Skocz do zawartości

Geocontext - kąt nachylenia stoków


MajorSki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Czy ktoś miał do czynienia z serwisem geocontext? sprawdzałem kąty nachylenia stoków pod względem "ścianek" które miałyby min. 50m czyli taki najstromszy odcinek na danym stoku i nie wiem czy dobrze obliczam :P tym bardziej ze jest rozbiezność w stosunku do Google Earth. Poniższe dane geo to kąt oraz stopnie z najstromszego odcinka stoku a google podana wartość maksymalna z całego stoku. 1. Gąsienicowa - Geo: 35,7st 72% Google: max: 2. Dzikowiec - Geo: 32,9st 65% Google: max: 57%(?) 3. Nosal - Geo: 31,8st 62% Google: max: 63% 4. Goryczkowa - Geo: 31,5st 61% Google: max: 5. Harenda - Geo: 30,7st 59% Google: max: 64% 6. Szrenica - Geo: 30,2st 58% Google: max 7. Mosorny Groń - Geo: 25,7st 48% Google: max: 55% 8. Golgota - Geo: 24,5st 46% Google: max: 9. Czantoria - Geo: 21,6st 40% Google: max: 36%(?) 10. Kotelnica 6 - Geo: 21,2st 39% Google: max: 44% 11. Cieńków - Geo: 19,8st 36% Google: max: http://www.geocontext.org - Odcinek min. 50m Pozdrawiam

Użytkownik MajorSki edytował ten post 06 luty 2013 - 23:32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę już zedytować dlatego podaję nowe trasy jakby kogoś to interesowało: 6. Jurgów - Geo: 30,2st 58% Google: max: 62% 7. Rzyki Prac. - Geo: 28,1st 53% Google: max: 66%? 14. Poronin - Geo: 18,7st 34% Google: max: 35% Szczerze powiedziawszy to dziwi mnie wynik Czarnego Gronia w Rzykach... nie dałbym tam wiecej niz ma Czantoria i Kotelnica 6 ok 40%. Czy moze ktoś z zainteresowanych dokonać pomiaru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo pomocne w Twich badaniach beda mapy topograficzne interesujacych Cie stokow w skali 1:25000, kiedys wykorzystywane przez wojsko obecnie ogolnie dostepne na portalach internetowych za jakies 8-10zl sztuka:) zycze powodzenia I bede sledzil Twoje starania Maciej:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę już zedytować dlatego podaję nowe trasy jakby kogoś to interesowało: 6. Jurgów - Geo: 30,2st 58% Google: max: 62% 7. Rzyki Prac. - Geo: 28,1st 53% Google: max: 66%? 14. Poronin - Geo: 18,7st 34% Google: max: 35% Szczerze powiedziawszy to dziwi mnie wynik Czarnego Gronia w Rzykach... nie dałbym tam wiecej niz ma Czantoria i Kotelnica 6 ok 40%. Czy moze ktoś z zainteresowanych dokonać pomiaru?

wydaje mi sie, ze Twoje dane liczbowe sa po prostu bledne i zawyzone nie wiem, czy wiesz , ze roznice miedzy 30 a 35 stopni sie odczuwa znacznie. nie mowiac juz o kolejnych stopniach podchodzacych do 40-stki poza tym (choc dawno w Zakopanem nie jezdzilem), jezeli widze, ze Gasienicowa jest bardziej stroma od Goryczkowej oraz od Nosala, to jednak chyba w to nie wierze ( ale moze cos mi sie popieprzylo przez lata niejezdzenia tam...). poza tym OFICJANE nachylenie scainy na szrenicy na pewno nie przekracza 30 st - cos mi sie przypomina, ze bylo ok 28st No i Twoje liiczby znacznie roznia sie od Tadeusza - nic personalnego, ale Tadeuszowi bardziej zawierzam............ Zapewniam Cie - zwlaszcza powyzej 30 stopni , kazdy stopien ma znaczenie i to sie czuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie po części się z Tobą zgadzam, wkońcu to są dane "wirtualne", a pomiary Tadeusza "realne" i napewno będą dokładniejsze (chociaż tutaj zachodzi pytanie w jaki sposob wykonywać pomiary? na jakim odcinku? czy w lecie czy zimie?). Dlatego zachęcam innych zainteresowanych do "zabawy", ponieważ ja z tego zestawienia byłem tylko na: Harenda, Mosorny Groń, Golgota, Czantoria, Kotelnica 6, Cieńków, Jurgów, Suche, Rzyki, Żar. Dokładniejsze dane napewno są jeżeli ktoś umieści plik gpx, ale dalej to są dane z GPS a Tadeusz podaje wyniki z akcelerometra. Co do Gąsienicowej to oczywiście to był pomiar za kanapą w dół a nie trawersem, dokłądniejszy pomiar byłby w momencie przesłania pliku gpx. Dlatego podałem adres strony aby inni zainteresowani mogli sprawdzić sobie stok i porównać dane czy się zgadzają czy nie. Ani google earth ani geocontext wkoncu nie są moimi serwisami :P. Zainteresowanych zachęcam do dalszej dyskusji i pomiarów i tutaj i w temacie Tadeusza. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wińmy kolegi o fajną inicjatywę. Oczywiście błąd jest zawsze, a parę stopni ma ogromne znaczenie. Kiedyś mierzyłem nachylenie kijkami. Jeden pionowo, drugi poziomo (w miarę...). na kijku miałem zaznaczone stopnie. Oczywiście jak kijki się stykały rączkami to było 45stp. Było to bardzo dokładne. O ile pamiętam to w kotle Gąsienicowej było więcej jak w Goryczkowej(!!) Teraz mam aplikację ( nawet 2) na Iphonie, która mierzy bardzo dokładnie do 0,1 stp. proponuje założyć "kolekcjonować " te pomiary i założyć tabele. Pozdrawiam mazby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wińmy kolegi o fajną inicjatywę. Oczywiście błąd jest zawsze, a parę stopni ma ogromne znaczenie. Kiedyś mierzyłem nachylenie kijkami. Jeden pionowo, drugi poziomo (w miarę...). na kijku miałem zaznaczone stopnie. Oczywiście jak kijki się stykały rączkami to było 45stp. Było to bardzo dokładne. O ile pamiętam to w kotle Gąsienicowej było więcej jak w Goryczkowej(!!) Teraz mam aplikację ( nawet 2) na Iphonie, która mierzy bardzo dokładnie do 0,1 stp. proponuje założyć "kolekcjonować " te pomiary i założyć tabele. Pozdrawiam mazby

22,5 to srednia Gasienicowej 17,5 to srednia Goryczkowej - daleko obu do 30-tki nie winie, tez uwazam , ze to swietna inicjatywa O ile pamietam, w POlsce, zadna oficjalna trasa nie ma wiecej niz 32-33 stopni (srednio). Rzucanie wiec slepo typu 32 a moze 35, wiec przez kogos, kto prawdopodobnie nie wie, jak sie czlowiek czuja na 40 stopniach, jest NIECO denerwujace… Pumba - moze byc napisal do admin i zalozyl tabelke, w ktora bedzie mozna wpisywac wyniki????

Użytkownik jan koval edytował ten post 16 luty 2013 - 16:01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w POlsce, zadna oficjalna trasa nie ma wiecej niz 32-33 stopni (srednio). Rzucanie wiec slepo typu 32 a moze 35, wiec przez kogos, kto prawdopodobnie nie wie, jak sie czlowiek czuja na 40 stopniach, jest NIECO denerwujace…

Pobawiłem się tym Geocontextem, fajne!!! Co do tras to tak, co do free-ride to największe nachylenie znalazłem z Wołowca na Wschód ( Żleb Szeryfa???) kijkami miało ok 40stp Wszystkie żleby z ramienia Suchego pod Kasprowym ( które widzicie na prawo dojeżdżając do szczytu) łącznie z Pod Palcem, miały mniej (zaliczone wszystkie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22,5 to srednia Gasienicowej 17,5 to srednia Goryczkowej - daleko obu do 30-tki...... O ile pamietam, w POlsce, zadna oficjalna trasa nie ma wiecej niz 32-33 stopni (srednio). Rzucanie wiec slepo typu 32 a moze 35, wiec przez kogos, kto prawdopodobnie nie wie, jak sie czlowiek czuja na 40 stopniach, jest NIECO denerwujace…

Janie przypominam Ci tylko (patrz pierwszy post) ze moje "pomiary" były dla "scianek" o odcinku około 50m lecz nie mniej (przyjąłem taką wielkość ponieważ 20-30m odcinki są według mojej opinii krotkie a 50m juz mogą zacząć sprawiać problemy pewnym osobą, gdybyśmy przyjeli odcinki 100m napewno pomiary byłyby mniejsze o ok 10%). Dlatego jeszcze raz przypomnę to nie są średnie pomiary dla całego stoku! :) Mazby: ile Ci wyszło na Gąsienicowej? chodzi mi o taki odcinek 50m najstromszy. Pytam ponieważ napewno znasz przebieg trasy scianka w dol a nie trawersem. Pozdrawiam Tomek

Użytkownik MajorSki edytował ten post 16 luty 2013 - 18:23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie przypominam Ci tylko (patrz pierwszy post) ze moje "pomiary" były dla "scianek" o odcinku około 50m lecz nie mniej. To nie są średnie pomiary dla całego stoku! :) Mazby: ile Ci wyszło na Gąsienicowej? chodzi mi o taki odcinek 50m najstromszy. Pytam ponieważ napewno znasz przebieg trasy scianka w dol a nie trawersem. Pozdrawiam Tomek

dziekuje za "wystymulowanie" mnie- wlasnie wlozylem app do mojego IPhone i jak tylko znajde sie w prawdziwych gorach, zaczne "donosic"….
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Jeżeli ktoś jezdzi z włączonym GPSem to wrzucajcie tutaj pliki gpx będziemy mogli razem policzyc i wartość srednia dla całego stoku oraz ścianki np. 50m lub 100m. można tez zrobic opis np. Średnie nachylenie stoku wynosi XXst, najstromsza scianka ma XXst na odcinku YYm, najstromszy odcinek 50m ma XXst. Dodatkowo zrobcie pomiar "realny" przyrządem lub komórką z akcelerometrem i podawajcie dane w temacie Tadeusza ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22,5 to srednia Gasienicowej 17,5 to srednia Goryczkowej - daleko obu do 30-tki...

Nie można porównywać średnich wartości do chwilowych...

Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!! ... Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła blisko krzeseł - waha się na dłuższym odcinku: od 33 do 34 stopni (65% - 67%) ... Szczyrk FIS (Grzebień) 28 stopni (ok. 53 %) Szczyrk Bieńkula górna ścianka 27 stopni (ok. 51 %); ... ... Wisła Stożek czerwona - 28 st. (ok. 53 %)

Goryczkowej nie zmierzyłem, mgła była taka, że ledwo czuby nart widziałem :), ale na pewno jest mniej niż 30 st... Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu podaje link do Golgoty: http://www.geocontex...013021361527931 Dane Golgoty: Długość w poziomie 720m Przewyższenie: 237m Teoretyczne średnie nachylenie 32,9% (237m/720m) Średnie nachylenie z geocontext: 21,5st 39% Najstromszy odcinek 50m (od 160m do 210m) 24,6st 46% Pytanie dlaczego z liczb wychodzi 33% a z geocontext 39%? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazby: ile Ci wyszło na Gąsienicowej? chodzi mi o taki odcinek 50m najstromszy. Pytam ponieważ napewno znasz przebieg trasy scianka w dol a nie trawersem. Pozdrawiam Tomek

ostatnio nie byłem z kątomierzem.... poprawię się. Najstromsza ścianka jest od górnej stacji krzesełka w dół i tam jest napewno powyżej 30 st. jak wspominał kolega, ścianki są krótkie a pomiar geo jest uśrednieniem czasem aż do dna kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...