Skocz do zawartości

Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!!


Tadeusz T

Rekomendowane odpowiedzi

Excel, Libere Office Calc, czy też wreszcie poczciwy kalkulator w wersji naukowej, bo arcusa trzeba policzyć, żeby otrzymać kąt :) Pozdr Marcin PS: A wartości których szukasz to 24,8% i 13,9 stopnia- oczywiście średnio, dla całego stoku

Użytkownik bocian74 edytował ten post 15 luty 2013 - 10:21 PS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!! Do pomiarów zeszłorocznych: Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła z Suchej Przełęczy: 28 stopni (53%) Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła blisko krzeseł - waha się na dłuższym odcinku: od 33 do 34 stopni (65% - 67%) Czarny Groń - Praciaki. Dół czerwonej trasy: 25 stopni (ok. 47%) Mogę dołączyć tegoroczne: Szczyrk FIS (Grzebień) 28 stopni (ok. 53 %) Szczyrk Bieńkula górna ścianka 27 stopni (ok. 51 %); dolna ścianka 24 stopnie (ok. 45 %) Szczyrk Golgota górna ścianka 25 stopni (ok. 47 %); dolna ścianka 23 stopnie (ok. 42 %) Ustroń Czantoria - 25 st. (ok. 46 %) Wisła Stożek czerwona - 28 st. (ok. 53 %) Proszę dopisywać swoje pomiary, ale tak jak napisałem w pierwszym poście tylko wykonane klinometrem (android, iPhone, czy analogowym) Tadek

Jeżeli to się Wam zgadza to ile stopni stanowi 100% a ile % będzie dla 90stopni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to się Wam zgadza to ile stopni stanowi 100% a ile % będzie dla 90stopni?

Procent nachylenia to jest stosunek różnicy wysokości trasy do rzutu długości trasy na płaszczyznę poziomą, czyli tg kąta nachylenia trasy wyrażony w procentach. Nachylenie 100 % to jest kąt 45 stopni. 90 stopni czyli dokładnie pionowa ściana ma nachylenie w procentach + nieskończoność ... Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już była o tym mowa: 45stopni to jest 100% teoretycznie 89stopni to jest 5700% tutaj link pomocny do wartości funkcji trygonometrycznych: http://forum.liceum3...ji_trygonom.gif dlatego tak jak w jakims temacie JK powiedział, bardziej obrazuje podawanie stopni i nie wprowadza w błąd uczestników dyskusji. Pozdrawiam Tomek

Użytkownik MajorSki edytował ten post 16 luty 2013 - 18:30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rzeczywiste nachylenie stoków - pomiary klinometrem!!! Do pomiarów zeszłorocznych: Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła z Suchej Przełęczy: 28 stopni (53%) Kasprowy, Gąsienicowa, zjazd do Kotła blisko krzeseł - waha się na dłuższym odcinku: od 33 do 34 stopni (65% - 67%) Czarny Groń - Praciaki. Dół czerwonej trasy: 25 stopni (ok. 47%) Mogę dołączyć tegoroczne: Szczyrk FIS (Grzebień) 28 stopni (ok. 53 %) Szczyrk Bieńkula górna ścianka 27 stopni (ok. 51 %); dolna ścianka 24 stopnie (ok. 45 %) Szczyrk Golgota górna ścianka 25 stopni (ok. 47 %); dolna ścianka 23 stopnie (ok. 42 %) Ustroń Czantoria - 25 st. (ok. 46 %) Wisła Stożek czerwona - 28 st. (ok. 53 %) Proszę dopisywać swoje pomiary, ale tak jak napisałem w pierwszym poście tylko wykonane klinometrem (android, iPhone, czy analogowym) Tadek

Jeszcze jeden pomiar: Dzikowiec w Górach Wałbrzyskich - 31 stopni (60 %) na długim odcinku. Tadek PS. Nikt nie jeździ na Szrenicy? Ciekawy jestem wyników pomiarów klinometrem najbardziej stromego fragmentu ściany...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden pomiar: Dzikowiec w Górach Wałbrzyskich - 31 stopni (60 %) na długim odcinku. Tadek PS. Nikt nie jeździ na Szrenicy? Ciekawy jestem wyników pomiarów klinometrem najbardziej stromego fragmentu ściany...

Wg danych o orczyku na ściance to nachylenie średnie 33%, a nachylenie max to 55%. Nachylenie orczyka powinno być bardzo zbliżone do trasy. http://pl.wikipedia....2.C5.9Aciana.22 Problem że w tym sezonie to ścianka jeszcze nie była oficjalnie otwarta ani jeden dzień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka matematyką ale coś tu nie gra .Jedździłem na Praciakach i na Stożku, dla mnie między tymi górkami ( oczywiście chodzi o ścianki) jest kosmiczna różnica .Stożek to już nie przelewki ,a na Praciakach luzik.Niemożliwe aby była między nimi różnica tylko 3 stopnie !

Użytkownik Andrzej57 edytował ten post 04 marzec 2013 - 17:17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka matematyką ale coś tu nie gra .Jedździłem na Praciakach i na Stożku, dla mnie między tymi górkami ( oczywiście chodzi o ścianki) jest kosmiczna różnica .Stożek to już nie przelewki ,a na Praciakach luzik.Niemożliwe aby była między nimi różnica tylko 3 stopnie !

Też mi się tak zdawało. Są dwie możliwości:
  • Albo przyczyną jest różnica w długości tego najbardziej stromego odcinka. Na Praciakach jest sporo krótszy. I stąd złudzenie, że stoki bardzo się różnią.
  • Albo przyczyną jest nieco przestarzała i mocno przechodzona pamięć białkowa - czyli moja osobista :D. Pomiar jak łatwo się domyślić wykonuję na stoku. Wpisuję go do wątku kilka dni później. Nie dam głowy, że w przypadku Praciaków nie nastąpiła mała awaria pamięci białkowej... ;)
Działanie klinometru wielokrotnie sprawdzałem przy pomocy poziomego stołu i 2 ekierek - czyli sprawdzałem kąty 0 st, 30 st, 45 st i 60 st. Błąd zawsze wychodził mniejszy od 1 st. Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych o orczyku na ściance to nachylenie średnie 33%, a nachylenie max to 55%. Nachylenie orczyka powinno być bardzo zbliżone do trasy. http://pl.wikipedia....2.C5.9Aciana.22 Problem że w tym sezonie to ścianka jeszcze nie była oficjalnie otwarta ani jeden dzień

Dzis sciana nie jest juz sciana. Dawniej z wyciagu doginales miedzy kosowka do krawedzi, zatrzymywales sie, krotka ocena stromizny, wybor linii i jazda. Teraz przy skroconym wyciagu, kilku plotkach, wyratrakowanym trawersem, zostajesz sprowadzony do polowy sciany. Nabierasz powietrza, zamykasz oczy i w 3 sek. jestes na 40%. Sciany juz nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że Dzik jest jednak najbardziej stromy ;)

Dzis sciana nie jest juz sciana. Dawniej z wyciagu doginales miedzy kosowka do krawedzi, zatrzymywales sie, krotka ocena stromizny, wybor linii i jazda. Teraz przy skroconym wyciagu, kilku plotkach, wyratrakowanym trawersem, zostajesz sprowadzony do polowy sciany. Nabierasz powietrza, zamykasz oczy i w 3 sek. jestes na 40%. Sciany juz nie ma.

A na Dzikowcu jest inaczej? Może i groźnie wygląda z wyciągu, może i oblodzony nie należy do najłatwiejszych, ale po co się wtedy męczyć? "Nabierasz powietrza, zamykasz oczy i w [trochę więcej niż na Ścianie] 5 sek." znaleźć się na 500-metrowym wypłaszczeniu, na którym odhamuje się byle amator... Tyle dobrze, że dzięki temu krechowicze nie niszczą śniegu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Fajnie byłoby przedstawić jak taki pomiar wykonać prawidłowo i na jakim odcinku (najlepiej położyć chyba na leżącym kijku?) . Bo może być "ścianka" 5m o nachyleniu 38st, a w rzeczywistości stok ma 25st :). Moja propozycja mierzymy na najstromszym odcinku stoku 1 pomiar, potem 25m niżej 2 pomiar, i kolejne 25m niżej 3 pomiar i mamy średnią z odcinka 50m to chyba będzie bardziej wiarygodne. Więcej niż 3 pomiary nie ma sensu robić bo wtedy staje się człowiek "onanistą sprzętowym" lub jak kto woli "kątowym" :P

 

Fajnie jakby Tadeusz edytował 1 post i wrzucał pomiary osób które dodają do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby przedstawić jak taki pomiar wykonać prawidłowo i na jakim odcinku (najlepiej położyć chyba na leżącym kijku?) . Bo może być "ścianka" 5m o nachyleniu 38st, a w rzeczywistości stok ma 25st :). Moja propozycja mierzymy na najstromszym odcinku stoku 1 pomiar, potem 25m niżej 2 pomiar, i kolejne 25m niżej 3 pomiar i mamy średnią z odcinka 50m to chyba będzie bardziej wiarygodne. Więcej niż 3 pomiary nie ma sensu robić bo wtedy staje się człowiek "onanistą sprzętowym" lub jak kto woli "kątowym" :P

 

Fajnie jakby Tadeusz edytował 1 post i wrzucał pomiary osób które dodają do tematu.

 

A ja uskuteczniam metodę kijkową i idzie to błyskawicznie - nie wiem czy nie szybciej jak klinometr i niczego nie trzeba wyciągać/chować.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby przedstawić jak taki pomiar wykonać prawidłowo i na jakim odcinku (najlepiej położyć chyba na leżącym kijku?) . Bo może być "ścianka" 5m o nachyleniu 38st, a w rzeczywistości stok ma 25st :). Moja propozycja mierzymy na najstromszym odcinku stoku 1 pomiar, potem 25m niżej 2 pomiar, i kolejne 25m niżej 3 pomiar i mamy średnią z odcinka 50m to chyba będzie bardziej wiarygodne. Więcej niż 3 pomiary nie ma sensu robić bo wtedy staje się człowiek "onanistą sprzętowym" lub jak kto woli "kątowym" :P

 

Fajnie jakby Tadeusz edytował 1 post i wrzucał pomiary osób które dodają do tematu.

 

Dywagacje są zabawne, ale może i ważne ;)

Dla mnie 1 pomiar to już jest dużo gramolingu. Może kompromisowo 2 wystarczą ;)

Ja robiłem pomiar na narcie położonej w dół stoku. Miałem nartę bez cambera, taki szerszy płaski allmountain.

Tak wiem, zdejmowanie narty na stromym stoku to męczarnia,

ale przecież takie rzeczy warto ćwiczyć ;-)

Kijkiem też próbowałem (kijek w dół i na nim telefon) ale wychodziło mniej wiarygodnie,

błąd 1 stopnia w stosunku do narty. Kijek ma z jednej strony wystającą rączkę z drugiej strony

akurat szeroki talerzyk, jest problem położyć go równo na śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugą stronę też działa czyli 21, 24, 27 stopni też wyznaczysz a po opisie Mariusza dochodzę do wniosku klinometr mi niepotrzebny!

 

Pozdro

Wiesiek

 

kijek + clinometr do sprawdzenia orientacyjnego -+1stopień wystarcza,

ale do publikacji na SF najlepsza jest narta bez cambera i rockera ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jak na potrzeby SF to co najmniej ;)

 

 

 

Pozdro

Wiesiek

Oj tam, trochę przesadzacie z tymi wymaganiami i trudnościami mierzenia klinometrem.

 

Ja robię to tak:

  1. Klinometr mam ustawiony tak, by 0 st wskazywał gdy poziomo jest dłuższy bok komórki.
  2. Staję z boku trasy w jej najbardziej stromym miejscu.
  3. Ustawiam na wyciągniętej ręce dolną krawędź komórki równolegle do nachylenia trasy/stoku po przeciwnej stronie.
  4. Pomiar musi być wykonywany "poziomo" - czyli miejsce "na które" wykonujemy pomiar musi być na tej samej wysokości na której stoimy.

 

Taki pomiar moim zdaniem jest dokładniejszy niż na kijek czy nartę, bo pokazuje nachylenie uśrednione do 5-10 metrów, a nie nachylenie "odsypu".

Pomiar trwa chwilę.

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy aby jeździć na nartach(a może oszacować, czy już zaraz poleci lawina?) trzeba mieć teodolit i być "skoczybruzdą". Tak nazywano na AGH studentów geodezji. A może wystarczą kijki zmodyfikowane, tzn. zaopatrzone we znaki i każdy z  "wasserwagą", z innym płynem niż woda,  bo zamarznie. W razie produkcji takowych proszę mnie uwzględnić, że to mój pomysł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy aby jeździć na nartach(a może oszacować, czy już zaraz poleci lawina?) trzeba mieć teodolit i być "skoczybruzdą". Tak nazywano na AGH studentów geodezji. A może wystarczą kijki zmodyfikowane, tzn. zaopatrzone we znaki i każdy z  "wasserwagą", z innym płynem niż woda,  bo zamarznie. W razie produkcji takowych proszę mnie uwzględnić, że to mój pomysł.

 

Pozdrawiam

Cześć

To ogólnie znane i niezwykle lubiane określenie geodety. :)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czy aby jeździć na nartach(a może oszacować, czy już zaraz poleci lawina?) trzeba mieć teodolit i być "skoczybruzdą". Tak nazywano na AGH studentów geodezji. A może wystarczą kijki zmodyfikowane, tzn. zaopatrzone we znaki i każdy z  "wasserwagą", z innym płynem niż woda,  bo zamarznie. W razie produkcji takowych proszę mnie uwzględnić, że to mój pomysł.

 

Pozdrawiam

 

Mierzenie nachylenia stoków ubijanych to tylko ciekawe hobby niektórych ludzi tutaj piszących.

Ale nabijać się z tego, to chyba się ktoś nudzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...