Skocz do zawartości

Białka Tatrzańska- polski fenomen?


krisaz

Rekomendowane odpowiedzi

Porównywanie Białki do Jasnej to rzeczywiście nieporozumienie. Ale np. Tatrzańska Łomnica jeśli abstrahować to co znajduje się powyżej Cziuczioredek (które oprócz naśnieżania praktycznie nic się nie zmieniło do lat) to the nowe krzesła i trasy są jak najbardziej z Białką porównywalne. Jeśli chodzi o Słowację to nie przesadzajmy z tym cmokaniem nad tempem rozwoju ich ośrodków. Tam po prostu zrobiono modernizację większości starych ośrodków odziedziczonych po Czechosłowacji i teraz tempo już prawie kompletnie siadło (w tym roku chyba tylko jedno krzesło postawili). Dla Polaków (główni klienci) jest tam drogo a Słowacy z okolic Bratysławy (najzamożniejsza część społeczeństwa) wolą Alpy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wszyscy potrafia tylko narzekac na Białke, a najbardziej ci ktorzy tam nigdy nie byli. Zdjecia podane na 1-szej stronie sa z okresu gdzie 40% szerokosci trasy bylo zamkniete z powodu braku sniegu. W Białce mozna sprawnie pojezdzic wybierając mniej oblegane trasy. Tak z ciekawości do porownania daje link do trasy w Nassfeld w Austri w szczycie sezonu. Na całej srodkowej czesci osrodka były tłumy - jak w Białce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy potrafia tylko narzekac na Białke, a najbardziej ci ktorzy tam nigdy nie byli. Zdjecia podane na 1-szej stronie sa z okresu gdzie 40% szerokosci trasy bylo zamkniete z powodu braku sniegu. W Białce mozna sprawnie pojezdzic wybierając mniej oblegane trasy. Tak z ciekawości do porownania daje link do trasy w Nassfeld w Austri w szczycie sezonu. Na całej srodkowej czesci osrodka były tłumy - jak w Białce

Narzeka się wszędzie, że śnieg jest mokry a i muldy po kostki... ale nie ulega wątpliwości, że w naszych mediach reklama Białlki T. jest przesadna, na czym tracą inne, może mniejsze i większe ośrodki, a z drugiej strony - każdy ma prawo do zachwalania swojego podwórka w dowolny sposób. PS W Alpy jeździ cały świat. Na Podhale pół Europy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości do porownania daje link do trasy w Nassfeld w Austri w szczycie sezonu. Na całej srodkowej czesci osrodka były tłumy - jak w Białce

Żałuję że teraz nie mogę znaleźć pewnego zdjęcia z Zell am See - tam 3 kolejki linowe o przepustowości 3200, 2400 i 2400 osób/h wwożą na początek trasy nr 1, czyli razem dokładnie 8000 ludzi zaczyna zjazd jedną trasą (bo innej praktycznie z tego miejsca nie ma) i wierzcie mi, że przy tamtym zdjęciu widok z Białki czy Nassfeld nie robi na mnie żadnego wrażenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję że teraz nie mogę znaleźć pewnego zdjęcia z Zell am See - tam 3 kolejki linowe o przepustowości 3200, 2400 i 2400 osób/h wwożą na początek trasy nr 1, czyli razem dokładnie 8000 ludzi zaczyna zjazd jedną trasą (bo innej praktycznie z tego miejsca nie ma) i wierzcie mi, że przy tamtym zdjęciu widok z Białki czy Nassfeld nie robi na mnie żadnego wrażenia.

Ale zapewne te trasy są dłuższe to robi różnicę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, czemu tylu ludzi jedzie do Białki? Oto jedna z możliwych odpowiedzi: Poznałem jakiś czas temu bardzo bogatych ludzi, którzy mogliby bez mała jeździć na nartach w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Byłem z nimi na nartach w Dolomitach. Potem powiedzieli, że w Alpach i Dolomitach za dużo trzeba jeździć, bo nigdzie nie ma kolejek i cały czas musisz się męczyć. Ich ulubionym miejscem jest... a jakże! Białka! Bo jak tak człowiek namęczy się 3 minutami zjazdu, to potem może postać w kolejce z 30 minut i porządnie odpocząć.

Wychodzi na to, że ja jakiś nienormalny jestem:) Jakoś tak ostatnimi czasy się rozwiozłem że stanie w kolejce powyżej 3 minut to już dla mnie patologia:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ja tam w szczycie feryjnym i godzinowym jednocześnie nie stałem w kolejkach dłużej niż 20 minut. To oczywiście absurd biorąc pod uwagę długość i nachylenie tras ale dzieci i tak były zachwycone (potrafiły zjechać wszędzie tam gdzie jeżdżą dorośli). Nowy wyciąg Pasieka-Express znacząco obniżył atrakcyjność trasy czerwonej (chyba jedynej naprawdę czerwonej na Kotelnicy) z powodu zatłoczenia - trasa czerwona stała się dojazdówką do trasy niebieskiej (bo czerwony fragment trasy Pasieki to chyba taki żarcik). Ale po 16-ej to świetny zespół pagórków idealny do nauki dla narciarzy na poziomie w skali Forum od 0 do 7. Każdy znajdzie odpowiednie warunki żeby coś swojego poćwiczyć. Zachłysnąć się przestrzenią i najeździć na maxa się nie da ale za to można przelecieć się helikopterem nad Podhalem i wykąpać w ciepłej wodzie na Bani (co by to nie miało znaczyć).

Użytkownik tatmak edytował ten post 15 luty 2012 - 16:59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najwięcej wypadków jest właśnie w Białce.

Wg. mnie jest to powód że Biała jest (Tak jak w temacie) "Polskim fenomenem" i osoby które dopiero zaczynają Białkę znają z reklam, i opowieści znajomych i własnie tam jadą. Potem początkujący tam jedzie i jest, "pff co? Przecież na tą małą góreczkę nie pójdę" potem jadą na większy stok i stąd właśnie są wypadki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapominacie o najistotniejszym: modnie jest wrzucić foty na Facebooka z białki najlepiej z miejsca które widać w kamerze TeFałeN. Swoją drogą społeczeństwo nie ma kasy, dlatego masa ludzi nie wyjechała za granicę do włoch, austrii -tak jak czynili to do tej pory. Abstrachując od białki takiego oblężenia czarnej góry (dolnoślaskie) jak dziś to jeszcze nie widziałem.

Użytkownik pawelw edytował ten post 18 luty 2012 - 18:51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wiele rzeczy o Białce powiedzieć, ale drugiego takiego miejsca, tylu wyciągów i tak dobrej infrastuktury w Polsce nie znam. (...)

Z ciekawości zapytam, więc bez urazy, proszę: jeździsz tam sobie pojeździć na wyciągach czy na nartach? ;) W sumie co ci da nawet fafanście wyciągów jak to ciągle ta sama górka o przewyższeniu maks 210 m, a większość tras ma mniej :) Dla wyjaśnienia - jedna gondola na Jaworzynie daje więcej tras/jeżdżenia od całej Białki - to tak na oko :) Oczywiście ja tam nikomu nie wymawiam i nie zabraniam jeździć - a proszę bardzo :) ale nie ulegajmy iluzji - Podhale to płaskowyż i tam nie ma gór - po prostu :) *** Tak ogólnie dla przypomnienia o czym mowa - parę fotek z kamer - teraz; i ciekawy filmik nt. ;) http://www.youtube.com/watch?v=KDobzhzCTzU

Załączone miniatury

  • big3.jpeg
  • big2.jpeg
  • big.jpeg

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 22 luty 2012 - 13:09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy01, ja nie bronię tego miejsca jako jedynego słusznego. Gdyby było w Polsce 10 takich Białek to tłumów nie byłoby nigdzie.

Chodzi o to, że mamy dużo lepszych ośrodków od Białki. Jednak tylko tam potrafią tak się rozreklamować, żeby wydawało się, że to najlepszy ośrodek w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to istne mrowisko (film z postu Gajowego to pikuś). Podobno gdzie indziej jest lepiej. Zwróćcie uwagę na to, że jazda w Białce nie jest obowiązkowa (sorry, o tym już było), pogarda dla niej też nie. "Target" Białki jest dość szeroki i większość jest (takie mam wrażenie) zadowolona albo przymyka oko na uciążliwości. Ja tam (tzn. w Białce) szkolę dzieci i zadowolony z efektów będę tam jeździł jeszcze pewnie ze 2 lata. To przypadek, że tam trafiłem na fajnego instruktora, który ma świetny kontakt z moimi dziećmi ale z uwagi na 10-12 dni w roku na nartach nie będę eksperymentował z innymi ośrodkami i instruktorami (brak czasu i kasy). Jak mi się młodzież podszkoli i narciarsko usamodzielni to pojedziemy dalej. Póki co jeżdżę tam z premedytacją i świadomością co tracę a co zyskuję. Nie dam złego słowa powiedzieć na Białkę tym, którzy szukają tam narciarskiego eldorado, bo to teren nie dla nich, tak jak Kasprowy nie jest dla moich dzieci (póki co).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam będę jutro z rana, żeby pojeździć na nartach Volkl'a na 2013 rok. Podobno za darmo:)

Mam pytanko do bywalców Białki. Co to jest za ośrodek, po drugiej stronie tej że miejscowości, na przeciwległym stoku? W nocy świeci tam krzyż. Jakoś jak byłem w Białce to nikt mi nie udzielił takiej informacji, a z mieszkańcami nie rozmawiałem.

Litwinka Grapa http://www.skiforum....ost438759<br /> Pozdr, Maciek

Użytkownik keicam edytował ten post 22 luty 2012 - 22:11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do bywalców Białki. Co to jest za ośrodek, po drugiej stronie tej że miejscowości, na przeciwległym stoku? W nocy świeci tam krzyż. Jakoś jak byłem w Białce to nikt mi nie udzielił takiej informacji, a z mieszkańcami nie rozmawiałem.

ten Krzyż to Litwinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszych kolejek do wyciągów nawet kamerki internetowe nie chwyciły w całości: [ATTACH=CONFIG]28731[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]28729[/ATTACH]

hihi a w promieniu 10 km bez kolejek są lepsze stoki do jazdy niż ta zakichana białka ,nigdy nie zrozumie dlaczego ludzie tam //ciągną jak muchy do lepu//:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi nigdy nie zrozumie dlaczego ludzie tam //ciągną jak muchy do lepu//:confused:

Jak to dlaczego? Szeroko, dobrze przygotowane, naśnieżone, darmo parking, dobre wyciągi, łatwa trasa, ceny w graniach rozsądku. Widocznie to ludziom bardzo odpowiada. Z racji, że nie żałują kasy na naśnieżanie pierwsi startują i ostatni kończą sezon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest faktycznie fenomen. Dzisiaj (poza sezonem, dzień powszedni) ok godziny 11:00 poza zapakowanymi wszystkimi parkingami dla osobówek naliczyłem 18(!!!) autokarów. Podchodziłem do tego stoku kilka razy w ferie, myślałem że spróbuję po feriach i lipa. Ludzi jak mrówek. Odbiłem na Litwinkę gdzie łącznie było ok 20-30 osób, super zrobiony stok. 2 godziny 20 zjazdów i do domu! Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...