Skocz do zawartości

Narty po osteotomii Fulkersona


zder

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, Czy jest wśród Was ktoś, kto przeszedł (lub znajomy kogoś) osteotomię kolana metodą Fulkersona? Chodzi o przywrócenie sprawności kolana po chondromalacji IV stopnia poprzez naprawienie rzepki (uwolnienie przyparcia bocznego - podcięcie troczków, membrana kolagenowa, komórki macierzyste, łamanie kości piszczelowej żeby się dobrze wszystko ustawiło + śruby - celem wyrobienia powierzchni szklistej na rzepce i jej powrotu do być może prawie normalności). Kolano zdrowe pod kątem więzadeł, nie ucieka na boki ani nic z tych rzeczy. Leczona była wyłącznie rzepka po degradacji. Czy da się po osteotomii Fulkersona założyć jeszcze kiedyś narty do jazdy rekreacyjnej, spokojnej? Lekarz mówi, że 2-3 lata i z pewnością "TAK!", ale czy ktoś z Was przerabiał ten temat? Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem, Czy jest wśród Was ktoś, kto przeszedł (lub znajomy kogoś) osteotomię kolana metodą Fulkersona? Chodzi o przywrócenie sprawności kolana po chondromalacji IV stopnia poprzez naprawienie rzepki (uwolnienie przyparcia bocznego - podcięcie troczków, membrana kolagenowa, komórki macierzyste, łamanie kości piszczelowej żeby się dobrze wszystko ustawiło + śruby - celem wyrobienia powierzchni szklistej na rzepce i jej powrotu do być może prawie normalności). Kolano zdrowe pod kątem więzadeł, nie ucieka na boki ani nic z tych rzeczy. Leczona była wyłącznie rzepka po degradacji. Czy da się po osteotomii Fulkersona założyć jeszcze kiedyś narty do jazdy rekreacyjnej, spokojnej? Lekarz mówi, że 2-3 lata i z pewnością "TAK!", ale czy ktoś z Was przerabiał ten temat? Pozdrowienia

na pewno niejeden przerabial ten temat, ale nikt Ci nie poradzi, co robic. Fulkerson moze byc zrobiony z roznych wskazan i zwykle pelne wygojenie (w sensie zrostu kosci) jest osiagane w ciagu 3-4 mies. ALE , jezeli masz zmainy w chrzastce stawu rzepkowo-udowego - to wlasnie to moze byc czynnikiem limitujacym Pytanie proste - miales zaufanie do Twojego lekarza w momencie podejmowania decyzji o operacji, a teraz nie masz zaufania, gdy Tobie mowi, co robic????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Stąd ten temat. Dzięki za odpowiedź. Nie chodzi o mnie, moja zona miała Fulkersona (podparcie boczne rzepki), była rekonstrukcja chrząstki. Zaufanie do lekarza zostało podważone po operacji przy pierwszej kontroli, gdyż na pytanie "czy z pańskiego doświadczenia ten przeszczep (membrana kolagenowa) może się nie przyjąć?" odpowiedział "trudno mówić o doświadczeniu bo fulkersona robiłem drugi raz w życiu". Drugi minus był podczas wizyty kontrolnej po miesiącu od operacji gdy próbował na siłę zgiąć kolano, do tego stopnia, że właścicielka kolana zemdlała - po prostu nie wierzył, że kolano się nie chce zgiąć bardziej niż 30 stopni. I właśnie dlatego z dystansem podchodzimy do jego narciarskiego "tak". O zrost kości się nie martwimy, wszak jeszcze czeka nas wyciąganie śrub, więc 3-4 miesiące są na pewno nieosiągalne, pytałem raczej o powrót do nart po okresie 1,5 - 2 lat, po zakończeniu wszystkich rehabilitacji. Z tego co czytałem w necie, regeneracja chrząstki tą metodą nigdy nie sprawi, że ciało szkliste będzie tak samo rewelacyjne jak oryginalna chrząstka. Wiem, że kolana obok kręgosłupa to chyba 90% wszystkich schorzeń narciarzy i na bank są ludzie jeżdżący po fulkersonie, ale chciałbym się dowiedzieć, czy po tak złożonej operacji ktoś kto wrócił na narty musiał znacząco bardziej uważać, jeździć tylko po niebieskich trasach z zakazem jazdy po czerwonych, czy kolano zachowywało się inaczej, czy może ktoś wsiadł na narty i po jednym zjeździe pogorszył sprawę. A może są narciarze, którzy pokonali barierę psychologiczną i jeżdżą tak samo "na pełnej ku...wie" jak przed operacją i w ich przypadku wszystko jest git malina? Może ktoś po fulkersonie zechciałby streścić historię swojego powrotu na narty? To by było pomocne. Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...