Skocz do zawartości

"Prawo śniegu" - projekt ustawy


FactorX

Rekomendowane odpowiedzi

radcom  ...

nikogo, niczego nie chcę pozbawiać ... mam tylko na względzie racjonalność działań

 

...za płotem (raptem może 50 km dalej albo i mniej ) są miejsca z już istniejącą , całkiem niezłą infrastruktura narciarską

Słowacy i Czesi pod tym względem są daleko przed nami ...

chociażby dlatego że, tych gór maja więcej ...

to po co z tego nie korzystać .... wszak w Europie jesteśmy

 

a u nas co ? ... u nas standardowo,  ze skrajności w skrajność

zniszczyć Park ... zadeptać i zabetonować ten malutki skrawek Tatr

by 2 ... słownie DWA miesiące,można było pojeździć na nartach

.... kawałek dalej leży odłogiem cały Szczyrk (coś się tam zaczyna dziać ale w tym tempie to i za 10 lat niewiele się zmieni )  

to może zacząć tam inwestować , co ?

tam nie trzeba niczego niszczyć ,... trzeba tylko ( w naszym przypadku to , AŻ TYLKO) dogadać się ludźmi

zmodernizować , rozbudować  .... i zobaczyć co dalej

 

nie bądźmy samolubni ... Tatry niech zostaną takie, jakie są

dla Wszystkich

(nie)narciarzy też

 

jarek

Jarku, ja daleki jestem od betonowania czegokolwiek. Tym bardziej Kasprowego. Wystarczy mały lifting krzeseł jeden orczyk i możliwość dośnieżenia. Zmiany te w żaden sposób nie wpłyną na zmianę krajobrazu, gospodarkę wodna czy migrację zwierząt. Podobnie wygląda to w przypadku Karkonoszy, gdzie walka o modernizację istniejącej kolei i możliwość naśnieżania, trwała dwadzieścia lat. Piesi turyści nadal mogą hordami zadeptywać szlaki i zostawiać tony śmieci. Czy wiesz może ile puszek po piwie zbiera się z Kasprowego i Giewontu, po weekendzie? O Morskim nawet nie wspomnę. Zdaje się, że mieszkasz o rzut beretem od Mazur. Też mógłbym chcieć zamknąć je dla turystów, wszak dla mnie nie robi różnicy czy pojadę dalej do Finlandii, gdzie jezior jest dużo więcej. Rozpropagujesz taką myśl w Mikołajkach?

 

Pozdrawiam, radcom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Paranoją naszych przepisów to, co latem robiono na Śnieżynce w Szklarskiej Porębie na 2 km odcinku nartostrady przez 3 miesiące ręcznie rozbijane były kamienie niektóre wielkości czołgu i wynoszone ręcznie poza trasę (mieli na to zgodę Ministra). Ponieważ w naszym parku nie wolno używać ciężkiego sprzęty (w Czechach  Spindlerowym Młynie raptem w linii prostej to 4-5 km wszystko  można). Ale i tak się byli zadowoleni, bo teraz wystarczy 0,5 m śniegu do uruchomienia nartostrady (poprzednio miejscami 1,5 m). W przyszłe lato zostaną oczyszczone z kamieni Lolka i Fis. Jeżeli zostałyby zmienione przepisy wystarczyłby miesiąc i trasy wyglądałyby jak w Czechach. To samo dotycz  wymiany wyciąg starej dwójki na czwórkę gdzie trzeba przeprowadzić całą papirologię jak by się budowało nowy wyciąg w nowym tereni, co trwa lata.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-2 razy powiadasz ... :)

hmm ... właśnie wróciłem z 4 -tego w tym sezonie wyjazdy narciarskiego / w sumie 18 dni na białym ... :)

wg. Twych sataystyk wyczerpałem już limit na następny sezon ?-

:) :) :)

i żeby nie było ... chłopaki mają grubo więcej

a wszyscy z Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska ... :)

 

To bardzo sympatyczne, ale przede wszystkim znaczy to, że masz bardzo gruby portfel i twoja sytuacja nie odzwierciedla przeciętnego narciarza, który jeżdżąc tyle razy by musiał wbić zęby w ścianie, juz nie mówiąc o tym, że w pracy by mu bardzo szybko podziękowali za taką pracę w kratkę. Przeciętnie wyglada to jednak tak jak napisałem 1-2 wyjazdy w Alpy w roku często okupione sporymi wyrzeczeniami, dlatego polskie stoki znajdujące się o rzut beretem coś zupełnie innego i żadne inne, nawet najwspanialsze na świecie nie stanowią dla nich ekwiwalentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo sympatyczne, ale przede wszystkim znaczy to, że masz bardzo gruby portfel i twoja sytuacja nie odzwierciedla przeciętnego narciarza, który jeżdżąc tyle razy by musiał wbić zęby w ścianie, ...

 

nie orzyjacielu ... portfel mój chudziutki

dlatego korzystam z takiej, a nie innej formy narciarstwa

bo na tygodniowe, mnie zwyczajnie .... nie strać

ani kasowo ani czasowo ...

 

aaaa ... pracuje na normalnym etacie

wszytko to tylko logistyka i ..... najważniejsze

CHCIEĆ TO MÓC

:)  :)  :)

wystarczy pomyśleć i ruszyć pupcię ... wszytko się da zrobić i zorganizować

 

mniemam że, i tak nie uwierzysz ...

 

 

co do samego tematu ...

... jestem realistą

dla mnie takie planowanie przebudowy/rozbudowy Kasprowego to tylko  życzenia ,

populizm .... co roku na początki sezonu jesteśmy karmieni

tego typu projektami i 'nowościami' .... a życie jest , jakie jest

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie , to na razie projekt. Trafi do sejmu to i tak  wyjdzie (jak wiekszośc podobnych) wykastrowany z sensu i logiki. Lub, najprawdopodobniej, wcale nie wyjdzie. Szkoda czasu na dyskusje.

 

Pozdrawiam

Michał

Właśnie za długo siedzieliśmy cicho. I to co mamy jest efektem braku narciarskiego lobby. Różnej maści pseudo ekolodzy od lat narzucają nam swoje widzimisię. Czas z tym skończyć. Jak będzie trzeba to ja jestem gotów pójść "na wojnę" w imię obrony wolności narciarskiej. 

 

Pozdrawiam, radcom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie orzyjacielu ... portfel mój chudziutki

dlatego korzystam z takiej, a nie innej formy narciarstwa

bo na tygodniowe, mnie zwyczajnie .... nie strać

ani kasowo ani czasowo ...

 

aaaa ... pracuje na normalnym etacie

wszytko to tylko logistyka i ..... najważniejsze

CHCIEĆ TO MÓC

:)  :)  :)

wystarczy pomyśleć i ruszyć pupcię ... wszytko się da zrobić i zorganizować

 

mniemam że, i tak nie uwierzysz ...

 

 

co do samego tematu ...

... jestem realistą

dla mnie takie planowanie przebudowy/rozbudowy Kasprowego to tylko  życzenia ,

populizm .... co roku na początki sezonu jesteśmy karmieni

tego typu projektami i 'nowościami' .... a życie jest , jakie jest

:(

Coś Kolego czarujesz z tym normalnym etatem , choć etat etatowi nie równy oraz związane z nim wynagrodzenie i nie wiem co znaczy dla Ciebie normalny etat może np; prezes KGHM, to normalny etat tak samo jak normalnym jest etat nauczyciela wf w szkole, tylko pensja ' troszeczkę inna". 18 dni w Alpach to spory wydatek biorąc pod uwagę same dojazdy 4x 350-400zł = 1400-1600zł ceny forumowe, to już  tydzień w Italii dojazd, skipas i zakwaterowanie, doliczmy minimum 8 noclegów x 20E =160E + skipas, 1000zł to minimalny koszt każdego wyjazdu. Uważam że pracując na normalnym etacie z wynagrodzeniem " średnia krajowa"Kowalski który ma rodzinę na utrzymaniu nie śmignie co miesiąc na nartki, singiel tak.

 

Pzd be-ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a żeś mnie ubawił ...

:)

 

singiel ? ...

ukochana żona (na normalnym etacie) i kochana córeczka

:)  :)  :)

 

i ciut żałuje że , nie jestem prezesem w KGHM .... a może i dobrze

zwariowałbym pewnie, mając takie możliwości ...

 

a do Austrii jeżdżę bo zwyczajnie mnie na Zakopane ...nie stać

 

jarek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radkom na Hrad :-)

Żaden hrad.
Człowieku, nie wiesz nawet co mówisz. Radek to Tyran, kazalby wszystkim jezdzic na krawedziach. Albo wcale i byłaby bida.

Jarku.

Pewnie sie da może i z etatu może i żona nie ma wysokich poborów ale trzeba sie wykazać sprytem, zorganizowaniem doświadczeniem etc. A nie czarujmy się, nie każdy może tak jak nie każdy może zdobyć wykształcenie.
Nie zaglądam ludziom w portfele ale wydaje mi się że skoro jesteś tak super zorganizowany że aż wierzyć sie nie chce to zapewne zorganizowales sobie całkiem niezłe źródło dochodów adekwatne do umiejętności. Reasumując - jako jednostka jak się wydaje wybitna, nie możesz być brana pod uwagę przy ocenianiu potrzeb i możliwości innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden hrad.
Człowieku, nie wiesz nawet co mówisz. Radek to Tyran, kazalby wszystkim jezdzic na krawedziach. Albo wcale i byłaby bida.

 

No własnie Kogoś takiego nam trzeba. Demokracja juz była i sie zd....a

 

 

.

Chcesz pozbawić większość dostępu do przyzwoitych stacji narciarskich w kraju. To wybacz ale ja krzyczę głośne NIE!

 

jesli te 'przyzwoite stacje' (czyli 2 trasy na krzyż w Tatrach?) maja byc w parkach narodowych to też krzyczę nie. Niezależnie czy są zadeptane przez letnich spacerowiczów... Juz taki dziwny jestem... :-). Jest dośc innych miejsc na przyzwoite narciarstwo. Chocby Skrzyczne , pn stoki Raczy, Pilsko, sporo miejsc we wschodnich Beskidach, niekoniecznie kotły Kasprowego czy pn zbocza Diablaka... (Sudetów nie znam). Jakoś cała Europa radzi sobie z parkami krajobrazowymi, 'zrównoważonym rozwojem', Naturą 2000, tylko w PL jest to parawan dla bzdurnych przepisów i prywatnych gierek.... Nie trzeba nic odkrywczego, wystarczy zastosowac dyrektywy UE ( i tylko dyrektywy).... 

A wydajne pompy w Czarnym Stawie Gąsienicowym jakoś do mnie nie przemawiają.....

 

PozdrawiamM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeberkaa ... dzięki -  chcieć to móc

 

 be-ja ... jeśli jestem przyczyną Twej radości

to się cieszę

:)  :)  :) 

również Ci gratuluję ilości Twych dni na nartach w tym sezonie ,

bo po tym co piszesz, to każdy wyjazd musi być okupiony wielkim Twym wyrzeczeniem

... ale warto , prawda ?

 

 

 

..nasz sport Narodowy to ... narzekanie

ludziom co do zasady, nie chce się ruszyć pupci , wytężyć komóreczek , etc ...bo to generuje pot, zmęczenie i ból

za to leżenie na kanapie z lotnikiem w ręku , nie boli

tylko jak w takich warunkach zrozumieć tych, co im się chce ?

... nie da się

 

kilka dni temu na Stubaiu spotkałem kilku naszych chłopaków ... albo sparaliżowani od pasa w dół ,

albo bez jednej nogi ... /nie będę używał imion / poza narciarstwem jeżdżą też na rowerach

była też grupa Japończyków - wszyscy na wózkach ...

... ludziom ciężko ruszyć tyłki, by być o 8 czy 8.30 na stoku

Oni wszyscy wjeżdżali na górę pierwszymi gondolami ...

im 'wyjście' z domu zajmuje 3 razy tyle czasu co nam

samo przygotowanie do jazdy tam na górze , to czasochłonna logistyka i wysiłek

o której muszą wstawać ? ? ? ...

wiecie że, dla kogoś kto jest od pasa w dół sparaliżowany , zjazd do knajpy by skorzystać z WC

to cała wyprawa  ... ci chłopacy jeżdżą po prostu w pampersach

stać kogoś na to ?

... do tego wszyscy są bardzo dobrze zorganizowani i do bólu SAMODZIELNI

to nie są osoby niepełnosprawne ...

niepełnosprawny to 'zawodnik' przed telewizorem z lotnikiem w reku ... a do tego spec w teorii / dziedzina nieważna/

wszak w tejże teorii i tak .... SIĘ NIE DA

 

ale jest i światełko w tunelu ...

by stać się wybitnym w tych uwarunkowaniach

naprawdę wiele nie trzeba ...

... odłożenie pilota to już bohaterstwo ...

:)

 

jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie za długo siedzieliśmy cicho. I to co mamy jest efektem braku narciarskiego lobby. Różnej maści pseudo ekolodzy od lat narzucają nam swoje widzimisię. Czas z tym skończyć. Jak będzie trzeba to ja jestem gotów pójść "na wojnę" w imię obrony wolności narciarskiej. 

 

Pozdrawiam, radcom

1386429434_by_Gornuch_500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasprowy jest właśnie bardzo dobrym przykładem w dyskusji. Tak się składa, że zarówno w Tatrach jak i Karkonoszach, jedyne sensowne miejsca do inwestycji narciarskich, leżą w granicach parków. I właśnie dlatego, wzorem krajów alpejskich, powinniśmy jako społeczeństwo, ograniczyć uznaniowość w podejmowaniu decyzji, władzom parków. Bo tak się składa, że władze te zapomniały, że parki są po to by służyć społeczeństwu a nie odwrotnie. U nas stało się faktem, że wraz ze zmianami ustrojowymi, grupa cwaniaczków "uwłaszczyła" się na mieniu państwowym jakim jest park. To trzeba zmienić. Bo ja jako narciarz i obywatel żądam takiego samego dostępu do parku, jak turysta pieszy. Gwarantuje mi to Konstytucja, tyle, że wszyscy mają to w ******. :angry:  :angry: Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na terenach objętych programem Natura 2000. Tu byle matoł może dowolnie narzucać swoją wolę większości w imię wyimaginowanych zagrożeń dla ekosystemu. Na porządku dziennym jest celowe podrzucanie "zagrożonych okazów", preparowanie siedlisk i stanowisk flory i fauny. Wszystko tylko po to by wymusić na potencjalnym inwestorze haracz w postaci korzyści majątkowych. Oczywiście dla określonej grupy. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie jest to zwykłe piractwo, które sankcjonowane jest w prawie międzynarodowym. Dlatego jako obywatele i narciarze zarazem, już dawno powinniśmy się włączyć w dyskusję dotyczącą przepisów, nas dotyczących...

 

Pozdrawiam, radcom 

 

Dla mnie park jest po to aby służyć przyrodzie a nie społeczeństwu :P

Ty oraz Ja jako narciarz i obywatel mamy takie samo prawo dostępu do parku jak pieszy turysta, ponieważ wszystkie szlaki są udostępnione do turystyki narciarskiej! i sam z tego prawa korzystam :) Ba nawet powiem Ci że straż parku czasami przymyka oko na zjazdy dalej od szlaku jeżeli to nie jest okolica Kasprowego (zobacz sobie okolice Moka, lub D5S lub nawet Chochołowskiej, Starorobociańskiej, Jarząbczej). Przyjedź w kwietniu do kilku dolin obok Kasprowego do Kondratowej i zobacz jakie "pielgrzymki" idą w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką ;)

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 wszystkie szlaki są udostępnione do turystyki narciarskiej! i sam z tego prawa korzystam :) Ba nawet powiem Ci że straż parku czasami przymyka oko na zjazdy dalej od szlaku

 

Nie trzeba się nawet kurczowo trzymać szlaku (jak w przypadku pieszych) - dopuszczalne jest poruszanie w rozsądnej odległości od ścieżki - co wynika choćby ze względów bezpieczeństwa. Swoboda jest całkiem spora, choć jeśli nie ma szlaku gdzieś w pobliżu to nie wybronimy wybranej drogi. A ponieważ przybywa w tempie ekspresowym skiturowców to za chwilę gołym okiem będzie widać konflikt interesów masowego wyciągowego narciarstwa i zwolenników foczenia i zjazdów w ciszy w nieskażonym krajobrazie. W przypadku TPN widać wyraźnie strategię dość życzliwego traktowania skituringu (czy tam pochodnych). I powoli nabieram przekonania, że to jedyna logiczna droga - masowego narciarstwa i tak w Tatrach się nie zrobi ale można zrobić tam sprzyjające rozwiązania dla turystów-narciarzy.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, Major, Wiesiek.

Mam wrażenie, że trochę nieświadomie, ale dążycie do sytuacji, w której Kasprowy będzie zamknięty dla narciarstwa. Tyle tylko, że całe Tatry też. Na tym Wam zależy???

Jak nie rozumiecie, to mała podpowiedź.

Nie atakujcie "ekologicznie" narciarstw wyciągowego!

Bo możecie spotkać się z merytorycznym kontratakiem, którego skutkiem będzie sytuacja z początku postu!!!

 

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, Major, Wiesiek.

Mam wrażenie, że trochę nieświadomie, ale dążycie do sytuacji, w której Kasprowy będzie zamknięty dla narciarstwa. Tyle tylko, że całe Tatry też. Na tym Wam zależy???

Jak nie rozumiecie, to mała podpowiedź.

Nie atakujcie "ekologicznie" narciarstw wyciągowego!

Bo możecie spotkać się z merytorycznym kontratakiem, którego skutkiem będzie sytuacja z początku postu!!!

 

Tadek

 

Tadeusz!

 

Przecież Tatry są otwarte dla narciarstwa, możesz zrobić ze 100 fajnych tras!

Nie "atakuję" narciarstwa wyciągowego z punktu widzenia ekologicznego choć mimo wszystko musi być jakiś negatywny wpływ - choćby budowy. Po prostu to małe górki i może warto zostawić je we względnie nieprzetworzonej formie?

 

pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, Major, Wiesiek.

Mam wrażenie, że trochę nieświadomie, ale dążycie do sytuacji, w której Kasprowy będzie zamknięty dla narciarstwa. Tyle tylko, że całe Tatry też. Na tym Wam zależy???

Jak nie rozumiecie, to mała podpowiedź.

Nie atakujcie "ekologicznie" narciarstw wyciągowego!

Bo możecie spotkać się z merytorycznym kontratakiem, którego skutkiem będzie sytuacja z początku postu!!!

 

Tadek

 

Chetnie przystałbym na taki układ. Tatry i PN na kłodkę w zamian za  zdecydowane znormalnienie przepisów i wymogów dla pozostałych terenów. Cos za coś.

Dla Kasprowego wymiana krzesła na Goryczkowej i kilka  armatek? czemu nie. Bedzie 'ośrodek' dla pasjonatów pieknych widoków i zwiariowanych cen. Rozbudowa do 'stacji' - cokolwiek to znaczy - zdecydowanie nie. Szkoda czasu i zachodu.

 

Na razie przepisy są takie, że jakakolwiek inwestycja narciarska już zakrawa o masochizm, a Wy jeszcze chcecie do tego dołozyc Pak Narodowy  z jego własnymi uwarunkowaniami. Życzę powodzenia.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie park jest po to aby służyć przyrodzie a nie społeczeństwu :P

...

W ojczyźnie parków narodowych (USA) w 2 punkcie zasad działania każdego parku jest "Udostępnianie (służba, czy jak tam to nazwać) społeczeństwu".

Brak tego zapisu w zasadach działania polskich parków jest jednym z największych błędów naszego systemu ochrony przyrody.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ojczyźnie parków narodowych (USA) w 2 punkcie zasad działania każdego parku jest "Udostępnianie (służba, czy jak tam to nazwać) społeczeństwu".

Brak tego zapisu w zasadach działania polskich parków jest jednym z największych błędów naszego systemu ochrony przyrody.

Tadek

 

Czyli w PN w USA budują stacje narciarskie??? Poza możliwością wjazdu i poruszania się autami (co też wynika z rozległości) jest podobnie jak u nas - przenocować możesz w wyznaczonych miejscach, poruszasz się po szlakach. Jeszcze raz napiszę - możesz sobie uprawiać narciarstwo w TPN, poza zamykaniem niektórych szlaków, masz naprawdę sporo możliwości (i dużo taniej niż w Stanach na które się powoływałeś). Ale nie oczekuj, że wywalą Ci tam wyciągi i drogi dojazdowe - w końcu to teren ochrony przyrody w tym i krajobrazu. Podobnie jak MIG12345 uważam, że wyciągi na Kasprowym mogą pozostać, w lekko zmodyfikowanej formie, i wystarczy.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...