Skocz do zawartości

Skala?


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Znowu powraca temat skali... no to proszę :) :

0 - wiadomo. nigdy nawet nie stał
1 - jeździ pługiem do zatrzymania na płskim stoku, jeździ łukami płuznymi w rytmie do zatrzymania na płaskim stoku
2 - podjeżdża samodzielnie orczykiem, zjeżdża samodzielnie z kontrolą prędkości skretem łączonym. Początki jazdy równoległej.
3 - większośc jazdy równoległa. Jazda skretem łączonym ze świadomym wyborem miejsca zatrzymania.
4 - jazda skretem łączonym ze swobodą wyboru trasy i miejsca zatrzymania. Poczatek jazdy po stromszych trasach. poczatki uzycia krawędzi do prowadzenia skretu.
5 - swobodna jazda łączonym skretem na płaskich i średniostromych trasach. Świadome uzycie krawędzi w celu prowadzenia skretu na płaskich trasach. początki łączonego skretu cietego.
6 - swobodna jazda na dowolnej przygotowanej trasie. świadoma jazda łączonym skrętem cietym na płaksim i srednio stromym. Próby jazdy śmigiem.
7 - swobodna jazda po każdej przygotowanej trasie. swobodna jazda skretem ciętym na przygotowanym stoku. opanowany smig na stromym, przejście ze smigu do skretu długiego i odwrotnie. umiejetnośc jazdy tyłem. umiejetnośc jazdy na narcie dolnej ze zmianą narty. opanowana umiejętnośc poruszania sie na stoku rozjeżdżonym.
8 - swobodna jazda na każdym przygotowanym stoku. swobodna jazda smigiem na stokach o dowolnym nachyleniu. swobodna jazda po stoku muldziastym oraz po łatwym nieprzygotowanym terenie w łatwych i średnio trudnych sniegach. umiejętnośc przejechania giganta w sposób płynny. umiejętnośc jazdy tyłem i na jednaj narcie
9 - śwobodna i świadoma jazda w każdym terenie z dostosowaniem techniki do warunków. umiejętnośc jazdy róznymi technikami i płynnego przejścia pomiędzy nimi. swobodna jazda poza trasa w terenie o duzym nachyleniu i o skomplikowanej topografii. umiejętnośc prawidłowego przejazdu slalomu. umiejętnśc jazdy tyłem cietym skretem oraz jazdy cietym skretm na jednej narcie. umiejętność oddania skoku terenowego
10 - ?

- Swobodny oznacza jazdę z pełną kontrolą prędkości i prawidłowym wyborem bezpiecznego toru jazdy z mozliowościa zatrzymania w każdym momencie i reakcji na nieprzewidziane przeszkody.
- Uzycie krawędzi do prowadzenia skretu oznacza jazde w pełni ciętą czyli pozostawiamy ślad w postaci wyraźnie widocznego wycietego przez nartę łuku. Ślad rozmyty to slad slizgowy.
- Stok rozjeżdżony to taki polski popołudniowy. Odsypy są miękkie i mozna jez przesunąc. Muldy nie mają głebokości większej jak 30-40 cm i rozsiane sa tylko w niektórych fragmentach stoku.
- Stok muldziasty to stok w całości nierówny z garbami twardymi wymagający umiejętności zastoswania w jeźdździe odciążenia biernego. Muldy ogłębokości 50 cm i więcej

Pozdrowienia
PS Jeżeli ma sie wywiążac dyskusja to nad sformułowaniami a nie ideą bo ta przemyslałem i nie zmienię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Znowu powraca temat skali... no to proszę :) :


10 - ?



Pozdrowienia
PS Jeżeli ma sie wywiążac dyskusja to nad sformułowaniami a nie ideą bo ta przemyslałem i nie zmienię.

Witam

O fajnie - nie zdecydowani którzy mają problem z samooceną ????????

Dyskusja była raczej o idei, a nie samej skali.

Propozycja by odnaleźć szwedzki filmik zamieszczony przez NIKO130 I wpisać opisowo.

Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym cofnąć skalę o 1pkt. oraz kilka zmian.

 

 


0 - wiadomo. nigdy nawet nie stał
1 - zjeżdża samodzielnie z kontrolą prędkości skretem łączonym pługiem lub częsciowo równolegle.
2 - podjeżdża samodzielnie orczykiem, większośc jazdy równoległa. Jazda skretem łączonym ze świadomym wyborem miejsca zatrzymania.
3 - jazda skretem łączonym ze swobodą wyboru trasy i miejsca zatrzymania. Poczatek jazdy po stromszych trasach. poczatki uzycia krawędzi do prowadzenia skretu.
4 - swobodna jazda łączonym skretem na płaskich i średniostromych trasach. Świadome uzycie krawędzi w celu prowadzenia skretu na płaskich trasach. początki łączonego skretu cietego.
5 - swobodna jazda na dowolnej przygotowanej trasie. świadoma jazda łączonym skrętem cietym na płaksim i srednio stromym. Próby jazdy śmigiem.
6 - swobodna jazda po każdej przygotowanej trasie. swobodna jazda skretem ciętym na przygotowanym stoku. opanowany smig na stromym, przejście ze smigu do skretu długiego i odwrotnie. umiejetnośc jazdy tyłem. umiejetnośc jazdy na narcie dolnej ze zmianą narty. opanowana umiejętnośc poruszania sie na stoku rozjeżdżonym. Umiejętnośc płynnego przejechania giganta lub SL bez atakowania tyczek i z pomocą techniki ześlizgowej.
7 - swobodna jazda na każdym przygotowanym stoku. swobodna jazda smigiem na stokach o dowolnym nachyleniu. płynna jazda po stoku muldziastym oraz po łatwym nieprzygotowanym terenie w łatwych i średnio trudnych sniegach. umiejętnośc przejechania giganta i łatwego SL w sposób płynny i w większości na krawędzi. umiejętnośc jazdy tyłem i na jednaj narcie, umiejętność oddania krótkiego skoku terenowego
8 - śwobodna i świadoma jazda w każdym terenie z dostosowaniem techniki do warunków. umiejętnośc jazdy róznymi technikami i płynnego przejścia pomiędzy nimi. swobodna jazda poza trasa w terenie o duzym nachyleniu i o skomplikowanej topografii. umiejętnośc prawidłowego przejazdu slalomu na krawędzi i na stromym stoku. umiejętnśc jazdy tyłem cietym skretem oraz jazdy cietym skretm na jednej narcie. umiejętność oddania skoku terenowego >10m długości lub >5m wysokości, swobodna jazda śmigiem ciętym, płynna jazda na sztucznie usypywanych muldach, w szreni łamliwej i każdym innym rodzaju śniegu. Umiejętność wykonania co najmniej kilku podstawowych tricków freestyle Np. 360, przejazd po railu, graby itp.
9 - Jak 8 ale z dużymi prędkościami

10 - Jon Olsson, Bode Miller i podobni.

 

Jeśli chodzi o śmig to taki zaeślizgowy (w SITN bazowy) wykonany tak sobie jest stosunkowo prosty. Natomiast w pełni poprawne wykonanie śmigu ciętego lub łaczonego (z prowadzeniem nart na krawędzi przez większość czasu) jest bardzo trudne. Warto by to jakoś rozgraniczyć.

 

Po tych zmianach Mitek jak i większość innych osób spadnie na 6, więc skala może się nie spodobać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 uwagi, jazda po sztucznie usypywanych muldach jest łatwiejsza od jazdy po naturalnych dużych muldach. Sztuczne muldy mają taką samą głębokość i są rozłożone równomiernie, garby nie są aż tak wysokie jak potrafią być naturalne garby. Ja bym nie dzielił na sztuczne i "niesztuczne", tylko na linię przejazdu: szczyt-szczyt, zbocze-zbocze i zipper line (czy po polsku to będzie na zamek???). No i nie wiem dlaczego jazda tyłem jest jakimś kryterium umiejętności jazdy na nartach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 jazda po sztucznie usypywanych muldach jest łatwiejsza od jazdy po naturalnych dużych muldach.

 


Gdzie jeździłeś na tych sztucznych muldach?

 

Kiedyś miałem okazję spróbować jak były na Tuxie. 3 skręty i gleba. Intruktor, (jedn z lepszych w Polsce przejachał może 6 skrętów) Było co najmniej 100 razy trudniej niż na naturalnych. Dlaczego?

Bo są duzo gęściej. Z jednej wpadasz od razu w drugą. Na naturalnym stoku, nawet w kwietniu na Łomnicy. muldy tworzą się w pewnych odtępach. Można jeździć między garbami, jest czas na rekacje. Na sztucznych żeby jechać płynnie trzeba mieć idelany rytm i technikę, inaczej od razu gleba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym cofnąć skalę o 1pkt. oraz kilka zmian.

 

 

6 - swobodna jazda po każdej przygotowanej trasie. swobodna jazda skretem ciętym na przygotowanym stoku. opanowany smig na stromym, przejście ze smigu do skretu długiego i odwrotnie. umiejetnośc jazdy tyłem. umiejetnośc jazdy na narcie dolnej ze zmianą narty. opanowana umiejętnośc poruszania sie na stoku rozjeżdżonym. Umiejętnośc płynnego przejechania giganta lub SL bez atakowania tyczek i z pomocą techniki ześlizgowej.
7 - swobodna jazda na każdym przygotowanym stoku. swobodna jazda smigiem na stokach o dowolnym nachyleniu. płynna jazda po stoku muldziastym oraz po łatwym nieprzygotowanym terenie w łatwych i średnio trudnych sniegach. umiejętnośc przejechania giganta i łatwego SL w sposób płynny i w większości na krawędzi. umiejętnośc jazdy tyłem i na jednaj narcie, umiejętność oddania krótkiego skoku terenowego
8 - śwobodna i świadoma jazda w każdym terenie z dostosowaniem techniki do warunków. umiejętnośc jazdy róznymi technikami i płynnego przejścia pomiędzy nimi. swobodna jazda poza trasa w terenie o duzym nachyleniu i o skomplikowanej topografii. umiejętnośc prawidłowego przejazdu slalomu na krawędzi i na stromym stoku. umiejętnśc jazdy tyłem cietym skretem oraz jazdy cietym skretm na jednej narcie. umiejętność oddania skoku terenowego >10m długości lub >5m wysokości, swobodna jazda śmigiem ciętym, płynna jazda na sztucznie usypywanych muldach, w szreni łamliwej i każdym innym rodzaju śniegu. Umiejętność wykonania co najmniej kilku podstawowych tricków freestyle Np. 360, przejazd po railu, graby itp.

 

9 - Jak 8 ale z dużymi prędkościami

10 - Jon Olsson, Bode Miller i podobni.

 

Jeśli chodzi o śmig to taki zaeślizgowy (w SITN bazowy) wykonany tak sobie jest stosunkowo prosty. Natomiast w pełni poprawne wykonanie śmigu ciętego lub łaczonego (z prowadzeniem nart na krawędzi przez większość czasu) jest bardzo trudne. Warto by to jakoś rozgraniczyć.

 

Po tych zmianach Mitek jak i większość innych osób spadnie na 6, więc skala może się nie spodobać ;)

 

Strasznie pod siebie to Spiochu napisałeś, 

ustawiłeś sobie tak skalę aby się wbić na 7 albo 8, a większość wrzucileś na 6,

wiadomo że dobrze jeździsz SL i masz opanowane podstawowe tricki freestyle

 

bardziej obiektywnie leży mi skala Mitka, tylko by się przydało w niej doszczegółowić niejednoznaczne zwroty typu:

średnio stromy stok

opanowany smig na stromym

przejechania giganta w sposób płynny (jakiego giganta?, jak szybko, na jakim nachyleniu)

teren o duzym nachyleniu

umiejętnośc prawidłowego przejazdu slalomu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie jeździłeś na tych sztucznych muldach?

 

Kiedyś miałem okazję spróbować jak były na Tuxie. 3 skręty i gleba. Intruktor, (jedn z lepszych w Polsce przejachał może 6 skrętów) Było co najmniej 100 razy trudniej niż na naturalnych. Dlaczego?

Bo są duzo gęściej. Z jednej wpadasz od razu w drugą. Na naturalnym stoku, nawet w kwietniu na Łomnicy. muldy tworzą się w pewnych odtępach. Można jeździć między garbami, jest czas na rekacje. Na sztucznych żeby jechać płynnie trzeba mieć idelany rytm i technikę, inaczej od razu gleba.

 

W Soelden ale to było w grudniu więc może nie urosły jeszcze odpowiednio. Mnie było łatwiej niż na naturalnych choć nie było to łatwe. To trochę zależy od nart i butów bo jeśli mieliście mocno taliowane narty i twarde buty to na sztucznych jest ciężko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Strasznie pod siebie to Spiochu napisałeś, 

ustawiłeś sobie tak skalę aby się wbić na 7 albo 8, a większość wrzucileś na 6,

wiadomo że dobrze jeździsz SL i masz opanowane podstawowe tricki freestyle

 

Nie do końca. SL jeżdżę tak sobie, nie mam opanowanych tricków freestyle. Nie pojadę po sztucznych muldach, na szreni łamliwej, też moze być różnie.

Celowo uwypukliłem jedynie rolę tyczek. Jest to doskonały sprawdzian wyboru toru jazdy i właściwego rytmu. Nie wspomniałem nic o czasach przejazdu.  Wymóg przejechania SL (i to w określonym czasie) jest również w SITN na stopień Pomocnika Instruktora czyli właśnie na poziom 6/7. A wyżej jest jeszcze Instruktor(7/8) i Instruktor Zawodowy/Wykładowca (8/9),

 

 

Co do oceny jazdy w oderwaniu od skal to sam oceniam się na 7 a Mitka na 6 ale to już moja subiektywna ocena.

Jeśli pamiętasz poprzedni wątek o skali to najciekawiej temat podsumował kolega kss. U niego większość instruktorów  miałaby 6/10. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 - śwobodna i świadoma jazda w każdym terenie z dostosowaniem techniki do warunków. umiejętnośc jazdy róznymi technikami i płynnego przejścia pomiędzy nimi. swobodna jazda poza trasa w terenie o duzym nachyleniu i o skomplikowanej topografii. umiejętnośc prawidłowego przejazdu slalomu na krawędzi i na stromym stoku. umiejętnśc jazdy tyłem cietym skretem oraz jazdy cietym skretm na jednej narcie. umiejętność oddania skoku terenowego >10m długości lub >5m wysokości, swobodna jazda śmigiem ciętym, płynna jazda na sztucznie usypywanych muldach, w szreni łamliwej i każdym innym rodzaju śniegu. Umiejętność wykonania co najmniej kilku podstawowych tricków freestyle Np. 360, przejazd po railu, graby itp.
9 - Jak 8 ale z dużymi prędkościami

10 - Jon Olsson, Bode Miller i podobni.

 

 

Ok, a jak Bode Miller nie wykona kilku trikow w parku bo zapewne ich nie wykona tak dobrze jak robiacy codziennie to dzieciak, to Bode'-emu spadnie level 10 na nizszy? tak samo jak temu dzieciakowi ktory jezdzi dobrze w parku a nie pojedzie poprawnie np dlugiego skretu na krawedzi utrzymujac pozycje to tez chyba spadnie o level jeszcze nizej? Tak naprawde o co chodzi z ta skala? Czy jest to szukanie narciarza uniwersalnego? Czy ktos to tlucze tylko tyki bo go to kreci i tak jezdzi pojedzie dobrze free? Ok,pojedzie,ale czy pojedzie tak samo ladnie jak goscie jezdzacy głownie free bo jazda trasowa ich nie bawi? Co wtedy? Jak oceniac tych jezdzacych pieknie offpiste a tego ktory super jezdzi tyki a w porownaniu do kolesi z poza trasy wyglada jakby zaczynal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jak Bode Miller nie wykona kilku trikow w parku bo zapewne ich nie wykona tak dobrze jak robiacy codziennie to dzieciak, to Bode'-emu spadnie level 10 na nizszy? tak samo jak temu dzieciakowi ktory jezdzi dobrze w parku a nie pojedzie poprawnie np dlugiego skretu na krawedzi utrzymujac pozycje to tez chyba spadnie o level jeszcze nizej? Tak naprawde o co chodzi z ta skala? Czy jest to szukanie narciarza uniwersalnego? Czy ktos to tlucze tylko tyki bo go to kreci i tak jezdzi pojedzie dobrze free? Ok,pojedzie,ale czy pojedzie tak samo ladnie jak goscie jezdzacy głownie free bo jazda trasowa ich nie bawi? Co wtedy? Jak oceniac tych jezdzacych pieknie offpiste a tego ktory super jezdzi tyki a w porownaniu do kolesi z poza trasy wyglada jakby zaczynal?

 

Bode wykona tricki w parku a Jon Olsson przejedzie płynnie i szybko na tykach. W skali nie było mowy, że mają przejechać na topowym poziomie. Po porstu świetny narciarz, potrafi pojechać wszystko na co najmniej średnim poziomie a w swojej specjalności jest najlepszy. Zakładanie, że ktoś klepał tyki przez całe życie a poza trasą sobie nie poradzi to błędne rozumowanie. Przeciętny zawodnik, nawet nie przepadający za jazdą free i tak objedzie poza trasą amatora, który nie rozstaje się z szerokimi deskami. 

 

Skala odnosząca się do całości zawsze będzie pewnym uśrednieniem. Np. Jeżdżę tyki i krawędź na 8, śmig i muldy na 6 a free 7 to daje sobie 7. Jest to w pewnym stopniu szukanie narciarza uniwersalnego bo narciarstwo to właśnie zbiór różnych umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komuś jakaś skala?

 

Forum przyjmie wszystko.

Każdy może napisać co chce.

 

Nikt nie zwolni czytającego z używania mózgu.

 

Cokolwiek wpisze sobie piszący do profilu ....to nic nie znaczy.

Nawet jak ma  10 to i tak weryfikuję jego wiedzę przez pryzmat tego co pisze a nie co sobie wstawił.

Często zresztą, ciekawiej piszą ci co mają niższą cyferkę niż ci z wyższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...