Skocz do zawartości

Austria: Kaprun, Ischgl czy Stubai? 7-14 /12 / 2013


zder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jakiś czas temu poruszałem wątek czy z Warszawy do Kaprun lepiej przez Niemcy czy przez Czechy. Niestety wpadły kolejne pomysły. Na Austrię się uparliśmy po rozczarowaniu na Chopoku, gdzie w sylwestra 2011 do wyciągu trzeba było czekać około 15 minut. Rozważamy trzy miejsca w Austrii, lecz Austria jest grana po raz pierwszy. Oczywiście każde miejsce będzie z pewnością lepsze niż wszystkie, na których do tej pory jeździłem (Polska i Słowacja), ale starsi stażem narciarze z pewnością pomogą w wyborze miejsca optymalnego. Przez miejsce "optymalne" rozumiem bilans za i przeciw. 1. Kaprun. 2. Ischgl. 3. Stubai (Innsbruck). Termin zaklepany - przyjazd 7 grudnia, odjazd 14 grudnia. Czasowo i kosztowo wygląda to mniej więcej tak jak w załączniku. Capture.JPG Interesuje nas wyłącznie skipass typu 5 of 7 (ważny 7 dni, ale jeździmy tylko w 5-ciu wybranych). Dobrze byłoby, aby skipass był ważny w okolicznych ośrodkach (np ten na Zell am See koło kaprun ponoć obowiązuje na Kir-cośtam i jeszcze jednym niewielkim ośrodku pomiędzy Zell am See i Kir-cośtam. Z uwagi na dwie osoby nie jeżdżące na nartach, myślimy o miejscówce ze SPA dla owych osób (jakieś baseny, termy, jakieś odmładzające pierdoły). Obie osoby jeżdżące jeżdżą po trasach głównie czerwonych, czasem niebieskich, zaś czarnych i freeride unikamy (kumpel jeździ 7/10 w skali fishera, ja pomiędzy 5 i 6 / 10 - już po ocenie realnej, nie zawyżonej, jak to każdy zawyża :)). 1. Czasowo jedziemy tyle samo (mniej więcej) wszędzie. 2. Na paliwo wydajemy blisko 300 zł więcej do Ischgl niż do Kaprun - czy warto? Koszty winiet pomijalne. Plus po stronie Kaprun. 3. Wygląda na to, że z Innsbrucka na Stubai nie ma darmowego skibusa :( A chcemy autko zostawić osobom nie jeżdżącym, poza tym skibusy mają swój klimat :) Minus dla Innsbrucka? 4. Ischgl uchodzi chyba za luksusowy ośrodek, czy w związku z tym zakwaterowanie w okolicach z pewnością będzie dużo droższe niż w Kaprun? Minus dla Ischgl? Samochód będzie miał łańcuchy więc powiedzmy, że o dojazd jesteśmy spokojni. Nie jedziemy jednak z LPG. Czy Ischgl jest warte dodatkowych kosztów? Jak ze skibusami? Jak z samymi trasami? Preferujemy długie trasy, mieszane - miejscami rekreacyjne niebieskie, a miejscami szybsze czerwone, mile widziane mało wymagające parki z małymi wyskokami - bo choć jeździmy średnio, to lubimy sobie trochę poskakać i pojeździć na granicy wytrzymałości. Bazując na powyższym opisie, gdzie byście się wybrali na naszym miejscu? Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprun to nawet nie wiem czy będzie chodził w tym terminie - obok jest lodowiec Kitzsteinhorn

Kaprun jak to Kaprun, góra pewnie chodzić będzie, albo będzie zaczynać chodzić :cool:. Ważniejsze, że tuż obok Saalbach jest. No ale wysokości nie te co w Tirolu i w tym czasie to tylko z pogodynką w ręku i z marszu brać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaprun jak to Kaprun, góra pewnie chodzić będzie, albo będzie zaczynać chodzić :cool:. Ważniejsze, że tuż obok Saalbach jest. No ale wysokości nie te co w Tirolu i w tym czasie to tylko z pogodynką w ręku i z marszu brać.

No właśnie w zeszłym sezonie mieli w Kaprun jakiś obslizg ze startem sezonu - było to na pewno ładnych kilka dni a w okolicach 7 grudnia to tam były jeszcze chyba zielone łąki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :) Czyli teraz pogadajmy o plusach i minusach Ischgl vs. Saalbach vs. Serfauss, zakładając, że termin wyjazdu nie podlega zmianie, czyli 7-14 grudnia. Nie wiem też czy prawidłowo napisałem - pisząc Kaprun miałem na myśli Zell am See oraz Kitzsteinhorn. Pisząc Stubai miałem na myśli ten lodowiec co jest na południe od Innsbrucku. edit: jeszcze pod uwagę chciałbym wziąć minimalizację ryzyka, że nie będzie śniegu w dolnych partiach. Fajnie bowiem byłoby zjeżdżać ze szczytu na sam dół. Czy np w Ischgl jest "niepisana gwarancja", że śnieg będzie w grudniu na całych stokach?

Użytkownik zder edytował ten post 09 lipiec 2013 - 08:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancji to nigdzie nie masz-nawet na lodowcach może nie wszystko chodzić,ale nawet,jak byłaby otwarta połowa tras w Ischgl czy Serfaus-Fiss-Ladis to i tak będzie to lepsza oferta niż czynny jakikolwiek lodowiec.Możesz jeszcze rozważyć Soelden + Obergurgl/Hochgurgl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygląda ten Serfaus-Fiss-Ladis, muszę przyznać. Czy daleko jest do stoku od tych miejscowości? I czy orientujecie się czy w okolicy poza stokiem są jakieś baseny, termy, SPA? Bo chodzi o dwie osoby, które na nartach nie jeżdżą. A nie chcemy, żeby cały dzień spędzały w barze :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Jakiś czas temu poruszałem wątek czy z Warszawy do Kaprun lepiej przez Niemcy czy przez Czechy. Niestety wpadły kolejne pomysły. Na Austrię się uparliśmy po rozczarowaniu na Chopoku, gdzie w sylwestra 2011 do wyciągu trzeba było czekać około 15 minut. Rozważamy trzy miejsca w Austrii, lecz Austria jest grana po raz pierwszy. Oczywiście każde miejsce będzie z pewnością lepsze niż wszystkie, na których do tej pory jeździłem (Polska i Słowacja), ale starsi stażem narciarze z pewnością pomogą w wyborze miejsca optymalnego.

Starsi niekoniecznie często jeżdżą w Alpy. Do sukcesu wystarczy miłośnik Alp. A na Chopoku czy w ogóle w Tatrach jest tłoczno na Sylwestra wszędzie, tym bardziej gdy prawdziwy początek sezonu przesuwa się na styczeń/ luty - to nie jest lodowiec!;) Sam się dziwię ,że ludzie na Sylwestra pchają się do przereklamowanych ośrodków, gdy drogo a tylko nieliczni siedzą w knajpach i na balach bo sylwestrowa moda na stoku to już teraz norma.:cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :) Czyli teraz pogadajmy o plusach i minusach Ischgl vs. Saalbach vs. Serfauss, zakładając, że termin wyjazdu nie podlega zmianie, czyli 7-14 grudnia.

polecam nocleg w ok. Pfunds, masz wtedy w zasięgu 20 minut dojazdu takie ośrodki jak: - Saumnaun/Ischgl (dojazd od strony szwajcarskiej), - Nauders, - Serfauss/Fiss/Ladis - lodowiec Kaunertal istnieją karnety łączące po 3 z wyżej wymienionych ośrodków: - Ischgl + Nauders + Kaunertal - SFL + Nauders + Kaunertal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wygląda ten Serfaus-Fiss-Ladis, muszę przyznać. Czy daleko jest do stoku od tych miejscowości?

W zeszłym sezonie mieszkaliśmy w Serfaus w takim miejscu, że na nartach dojeżdżaliśmy pod dom. Problem jest jeden - im bliżej nartostrad tym drożej. My za nasz apartament (wcale nie był jakiś wypasiony - normalny austriacki standard bez wodotrysków) płaciliśmy po 35 Euro/osoba/noc. To była najtańsza oferta w całym Serfaus. Rekompensował to koszt karnetów, które w grudniu w SLF mają wręcz symboliczną cenę w porównaniu do Stubaiu czy Tuxa, o Solden nie wspominając....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam :) Wasza pomoc jest nieoceniona :) Jedziemy do Serfaus-Fiss-Ladis, wczoraj wieczorem użyłem zapytania o noclegi na stronie SFL, dziś rano mam 15 maili i kilka naprawdę kuszących ofert :) Oczywiście jeśli macie namiary na tańszy apartament dla 4 osób, to chętnie przyjmę kontakt. W sumie nie ma znaczenia czy pod stokiem czy 10 km od, nawet jeśli skibus nie jeździ w okolicy - jeśli uda się zakwaterować taniej, to na stok można śmigać autem. 35 EUR to nie jest jakiś majątek biorąc pod uwagę koniec jazdy pod drzwiami domku :) Bardzo dużo ofert zakwaterowania jest z wliczonym skipassem. Czy wg Was jest to opłacalne? Czy taki skipass obowiązuje na wszystkie wyciągi w okolicy, czy raczej tylko na najbliższy? Dopytam w sumie właściciela domku po odseparowaniu dobrych i kiepskich ofert, ale... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo ofert zakwaterowania jest z wliczonym skipassem. Czy wg Was jest to opłacalne? Czy taki skipass obowiązuje na wszystkie wyciągi w okolicy, czy raczej tylko na najbliższy? Dopytam w sumie właściciela domku po odseparowaniu dobrych i kiepskich ofert, ale... :)

Jeśli będziesz spał w apartamentowcu który bierze udział w "ichniejszym free ski" to będziesz miał tańszy skipass - warto My spaliśmy kiedyś tu: http://www.sunny-fiss.com/ Super i miejsce i apartamenty (pięć minut spacerkiem do gondolek) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i postanowione :) S-F-L definitywnie. Odzew w sprawie noclegów po wypełnieniu formularza ogromny. Rozstrzał cenowy i jakościowy jeszcze większy. Faktycznie po sklejeniu do kupy wszystkich ofert opłaca się brać skipassy wliczone w cenę pobytu. Ale mam jeszcze jedno pytanie - polecilibyście jakieś SPA w okolicy, gdzie kobity by się nie nudziły podczas gdy chłopy cały dzień na stoku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i postanowione :) S-F-L definitywnie. Odzew w sprawie noclegów po wypełnieniu formularza ogromny. Rozstrzał cenowy i jakościowy jeszcze większy. Faktycznie po sklejeniu do kupy wszystkich ofert opłaca się brać skipassy wliczone w cenę pobytu. Ale mam jeszcze jedno pytanie - polecilibyście jakieś SPA w okolicy, gdzie kobity by się nie nudziły podczas gdy chłopy cały dzień na stoku?

Z tego co widziałem to w Serfaus są jedynie przy hotelowe, prywatne SPA. Nie dostrzegłem żadnych term, basenów etc... Coś za coś - SPA nie ma, ale mają najmniejsze na świecie metro ;) http://www.youtube.com/watch?v=bOohVCNIyKg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i postanowione :) S-F-L definitywnie. Odzew w sprawie noclegów po wypełnieniu formularza ogromny. Rozstrzał cenowy i jakościowy jeszcze większy. Faktycznie po sklejeniu do kupy wszystkich ofert opłaca się brać skipassy wliczone w cenę pobytu. Ale mam jeszcze jedno pytanie - polecilibyście jakieś SPA w okolicy, gdzie kobity by się nie nudziły podczas gdy chłopy cały dzień na stoku?

Ogólnie dostępne baseny i sauny w Serfaus: Geiger´s Posthotel http://www.post-serf...otel-tirol.html Hotel Amadeus Micheluzzi http://www.amadeus-s...usstattung.html Kinderhotel St. Zeno http://www.familienh...elt-stzeno.html Ogólnie dostępna sauna w Fiss w Hotelu Bergfrieden http://www.hotel-ber...e/wellness.html Pozdrawiamy serdecznie austria.info www.austria.info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...