Skocz do zawartości

Buty - pozycja na nartach


kurm28

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Sezon ogórkowy w pełni, więc czas na pytania może niezbyt mądre odpowiedni. ;) Otóż zastanawia mnie, na ile (i czy w ogóle) buty mogą w pewien sposób wymuszać pozycję odchyloną lub pozwalać na jazdę na prostych nogach? Jakieś dwa sezony do tyłu kupiłem buty córce (obecnie 10 lat - na nartach od 4 roku życia) i mimo tego, ze jeździ na obozy, sporo staram się jej tłuc do głowy i pilnować pozycji zrównoważonej, to niewiele to daje i generalnie młoda wisi na tyłach i jeździ wysoko. Co dziwne, nawet kiedy stoimy i staram się ja przesunąć do przodu, to wciąż mam wrażenie, że jest odchylona i/lub wyprostowana. Wczoraj oglądałem jej zdjęcia z ostatniego obozu i zauważyłem, ze inne dzieciaki kiedy stoją maja w miarę poprawna sylwetkę, a moja wciąż jak gdyby na prostych nogach. Wtedy pojawiło się moje pytanie, bo jeżeli to możliwe, to przy zmianie butów na następny sezon, będę musiał poszukać takich, które jakoś bardziej wymuszą ugięcie nóg i przesunięcie ciała do przodu. (Tak, wiem, o rękach itd, ale nawet kiedy jedziemy razem i młoda ma ręce z przodu, to sylwetka jakaś taka prosta....) Z góry dziękuję za opinie pzdr k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty mają przeważnie kąt pochylenia cholewki około 18 stopni. Są modele, z reguły topowe z regulacją, np Factory BD w zakresie - 14-22 stopnie. Dla mnie eksperymenty z pochylaniem cholewki dały wynik zaskakujący - jak przestawiłem je sobie agresywnie na 22 stopnie to zacząłem jeździć z sylwetką mocno cofniętą do tyłu tak jakbym chciał skompensować to pochylenie. Dla odmiany w butach 14 stopni (turowe TLT5) sylwetkę mam przesuniętą do przodu. Więc nie wiem czy butami można wymusić korektę sylwetki. Do tego przy agresywniejszym kącie potrzebowałem 2-3 dni na adaptację mięśni do nowej pozycji. Jednak warto poeksperymentować - nie ma najmniejszej potrzeby zakupu nowych butów bo możesz sam sobie popróbować z pochyleniem do przodu poprzez wstawienie klina między botek a cholewkę. Sprawdź jak "młodej" wychodzą przysiady w butach - to może być pewne wskazanie czy kąt pochylenia jest prawidłowy. Pozdro Wiesiek

Użytkownik Wujot edytował ten post 19 maj 2013 - 16:48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój patent jest taki ..... w łepetynie tą pozycję trzeba po prostu zafiksować ... nogi ciut węziej niż szerokość barków - unosimy piety ( 0,5 cm wystarczy) po przez ugięcie kolan i mamy pozycję na nartach tak, jakbyśmy byli obuci w buty narciarskie .... można to ćwiczyć w każdej sytuacji w kolejce do kasy w markecie, jadąc autobusem, w kościele na mszy , ... etc w butach będzie łatwiej :) jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Witajcie Sezon ogórkowy w pełni, więc czas na pytania może niezbyt mądre odpowiedni. ;) Otóż zastanawia mnie, na ile (i czy w ogóle) buty mogą w pewien sposób wymuszać pozycję odchyloną lub pozwalać na jazdę na prostych nogach? Jakieś dwa sezony do tyłu kupiłem buty córce (obecnie 10 lat - na nartach od 4 roku życia) i mimo tego, ze jeździ na obozy, sporo staram się jej tłuc do głowy i pilnować pozycji zrównoważonej, to niewiele to daje i generalnie młoda wisi na tyłach i jeździ wysoko. Co dziwne, nawet kiedy stoimy i staram się ja przesunąć do przodu, to wciąż mam wrażenie, że jest odchylona i/lub wyprostowana. Wczoraj oglądałem jej zdjęcia z ostatniego obozu i zauważyłem, ze inne dzieciaki kiedy stoją maja w miarę poprawna sylwetkę, a moja wciąż jak gdyby na prostych nogach. Wtedy pojawiło się moje pytanie, bo jeżeli to możliwe, to przy zmianie butów na następny sezon, będę musiał poszukać takich, które jakoś bardziej wymuszą ugięcie nóg i przesunięcie ciała do przodu. (Tak, wiem, o rękach itd, ale nawet kiedy jedziemy razem i młoda ma ręce z przodu, to sylwetka jakaś taka prosta....) Z góry dziękuję za opinie pzdr k

Moga mieć. Pytanie: ile lat jeździ, kto ją uczył. Od kiedy jeździ na obozy i co to za obozy? Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dziekuję bardzo za Wasze opinie i rady. Buty niestety musze wymienić, ponieważpo stopa młodej niestety rośnie, chociaż to by mogło zadziałać - za małe buty cisnące w palec, przez co kolana idą do przodu, żeby odciążyć palce... mogło by się udać. ;) Młoda jezdzi od 7 lat, ma obecnie "rocznikowo jedenaście". Na obozy jezdziła z FAN Sport z Łańcuta (trzy razy) wczesniej, a obecnie (ostatnie dwa) z ASN Wrocław. Wydaje mi się, ze kadra dosyć solidna. Co do samych ćwiczeń i testów - przeprowadze na nowych butach, bo w tych obecnych sa tylko 3 klamry - bez rzepa, a po za tym małe nieco, wiec nie będe młodzieży męczył. Aczkolwiek wszystkie wskazówki zachowam i po zakupie nowych skorup wszystko przeprowadzę. Jeszcze raz dzieki. :) Pozdrawiam K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Skoro w butach trzy klamry bez rzepa to daruj sobie testy bo sprawa oczywista. Kup dobre sportowe buty i tyle. Pozdro

Ilość klamer nie jest wyznacznikiem klasy buta. Być może najprościej jest pójść utartym torem i zrobić cztery (może dlatego, że wszyscy uważają, że tak musi być - coś na zasadzie kupowania SL). Jest cała masa świetnych "dorosłych" konstrukcji 3 klamrowych, dwuklamrowych a także nieliczne jednoklamrowe (np Alien Scarpy). Tutaj wklejam link do foto butów, które, ze zdumieniem, przymierzała nasza liczna skiforumowa ekipa: http://www.google.pl...9QEwAQ&dur=3872 Jedna szeroka klamra i BOA do tego regulowany flex. Niesamowicie wygodne w opinii wszystkich. Szukałbym więc butów dobrze dopasowanych, niekoniecznie bardzo sztywnych. Jeśli będą miały trzy klamry a będą dobre to bierz. Pozdro Wiesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć'

Ilość klamer nie jest wyznacznikiem klasy buta. Być może najprościej jest pójść utartym torem i zrobić cztery (może dlatego, że wszyscy uważają, że tak musi być - coś na zasadzie kupowania SL). Jest cała masa świetnych "dorosłych" konstrukcji 3 klamrowych, dwuklamrowych a także nieliczne jednoklamrowe (np Alien Scarpy). Tutaj wklejam link do foto butów, które, ze zdumieniem, przymierzała nasza liczna skiforumowa ekipa: http://www.google.pl...9QEwAQ&dur=3872 Jedna szeroka klamra i BOA do tego regulowany flex. Niesamowicie wygodne w opinii wszystkich. Szukałbym więc butów dobrze dopasowanych, niekoniecznie bardzo sztywnych. Jeśli będą miały trzy klamry a będą dobre to bierz. Pozdro Wiesiek

W tym wypadku błądzisz i tyle. Kogo dotyczy temat?? A co do buta to liczy sie sprawnośc nie wygoda przezde wszystkim. Nie spotkałem "świetnej konstrukcji dorosłej dwuklamrowej" - możesz dać przykład? Co do buta prezetowanego w linku to po geometrii nawet nie wiem co odpowiedzieć - do siedzenia przy piwku i przymierzania z pewnością jest ekstra.:) Podkreślony przez Ciebie "regulowany flex" jest z pewnością wada niz zaleta - prób było wiele (jeszcze z czasów gdy pojęcie "flex" nie istaniało i wszystkie skończyły się podobnie. A czyzby flex nie był przypadkiem mitem.... Ze zdumieniem to może przymierzać but narciarski pierwszy lepszy lesz, natomiast fachowiec wie od razu o co chodzi albo chce byc miły - warto docenić. Pozdro serdeczne

Użytkownik Mitek edytował ten post 23 maj 2013 - 21:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Nie - to badziew. Kup jednoklamrowe - to akurat żarcik. Ten but będzie dla niej zbyt ciężki przez to, że jest hybrydą. Ale Fischer zrobił lepszy bucik dla dzieci. Postaram się dac link. Pozdro

Użytkownik Mitek edytował ten post 23 maj 2013 - 21:53

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem "świetnej konstrukcji dorosłej dwuklamrowej" - możesz dać przykład?

Jakbyś wyszedł poza boisko to byś spotkał - Dynafit TLT 5, Dynafit DY.NA., Scarpa F1 - wszystko to bardzo znane i bardzo popularne konstrukcje. A trójklamrowych jest już bardzo dużo. Co do regulowanej sztywności buta to także mam odmienne zdanie. Jeśli komuś uda się to skutecznie rozwiązać i jednym przełącznikiem będę mógł mieć but miękki lub sztywny (80-130) to uznam to za duży plus wart zastanowienia przy zakupie. Wracając jednak do tematu - aby nie było, że opowiadam o butach dla zawodników i narciarzy wysokogórskich czy nowinkach nagrodzonych na targach. Tutaj http://www.tirolski....juniorskie.html znajdziesz dwuklamrowe i trzyklamrowe buty juniorskie (bo jak rozumiem młoda dama powoli łapie się na to pojęcie). Pozdro Wiesiek

Użytkownik Wujot edytował ten post 23 maj 2013 - 22:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze odnieść się do tego

Co do buta prezetowanego w linku to po geometrii nawet nie wiem co odpowiedzieć - do siedzenia przy piwku i przymierzania z pewnością jest ekstra.:) Podkreślony przez Ciebie "regulowany flex" jest z pewnością wada niz zaleta - prób było wiele (jeszcze z czasów gdy pojęcie "flex" nie istaniało i wszystkie skończyły się podobnie. A czyzby flex nie był przypadkiem mitem.... Z

" Zwycięzcy ISPO BRANDNEW Awards 2012 Kategoria Sprzęt Zimowy - Hardware Winter: Free Motion Ten but przetestowany został już przez damską reprezentację narciarską Austrii. Testy nasunęły jeden wniosek: to działa. Raport z testów przeprowadzonych przez doświadczone narciarki był brany pod uwagę przy dokonywaniu oceny produktów i wpłynął bez wątpienia na decyzję jury. W przypadku zwycięzcy w kategorii Sprzęt Zimowy szczególnie ważne jest, aby produkt sprawdził się także w praktyce. Austriacka firma Free Motion prezenuje nam za pośrednictwem tego buta najnowszą technologię. Miękki but w twardej skorupie Exo Frame, dzięki czemu jest on bardzo wygodny, ale jednocześnie umożliwia agresywny sposób jazdy - wyjaśnia Nico Kuhner, manager ds. produktu Hardlines w sieci SportScheck." Cytat jest z http://4outdoor.pl/n...ards-2012-filmy Pozdro Wiesiek Nawiasem mówiąc temat jest ciekawy - nasz werdykt był następujący - bardzo ciekawy i wygodny but ale byśmy go nie kupili. Choć zasadniczy powód tej decyzji jest dość zaskakujący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Warto jeszcze odnieść się do tego " Zwycięzcy ISPO BRANDNEW Awards 2012 Kategoria Sprzęt Zimowy - Hardware Winter: Free Motion Ten but przetestowany został już przez damską reprezentację narciarską Austrii. Testy nasunęły jeden wniosek: to działa. Raport z testów przeprowadzonych przez doświadczone narciarki był brany pod uwagę przy dokonywaniu oceny produktów i wpłynął bez wątpienia na decyzję jury. W przypadku zwycięzcy w kategorii Sprzęt Zimowy szczególnie ważne jest, aby produkt sprawdził się także w praktyce. Austriacka firma Free Motion prezenuje nam za pośrednictwem tego buta najnowszą technologię. Miękki but w twardej skorupie Exo Frame, dzięki czemu jest on bardzo wygodny, ale jednocześnie umożliwia agresywny sposób jazdy - wyjaśnia Nico Kuhner, manager ds. produktu Hardlines w sieci SportScheck." Cytat jest z http://4outdoor.pl/n...ards-2012-filmy Pozdro Wiesiek Nawiasem mówiąc temat jest ciekawy - nasz werdykt był następujący - bardzo ciekawy i wygodny but ale byśmy go nie kupili. Choć zasadniczy powód tej decyzji jest dość zaskakujący.

Wiesiu nie sprzedaję ani nie kupuje tych butów. Generalnie gówno mnie obochodzą bo na dłuższą metę sie nie sprawdzą i tyle. A juz w wypadku córki Kurma dyskusja jest zupłenie idiotyczna. Pozdrawiam z szacunkiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze odnieść się do tego " Zwycięzcy ISPO BRANDNEW Awards 2012 Kategoria Sprzęt Zimowy - Hardware Winter: Free Motion Ten but przetestowany został już przez damską reprezentację narciarską Austrii. Testy nasunęły jeden wniosek: to działa. Raport z testów przeprowadzonych przez doświadczone narciarki był brany pod uwagę przy dokonywaniu oceny produktów i wpłynął bez wątpienia na decyzję jury. W przypadku zwycięzcy w kategorii Sprzęt Zimowy szczególnie ważne jest, aby produkt sprawdził się także w praktyce. Austriacka firma Free Motion prezenuje nam za pośrednictwem tego buta najnowszą technologię. Miękki but w twardej skorupie Exo Frame, dzięki czemu jest on bardzo wygodny, ale jednocześnie umożliwia agresywny sposób jazdy - wyjaśnia Nico Kuhner, manager ds. produktu Hardlines w sieci SportScheck." Cytat jest z http://4outdoor.pl/n...ards-2012-filmy Pozdro Wiesiek Nawiasem mówiąc temat jest ciekawy - nasz werdykt był następujący - bardzo ciekawy i wygodny but ale byśmy go nie kupili. Choć zasadniczy powód tej decyzji jest dość zaskakujący.

Na targach ISPO miałem te buty włożone na własne nogi i mnie nie przekonały mimo, że sporo czasu rozmawialiśmy z konstruktorem i mi również wspominał o testerkach z reprezentacji Austrii. Natomiast na ISPO w 2012 Szwajcarzy pokazali bardzo ciekawe buty narciarskie w których normalnie chodzimy, jedziemy samochodem a gdy chcemy jeździć na nartach to wkładamy je w specjalną skorupę. Rozmawiałem o nich ze szwajcarską testerką byłą zawodniczką kadry Szwajcarskiej i była zadowolona z jazdy w tych butach. Mam nadzieję, że uda mi się je przetestować w nadchodzącym sezonie.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...