Skocz do zawartości

Prosze o pomoc w interpretacji rezonansu kolana po urazie bo wizyta dopiero w sierp..


tomciopaluch22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dawno mnie tu nie bylo :) Wreszcie odebrałem wyniki z rezonansu a ze wizyta dopiero w sierpniu to bardzo prosze o interpretacje i jakies porady czy jest zle. czy jets ok czy operacja musi byc , co robic?? zabiegi magnezy ?? cwiczenia . Ogolnie wszystko :) Dodam ze mialem uraz 8 miesiecy temu skrecenie przy zeskakiwaniu z ogrodzenia , noga uciekła i tak jakby w powietrzu ja wykreciłem bez wielkiego nacisku.. Dopiero na nastepny dzien po nocy pojawila sie blokada stawu i mały obrzek. zero punkcji i płynów. na zwolnieniu 3 miesiace 20x lase 20x magnez 20 X cwiczenia w odciazeniu , , od 5 miesiecy pracuje ( bardzo bardzo ciezko na kolanach i fizycznie - parkiety podłogi -schody itp- srednio 10-12 h dziennie. smigam na rowerku od jakiegos czasu. .Kolano raz na czas pobolewa różnie ( w różnych częsciach ) to nie jest silny bol tylko cos na zasadzie swedzenia, pieczenia lub malych uciskow . nic nieprzyjemnego. czasami tydzien nic nie boli a czasem na zmiane pogody boli..ogolnie nie ma cwiczenia którego nie mogłbym wykonac na nogach/ Opis badania: Wykonano badanie MR stawu kolanowego prawego, aparatem 3T, w sekwencjach T1 FSE, T2 ACL, T2 FSE, T2 * GRE, PD FS, płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych, warstwami grubości 3mm. Dane ze skierowania: skręcenie stawu kolanowego prawego, uszkodzenie MCL II stopnia, uszkodzenie MM; ocena progresji. Ocena części skanów utrudniona przez artefakty ruchowe. Niewielki obrzęk tkanki podskórnej przed i podrzepkowej. Ślad płynu w stawie kolanowym prawym, bez przerostu błony maziowej. Widoczny niepogrubiały fałd rzepkowo-udowy przyśrodkowy. Ustawienie rzepki w badaniu MR w normie. Chrząstka stawowa rzepki bez ogniskowych ubytków, o nieco niejednorodnym sygnale, z obszarem zwłóknień w części przyśrodkowej. Chrząstka stawowa przedniej powierzchni kłykci kości udowej o niejednorodnym sygnale w części dolno-pośrodkowej – na obszarze o wym. 10x13mm, warstwa korowa na tym poziomie nierówna – obraz jak przy nie wpełni wygojonym ognisku chondromalacji stopnia III/IV, aktualnie w obrębie opisywanego obszaru widoczna wąska szczelina pęknięcia. Pozostała część chrząstki stawowej przedniej powierzchni kłykci kości udowej w granicach normy. Więzadło właściwe i troczki rzepki, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda w normie. Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte wygojone naciągnięcie więzadła. Więzadło krzyżowe tylne bez cech uszkodzenia. Więzadło poboczne przyśrodkowe z cechami przebytego częściowego uszkodzenia w odcinku bliższym – więzadło pogrubiałe, z cechami przebudowy bliznowatej; drobna strefa obrzęku szpiku kostnego w części przednio-przyśrodkowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Ścięgno mięśnia półbłoniastego oraz ścięgna tworzące „gęsią stopkę“ nieznacznie naciągnięte, o zachowanej ciągłości. Kaletka brzuchato-półbłoniasta nieposzerzona. Przy przyczepie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny niewielki naddatek kostny – zmiana niepodejrzana. Łąkotka przyśrodkowa bez szczelin pęknięcia dochodzących do powierzchni stawowych, z cechami naciągnięcia korzenia przedniego oraz przebytego niewielkiego stłuczenia na pograniczu trzonu i rogu tylnego MM. Drobny ubytek chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej w części bocznej powierzchni dolnej (na obszarze śr. 3mm, stopnia II); poza tym chrząstka stawowa w pozostałych częściach przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał miejscami nieco niejednorodny. Więzadło poboczne boczne, ścięgno mięśnia podkolanowego oraz dwugłowego uda o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte naciągnięcie kompleksu tylno-bocznego stawu kolanowego. Łąkotka boczna bez szczelin pęknięcia, sygnał w graniach normy. Chrząstka stawowa w przedziale bocznym stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał chrząstki miejscami nieco niejednorodny. Wyspa kostna lub wygojony włóknisty ubytek korowy widoczny w przyśrodkowej dalszej części trzonu kości udowej prawej – na obszarze o wym. 14x8x6mm. Staw piszczelowo-strzałkowy prawy w normie.

Użytkownik tomciopaluch22 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na kilku bylem ale albo nikt nie odpisuje ( totalny brak reakcji ) albo trzeba zrobic przelew na kwote 29zl:). jakos wytrzymam do sierpnia do wizyty ale ciekawosc mnie meczy strasznie czy jest zle czy bardzo zle czy nie ma sie czym przejmowac i zyc dalej .Bo po urazie 3 lekarzy chcialo mnie kroic odrazu , nawet bez obrazu usg a rezonans otrzymalem po 8 miesiacach od urazu i dalej chcieli mnie kroic :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że jednak powinienes znależć czas i dostęp do ortopedy. Wizyta diagnostyczna z RTG, usg i godzinnym badaniem przez szefa Żorskiej kliniki i ukierunkowaniem leczenia - nic poważnego na szczescie- kosztowała mnie raptem 200 zł. W końcu moje kolano......

Użytkownik mig12345 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 08:18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz link http://www.pkt.pl/sm...ej/2928699/5-1/ i dzwoń lub wal do gościa przyjmuje wTychach koło Macdonalda lub umów się z nim w Żorach w klinice.Jest także pasjonatem narciarstwa ,wiem bo jeżdziłem do niego gdyż żona naderwała sobie kiedyś więzadło.

Użytkownik Andrzej57 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jestem caly czas w trakcie leczenia u jednego lekarza od urazu tj 31.10.2012 .mialem 3 usg - rtg , wszystko .Teraz termin wizyty dopiero w sierpniu bo lekarze sie wakacjuja:) . teraz mialem rezonans magnetyczny kontrolny po dwoch turach rehabilitacji i po cwiczeniach . tylko dlatego prosze o interpretacje wynikow bo strasznie jestem ciekawy czy jest dobrze czy nie. .Uzupełniłem pierwszy post bo byl niekompletny nie wiem czemu :)

Użytkownik tomciopaluch22 edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 10:52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, dawno mnie tu nie bylo :) wreszcie odebrałem wyniki z rezonansu a ze wizyta dopiero w sierpniu to bardzo prosze o interpretacje i jakies porady czy jest zle. Czy jets ok czy operacja musi byc , co robic?? Zabiegi magnezy ?? Cwiczenia . Ogolnie wszystko :) dodam ze mialem uraz 8 miesiecy temu skrecenie przy zeskakiwaniu z ogrodzenia , noga uciekła i tak jakby w powietrzu ja wykreciłem bez wielkiego nacisku.. Dopiero na nastepny dzien po nocy pojawila sie blokada stawu i mały obrzek. Zero punkcji i płynów. Na zwolnieniu 3 miesiace 20x lase 20x magnez 20 x cwiczenia w odciazeniu , , od 5 miesiecy pracuje ( bardzo bardzo ciezko na kolanach i fizycznie - parkiety podłogi -schody itp- srednio 10-12 h dziennie. Smigam na rowerku od jakiegos czasu. .kolano raz na czas pobolewa różnie ( w różnych częsciach ) to nie jest silny bol tylko cos na zasadzie swedzenia, pieczenia lub malych uciskow . Nic nieprzyjemnego. Czasami tydzien nic nie boli a czasem na zmiane pogody boli..ogolnie nie ma cwiczenia którego nie mogłbym wykonac na nogach/ opis badania: Wykonano badanie mr stawu kolanowego prawego, aparatem 3t, w sekwencjach t1 fse, t2 acl, t2 fse, t2 * gre, pd fs, płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych, warstwami grubości 3mm. Dane ze skierowania: Skręcenie stawu kolanowego prawego, uszkodzenie mcl ii stopnia, uszkodzenie mm; ocena progresji. Ocena części skanów utrudniona przez artefakty ruchowe. Ruszales sie w trakcie badania niewielki obrzęk tkanki podskórnej przed i podrzepkowej. ślad płynu w stawie kolanowym prawym, bez przerostu błony maziowej. Widoczny niepogrubiały fałd rzepkowo-udowy przyśrodkowy. Ustawienie rzepki w badaniu mr w normie. Chrząstka stawowa rzepki bez ogniskowych ubytków, o nieco niejednorodnym sygnale, z obszarem zwłóknień w części przyśrodkowej. Norma chrząstka stawowa przedniej powierzchni kłykci kości udowej o niejednorodnym sygnale w części dolno-pośrodkowej – na obszarze o wym. 10x13mm, warstwa korowa na tym poziomie nierówna – obraz jak przy nie wpełni wygojonym ognisku chondromalacji stopnia iii/iv, aktualnie w obrębie opisywanego obszaru widoczna wąska szczelina pęknięcia. Pozostała część chrząstki stawowej przedniej powierzchni kłykci kości udowej w granicach normy. Nie ma opisy, czy jest stabilne czy nie, oraz w jakim stopniu zgiecie sie to kontaktuje z pow stawowa piszczeli - prawdopodobnie ok więzadło właściwe i troczki rzepki, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda w normie. Więzadło krzyżowe przednie o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte wygojone naciągnięcie więzadła. Prawdopodobnie pozostalosc czesciowego zerwania acl - tego operacyjnie sie nie leczy więzadło krzyżowe tylne bez cech uszkodzenia. Więzadło poboczne przyśrodkowe z cechami przebytego częściowego uszkodzenia w odcinku bliższym – więzadło pogrubiałe, z cechami przebudowy bliznowatej; drobna strefa obrzęku szpiku kostnego w części przednio-przyśrodkowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej. ścięgno mięśnia półbłoniastego oraz ścięgna tworzące „gęsią stopkę“ nieznacznie naciągnięte, o zachowanej ciągłości. Norma po wygojeniu kaletka brzuchato-półbłoniasta nieposzerzona. Przy przyczepie głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny niewielki naddatek kostny – zmiana niepodejrzana. łąkotka przyśrodkowa bez szczelin pęknięcia dochodzących do powierzchni stawowych, z cechami naciągnięcia korzenia przedniego oraz przebytego niewielkiego stłuczenia na pograniczu trzonu i rogu tylnego mm. W zasadzie ok - jakis fanatyk to czytal, skoro ujrzal "naciagniecie k przedniego" oba bez znaczenia drobny ubytek chrząstki stawowej kłykcia przyśrodkowego kości udowej w części bocznej powierzchni dolnej (na obszarze śr. 3mm, stopnia ii); jak wyzej o chrzastce poza tym chrząstka stawowa w pozostałych częściach przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał miejscami nieco niejednorodny. Więzadło poboczne boczne, ścięgno mięśnia podkolanowego oraz dwugłowego uda o zachowanej ciągłości, możliwe przebyte naciągnięcie kompleksu tylno-bocznego stawu kolanowego. Tu juz pojechal po bandzie - tylno-boczne to fatalny uraz i na pewno tego nie miales, bo bys mial inne objawy łąkotka boczna bez szczelin pęknięcia, sygnał w graniach normy. Chrząstka stawowa w przedziale bocznym stawu kolanowego bez ogniskowych ubytków, sygnał chrząstki miejscami nieco niejednorodny. Wyspa kostna lub wygojony włóknisty ubytek korowy widoczny w przyśrodkowej dalszej części trzonu kości udowej prawej – na obszarze o wym. 14x8x6mm. Staw piszczelowo-strzałkowy prawy w normie.

w sumie - kontynuuj hamstrings/quads i proprioception i powinno byc ok OCYWISCIE - jest to interpretacja MRI, BEZ BADANIA i bez mozliwosci obejrzenia MRI

Użytkownik jan koval edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 13:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKUJE PO 100000 kroc :):):) a co to znaczy?? kontynuuj hamstrings/quads i proprioception ???

powinienes miec cwiczenia odpowiednie do urazu - kazdy erhabilitant powinien byc w stanie Ci je pokazac quad to 4-glowy, HS to miesnie zginacze st kolanowego, a proprio - to specjalny trening poprawiajacy zmysl rownowagi i czucia glebokiego

Użytkownik jan koval edytował ten post 20 czerwiec 2013 - 16:05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. mi tylko zalezy na tym aby dowiedziec sie prawdy o moim kolanie bo niby chodze do najlepszego ortopedy w okolicy ale on caly czas chce mnie na operacje kierowac, od pierwszej wizyty nic tylko artroskopia . Ma zapewne z tego kase i tak dorabia. Dlatego chcialbym sie dowiedziec konkretnie czy jak wypali mi z operacja podgladowa to zasmiac sie czy wdawac w dyskusje itp. A z drugiej strony nie chce ryzykowac ze za pare lat bede mial zwyrodnienia . A ja sie nie znam na tym wiec szukam rad w internecie jesli sie ktos zna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziekuje za odpowiedzi. mi tylko zalezy na tym aby dowiedziec sie prawdy o moim kolanie bo niby chodze do najlepszego ortopedy w okolicy ale on caly czas chce mnie na operacje kierowac, od pierwszej wizyty nic tylko artroskopia . Ma zapewne z tego kase i tak dorabia. Dlatego chcialbym sie dowiedziec konkretnie czy jak wypali mi z operacja podgladowa to zasmiac sie czy wdawac w dyskusje itp. A z drugiej strony nie chce ryzykowac ze za pare lat bede mial zwyrodnienia . A ja sie nie znam na tym wiec szukam rad w internecie jesli sie ktos zna

Ciekawe podejście, bo wszyscy ortopedzi u których ja byłem - a było ich trochę - zawsze operację traktowali jako ostateczność. Może w badaniu manualnym mu coś dziwnego wychodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. mi tylko zalezy na tym aby dowiedziec sie prawdy o moim kolanie bo niby chodze do najlepszego ortopedy w okolicy ale on caly czas chce mnie na operacje kierowac, od pierwszej wizyty nic tylko artroskopia . Ma zapewne z tego kase i tak dorabia. Dlatego chcialbym sie dowiedziec konkretnie czy jak wypali mi z operacja podgladowa to zasmiac sie czy wdawac w dyskusje itp. A z drugiej strony nie chce ryzykowac ze za pare lat bede mial zwyrodnienia . A ja sie nie znam na tym wiec szukam rad w internecie jesli sie ktos zna

Moim zdaniem laika to opis do rezonansu masz bardzo dokladny. Chciałeś odpowiedzi lekarza - tez otrzymaleś powyżej. Jeżeli nie masz 100% zaufania do swojego lekarza to od tego jest second opinion. Wez rezonans i pojedz do Żor. Jak słyszę artroskopia to mam wątpliwości i nie wiem czy chodzi o operacyjna czy doagnostyczną. Jeżeli diagnostyczną to mam jeszcze większe wątpliwości jeżeli jest rezonans. Takie moje dywagacje - nie jestem lekarzem. Sent from my iPhone using Tapatalk 2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem laika to opis do rezonansu masz bardzo dokladny. Chciałeś odpowiedzi lekarza - tez otrzymaleś powyżej. Jeżeli nie masz 100% zaufania do swojego lekarza to od tego jest second opinion. Wez rezonans i pojedz do Żor. Jak słyszę artroskopia to mam wątpliwości i nie wiem czy chodzi o operacyjna czy doagnostyczną. Jeżeli diagnostyczną to mam jeszcze większe wątpliwości jeżeli jest rezonans. Takie moje dywagacje - nie jestem lekarzem. Sent from my iPhone using Tapatalk 2.

masz racje - na podst badania, MRI i historii - praktycznie wskazan do diagnostycznej artro nie ma w 99.9%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Właśnie wróciłem od ortopedy.Na podstawie ww. wyników z rezonansu lekarz stwierdził że on by się zdecydowałna zabieg na moim miejscu bo z tego co on czyta na rezonansie to chrząstka jest w FATALNYM stanie, ze mam bardzo duzo uszkodzen i jak tego nie zrobie w najblizszym czasie to w przyszłosci tylko endoproteza bo sie wyciera chrzastka i bede mial po kolanie:(:(:(... co o tym sadzicie?? ja sie nie zgodzilem na zabieg ,raz na zcas cos czuje w tym kolanie ale pracuje bardzo ciezko na kolanach i duzo na rowerze pokonuje kilometrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie wróciłem od ortopedy.Na podstawie ww. wyników z rezonansu lekarz stwierdził że on by się zdecydowałna zabieg na moim miejscu bo z tego co on czyta na rezonansie to chrząstka jest w FATALNYM stanie, ze mam bardzo duzo uszkodzen i jak tego nie zrobie w najblizszym czasie to w przyszłosci tylko endoproteza bo sie wyciera chrzastka i bede mial po kolanie:(:(:(... co o tym sadzicie?? ja sie nie zgodzilem na zabieg ,raz na zcas cos czuje w tym kolanie ale pracuje bardzo ciezko na kolanach i duzo na rowerze pokonuje kilometrów


W jaki sposób on chce naprawić chrzastke?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za kraj;/ dzis na komisji ZUS o ustalenie uszczerbku na zdrowiu po wypadku w pracy badal mnie lekarz INTERNISTA ktory nie zapoznał się z dokumentacja medyczna jaka przesłałem i po zgieciu i wyprostowaniu nogi stwierdzil ze przyznaje mi 0 ZERO uszczerbku na zdrowiu bo moge ruszac noga . PARANOJA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
do pana Jana Kovala- czy odpłatnie udzieli pan dokłądnych porad co mam robić lub da pan jakaś rozpiske z cwiczeniami jakie mam wykonywac aby bylo lepiej lub nie bylo gorzej???


Dzis byłem prywatnie u fizjo i stwierdził ze jest zle ale artroskopia teraz juz nie ma sensu bo i tak chondromalacja 3/4 nie jest do wyleczenia. ze na artro zdecydowac sie dopiero jak kolano bedzie utrudniac bardzo funkcjonowanie. Nie dał zadnych cwiczen, nic nie zalecil. Stweirdzil ze zapobiegawczo 2 razy do roku robic serie zabiegów ( magnez, laser itp) łykac jakis suplement i czekac. bo moze mi rozwalic kolano za rok , dwa lub za 20 lat.Teraz juz nic nie da sie zrobic ;/

We wtorek ide juz do 3 ortopedy prywatnie znowu i az sie boje co on mi powie. Kazdy mówi co innego a kolano pobolewa a boje sie ze bedzie bardziej bolalo ;/ a pracowac musze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

do pana Jana Kovala- czy odpłatnie udzieli pan dokłądnych porad co mam robić lub da pan jakaś rozpiske z cwiczeniami jakie mam wykonywac aby bylo lepiej lub nie bylo gorzej???


Dzis byłem prywatnie u fizjo i stwierdził ze jest zle ale artroskopia teraz juz nie ma sensu bo i tak chondromalacja 3/4 nie jest do wyleczenia. ze na artro zdecydowac sie dopiero jak kolano bedzie utrudniac bardzo funkcjonowanie. Nie dał zadnych cwiczen, nic nie zalecil. Stweirdzil ze zapobiegawczo 2 razy do roku robic serie zabiegów ( magnez, laser itp) łykac jakis suplement i czekac. bo moze mi rozwalic kolano za rok , dwa lub za 20 lat.Teraz juz nic nie da sie zrobic ;/

We wtorek ide juz do 3 ortopedy prywatnie znowu i az sie boje co on mi powie. Kazdy mówi co innego a kolano pobolewa a boje sie ze bedzie bardziej bolalo ;/ a pracowac musze

Witam

Minał kwartał i ci z Twoim kolanem zdrowe ?

na co zdecydowałeś się?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...