Skocz do zawartości

Narty z rockerem są duzo lepsze?


bodex4

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 411
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Proszę mnie skorygować ale czy nie jest tak że ... : Rocker jest po to żeby można było w jednym zjeździe pojechać krótkim lub ciętym a za chwile potem długim na pełnej krawędzi ? Ja mam 182 cm wysokości , 88 kg i 7-8 w skali forum Jeżdżę na Voelklach SL dł. 165cm i jak jest trochę nowego śniegu lub puste trasy AC 30 dł. 177 cm (szeroka lub prawie jak GS) Próbowałem Voelk Code Red (one maja jakieś 180 cm) a potem RTM 75 dł 166 cm (beznadziejne wrażenie, nie dla mnie) Akurat na Czarnej Górze warunki były raczej pod AC (mokry śnieg, rozjeżdżony dużą ilością osóB) ale wolałem podwójnego Rockera albo wręcz moje AC30 Nie powiem żebym przetestował, bo warunki słabe i za mało czasu, ale Code mają niesamowitą łatwość skrętu (porównując do AC30) i jednocześnie przy długim skręcie po odpowiednim naciśnięciu kolankami dają niespotykane przyspieszenie i pewność długiej narty. Porównanie do nart zawodniczych wydaje mi się nie na miejscu, bo zawodnicy maja różne narty na różne zjazdy ( różne skręty ) i nie mieszają np. slalomu i zjazdu. Nawet jeżeli Rocker się przyjmie to on jest wymyślony do tego abym ja lub inni mieli 1 parę nart na różne rodzaje skrętów i stoków. ( czym innym jest wykorzystanie Rockera do nart pozatrasowych... ) Najpierw jeździłem na nartach allround'owych potem kupiłem SL i AC30 (inni GS'y) a Producenci, chyba słusznie kombinują, abym kupił sobie 2w1. Bo przecież wygodniej by było nie wozić 2 par nart a np. w czasie długiego zjazdu ostrzejsza górę pokonać krótkim ciętym i potem pociągnąć długim bez obawy o katastrofę przy wyższej prędkości ... Czy to się uda - nie wiem Tomek P.S. Code może mi się jeszcze uda wypożyczyć w Austrii, a będę w przyszłym tygodniu ...

pw, jezeli wszystkie dane sie zgadzaja, waga i umiejetnosci) to ; masz za niski model (ac30) za krotkie (177) powinienes sprobowac black The Code i rtm minimum 80 nadzieja, ze bedziesz mial 1 barte do wszzystkiego juz byla i minela obecnie nawet w ofercie jednej f-my sa takie "zazebienia" miedzy poszcz modelami, ze trudno wybrac - i wlasnie o to f-mie chodzi…. PS nawet nie wiedzialem ze sa RTM 73 i 75 bo nie zwracam uwagi na te klase….
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teoretyzując dalej:) Środkowa część narty ( pod wiązaniem , ta bez Rockera) ma prawdopodobnie bardzo duży promień skrętu. Taliowanie nart nie jest wycinkiem okręgu a to właśnie szeroki przód i trochę mniej ( szeroki) tył odpowiada za zmniejszenie promienia skrętu. Tego typu narta jest dość trudna w utrzymaniu na krawędzi i ma tendencje do ześlizgu. Dopiero później , jak "dołączymy" przód i tył wszystko wraca do jako takiej normy. No ale kto wie? :) To wszystko przestaje mieć znaczenie w szerokich nartach jadących w puchu.

przypominam, ze rocker rokerowi nierowny juz sama "ilosc" rockera czy agresywnosc rockera - low , middle, high jest rozna rozklad rockera to czy jest przod tylko czy tyl i przod full rocker czyli reverse camber (co wcale nie musi oznaczac rocker'a z przodu i tylu) rozklad taliowania w stos do rozkladu rocker'a i wreszcie to co jest miedzy rockerem(ami) pozostala czesc narty moze miec normalna strzalke lub byc plaska rozklakd sztywnosci rockera (typowe porownanie to k2 pontoon z tragicznie miekkim rocker'er - model 2010 vs katana) wszystkie te czynniki moga zmieniac charakterystyke narty w dodatku do "zwyklych" cech danej narty, jak materialy, warstwy i inne kosmosy. osonbiscie w moim uzytkowaniu mam nast rockerasy; kuro bridge mantra the code (czarny) katana jest juz 4 -letnia chyba i nie ma rocker'a, za to ma plaska strzalke wiec cos posredniego poza tym jezdzilem na wszystkich prawie nartach volkl'a na przyszly sezon od rtm84 w gore (szerokosci ma sie rozumiec)… generalnie, nie zaslepiony jestem jakimis rewolucyjnymi sztuczkami, wiec szuklaem jakis minusow rocker'a - chyba jeden znalazlem - narta jest zdecydowanie latwa w skrecie, ale nie wplywa to , pod moimi nogami, na jakies problemy z szybkoscia czy jakoscia trzymania w skrecie na duzej szybkosci. zauwazylem w paru przypadkach zdecydowana tendencje do "odzywania" sie dziobow - nie wiem jak to nazwac - polega to na tym, ze na wiekszej szybkosci, w skrecie, kilka modeli wydawalo toki troche odglos o wysokiej czestotliwosci, wysoki dzwiek, gdy celowo przemieszczalem srodek ciezkosci ciala do tylu. znkal on natychmiast po przybraniu prawiglowej postawy - czy to jest "klapanie" - na pewno nie, ale znaczy , ze przod narty z rockerem lubi byc docisniety na wiekszej szybkosci na marginesie jeszcze dodam jedna sprawe, ktora czyni powyzsza dyskusje troche bez sensu - nadal nie ma ustalonego sposobu tunning'owania nart z rocker'em - prawdopodobnie, jak to jest z pozycja buta, zalezezcw ostatecznosci bedzie od osobistych upodoban - osobiscie montuje buty w p-cie neutralnym lub minus 1, a ostrze tak jak zwykle tzn 88-87 boczny , jezeli podniesienie to nie wiecej niz 0.5 PS a w ogole rocker jest , sie zadomowil, wiec czemu ktos mialby sie bac jezdzic na narcie z nim. jezeli ktos nie ma dosw w jezdzie taka narta, to nie znaczy, ze jest ggorszym narciarzem czy cos w tym stylu, ale jest zubozony o te odmienne nieco doznania, ktorych takie narty doswiadczaja. to tak jak jazda na mozliwie roznorodnych warunkach sniegowych - jezeli trzymasz sie jednej trasy i jednego rodzaju sniegu, nie mozna powiedziec nic o wszechstronnosci. moze glupie porownanie, ale cos w tym jest

Użytkownik jan koval edytował ten post 25 marzec 2012 - 15:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowany zakupił deski, które i tak wiedział, że kupi :) Proponuję zamknąć temat bo robi się dyskusja znowu o niczym :)

Witam Temat, czemu zamykać? Trochę więcej wiem o rockerze. Znamy opinie tych co jeździli i tych co nie jeździli na nartach z rockerem. I dyskusja wg. Mnie jak najbardziej na temat. Choć nie konieczne Zainteresowany dostał potwierdzenie swojej decyzji. Podobnie jak bruner myślę że zamiar kupna był już na poziomie zapytania. Absolutnie nie neguje zakupu, tylko temat powinien inaczej brzmieć. "Dyskusja była by zdrowsza" Postrufka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Zainteresowany dostał potwierdzenie swojej decyzji. Podobnie jak bruner myślę że zamiar kupna był już na poziomie zapytania. Absolutnie nie neguje zakupu, tylko temat powinien inaczej brzmieć. "Dyskusja była by zdrowsza" Postrufka

Dlaczego jednak AC10? Za 800 zł. nie kupiłbym chyba nic lepszego (nowe). Ale może się mylę. W sumie zakładając wątek nie miałem z góry upatrzonej narty. A skoro narty z rockerem powinny być jeszcze dłuższe to wybrałem tanie AC10. Ale moze się mylę i kiedyś okaże się że będężałował, choć jakoś nie zauważyłem różnicy między AC a RTM 73 (z tip-rockerem) w łatwości skrętu.

Użytkownik bodex4 edytował ten post 25 marzec 2012 - 17:50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypominam, ze rocker rokerowi nierowny

Masz rację. Umiejętność sterowania tymi wszystkimi parametrami powoduje bardzo różne zachowanie nart na śniegu i cała "ta teoria" ( również z moimi wywodami:) ) jest tylko ..............teorią. Uważam , dyskusję za ciekawą bo pokazuje zróżnicowany punkt widzenia a argumenty są dość rzeczowe i ( przynajmniej dla mnie) każą się nad wpisami zastanowić. Rośnie we mnie potrzeba sprawdzenia rockera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Właśnie wróciłem z wiosennego Szczyrku i pijąc piwo czytam temat, mając o wiel czystsze spojrzenie. Rzuca się w oczy jedno - od razu wiem kto jeździ na nartach a kto tylko pisze że jeździ. Czy narty z rockerem są lepsze - z pełną odpowiedzilnością mogę napisać, że na jakiejkowliek trasie lub w łatwiejszych warunkach poza to bzdura. Więcej - raczej utrudniają jazdę. Jezli ktoś piszę inaczej to po prostu nie wie na czym polega poprawna technika jazdy. W warunkach pozatrasowych sprawa prawdopodobnie przedstawia się inaczej ale raczej musi byc miękko i to solidnie. MYslę, ze w ciężkich sniegach może sporo pomagć - nie wiem nie próbowałem. Tyle Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć właśnie wróciłem z wiosennego szczyrku i pijąc piwo czytam temat, mając o wiel czystsze spojrzenie. Rzuca się w oczy jedno - od razu wiem kto jeździ na nartach a kto tylko pisze że jeździ. Czy narty z rockerem są lepsze - z pełną odpowiedzilnością mogę napisać, że na jakiejkowliek trasie lub w łatwiejszych warunkach poza to bzdura. Więcej - raczej utrudniają jazdę. Jezli ktoś piszę inaczej to po prostu nie wie na czym polega poprawna technika jazdy. W warunkach pozatrasowych sprawa prawdopodobnie przedstawia się inaczej ale raczej musi byc miękko i to solidnie. Myslę, ze w ciężkich sniegach może sporo pomagć - nie wiem nie próbowałem. Tyle pozdro

omg…...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

omg…...

Po raz kolejny potwierdziło się Janku, że najlepszą nartą praktycznie niezaleznie od warunków jest narta sportowa. Każda inna sprawiała wrażenie zbyt miękkiej, zbyt skrętenej, zbyt niepewnie wchodzącej na krawędź. Jedynie w wypadku gdy wpakowałem się miedzy drzewa w stary snieg o głębokości 1m bez żadnego podkładu i do tego zaczerniony igliwiem itd mialem kłopoty narta się zakopałą i trzeba było wydobywać się z opresji. W innych warunkach po prostu nie widzę innej opcji. Jasne że można sobie potestowac różne rozwiązania poppróbować nowych odczyć itd. ale z MOjego punktu widzenia po prostu nie ma zastosowania. W innym temacie jak będę miałe chwilkę napisze o moich spostrzeżeniach powyjazdowych bo nie byłem w Szczyrku chyba z 15 lat i trochę się uzbierało. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

omg…...

czy to o to chodzi? OMG - (ang.) Oh my God oznaczające O mój Boże. Skrót wyrażający zdziwienie i zaskoczenie. czy też w miejscu wielokropka ma być - [South Park] "OMG! They killed Kenny! OMG, co za idiota. :D Janie prosimy jaśniej.

Użytkownik wideo5 edytował ten post 26 marzec 2012 - 08:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to o to chodzi? OMG - (ang.) Oh my God oznaczające O mój Boże. Skrót wyrażający zdziwienie i zaskoczenie. czy też w miejscu wielokropka ma być - [South Park] "OMG! They killed Kenny! OMG, co za idiota. :D Janie prosimy jaśniej.

Witam Spokojnie jest jeszcze kilka innych alternatyw np. I dalej jak by się tak czepiać słówek :D:D:D:D:D:D:D dużo smile by było wiadomo o co chodzi.

Cześć Jedynie w wypadku gdy wpakowałem się miedzy drzewa w stary snieg o głębokości 1m bez żadnego podkładu i do tego zaczerniony igliwiem itd mialem kłopoty narta się zakopałą i trzeba było wydobywać się z opresji.

Co to znaczy wpakowałem się? Dobrzy narciarze nie wpakowują się. Postrufka

Użytkownik metaal edytował ten post 26 marzec 2012 - 08:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu widać kto nie miał nigdy z rockerem styczności a dyskutuje :(

Wideo nie ma co się zacietrzewiać. Zwróć uwagę że większość "dyskutantów" analizuje te narty pod kątem swojej techniki, jednocześnie uogólniając wnioski. Sam Volkl opisał je tak: "...Wstępne wygięcie dzioba i piętki narty skraca efektywną długość krawędzi dzięki czemu zainicjowanie skrętu jest łatwe i nie wymaga użycia siły..." Z konstrukcji narty widać że w krótkim skręcie i na małej prędkości krawędzie są" krótsze", co producent zauważa sam. Popatrz na film. Specjaliści z Volkla brak kontaktu krawędzi w krótkim skręcie, (wg mnie ewidentną wadę) przekuwają w sukces podkreślając skrętność tego rozwiązania. Jednocześnie zalecają nartę +10 do wzrostu. ( Dla mnie to 197 cm!!!) Zgadzam się z tym co Jerzy "Harpia" zauważył, poza dużym, jego zdaniem, promieniem skrętu środkowej części narty, (wg mnie taliowanie jest takie samo tylko wycinek okręgu mniejszy) mogę dorzucić jeszcze jedno: im większy "bobas" będzie na nich jeździł tym mniej równomiernie rozłoży się ciężar na narcie. Do tej pory mówiło się: jesteś duży kup sprężystą nartę aby była zdolna do równomiernego rozłożenia ciężaru narciarza, teraz płaski spód spowoduje że będziemy (faceci z brzuszkami) jeździć na deskach wygiętych w literę "U". Czy to dobrze? Nie wiem.

Użytkownik keicam edytował ten post 26 marzec 2012 - 08:45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wideo nie ma co się zacietrzewiać. Zwróć uwagę że większość "dyskutantów" analizuje te narty pod kątem swojej techniki

U mnie pełen luz:cool: Jaki ma sens dyskusja a raczej krytyka nowych systemów jeśli "dyskutanci" opierają się tylko na internetowym bełkocie.

teraz płaski spód spowoduje że będziemy (faceci z brzuszkami) jeździć na deskach wygiętych w literę "U".

to dotyczy tylko nart bez klasycznego cambera, jak mi wiadomo ten system stosuje się tylko w typowych nartach pozatrasowych od 100mm w górę (mogę się mylić ale JK proszę o sprostowanie bo to on jest mocny w tym temacie, wszystkie nowinki ma u siebie pod reką) a takich na betonie chyba nie będziesz zapinał. Ja mam all terrain rocker, jest to klasyczny camber z lekko, powtarzam lekko zadartym dziobem, speed rocker jest bardzo podobny ale deska ma twardszy przód narty, rossi alias ma cambera oraz rockera przód i tył. Nie wrzucajmy tego wszystkiego do jednego worka bo już większość kojarzy Rocker jako nartę od nowości jak wyklepaną wygiętą nie w tą stronę co trzeba:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pełen luz:cool: Jaki ma sens dyskusja a raczej krytyka nowych systemów jeśli "dyskutanci" opierają się tylko na internetowym bełkocie. to dotyczy tylko nart bez klasycznego cambera, jak mi wiadomo ten system stosuje się tylko w typowych nartach pozatrasowych od 100mm w górę (mogę się mylić ale JK proszę o sprostowanie bo to on jest mocny w tym temacie, wszystkie nowinki ma u siebie pod reką) a takich na betonie chyba nie będziesz zapinał. Ja mam all terrain rocker, jest to klasyczny camber z lekko, powtarzam lekko zadartym dziobem, speed rocker jest bardzo podobny ale deska ma twardszy przód narty, rossi alias ma cambera oraz rockera przód i tył. Nie wrzucajmy tego wszystkiego do jednego worka bo już większość kojarzy Rocker jako nartę od nowości jak wyklepaną wygiętą nie w tą stronę co trzeba:D

JK ma rację w tym żeby nie wrzucać tego pojęcia do jednego worka. Niemniej rozwiązanie o którym piszę opisane przez Volkl'a jak On-Piste Full Rocker jest stosowane w nartach RTM 84 RTM 80 i RTM 77. (co widać na złączonym filmie) Te narty są "wyklepane" od nowości!

Użytkownik keicam edytował ten post 26 marzec 2012 - 09:04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci by łopatologicznie wytłumaczyć działanie rockera przejaskrawiają celowo krzywiznę narty. poniżej zdjęcia mojego rictora ukazujące camber - wcale niemały, na drugim widać Rocker dopiero po spięciu nart na płasko. 2.JPG W realu troszkę to inaczej wygląda, prawda? a teraz rossi alias, sorki ze w folii, ale na sprzedaż. DSCN1552.JPG nie zrobiłem zdjęcia rozpietych nart ale camber nadal tam jest.

Załączone miniatury

  • 1.JPG
  • DSCN1550.JPG
  • DSCN1551.JPG

Użytkownik wideo5 edytował ten post 26 marzec 2012 - 09:37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

.... Co to znaczy wpakowałem się? Dobrzy narciarze nie wpakowują się. Postrufka

He he, ciężko - przynajmniej ja nie potrafiłem - było ocenić śnieg bo był przykryty igliwiem i gałązkami - taki typowo wiosenny. W jednym miejscu pod spodem była warstwa trzymającego twardego i jechało sie super w innym, snieg był praktycznie niezwiązany i pomimo, że stary - niezsiadły ( w gęstrzym lesie, przy drzewach itd.). Tutaj napewno szeroka narta (ja miałem 70 pod butem) by pomogła, chyba żeby jechac szybciej - tu z kolei strach nie pozwolił. Pozdrowienia Cześc

........PS a w ogole rocker jest , sie zadomowil, wiec czemu ktos mialby sie bac jezdzic na narcie z nim. jezeli ktos nie ma dosw w jezdzie taka narta, to nie znaczy, ze jest ggorszym narciarzem czy cos w tym stylu, ale jest zubozony o te odmienne nieco doznania, ktorych takie narty doswiadczaja. to tak jak jazda na mozliwie roznorodnych warunkach sniegowych - jezeli trzymasz sie jednej trasy i jednego rodzaju sniegu, nie mozna powiedziec nic o wszechstronnosci. moze glupie porownanie, ale cos w tym jest

Czy mógłbys powiedzieć o co chodzi z "odmiennymi doznaniami" bo nie jest to dla mnie do końca jasne sformułowanie? I drugie pytanie: Skoro mamy rózne typy rockera i związane z tym róne odczucia czy mozna w dwóch trzech puntach opisać po co wogóle rocker powstał? Jaki cel przyświecał konstruktorowi? Oczywiście - jak tu ktos słusznie napisał - że każdy opisuje odczucia z własnej jazdy i dopasowywuje sprzet do własnej techniki. Dla mnie wyłaniająca sie idea zmiennej długości czynnej krawędzi - czy o to chodzi z rockerem? - jest troche nieczytelna. Pozdrawiam serdecznie

Użytkownik Mitek edytował ten post 26 marzec 2012 - 10:03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam kilka filmików dot. Rockera, pierwszy - technologia i dwa filmy z testów, zaznaczam, że RTM 75 to jest niski model narty. Jak wspomniał Jan Koval Rocker Rockerowi nierówny :) Należy pojeździć i samemu się przekonać. Pozdrawiam

Dzięki, Zwracam uwagę że testujący zalecenia producenta wzrost + 10 cm mają głęboko w .......:( Maciek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tych warunkach jak na filmikach volkl cielo żony (niska damka) dł 148 cm byłaby dla mnie równie dobra....

Jasne, ale jeśli bierzesz się za testy, publikujesz wyniki w necie, to chyba powinieneś stosować się do zaleceń producenta? Inaczej to wg mnie nie ma sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy zamieściłem w celach edukacyjnych jeśli to można w ten sposób określić, mam gdzieś reklamę, nie interesuje mnie ten temat w ogóle, zamieszczone filmy i informacje są ogólnie dostępne w internecie, wystarczy w yt wpisać RTM84 czy też coś innego co nas interesuje. Kolego Keicam - na jaki lodowiec sie wybierasz i w jakim terminie? Prawdopodobnie tradycyjnie zaliczę na koniec sezonu (pod koniec kwietnia) Kaunertal - jeśli będziesz to będzie można pojeździć trochę sportowo na tyczkach, RTM co prawda nie będę miał chyba, ale zawsze kilka par nart jest do dyspozycji, choć po niedzieli o poranku w Harrachovie już nie jestem taki otwarty na udostępnianie swoich prywatnych nart do jazdy ... Chyba, że sam ocenię jeźdźca. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...