Skocz do zawartości

Narty z rockerem są duzo lepsze?


bodex4

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 411
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

@Mitek Szkoda, że się pod moim postem "podpisałeś" Chciałem pięknie przeprosić i prze edytować, wycofując się ze swojego zdania w imię i nie rozpętywania kolejnych animozji na forum. Mam jednak taką zasadę, że jak ktoś po mnie odniesie się do tego co napisałem to edycja jest "zamknięta". Trudno. Mam nadzieję na zrozumienie i zastanowienie u kolegi @wideo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

@Mitek Szkoda, że się pod moim postem "podpisałeś" Chciałem pięknie przeprosić i prze edytować, wycofując się ze swojego zdania w imię i nie rozpętywania kolejnych animozji na forum. Mam jednak taką zasadę, że jak ktoś po mnie odniesie się do tego co napisałem to edycja jest "zamknięta". Trudno. Mam nadzieję na zrozumienie i zastanowienie u kolegi @wideo.

Sorry, starm się nie pisac po próżnicy. Jezli zgadzam się z przekazem to sie podpisuję pod postem. Tez uważam, że "prowokacja" Wideo - juz kolejna niewiele do tematu wnosi i nic nie udowadnia więc przyłączam sie do Twojej prosby do kolegi. Pozdro serdeczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT, ale nie mogłem się powstrzymać;)

wystarczy się posłużyć opiniami z netu i już chłopcy ruszają do ataku. Większość dyskutantów i wrogów rockera się na nich głownie opiera i jest git. To była mała prowokacja z mojej strony......

......Napisałem ze to tylko prowokacja. wystarczy zwykła plotka, domysł, gdybanie, teoretyzowanie a 38 stron w temacie zagwarantowane.

Fajnie to brzmi z ust, o przepraszam, z klawiatury gościa który w tym wątku napisał: 84 posty na 756 ogółem - 11.1% dał 34 podziękowania. A tak bawiąc się w matematykę to Wideo5 napisałeś 4,5 strony z tych 38 - 13,2%. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam dwa filmiki,na ktorych mozna cos tam zauwazyc na temat zachowania narty z rockerem podczas jazdy amatora(o przecietnych umiejetnosciach) a nie testera.Przyklad moze troche radykalny bo rocker spory i narta troche szeroka.Jazda jak widac to bujanie sie ale praca narty widoczna.Promien skretu narty 20.5m.

Swietny film. Rozwiał moje wątpliwosci. Filmy reklamowe ciągle coś maskowały. Tu widać zalety i wady rockera. Pierwszy film rózni sie od drugiego. Drugi pokazuje co sie może zdarzyć gdy zmienimy pozycję (np na tył nart). Pokazuje też jak łatwo kręcą sie (nie skręcają :)) narty. Jazda jest ostrożna , pełna napięcia w mięsniach. Dominuje jazda na narcie dolnej (w drugim filmie). Film pierwszy to jazda głownie na narcie górnej. Skąd ta zmiana? Na filmach reklamowych WSZYSTKIE demonstracje były z jazdą na narcie górnej. Na pewno narta za mało daje wsparcie na sniegu. Czy masz wrażenie, że to jakaś "stonoga"? Na filmiku pierwszym (jazda na górnej) masz kolano dolnej wcisnięte pod górne . To nie jest A-frame to jakbyś dla pewnosci (stabilności) kolana górnej nogi podpierał ją kolanem dolnej. Bardzo wspomagasz się nietypowym ruchem ręki lewej. Pytam, bo na reklamówkach jest to zjawisko powszechne. Tam też spotykałem ręce nawet całkowicie opuszczone (tak jakby obrona przed pójsciem tułowiem w przód). Na poparcie mych słów kilka fotek. capture-20120507-094934-crop-tile.jpg

Załączone miniatury

  • capture-20120507-100239-crop-tile.jpg
  • capture-20120507-092744-crop-tile.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocker rockerowi nierowny.Kazda firma ma inny patent.W zeszlym roku na targach narciarskich rozmawialem z przedstawicielem Line.Twierdzil,ze Line robiac rocker nie prasuje przodow tylko odwraca camber(ciezko to przetlumaczyc bo rozmowa byla po angielsku) co ponoc skutkuje brakiem telepania i daje wieksza sztywnosc(maly OT:koles mowil,ze Blizzard przejal wiekszosc specjalistow od Volkla,wiec warto zaczac doceniac te firme). Mowiac,ze rocker daje miekkosc chodzilo mi o rozmiar rockera(tip and tail),im wiekszy rocker tym wieksza czesc narty da sie latwiej wygiac(taki skrot myslowy) "Przekonałeś mnie zastosowaniem Twojej narty w snowparku bo jeśli nie nadaje się ona na trasę to gdyby była specjalizowana poza nią to jest za wąska." Gdzie te czasy,kiedy 80mm bylo nazywane fat skis,teraz 98 nie robi wrazenia :) . Wideo5.To,ze narta jest miekka nie czyni jej nieudana.Czy to samo powiesz o K2 Hellbent,Obsethed?

to nie chodzi o przetlumaczenie na polski (mowie o teorii f-my Line) - to wymaga przetlumaczenia na LOGIKE - swego czasu to przeczytalem i po prostu jest to kapusta marketing'owa co do rossolow - dla mnie kiedys bodajze B4 byly tez za miekkie. I na koniec - skoro te Twoje rosoly sa tak miekkie , skretne i w ogole, to z czego bierze sie ten potwornie dlugi promien skretu?? a moze Sally ma racje, ze skretnosc jest rozna zupelnie od R???? PS Sally , blagam Cie, nie obrazaj sie na mnie, ja tylko przytoczylem to dla dyskusjji, ktora dla mnie jest wazna PS to tez nie jest krytyka Twoich rosolow - wybrales to to chciales, bo sie na tym znasz. Ja tak samo, uzywam ubitego zwykle w celu dojechania do....................nieubitego, ale takze tam nie lubie narty miekkiej (moze wydaje mi sie, ze takze w puchu jezdze szybko???) Niko; czy tutaj tez widzisz jazde na gornej narcie????

Użytkownik jan koval edytował ten post 07 maj 2012 - 14:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko tym razem pudlo z analiza.Obrot 90 stopni to nieudana proba 180 zahaczylem tylami a kamerzysta uchwycil to w polowie ruchu.Kolano pod kolano przychodzi samo ale ciekawe,ze tylko na tej narcie,natomiast ruch lewj reki i spiete miesnie to efekt trzymania dwoch kijow i kamer oraz slabego kontrast,mowiee o warunkach kiedy jestes w gotowosci na spotkanie muldy,uskoku,ktorych nie widac.Wydaje mi sie,ze na obu filmach jade na narcie dolnej .W jednym masz racje,na narcie z takim rockerem mozesz sie obrocic w miejscu przy minimalnej predkosci,dlatego ja lubie... Do Koval:Tej twardosci brakuje przy dropach,tyly sa za miekkie i czesto jest zachwianie rownowagi mysle o czyms z wylacznie tip rocker,do wiekszych predkosci.Pewnie bedzie to Czar Salomona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Niko; czy tutaj tez widzisz jazde na gornej narcie????

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem jak ja to rozumiem... :) Oczywiście nie, ale jedziesz śmig hamujący w trudnym terenie, a Niko analizował filmy z bardziej lub mniej udaną jazdą ciętą na bardzo łatwych trasach. Trudno to porównywać... Pozdrawiam. Tadek

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 07 maj 2012 - 16:08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem jak ja to rozumiem... :) Oczywiście nie, ale jedziesz śmig hamujący w trudnym terenie, a Niko analizował filmy z bardziej lub mniej udaną jazdą ciętą na bardzo łatwych trasach. Trudno to porównywać... Pozdrawiam. Tadek

Tak - jedzie. Ale bez przesady z tym śmigiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko tym razem pudlo z analiza.Obrot 90 stopni to nieudana proba 180 zahaczylem tylami a kamerzysta uchwycil to w polowie ruchu.Kolano pod kolano przychodzi samo ale ciekawe,ze tylko na tej narcie,natomiast ruch lewj reki i spiete miesnie to efekt trzymania dwoch kijow i kamer oraz slabego kontrast,mowiee o warunkach kiedy jestes w gotowosci na spotkanie muldy,uskoku,ktorych nie widac.Wydaje mi sie,ze na obu filmach jade na narcie dolnej .W jednym masz racje,na narcie z takim rockerem mozesz sie obrocic w miejscu przy minimalnej predkosci,dlatego ja lubie... Do Koval:Tej twardosci brakuje przy dropach,tyly sa za miekkie i czesto jest zachwianie rownowagi mysle o czyms z wylacznie tip rocker,do wiekszych predkosci.Pewnie bedzie to Czar Salomona.

no a moge Cie poprosic o skomentowanie tej dysproporcji miedzy miekkoscia, latwym skretem a dlugim promieniem???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca wiem czy rozumiem pytanie.Miekkosc ujawnia sie dopiero przy woiekszym obciazeniu narty.Wtedy te 120cm lowcambera ma tendencje do obsuwu czy uslizgu.Kiedy jedziesz spokojnie na plaskim,cos jak na zalaczonych filmikach narta idzie rowno po swoim promieniu.Zauwaz,ze dluzszy promien jest podawany dla narty kiedy jedzie w glebokim(inne punkty stycznosci,ze sniegiem)tak przynajmniej twierdza specjalisci od Rosolow.Dla mnie to belkot ale moze cos w tym jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca wiem czy rozumiem pytanie.Miekkosc ujawnia sie dopiero przy woiekszym obciazeniu narty.Wtedy te 120cm lowcambera ma tendencje do obsuwu czy uslizgu.Kiedy jedziesz spokojnie na plaskim,cos jak na zalaczonych filmikach narta idzie rowno po swoim promieniu.Zauwaz,ze dluzszy promien jest podawany dla narty kiedy jedzie w glebokim(inne punkty stycznosci,ze sniegiem)tak przynajmniej twierdza specjalisci od Rosolow.Dla mnie to belkot ale moze cos w tym jest.

dla mnie to niezrozumiale i wbrew logice - bo, jezeli rocker ma spowodowac , ze narta jest bardziej skretna, to znaczy, ze w glebokim promien opwinien byc mniejszy, czy nie? bo wtedy rocker "sie wlacza".... to bylo doskonale odczuwalne w przytaczanych juz tutaj Pontoon'ach i tak dla scislosci - mowisz o reverse camber, czy tak??. czy ta narta ma niski "zwykly" , a nie odwrocony camber i rocker'y z przodu i tylu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - jedzie. Ale bez przesady z tym śmigiem.

Śmig poza trasą, nawet jak to nie jest bardzo trudny teren a tylko trudny, w wykonaniu amatora a nie zawodowca, wygląda trochę inaczej niż na sztruksie. Czy aby nie oceniasz, mając w oczach filmy z jazdą super zawodowców??? Np. Richarda Bergera? Nigdy nie oceniam jazdy poza trasą na podstawie filmu, bo nie wiem jaki był śnieg. (A jeśli już oceniam jazdę na trasie, to i tak tylko na własny użytek :D) Pozdrawiam Tadek

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 07 maj 2012 - 20:21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niko; czy tutaj tez widzisz jazde na gornej narcie????

No niestety widzę :). Masz tu dokumentację:capture-20120507-233822-crop.png Obejrzyj sobie cały film , masz tylko jeden prawy skręt. Nachylenie stoku nie przekracza 30* , Kamerzysta coś za bardzo kładł się na stok :D Snieg bardzo dobry do jazdy smigiem (ale to nie jest niestety śmig), brak tempa i ciąglości. Jak poprawisz wsparcie na dolnej to wykonasz ruch skrętny wystarczający aby przekroczyć linię spadku. Pozdrawiam!

Załączone miniatury

  • capture-20120507-230337-crop.png
  • capture-20120507-224440-crop.png
  • capture-20120507-224646-crop.png
  • capture-20120507-225042-crop.png
  • capture-20120507-225419-crop.png
  • capture-20120507-225736-crop.png
  • capture-20120507-230058-crop.png
  • capture-20120507-231356-crop.png
  • capture-20120507-230812-crop.png
  • capture-20120507-231115-crop.png
  • capture-20120507-231951-crop.png
  • capture-20120507-231630-crop.png
  • capture-20120507-231818-crop.png
  • capture-20120507-232751-crop.png
  • capture-20120507-232213-crop.png
  • capture-20120507-232539-crop.png
  • capture-20120507-234038-crop.png
  • capture-20120507-232945-crop.png
  • capture-20120507-233218-crop.png
  • capture-20120507-233500-crop.png

Użytkownik niko130 edytował ten post 07 maj 2012 - 23:03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmig poza trasą, nawet jak to nie jest bardzo trudny teren a tylko trudny, w wykonaniu amatora a nie zawodowca, wygląda trochę inaczej niż na sztruksie. Czy aby nie oceniasz, mając w oczach filmy z jazdą super zawodowców??? Np. Richarda Bergera? Nigdy nie oceniam jazdy poza trasą na podstawie filmu, bo nie wiem jaki był śnieg. (A jeśli już oceniam jazdę na trasie, to i tak tylko na własny użytek :D) Pozdrawiam Tadek

Śmig to śmig - amatorski również. Za chwilę rozbierzemy śmig na również pozatrasowy, w tym na ten w śniegu po kostki, kolana i pas ;) Nie każda seria skrętów "nadaje się", aby tak ją sklasyfikować. Ryśka z lasu nie wywołuj, Mitek wystarczy. Nie oceniałem jazdy. To było tylko słowo do śmigu. Pozdrawiam, Piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to niezrozumiale i wbrew logice - bo, jezeli rocker ma spowodowac , ze narta jest bardziej skretna, to znaczy, ze w glebokim promien opwinien byc mniejszy, czy nie? bo wtedy rocker "sie wlacza".... to bylo doskonale odczuwalne w przytaczanych juz tutaj Pontoon'ach i tak dla scislosci - mowisz o reverse camber, czy tak??. czy ta narta ma niski "zwykly" , a nie odwrocony camber i rocker'y z przodu i tylu?

Mowie o budowie zwykly niski camber z rocker tip and tail.Wedlug producenta promien w glebokim badz kopnym sniegu jest wiekszy bo wtedy pracuje dluzsza czesc narty,inne sa punkty styku narty ze sniegiem.Dla mnie to marketingowy belkot bo wlasnie w glebokim dzieki rockerowi mozna fajnie zaciesniac skret.Tylko czy to bedzie promien?Z drugiej strony jak obliczyc dokladnie R narty z rockerem?Mozna jeynie oprzec sie na jej taliowaniu,czyli tak jak robimy to w zwyklym camber.Na skretnosc narty z rockerem wplywa poziom jego wygiecia a tego obiczyc chyba nie mozna.Oczywiscie moge sie mylic,bo to luzne wywody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Śmig to śmig - amatorski również. Za chwilę rozbierzemy śmig na również pozatrasowy, w tym na ten w śniegu po kostki, kolana i pas ;) Nie każda seria skrętów "nadaje się", aby tak ją sklasyfikować. 2. Ryśka z lasu nie wywołuj, Mitek wystarczy. 3. Nie oceniałem jazdy. To było tylko słowo do śmigu. ...

AD 1 A gdzie pisałem o dzieleniu? Pisałem o wykonaniu. Rozumiem, że skoro nie czujesz różnicy w swoim śmigu przy jeździe po łatwym sztruksie i w śniegu po kolana (nie puszku) na stromym, to jedziesz w obu przypadkach równie pięknie... :rolleyes: Zazdroszczę Ci... :) AD 2 A niby dlaczego? To o Ryśku... AD 3 Chyba żartujesz... Oceniłeś (negatywnie) i JK i mnie... Tadek

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 08 maj 2012 - 00:17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne filmy pokazują demonstratorów jadących coraz lepiej na rocker-owych nartach (te z początku wątku faktycznie, nie budziły zaufania). Może to tak, że rocker wymusi trochę zmianę techniki jazdy i wszyscy będą zadowoleni. Jazda pozatrasowa jest mi w zasadzie obca (trochę jeździłem ale w tak komfortowych warunkach, że każdy by zjechał), więc moje wymysły dotyczą wyłącznie trasy. Narty taliowane spowodowały duże korekty w technice jazdy ale dalej można na nich jeździć" jak na ołówkach" (no prawie). Rocker aż takiej korekty chyba nie wnosi ale może trzeba się technicznie dostosować i dotychczasowy carving stanie się rocker-owym carvingiem. To nowe wyzwanie dla szkół jazdy, nowe, szerokie horyzonty marketingowe. Swego czasu rozwój technologi pozwolił na wytaliowanie i skrócenie narty, teraz pozwala na stworzenie technologicznego "kaczego dzioba" i "kaczej pięty". Jeżeli marketingowcy i księgowi uznają, że tak ma być, wszyscy będziemy na tym jeździć (prędzej czy później i chcemy czy nie). Po co się o to spierać. Czas pokaże. Może to nowa jakość? A na rockerze to ja nigdy nie jeździłem, ledwo co przesiadłem się z "ołówków" na taliowane.

Użytkownik tatmak edytował ten post 08 maj 2012 - 00:23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety widzę :). Masz tu dokumentację:[ATTACH=CONFIG]31673[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31675[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31677[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31679[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31681[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31683[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31685[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31687[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31689[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31691[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31693[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31695[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31697[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31699[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31701[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31703[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31705[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31707[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31709[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31711[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31713[/ATTACH] Obejrzyj sobie cały film , masz tylko jeden prawy skręt. Nachylenie stoku nie przekracza 30* , Kamerzysta coś za bardzo kładł się na stok :D Snieg bardzo dobry do jazdy smigiem (ale to nie jest niestety śmig), brak tempa i ciąglości. Jak poprawisz wsparcie na dolnej to wykonasz ruch skrętny wystarczający aby przekroczyć linię spadku. Pozdrawiam!

dziekuje!! wszystko to,co napisales, jest wlasnie tym, co do lat probuje przekazac - w jezdzie poza trasa , nie ma "prawidlowych " i "nieprawidlowych" elementow - tylko sposob i okolicznosci w jakich sie ich uzywa jest "prawidlowy" lub "nieprawidlowy"…. Twoja analiza jest gleboko zakorzeniona w jezdzie na sztruksie, ale Twoj montaz zdjec podoba mi sie bardziej niz film…. za wyjatkiem tego, ze na pewno nie ma tam jazdy na gornej narcie….. PS nachylenie ok 30 stopni - czyli ile bylo by w procentach??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie - Niko twierdzi że

Nachylenie stoku nie przekracza 30* , Kamerzysta coś za bardzo kładł się na stok

czy aby na pewno na całej trasie, na początku możliwe? przyjmując że czerwona linia to poziom, a na to wszystko wskazuje, ale odnosząc się do drzewka zaznaczonego strzałką to ty jechałeś po płaskim:eek:

Załączone miniatury

  • Jan.jpg

Użytkownik wideo5 edytował ten post 08 maj 2012 - 07:49

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...