię klasyczny styl i typowym carvingowym nigdy mnie nikt nie uczył jeździć, natomiast teraz chcę się nauczyć tak jeździć
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? największą frajdę sprawia mi krótki promień skrętu, śmig. Lubię jazdę po muldach, lubię na tyczkach raczej SL niż GS, ale to chyba ze strachu przed ogromną prędkością, który chciałabym przemóc. Nie lubię i nie czuję się dobrze w puchu i na ciężkim śniegu.
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa - pozatrasowa ok, ale ciężki kilkudziesięcio-cm dziewiczego śniegu nie lubię) Polska, Czechy, Słowacja, Alpy
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) Chciałabym przestawić się na jazdęcarvingową lub połączyć styl klasyczny z carvingiem
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Tak jak pisałam, teraz lichutko, ale wiem, że drzemie we mnie sportowy duch :)


To jak? Doradzicie w jakich rejonach w ogóle szukać?

A co myślicie o tym przestawieniu się z klasyka na carv? Czy warto pojeździć z instruktorem, który da parę wskazówek, czy myślicie, że starczy mi obserwacja narciarzy+ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Będę w tym sezonie przez tydzień na nartach i mam w planach wypróbować coś z wypożyczalni. Jednak problem ze mną jest taki, że jestem zacofana o kilkanaście lat ze sprzętem i przypuszczam, że "pan z wypożyczalni" wciśnie mi to co ma, a ja tak naprawdę na wszystkim pojadę i będzie okej. Potrzebuję jakiejś porady, żeby mi np każdego dnia dawali deski o innych parametrach, tylko nie wiem jakie dla mnie. Narty, na jakich do tej pory jeździłam nie były nigdy krótsze od mojego wzrostu ;) Teraz wszystko jest inne, czuję się niekomfortowo z tym moim zacofaniem, a jednocześnie uważam, że mój klasyczny styl jazdy jest całkiem całkiem.

A o zakupie powoli myślę, bo może udałoby się na wyprzedażach tegorocznych coś zakupić, zamiast obudzić się w listopadzie z ręką w nocniku.

Odnośnie kursów, to myślę o nich raczej w kategoriach "zrobić coś dla siebie", "dla satysfakcji", bo uczyć prawdopodobnie nigdy nie będę. Na pewno kursy to nie na tę chwilę, nie mam możliwości czasowych. A jednak chciałabym nadrobić różnice, zaległości, nauczyć się "nie byle jak" jeździć carvingowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli lubisz smig i krotki skręt, to wypožycz narty rowne wzroztu albo mogą byc 5-10sm krotsze o charakterystyce slalomowej R10-12m. Nie zwracając uwagę na to, ze myslisz, ze nie umiesz jechac karwingowo, spruboj jechac smigiem. Myslę, ze dasz radę, tylko pozwol narton jechac, zobaszysz, ze jest dužo latwiej, niž myslalas. Na przyklad mogą byc takie dlugosci 155 albo165cm:

http://www.skionline...rsize,4680.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Będę w tym sezonie przez tydzień na nartach i mam w planach wypróbować coś z wypożyczalni. Jednak problem ze mną jest taki, że jestem zacofana o kilkanaście lat ze sprzętem i przypuszczam, że "pan z wypożyczalni" wciśnie mi to co ma, a ja tak naprawdę na wszystkim pojadę i będzie okej. Potrzebuję jakiejś porady, żeby mi np każdego dnia dawali deski o innych parametrach, tylko nie wiem jakie dla mnie. Narty, na jakich do tej pory jeździłam nie były nigdy krótsze od mojego wzrostu ;) Teraz wszystko jest inne, czuję się niekomfortowo z tym moim zacofaniem, a jednocześnie uważam, że mój klasyczny styl jazdy jest całkiem całkiem.

A o zakupie powoli myślę, bo może udałoby się na wyprzedażach tegorocznych coś zakupić, zamiast obudzić się w listopadzie z ręką w nocniku.

Odnośnie kursów, to myślę o nich raczej w kategoriach "zrobić coś dla siebie", "dla satysfakcji", bo uczyć prawdopodobnie nigdy nie będę. Na pewno kursy to nie na tę chwilę, nie mam możliwości czasowych. A jednak chciałabym nadrobić różnice, zaległości, nauczyć się "nie byle jak" jeździć carvingowo.

 

Nic nie ujmujac radom poprzednikow - ale one sa po prostu NIEBEZPIECZNE!!!!!!!!!

dlaczego?? jestes w grupie RYZYKA  - jedyna grupa, ktora ma zwiekszone ryzyko kontuzji to narciarze, ktorzy jezdizli dobrze na klasykach, mieli przerwe i wsiadaja na radykalnie taliowane narty - dlatego  rada, zeby wskoczyc na SL-ki z  radykalnie krotkim promieniem, jest nie tylko neprzemyslana, ale tez NIEBEZPIECZNA!!!!

 

masz dwa wyjscia, jezeli  chcesz w miare lekko wejsc "w nowoczesny sprzet"

- najlepiej  wypozyczac narty z DUZYM (powiedzmy 20+) promieniem skretu i, jezeli koniecznie chcesz  SL, to powinnas STOPNIOWO wypozyczac  narty z coraz mniejszyym promieniem.

 

Jezeli chcesz od razu nabyc swoje narty, najlepiej cos z all-mtn, a nie SL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

PS oczywiscie , kilka lekcji jak najbardziej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie nie strasz dziewczyny.... oczywiście, że przejście przez allroundy będzie bardziej naturalne, ale założenie SL tez niczym szczególnym nie grozi. Osoby z dobrze opanowaną jazdą na prostych nartach pojadą zeslizgiem i na  slalomowych komórkach. Dobrze pamietam moją przesiadkę na head iSL R12,5, własnie po 9 sezonach przerwy, w czasie których 'przeleciało' koło mnie całe to karwingowe zamieszanie. Jedyne co odczułem to zdziwienie, że 'to to samo skręca'.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie nie strasz dziewczyny.... oczywiście, że przejście przez allroundy będzie bardziej naturalne, ale założenie SL tez niczym szczególnym nie grozi. Osoby z dobrze opanowaną jazdą na prostych nartach pojadą zeslizgiem i na  slalomowych komórkach. Dobrze pamietam moją przesiadkę na head iSL R12,5, własnie po 9 sezonach przerwy, w czasie których 'przeleciało' koło mnie całe to karwingowe zamieszanie. Jedyne co odczułem to zdziwienie, że 'to to samo skręca'.... 

 

jako czlowiek fachowo siedzacy w  tym ,mam obowiazek nie straszyc, ale  zasygnalizowac problem, poparty powaznymi badaniami. to , ze Ty jestes caly, to swietnie, ale to jest JEDNOSTKOWY przyklad, z zerem znaczenia  w sensie nauki....

 

PS oczywiscie nie Ty jestes zero, tylko pojedynczy przyklad :)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne dzięki. Skrajnie różne odpowiedzi, sądzę zatem, że będę po prostu testować różne narty przed zakupem. Strasznie mnie to ciekawi jak bardzo będą dla mnie odczuwalne różnice pomiędzy nartami o skrajnych promieniach skrętu podczas różnych ewolucji. Z moim zacofaniem w temacie nie ogarniam tego, ale fascynuje mnie to :) Lubię wkładać spory wysiłek w dobry skręt, tak, żeby był jak najbardziej perfekcyjny i często zastanawiam się, czy carvingi, które "wybaczają błędy" są w ogóle czymś dla mnie.


A co z butami? Czyli właściwie od tego powinnam zacząć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowne dzięki. Skrajnie różne odpowiedzi, sądzę zatem, że będę po prostu testować różne narty przed zakupem. Strasznie mnie to ciekawi jak bardzo będą dla mnie odczuwalne różnice pomiędzy nartami o skrajnych promieniach skrętu podczas różnych ewolucji. Z moim zacofaniem w temacie nie ogarniam tego, ale fascynuje mnie to :) Lubię wkładać spory wysiłek w dobry skręt, tak, żeby był jak najbardziej perfekcyjny i często zastanawiam się, czy carvingi, które "wybaczają błędy" są w ogóle czymś dla mnie.


A co z butami? Czyli właściwie od tego powinnam zacząć

ZDECYDOWANIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie nie strasz dziewczyny.... oczywiście, że przejście przez allroundy będzie bardziej naturalne, ale założenie SL tez niczym szczególnym nie grozi. Osoby z dobrze opanowaną jazdą na prostych nartach pojadą zeslizgiem i na  slalomowych komórkach. Dobrze pamietam moją przesiadkę na head iSL R12,5, własnie po 9 sezonach przerwy, w czasie których 'przeleciało' koło mnie całe to karwingowe zamieszanie. Jedyne co odczułem to zdziwienie, że 'to to samo skręca'....

Po przerwie i przesiadce na slalomkę, tez się zdziwilem, ze o niebo dužo latwiej i wygodniej się skręca, nawet trochę poszalalem funcarwingiem... Myslę, ze ci "klasycy", ktorzy zaczynają skręt z przodow nart, a nie z pięt nijakiego ryzyka nie mają. Na początki polecam instruktora, aby zerknąl na jazdę z boku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pojeździlam przez tydzień. Niestety mogłam sobie pozwolić jedynie na godzinę jazdy z instruktorem, ale to wystarczylo, żeby przekazał mi zasady dotyczące carvingu w taki sposób, bym w pełni je zrozumiała i poczuła jak to ma być. Moja głowa w 100% to zrozumiała, jednak nogi ciągnie do jazdy NW/Christiania, ciągle mam ochotę odstawiać nartę, nie mówiąc o tym, że strasznie dziwnym uczuciem jest dla mnie prowadzenie nart szeroko, chęć "spięcia kolan" jest, a z szerokim rozstawem czuję się pokracznie, ale podobno każdy kto się przestawia tak ma ;) Ale to nie temat do tego wątku (choć chętnie bym z kimś pogadała też nt przestawiania się z klasycznej jazdy na carving, hm?).

Przetestowałam różne rózniste narty, na firmy nie zwracałam uwagi, bardziej na długość i R, niestety wypożyczalnie nie dysponowały sprzętem profesjonalnym, twardymi nartami, to były raczej marketówki. I jakie moje wnioski? Niestety żadne. Warunki na stoku nie pozwoliły mi na porównanie (śnieg był topniejący, mokry, ciężki, kopiasty + muldy). Różnice były dla mnie prawie nieodczuwalne, czy jeździłam na 150, czy na 165, na R=10, czy R=19. Dziwnie...

Skosztowałam trochę zabaw na stoku freestyle i spodobało mi się to (uczyłam córkę jeździć lub towarzyszyłam jej na oślych łączkach podczas nauki z instruktorem i cóż innego na takich stoczkach można robić ;) )

Załatwiłam sobie też nogę moimi starymi butami, także 5 dni jazdy kontunuowałam w butach z wypożyczalni ze łzami w oczach z bólu.

Nadal nie wiem w co celowac, ten sezon uważam niestety za zamknięty i niewykorzystany,a nie kupię nart w ciemno. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek.

Daj już Atomicowi spokój.

Jak długo mogą pokutować za mały błąd?

Tym bardziej, że zachowali się bardzo przyzwoicie i wymieniali narty bez dyskusji na nowe.

Kolega miał przez trzy sezony co rok nowe narty a zapłacił za jedne :)

 

Dodatkowo ten model jest  na śniegu wybitny.

 

Ważne aby mieć narty na gwarancji od normalnego sprzedawcy.

 

Bo jak kupisz u szemranego handlarzyka  i wyrwiesz wiązania z płyty to co wtedy?   :lol:  :lol:  :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, ale ja nie mam nic przeciw Atomicowi, ani tej  narcie. Tylko dobrze jest wiedzieć i jak już się wie, to podejmować świadomie decyzję: np. kupuję w miejscu gdzie dają gwarancję, żeby jak piszesz co roku zmieniać na nowe. Ale nie wszyscy mają wystarczająco silne nerwy do takich eksperymentów. No i nie wiemy skąd była oferta tych Atomów.

 

Dobrze, że przypomniałeś jak dobre te narty są podczas jazdy. O problemach pamiętałem, a o ich narciarskich wartościach zapomniałem...

 

Niewiadomoskąd, Jak Jurek pisze: doskonałe narty, to tak jest - możesz mu zaufać!

 

Tadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

No to mam upatrzonych kilka modeli, muszę się zdecydować do końca tygodnia, jeśli chcę kupić w fajnej cenie. Wieczorem do Was zajrzę i podam nazwy, pomożecie? Bardzo ładnie proszę :) Bo zachęty kompetentnego pana w sklepie to jedno, a obiektywne oko osób trzecich, to drugie. Tak najpóźniej do jutrzejszego wieczoru chciałabym pozbierać opinie, żeby w czwartek-piątek kupić...


i jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę...

(Dodam, że chciałabym iść w przyszłym sezonie na kurs PI, I, o ile będę miała taką możliwość)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na bardzo atrakcyjne oferty:

-50%   www skiteam.pl

-40%   www.intersport.pl

Zajrzę koniecznie, dopiero wieczorem.

Na  razie narty, które wpadły w oko to:
1)wymienione wyżej Atomiki
2)Atomic Redster D2 SL 160cm
3) Blizzard SCS Racing 160cm
4) Blizzard SRC Racing 160

na pewno coś jeszcze do tegozestawu dorzucę wieczorem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzę koniecznie, dopiero wieczorem.

Na  razie narty, które wpadły w oko to:
1)wymienione wyżej Atomiki
2)Atomic D2 SL 160cm
3) Blizzard SCS Racing 160cm
4) Blizzard SRC Racing 160

na pewno coś jeszcze do tegozestawu dorzucę wieczorem

dodam jeszcze, że 153 niestety nie ma. Bać się tej długości? Przypominam, że mam 168cm, do tej pory jeździłam raczej na nartach nie krótszych od wzrostu, ale to nie były carvingi, tylko pro-carv, inna bajka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyżej wymienionych brałbym w ciemno Redstery D2 SL. Zamieniłbym nawet na nie swoje Volkle Speedwall SL... Jeśli miałbym je określić jedynym słowem to bym powiedział że są "przemegaprzyjazne". Zresztą z tego co widzę to nie tylko ja mam takie zdanie - patrz post Jaro323 w wątku http://www.skiforum....e-4#entry482916 

Tylko kup je z pewnego źródła i w polskiej sieci dystrybucyjnej, bo jak już wyżej zostało wspomniane atomiki potrafią płatać różne figle...

Pozdrawiam


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...