Skocz do zawartości

Terapia Płytkowymi Czynnikami Wzrostu ....


eqiupe

Rekomendowane odpowiedzi

mOZNA TAK ROBIC, ALE RESEARCH  project  musi byc zatwierdzony przez RBI - w protokule musi byc zapisane to, ze bedzie double blinded - zwykle o tym sie informuje, ale ,zeby wzmocnic znaczenie statystyczne,  mozna  wnioskowac o wyjatek - jezeli jest to zaakceptowane, wtedy pacjenta nie trzeba informowac, ze moze dostac placebo...

Ale, jak napisales, regula jest  disclosure....

 

No właśnie o to mi chodziło, że główny badacz poinformował o wszystkim niemal, ale nie o tym że badanie jest placebo controlled. I pacjent w trakcie udzielania świadomej zgody, gdzie czarno na białym stało, że placebo controlled, miał pewien... jakby to...  dysonans poznawczy, o. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dziś w Faktach TVN mówiono o jakiejś nowatorskiej metodzie leczenia kolan-włączyłem niestety na koniec,

chyba w Szczecinie zrobiono-może ktoś widział całość?

Widziałem całość, ale jako że nie jestem lekarzem nie potrafię ocenić info. Chodziło o wstrzykiwanie w staw kolanowy (od tyłu) preparatu złożonego częściowo z tkanek (macierzystych?) pacjenta i jeszcze jakichś składników. Nie chcę czegoś przekłamać, a dla mnie to czarna magia. Nie słyszałem żeby poinformowali, czy to eksperyment, czy nowa metoda o udokumentowanej skuteczności, więc nie wiem co o tym myśleć. Nieraz się przekonałem, że medycyna to chyba drugie (zaraz po sztuce) poletko najczęściej nawiedzane i wykorzystywane przez różnej maści hochsztaplerów. Może któryś z medyków to widział i potrafi nam objaśnić. Też chętnie bym się czegoś konkretnego na ten temat dowiedział.

                                                                                                Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem całość, ale jako że nie jestem lekarzem nie potrafię ocenić info. Chodziło o wstrzykiwanie w staw kolanowy (od tyłu) preparatu złożonego częściowo z tkanek (macierzystych?) pacjenta i jeszcze jakichś składników. Nie chcę czegoś przekłamać, a dla mnie to czarna magia. Nie słyszałem żeby poinformowali, czy to eksperyment, czy nowa metoda o udokumentowanej skuteczności, więc nie wiem co o tym myśleć. Nieraz się przekonałem, że medycyna to chyba drugie (zaraz po sztuce) poletko najczęściej nawiedzane i wykorzystywane przez różnej maści hochsztaplerów. Może któryś z medyków to widział i potrafi nam objaśnić. Też chętnie bym się czegoś konkretnego na ten temat dowiedział.

                                                                                                Pozdr.

dany - lubie , jak piszesz, ale zobacz , jak brzmi twoj post  (przerobie nieco):

 

"…..Widzialem w TV, ze COS tam wstrzykuja od tylu do kolana - nie wiem, co, nie znam nazwy i nie wiem co  to cos ma robic i nie wiem co sie dzialo z tym kolanem…. prosze o odpowiedz na moje pytanie..."

 

tak to mw brzmi - jezeli sa to kom macierzyste szpiku oraz PRP, to, jak pisalem, nie ma udowodnionej metody wstrzykiwania tych  elementow do kolana - tzn , nie ma prac mowiacych, ze jest to metoda dziajajaca na lakotki, wiezadla czy chrzastke stawowa...

 

wg mnie jest to cos, co ma sens, ale nadal nie wiemy jak to stosowac i w jakich przypadkach.  Jezeli ktos che byc krolikiem i jeszcze za to PLACIC - nie mam nic przeciwko temu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dany - lubie , jak piszesz, ale zobacz , jak brzmi twoj post  (przerobie nieco):

 

"…..Widzialem w TV, ze COS tam wstrzykuja od tylu do kolana - nie wiem, co, nie znam nazwy i nie wiem co  to cos ma robic i nie wiem co sie dzialo z tym kolanem…. prosze o odpowiedz na moje pytanie..."

 

tak to mw brzmi - jezeli sa to kom macierzyste szpiku oraz PRP, to, jak pisalem, nie ma udowodnionej metody wstrzykiwania tych  elementow do kolana - tzn , nie ma prac mowiacych, ze jest to metoda dziajajaca na lakotki, wiezadla czy chrzastke stawowa...

 

wg mnie jest to cos, co ma sens, ale nadal nie wiemy jak to stosowac i w jakich przypadkach.  Jezeli ktos che byc krolikiem i jeszcze za to PLACIC - nie mam nic przeciwko temu..

:) OK, Janie! Odpowiadałem na poprzedniego posta "...czy ktoś widział całość".

Moją intencją było przekazanie, że nawet jak ktoś (Ja - laik) widział, to dokładnie tyle zrozumiał ile Ty w moim poście uwypukliłeś. Uważam bowiem, że interpretowanie jakichkolwiek info medycznych przez laika (nawet na własny użytek) nie ma kompletnie sensu, bo laik zrozumie mniej więcej właśnie tyle ile ja:   "…..Widziałem w TV, ze COS tam wstrzykują od tylu do kolana - nie wiem co, nie znam nazwy i nie wiem co  to cos ma robic i nie wiem co sie dzialo z tym kolanem…. 

      Ale gdyby ktoś z medyków to widział, to fajnie jakby nam objaśnił.

                                                                               Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to jest to o co Tobie chodzilo?

 

 Zrobiliśmy zabieg, można by powiedzieć jak najbardziej kompleksowy, ponieważ podaliśmy do kolana tak naprawdę bank tkanek. Zrobiliśmy w kolanie laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka - powiedział przeprowadzający zabieg dr Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. 

Ubytek w kolanie uzupełniono sprejem uzyskanym z mieszanki pobranych od pacjenta komórek macierzystych oraz fibryny, czyli białka wytrącającego się z osocza krwi podczas procesu jej krzepnięcia. Jest to rodzaj rusztowania, na którym ma odbudować się tkanka chrzęstna.

1&srcw=307&srch=173&dstw=307&dsth=173&qu Rząd zapewni bezpłatne leczenie obywatelom, którzy nie płacą składki zdrowotnej?

W środę premier... czytaj dalej »  

 

Rehabilitacja od razu po zabiegu

Pacjent będzie mógł rozpocząć rehabilitację stawu od razu po zabiegu. Nowa metoda sprawia, że staw jest ruchomy zaraz po operacji. Nie licząc przygotowania sprayu, cała procedura w przypadku leczenia stawów zajmuje półtorej godziny.

- Zabieg jest refundowany, ale pod pewnymi warunkami. Jeżeli jednocześnie wykonamy procedurę, która mieści się w warunkach kontraktu NFZ - powiedział dr Jarosław Buczyński, wiceprezes zarządu ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.

Odpowiednio opracowane mieszanki brzezińscy lekarze chcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jeśli mnie pytasz, to - tak.

to powiem jedno - stek niesprawdzonych belkotow pseudonaukowych ….ladne slowa brzmiace tajemniczo i  obiecujaco dla laika…. (przy czym jest info, ze ten zabieg nie jest refundowany - prawdopodobnie jedyna rzetelna info)

 

a juz to, ze jest to metoda, ktora "umozliwia zginanie kolana zaraz po zabiegu" jest co najmniej idiotyczna……… to czy zginamy zaraz po zabiegu (w wiekszosci tak) oraz w jakim zakresie (w zaleznosci od rodzaju zabiegu)  zalezy od tego, jaki zabieg sie robi (ACL,lakotka, chrzastka lub polaczenie w/w)……..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz po innej lini ideologicznej :D

http://korwin-mikke....ead.php?5,21355

Mysle, ze powinienem podziekowac  za wyjasnienie , jak dziala sluzba zdrowia w USA i jak tu jest strasznie i jak  sprawnie "bandyci w bialych kitlach" morduja pacjentow, przedtem grabiac wszystko, co wpadnie w rece - nareszcie  ktos mi to wyjasnil    :P :D

 

A tutaj nastepny sygnal , jak to  w doskonalym klimacie, chcrzastka odrasta  z popiolow....tfu, przepraszam, z tluszczu....... (nota bene, troche mnie  zdjecia z tej sali operacyjnej przestraszyly, ale to juz inna bajka)

 

Nowatorska operacja. Chrząstka w sprayu...
z19253866Q,Igor-Gasparowicz-w-brzezinski

Igor Gasparowicz w brzezińskim szpitalu (Adam Czerwiński)

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej gra w piłkę nożną. - W pewnej chwili czołowo zderza się z zawodnikiem z przeciwnej drużyny. - Piłka zblokowana - wspomina. - Kolano wchodzi w kolano. Słyszę trzask. I czuję potworny ból. Z boiska ściągają mnie na noszach. Nie mogę się podnieść. Dlatego koledzy robią prowizoryczne krzesełko i na nim niosą mnie do domu.

Następnego dnia Gasparowicz jest w szpitalu. Robią mu rezonans magnetyczny kolana. Ortopedzi nie mają wątpliwości: zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie. Konieczna będzie operacja.

Kolano jak grzechotka

- Tylko, że akurat awansowałem w firmie - opowiada Gasparowicz. - Nie mogłem sobie pozwolić na leczenie, które uziemi mnie na pół roku.

Po kilku dniach noga przestaje boleć. Można chodzić. - Kolano było stabilne, więc dałem sobie spokój z leczeniem - opowiada pechowy piłkarz.

Dolegliwość od czasu do czasu o sobie przypominała. Ale nie była na tyle uciążliwa, by koniecznie trzeba było coś z nią robić. - Tylko kolano coraz bardziej chrupało. Prawie jak grzechotka dla dzieci - wzrusza ramionami Gasparowicz.

Po trzech latach tak się rozchwiało, że zaczęło przeszkadzać właścicielowi. - Już bym na jednej nodze nie ustał - przyznaje. Dlatego zaczął szukać dobrego lekarza. Kolega polecił mu dr Grzegorza Sobieraja, ortopedę ze szpitala w Brzezinach.

Po badaniach okazało się, że Igor Gasparowicz ma nie tylko zerwane więzadła, ale pogruchotaną przez kości chrząstkę szklistą w kolanie. Dowiaduje się, że uraz jest do naprawienia. Ale trzeba się przygotować na dwie operacje i długą, przynajmniej półroczną rehabilitację. Chyba, że zgodzi się na zabieg nowatorską techniką.

- Zgadzam się - mówi Igor i na początku tygodnia melduje się w szpitalu.

Liposukcja i operacja

We wtorek rano jest wzywany do pokoju zabiegowego. - Pobrali mi 60 mililitrów krwi - opowiada. - I jeszcze zrobili "liposukcję".

- Rzeczywiście, pobraliśmy 100 mililitrów tłuszczu z brzucha - opowiada dr Sobieraj.

Pacjent wrócił do łóżka i zaczęły się przygotowania do operacji. W specjalnej maszynie powstał preparat z wypreparowanych z krwi i tłuszczu komórek.

Gasparowicz: - Około godz. 10 wiozą mnie na salę operacyjną. Dostaję znieczulenie w kręgosłup. Robi mi się bardzo zimno i nie czuję nic od pasa w dół.

Lekarze zaczynają operację. Najpierw naprawiają więzadła. Pobierają ścięgno z uda. Wiercą kanały w kości i je wszczepiają. I zaczyna się odtwarzanie chrząstki.

Powrót do okręgówki

- Mieliśmy ją w sprayu - mówi dr Sobieraj.

W maszynie do której trafiła krew i tłuszcz pacjenta powstała mikstura zawierająca komórki macierzyste tłuszczu, fibrynę i czynniki wzrostu stymulującję regenerację i naprawę tkanek.

- Do maszyny mam podłączony specjalny dozownik - opowiada dr Sobieraj. - Przypomina urządzenie do robienia tatuażu. Dyszę skierowuję na chrząstkę. Nogą naciskam na spust i leci spray. Wygląda jak pianka montażowa. Osiada na chrząstce i "okleja" ją. Tworzy rusztowanie, na którym zbuduje się "nowa" chrząstka stawowa. Normalnie chrząstki nie odrastają, ale po tym co zrobiliśmy, można powiedzieć u pana Igora wytworzy się nowa.

Na razie noga Gasparowicza jest unieruchomiona w ortezie. Nie wolno na niej stawać. Ale już się zaczęła rehabilitacja. Specjalne urządzenie wygina ją o 30 stopni. Kąt będzie rósł do 130 stopni.

- Lekarze mówią, że za pół roku znów będą mógł grać w piłkę - mówi 35 latek. - Na razie nie mam na to ochoty, bo kontuzję wciąż mam w głowie. Ale kto wie, czy jak zacznę kopać z dziećmi, nie nabiorę ochoty na powrót na boisko. Przecież kiedyś grałem w lidze okręgowej.

Zabieg kosztuje 13 tys. zł. W szpitalu w Brzezinach tłumaczą, że jest refundowany przez NFZ, ale tak, że nie opłaca się go robić. Lekarze wyliczają, że Fundusz zapłaci około 12 tys. Mówią, że jeśli zdecydują się kolejne takie zabiegi, to nie będzie ich więcej, niż kilka w ciągu roku.

Dr Sobieraj: - Szkoda, bo możliwość regeneracji chrząstki tą techniką to przełom w leczeniu tego typu schorzeń. Można ją stosować w m.in. kontuzjach barku, czy biodra.
 
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu  
stparam=uafpoqdrfa
  • z19207563D.jpg
Wyborcza.pl poleca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...