Skocz do zawartości

RTM 75 czy 75 is - różnica


elan71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Postanowiłem zmienić swoje obecne Elan-y Flow 152 (pierwsze własne narty) na coś bardziej "przyjemnego". Jeżdżę dwa sezony, mój poziom zaawansowania oceniam gdzieś pomiędzy 5 i 6. Mam 170 cm, waga 65 kg, buty Nordica flex 90. Po przeczytaniu wielu wątków dotyczących sprzętu, rozmowach odbytych w profesjonalnych sklepach ze sprzętem, postanowiłem zakupić nowe deski. Mój wybór padł na Volkl RTM model 75 is z wiązaniami 4M 10.0. Są też dostępne deski RTM 75, zdecydowanie tańsze od modelu 75 is. Długość nowych nart oceniłem na 166 cm. Mam pytanie, czy różnica pomiędzy 75 is i 75 jest tak znaczna, jak cena pomiędzy nimi ? Jedyną różnicą w tych modelach wydaje się być podwójny rdzeń w 75 is, co oznaczałoby iż jest nartą twardszą od 75. Czy ktoś z forumowiczów miał okazję jeździć na obu modelach i może coś powiedzieć o różnicach pomiędzy nimi ? Będę wdzięczny za wasze opinie na ten temat. Pozdrawiam, Krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTM 75 w katalogu Volkla podobnie jak RTM 73 jest typowane jako narta dla początkujących , a RTM 75 IS już jako dla sredniozaawansowanych. Ne jeździłem na RTM 75 ani RTM 75 is, ale podzielę się swoimi spostrzeżeniami RTM 73 (Composite Core) vs AC10 (podwójny drewniany rdzeń tak jak RTM 75 is) Specjalnie dzisiaj pojechałem do Wisły bo ciągle nie wiem co zrobić z swoimi AC10. W prównaniu do RTM 73 AC10 ZDECYDOWANIE lepiej prowadzi skręt, ZDECYDOWANIE lepiej pokonuje nierówności (rozjeżdżony śnieg), są dużo stabilniejsze. RTM 73 po prostu wymięka przy AC 10. Jedyna przewaga RTM 73 to to że są lżejsze (chyba ten podwójny drewniany rdzeń ma swoją wagę). Reasumując to moim zdaniem skoro RTM 75 jest lokowane jako narta początkująca (tak jak RTM 73) to chyba lepiej dołożyć do RTM 75 IS. Nie wyobrażam sobie słabszej narty niż AC10 (RTM 75 IS) dla osoby w miarę ambitnej. Twoja zaleta to stosunkowo niezbyt duża masa :) Ja bym kupił RTM 75 z racji słabszych/chorych nóg (kolan) i AC10 trochę mnie meczą pewnie RTM 75 podobnie by mnie męczyły.

Użytkownik bodex4 edytował ten post 26 luty 2013 - 19:15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tydzień temu zakupiłem RTM 75 i jestem z nich bardzo zadowolony. Miałem też okazję przetestować RTM 75 is z tamtego sezonu i wielkiej różnicy w jeździe między nimi nie odczułem. Pozdrawiam

ciekaw jestem czy porównywałeś te narty w trudnych warunkach (mokry zjeżdżony nierówny stok) - bo w moim przypadku im gorsze warunki tym różnica między RTM 73 a AC10 jest większa. W warunkach od bardzo dobrych do + dostatecznych szczególnie na łagodnych stokach różnicy też za bardzo nie było widać. Różnica pojawiła się w gorszych warunkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tydzień temu zakupiłem RTM 75 i jestem z nich bardzo zadowolony. Miałem też okazję przetestować RTM 75 is z tamtego sezonu i wielkiej różnicy w jeździe między nimi nie odczułem. Pozdrawiam

RTM 75 z sezonu 12/13 czy może model na najbliższy sezon ? Widziałem duże przeceny dla RTM 75 dla 12/13, za 900 zł można kupić. Ciekaw jestem też różnicy pomiędzy modelami z sezonu 13 a modelem na sezon 14 ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dzisiaj testowałem Volkl AC10 163, RTM 75 159 i RTM 73 159 cm. AC10 - najbardziej stabilne w grupie, szczególnie w dużych prędkościach, najlepsze krawędzie i ich czucie w jeździe. Nie zauważyłem braku Rockera w porównaniu z Tip Rocker RTM 73/75 - tak samo łatwo się skręca. RTM 75 - w porównaniu z AC10 raczej półka niżej, choć na tych nartach będę jeździł ale tylko ze względu na mniejszą długość która bardziej mi odpowiada (zdrowie). Raczej delikatniejsze od AC10 (mają 1 drewniany rdzeń a AC10 dwa). W sumie fajne narty, ale chyba bez rewelacji. RTM 73 (Composite Core) najsłabsze narty w teście, jak jeździłem w dobrych warunkach (Zagroń) to jakoś nie czułem tych nart jakby ktoś między narty a śnieg położył mi płyty styropianu. O dziwo w kiepskich warunkach nie było takiej różnicy porównując z RTM 75. Oczywiście gdy poczułem się "młodym bogiem" i trochę się rozpędziłem to na nartach RTM 159 nie było zbyt stabilnie, na AC10 163 po prostu czułem się jak w Mercedesie. Suma sumarum nie żałuje zakupu RTM 75 159 ponieważ moje chore kolana wolą krótsze narty. AC10 to za wysoka dla mnie półka i dlatego je sprzedaje. Dodam tylko że porównując wiązania AC10 i RTM 75 niestety widać ingerencję księgowych i niestety w RTM 75 widać oszczędności. Jeżeli ktoś chce narty klasy AC 10 to niech celuje raczej w RTM 75is. Nie jestem zaawansowanym narciarzem i moje odczucia są bardzo subiektywne ;)

Użytkownik bodex4 edytował ten post 16 marzec 2013 - 17:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Właśnie zdecydowałem się na zakup RTM 80 2013 166cm, idąc w kierunku zakupu narty rozwojowej. Zastanawiałem się mocno nad długością, pomiędzy 166 i 171, przy moim wzroście 170cm i wadze 65kg zdecydowałem się na krótsze 166cm. Czas pokaże, czy była to dobra decyzja...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, RTMy 80 przetestowane dzisiaj, jestem pod dużym wrażeniem ! Jednak trochę żal, że zdecydowałem się na 166cm, trzeba było brać 171cm. Ale i tak jestem MEGA ZADOWOLONY z nowej narty :):):)

To dawaj znowu z nimi do Austrii ze mną potestować je bardziej :) Następne kupisz dłuższe - taka kolej rzeczy :)

Użytkownik jaro323 edytował ten post 19 marzec 2013 - 22:27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC10 - najbardziej stabilne w grupie, szczególnie w dużych prędkościach, najlepsze krawędzie i ich czucie w jeździe. Nie zauważyłem braku Rockera w porównaniu z Tip Rocker RTM 73/75 - tak samo łatwo się skręca. Jeżeli ktoś chce narty klasy AC 10 to niech celuje raczej w RTM 75is.[/B]

Miałeś może do czynienia z AC20 bo jestem ciekaw różnicy bo jeśli AC10 to jak RTM75iS to czy AC20 będzie jak RTM 77?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś może do czynienia z AC20 bo jestem ciekaw różnicy bo jeśli AC10 to jak RTM75iS to czy AC20 będzie jak RTM 77?

Piszę tylko o nartach które mam i do tego oceniam je jako amatorsko jeżdżący z umiarkowaną prędkością - po prostu bez techniki dało się odczuć te różnice. RTM 75 ma Tip rocker + camber co wg mnie niewiele daje nie czułem żadnej różnicy w skrętności tych dwóch nart (AC10 trochę gorzej wchodzi w skręt ponieważ jest dłuższe). RTM 77 ma Full rocker bez cambera i pewnie w związku z tym to już inna narta (na moje myślenie) i pewnie jak się myśli o RTM 77 to chyba nie ma co szukać w poprzedniku , ale w przypadku RTM 75 nie jest to tak oczywiste (moim zdaniem) i jak można kupić nartę AC10 za ~ 600 zł to nie warto przepłacać 2 x tyle za RTM 75. Zresztą kupujący moje AC10 to potwierdzają.

Użytkownik bodex4 edytował ten post 19 marzec 2013 - 22:47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...