Skocz do zawartości

Jak wykańczać pilnikiem diamentowym ?


gizmo74

Rekomendowane odpowiedzi

Wszędzie czytam, że pilnik diamentowy powinien pracować pod własnym ciężarem, więc mam pytanie: Czy ten pilnik mam trzymać gołą ręką bez żadnego przyrządu prawidła itp. bo jeżeli mam krawędź podniesioną o 1 stopień to trudno mi będzie od ręki utrzymać ów pilnik w takim kącie. Moje drugie pytanie : Czy polerujemy też boczną krawędź, czy tylko szlifujemy w celu usunięcia drutu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Osoby które były na szkoleniu Franza Nemeth z Holmenkola wiedzą że zawsze przekonuje do pracy przy diamentach na sucho. TAK! wiem Jest to sprzeczny temat. Na diament nie powinno się używać siły. Musimy wyczuć kiedy zbiera, a kiedy przestaje i się bardziej ślizga. Diamentu powyżej 600 ani nie bierz jak co (trzeba bardzo dużo praktyki aby wypolerować krawędź np. 1000 - kwestia utrzymania i "docisku którego prawie nie ma"). Używając na mokro zmniejszamy ryzyko szybszego zużycia diamentu przy niedopracowanym docisku. Mokro, czy sucho? A ja Wam powiem że przy nartach z wyżej półki 600 i powyżej robię na sucho, tylko co parę ruchów trzeba oczyścić. Mi lepiej się czyści suchy diament niż taki upaprany z drobinek metalu. Oczywiście co jakiś czyszczę diamenty płynem do naczyń i płuczę wodą. Praca na sucho jest bardziej czasochłonna, wolniejsze i delikatniejsze ruchy... inaczej diament pójdzie do kubełka na śmieci:) Jedynie przy diamencie o gradacji 200 pracując bez prawidła możemy lekko zmienić kąt. Ja tylko będąc na stoku nie używam kątownika. Często na forum są tematy typu: używam kątownika i krawędź jest mniej ostra, ręcznie wychodzi lepiej. Czemu? brak praktyki odnośnie odpowiedniego docisku. Najbardziej efektywną pracą ale czasochłonną są ruchy przy "docisku" tylko ciężaru ręki i ewentualnie troszkę... docisnąć "prawie w cale" :D

Użytkownik kamo edytował ten post 09 styczeń 2012 - 01:23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam ponownie ! Dzisiaj pierwszy raz ostrzyłem narty przy pomocy piników diamentowych. Bok jechałem z kątownika i robiło się elegancko, ale dół robiłem od ręki i trochę się boję, że coś sknociłem. Krawędzie są bardzo ostre. Wydaje mi się, że nigdy takich ostrych nie miałem. Paznokieć skrobią bez najmniejszego problemu. Boję się tylko, że poknociłem kąt od spodu. W zasadzie robiąc spód mogłem bardzo łatwo wyczuć kiedy diament zbiera, ale czasami czułem jakby piasek pod narzędziem. Chciałem jeszcze zapytać, czy wystarczy polerować pilnikami 200 i 400 , bo szczerze mówiąc myślałem, że krawędź będzie bardziej połyskiwać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ! Dzisiaj pierwszy raz ostrzyłem narty przy pomocy piników diamentowych. Bok jechałem z kątownika i robiło się elegancko, ale dół robiłem od ręki i trochę się boję, że coś sknociłem. Krawędzie są bardzo ostre. Wydaje mi się, że nigdy takich ostrych nie miałem. Paznokieć skrobią bez najmniejszego problemu. Boję się tylko, że poknociłem kąt od spodu. W zasadzie robiąc spód mogłem bardzo łatwo wyczuć kiedy diament zbiera, ale czasami czułem jakby piasek pod narzędziem. Chciałem jeszcze zapytać, czy wystarczy polerować pilnikami 200 i 400 , bo szczerze mówiąc myślałem, że krawędź będzie bardziej połyskiwać.

Gizmo 200/400/600/1200 będzie połyskiwać jak zrobisz jeszcze 600 ,1200 i jeeeszcze 2200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś poknociłem:)

Nie, ale narta to nie klinga katany;) Poważniej, taki zestaw moim zdaniem wystarczy: - 2 pilniki skośne b.dobrej jakości ( różnej gradacji ) - 1 pilnik diamentowy, 400 wystarczy - 1 kątownik stały 88 lub 87 - pazur do zdejmowania stopki z ABS-u gdy mamy narty sandwichowe c.b.d.o.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurde - Szymek - ale to wszystko przy jednej posiadówce nad dechami? :) - czy tak sobie wrzuciłeś info o tym co masz w Swoim "arsenale" ?

:) Trochę mi niestety z tymi nartami schodzi :( Ale za to jadą potem :) Jak są małe przeskoki pomiędzy gradacjami to kolejnymi drobniejszymi pilnikami nie pracuję już tak długo jak 100 i 200.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieźle :) - to chyba muszę się wpisać w kategorie narciarskiego "grubiaństwa" jak zwykle :) - może właśnie z takich powodów - niewiedzy serwisowej nie rozróżniam kątów jadąc w "ryżu" .. a tak poważnie - Szymek - może nie pisz takich postów - bo serwisanci będą mieli tylko reklamacje.. ;):D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię bok kątownikiem diamenty 100 200 400 800 1500 z dołu ściągam tylko lekko drut. Rzadko kiedy ostrzę od spodu bo stwierdziłem, że nic mi tam nie zbiera. Robię tylko na początku jak wyrównam ślzg i używam wtedy prawidła.

Co do ściągania drutu, to robię to podobnie. Głównie ostrzę boki. A pilniki hm ... :eek::rolleyes::cool: , przyznam że masz cierpliwość. Kiedyś pokusiłem się o zabawę z "glancowaniem" krawędzi od 100 do 1200. Powiem tak - fajna długa zabawa, ale jej efekty przy moich umiejętnościach nie do sprawdzenia. Może też to trochę lenistwo, bo przygotowuję nartki dla całej rodzinki w liczbie 8 sztuk, czyli 16 krawędzi. Jedno jest pewne, moim zdaniem. Lepsza technika jazdy i osiągi wymagają lepiej przygotowanych krawędzi. Obecnie jadę pilnikami a potem 2 diamentami 200, 400. Czasem przelecę 600, ale rzadko :).

a tak poważnie - Szymek - może nie pisz takich postów - bo serwisanci będą mieli tylko reklamacje..

Tu się zdecydowanie zgadzam :D. Posypią się reklamacje :eek:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie podłączę. Wciaz nie mogę się zabrać za pierwsze ostrzenia nart, ale chyba w tym tyg tego nie uniknę. Jestem uzbrojony w ostrzałkę KUNZMANa Swing-Cut, która ma w sobie stalowy pilnik i kamień Alu-Oxyd. Dokupiłem (trochę niestety na pałę), diament 600 i kamień ceramiczny. O ile ułożyłem sobie jakoś kolejność (Alu-Oxyd - pilnik - diament - ceramika), o tyle nie wiem jak rozwiązać sprawę pracy na mokro ostrzałką. Najprościej chyba było by moczyć kamień w całości z ostrzałką w roztworze, ale nie wiem czy to dobry pomysł. W ogóle nie wiem juz, czy koniecznie Alu musi pracować na mokro to raz, a dwa co z resztą - pilnik, diament i cramika. Osobiście wydaje mi się, ze na mokro, ale..... Przy okazji jeszcze jedno pytanie - może ktoś będzie wiedział. Fischer Progressor 7+ (narta z przed 2 lat) oraz Atomic Race 8 (http://www.skionline...&id_modelu=3211 ale nie jeździ na niej żaden zawodnik, tylko moja córka) - na jakie kąty są fabrycznie ostrzone? Chciał bym je podostrzyć również, ale nie chce sknocić. pzdr k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnik na sucho a ceramika i diament na pewno na mokro z minimalnym naciskiem :). Jak stosujesz diament 600, to przydałby się jakiś o większej gradacji, przykładowo 200 i 400.

no z tym "jak stosujesz" to ostro. ;) :D w życiu pilnika w rękach nie miałem.. no może jak przyjechał ze sklepu, to raz. ;) ale dziękuję za wskazówkę - właśnie siedzę na stronie i dobieram różności, to i jakiś diamencik dobiorę. pzdr k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tym "jak stosujesz" to ostro. ;) :D w życiu pilnika w rękach nie miałem.. no może jak przyjechał ze sklepu, to raz. ;) ale dziękuję za wskazówkę - właśnie siedzę na stronie i dobieram różności, to i jakiś diamencik dobiorę. pzdr k

Używam średniego i drobnego. Oczywiście tylko z ostrzałką lub prawidłem :D. Prawidło, rzadziej stosuję, ale czasem jest konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...