Skocz do zawartości

Zmiana długości i taliowania nart komórkowych od 2012


eqiupe

Rekomendowane odpowiedzi

Fis wprowadza nowe taliowanie i długości nart komórkowych. GS mężczyzn długość 195 cm, GS damskie długość 188 cm. Taliowanie Kobiety: DH - 50m, SG - 40m, GS - 35m.... Faceci: DH - 50m, SG - 45m, GS - 40m... Co myślicie o tym idiotyzmie? Chyba wracamy do prostych nart :(, a amatorów pozbawia się jazdy na profesjonalnym sprzęcie na zawodach narciarskich. Pozdrawiam! Szymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Szymek, Media wymagają, Media żądzą :). Nikogo nie obchodzi kto co lubi i co jest "praktyczne" i racjonalne w "cywilnym" narciarstwie. Liczy się tylko "efektowność" przejazdów, zmienność, arytmia technik - to wszystko sprzyja ryzyku przejazdów - to się ogląda i tego wymagają reklamodawcy ;). . Z ich pkt. widzenia ma to przejrzysty sens :). Wszystko podporządkowane "słupkom" oglądalności, w konsekwencji wypadkom na trasie itd.. - niestety.. - przeciętny narciarz ponosi tego konsekwencje. 10 ostatnich lat było krokiem milowym dla popularyzacji dech dla ogółu, teraz chyba idzie nowe/stare - osobiście ? - szkoda. jahu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jahu! No tak to niestety jest na tym świecie. Czy zmiany zwiększą "dramatyzm"? Zobaczymy, moim zdaniem nie było potrzeby go podnosić. Ale jak już zaczynają protestować nawet producenci to faktycznie jest chyba coś nie teges. Szymek- ależ każdy amator będzie mógł jechać na profesjonalnym sprzęcie. To, że pewnie przegra z gościem na sklepówkach to inna sprawa ;) Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fis wprowadza nowe taliowanie i długości nart komórkowych. GS mężczyzn długość 195 cm, GS damskie długość 188 cm. Taliowanie Kobiety: DH - 50m, SG - 40m, GS - 35m.... Faceci: DH - 50m, SG - 45m, GS - 40m... Co myślicie o tym idiotyzmie? Chyba wracamy do prostych nart :(, a amatorów pozbawia się jazdy na profesjonalnym sprzęcie na zawodach narciarskich. Pozdrawiam! Szymek

dla mnie to dno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, każdy zawodnik będzie musiał mieć nowe narty z obowiązującym taliowaniem. Najlepsi je dostaną, reszta będzie musiała je kupić. Nie będzie można się posiłkować nartami z poprzednich sezonów nawet do treningów. Wydaje mi się że może to być skok na kasę wymuszony przez producentów sprzętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była tu swego czasu dyskusja, jak na mistrzostwach świata w Ga-Pa kobiety pięknie śmigały w GS, a mężczyźni skakali jak żaby, bo na takich promieniach skrętu nijak nie szło zmieścić się w bramkach, Czy naprawdę nikt w FIS nie widzi tego, co widzi laik oglądając przejazdy zawodowców? Zamiast pięknej jazdy, gdzie o wygranej decyduje kunszt zawodnika, będziemy oglądać podskoki i inne harce. I nie przekonuje mnie, że FIS w swej mądrości chce urozmaicenia i stosowania różnych technik. To katowanie nart, zawodników i widzów. Chyba zostaną mam już tylko archiwa youtube'a (piszę o GS).

cos w tym jest,cyba pieniadz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany bardzo nieciekawe. Producenci na pewno coś wykombinują, czołowi zawodnicy dopakują, ale jakoś średnio mi się widzą te zasady zaaplikowane dla szesnastolatków. Poza tym - do tej pory było miło mieć jedną parę komórkowych gigantek. Te z 21m promieniem były super. Te nowsze, damskie - 23m, ok. Ale nawet 190cm narta o promieniu 35m to już chyba poza moim zasięgiem :). No i wydaje mi się, że sporo innych osób ma podobne zdanie. Tym samym o ile dotychczas zawodnik mógł opylić używany sprzęt komórkowy (SL+GS) na allegro, to teraz będzie mógł sobie z niego co najwyżej płot zrobić. Trochę nieciekawie również z finansowego punktu widzenia. No i ten coraz większy rozjazd techniki zawodniczej od amatorskiej... BTW. - Opinia Teda Ligety (ang.) http://www.ntn.pl My thoughts on FIS’s attempt to ruin GS.

Użytkownik Devastator edytował ten post 23 sierpień 2011 - 15:46 link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Fis wprowadza nowe taliowanie i długości nart komórkowych. GS mężczyzn długość 195 cm, GS damskie długość 188 cm. Taliowanie Kobiety: DH - 50m, SG - 40m, GS - 35m.... Faceci: DH - 50m, SG - 45m, GS - 40m... Co myślicie o tym idiotyzmie? Chyba wracamy do prostych nart :(, a amatorów pozbawia się jazdy na profesjonalnym sprzęcie na zawodach narciarskich. Pozdrawiam! Szymek

Poradzisz sobie Szymuś, poradzisz. ;) :) Pozdro serdeczne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Poradzisz sobie Szymuś, poradzisz. ;) :) Pozdro serdeczne

Ja nie chcę sobie poradzić. Chcę mieć z tego przyjemność, a taką daje mi tylko jazda po bramkach GS na nartach zaostrzonych na 87 bez ani milimetra ześlizgu. A jeden pan z FIS ... chce od kilku lat pozbawić narciarzy tej przyjemności i to mnie bardzo irytuje :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze gdzieś wyczytałem, zmiany te mają na celu bezpieczeństwo zawodników w takim razie gratuluje pomysłu, bo to już co raz mniej będzie wyglądać jak jazda na nartach tylko jak walka o życie. do tego narciarstwo zawodowe stanie się coraz mniej dostępne dla nowych zawodników, o dobre wyniki będzie mogła walczyć tylko grupa nie koniecznie najlepszych zawodników którzy będą potrafili ogarnąć te nowe standardy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze gdzieś wyczytałem, zmiany te mają na celu bezpieczeństwo zawodników w takim razie gratuluje pomysłu, bo to już co raz mniej będzie wyglądać jak jazda na nartach tylko jak walka o życie. do tego narciarstwo zawodowe stanie się coraz mniej dostępne dla nowych zawodników, o dobre wyniki będzie mogła walczyć tylko grupa nie koniecznie najlepszych zawodników którzy będą potrafili ogarnąć te nowe standardy.

Dobrze jezdzacy zawodnicy nie beda mieli trudnosci, nie bedzie to tez walka o zycie. Wygrywac beda najlepsi narciarze a nie jak obecnie produkty jednej dlugosci i jednego taliowania nart czy jednego skretu. Trzeba sie bedzie uczyc narciarstwa Kolezanki i Koledzy hihihihihihi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w internecie wideo zawodnika próbującego nowych, 40m gigantek (teraz FIS nieco odpuścił i pozoli na bardziej "radykalny", 35m sprzęt): Warner Nickerson 40-meter GS video Tak średnio idzie temu panu, ale może do 2013 się wyrobi :rolleyes: A, tak przy okazji zawodnicy się zaczęli organizować przeciwko tym przepisom (w sumie to głównie przeciwko systematycznemu pomijaniu ich zdania przy podejmowaniu decyzji przez FIS) - http://ski.freesponsible.info/

Użytkownik Devastator edytował ten post 30 sierpień 2011 - 21:47 info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Znalazłem w internecie wideo zawodnika próbującego nowych, 40m gigantek (teraz FIS nieco odpuścił i pozoli na bardziej "radykalny", 35m sprzęt): Warner Nickerson 40-meter GS video Tak średnio idzie temu panu, ale może do 2013 się wyrobi :rolleyes: A, tak przy okazji zawodnicy się zaczęli organizować przeciwko tym przepisom (w sumie to głównie przeciwko systematycznemu pomijaniu ich zdania przy podejmowaniu decyzji przez FIS) - http://ski.freesponsible.info/

Ja mam nieco inne spostrzeżenia. Na nartach przekraczających moja wysokośc o 25 czy 30 cm spedziłem pół narciarskiego zycia i jednoznacznie moge stwierdzić, że jazda na nich wymaga zdecydowanie mniej zaangażowania fizycznego a zdecydowanie więcej technicznej finezji. Wynika to z ograniczeń technicznych narzucanych przez sprzęt i konieczności łączenia technik ciętych ze ślizgowymi. Siły działające na narciarza w momencie konieczności utrzymania za wszelka ceną śladu cietego w każdym momencie jazdy są zdecydowanie większe niz gdy jestesmy zmuszeni z tej krawędzi przejść do sladu slizgowego. To tyle jeżeli chodzi o doświadczenia z jazdy amatorskiej. Czy to sie przekłada na jazdę zawodniczą? Myslę, że w pewnym stopniu napewno choć nie podjąłbym się oceny czy wpłynie to na zmiejszenie ilości kontuzji. Zmiejszy sie pewnie jeden ich typ na korzyść innego bo to sport wyczynowy i wszystko robione jest na granicy mozliwości organizmu z założenia. Ja w tych zmianach upatruję - z mojego punktu widzenia - korzystego sygnału dążącego do urozmaicenia narciarskiej techniki. Przecież od wielu lat skret cięty zarezerwowany jest dla konkurencji szybkościowych ze zjazdem na czele. W gigancie i slalomie więc należałoby dążyć do rozwijania bardziej uniwersalnej techniki i to wydaje się słuszne. Sugestie jakoby mogło dochodzic na dłuższej narcie do utraty kontroli nad prędkością czy kierunkiem odstawiłym miedzy bajki. Co do narciarzy amatorów sytuacja sie specjalnie nie zmieni. Kto dzisiaj umie pojechać na narcie o promieniu 23 metry solidny gigant ten pojedzie i na 30 - bedzie musiał zmodyfikowac technikę po prostu. Rozumiem Szymka bo dla każdego przyjemnośc z jazdy polega troche na czym innym. Nikt zreszta nie każe w amatorskich gigantach zakładać narty o takim promieniu jak okreslił to Fis. Jazda stanie sie przez to moim zdaniem znacznie ciekawsza bo nie wystarczy slizgac sie poprawnie na promieniu ale trzeba bedzie jeszcze umieć w sposób kontrolowany operowac ześlizgiem, obskokiem itd. Pozdrawiam serdecznie PS Juz to pytanien zadałem na innym forum gdzie prezentowano ten filmik. Kto to jest ten Nickerson bo nie zauwazyłem aby zdobył chociaż jeden Fispunkcik - przynajmniej na oficjalnych stronach go nie ma a sa nawe nasi juniorzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jezdzacy zawodnicy nie beda mieli trudnosci, nie bedzie to tez walka o zycie. Wygrywac beda najlepsi narciarze a nie jak obecnie produkty jednej dlugosci i jednego taliowania nart czy jednego skretu. Trzeba sie bedzie uczyc narciarstwa Kolezanki i Koledzy hihihihihihi

Alfredzie! Sugestia że do tej pory giganta wygrywali kiepscy i niedouczeni narciarze wydaje się być nieco chybiona... :D Przeleciałem listę narciarek i narciarzy podpisanych pod protestem - kurcze - cała czołówka. Oprócz argumentów o których już pisaliście, zawodnicy twierdzą, że nastąpi radykalne pogorszenie szans osób o niskiej wadze i wzroście. Mitek. Zwróć uwagę, że na nartach dotychczasowych oprócz zakrętów ciętych, bardzo wiele zakrętów było robionych z ześlizgiem przynajmniej w pierwszej fazie. Może się mylę, ale mam wrażenie, że na 40-metrowych typowy zakręt cięty zostanie "zapomniany". Czyli z jazdy bardzo różnorodnej, stanie się o wiele bardziej jednostronna. To tyle uwag kibica PŚ :) Tadek

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 31 sierpień 2011 - 11:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Alfredzie! Sugestia że do tej pory giganta wygrywali kiepscy i niedouczeni narciarze wydaje się być nieco chybiona... :D Przeleciałem listę narciarek i narciarzy podpisanych pod protestem - kurcze - cała czołówka. Oprócz argumentów o których już pisaliście, zawodnicy twierdzą, że nastąpi radykalne pogorszenie szans osób o niskiej wadze i wzroście. Mitek. Zwróć uwagę, że na nartach dotychczasowych bardzo wiele zakrętów było robionych z ześlizgiem przynajmniej w pierwszej fazie. Może się mylę, ale mam wrażenie, że na 40-metrowych typowy zakręt cięty zostanie "zapomniany". Czyli z jazdy bardzo różnorodnej, stanie się o wiele bardziej jednostronna. To tyle uwag kibica PŚ :) Tadek

Tadziu skrętem ciętym jeździ sie zjazdy od wielu lat tak sie bedzie jeździć chyba zawsze jak ma więć byc zapomniany skręt cięty? Skracanie narty i jazda na promieniu sa właśnie przenisieniem skrętu cietego do wąskich skretów slalomu i giganta. Nie wiem jak te zmiany przełożą sie na sposób jazdy zawodników ale postulat, że to spowoduje pozbawienie szans zawodników lekkich wydaje mi się nie do końca prawdą. Zwrócmy uwagę, że w czasach gdy technika polegała praktycznie tylko na skretach ślizgowych królami konkurencji technicznych wcale nie byli najwięksi atleci. tak czy tak kluczem bedzie technika i jej umiejetna adaptacja do nowego sprzętu i warunków. Gdy ktos opanował jazdę na czymś to oczywistym jest, że nie chce tego zmieniać bo przyszłość jest niewiadomą. a mnie własnie ta niewiadoma się podoba. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wyniki wysrubuja sie na tak, ze roznica miedzy pierwszym a czwartym wynosi kilkanascie setnych sek. i jeden w chwale przy fanfarach a drugi z podkulonem ogonem

Należy zmienić formułę zawodów aby stała się czytelniejsza i atrakcyjniejsza dla oglądających. W slalomach równoległych nawet minimalne różnice są widoczne w telewizorze gołym okiem. Powinno się szukać nowych rozwiązań w tym aspekcie a nie pieprzyć sprzęt. Jestem przekonany, że robiąc audycję w trójce "Za a nawet przeciw" na ten temat , w godzinę pojawiło by się mnóstwo świetnych propozycji. Narciarstwo alpejskie jest jedną z najmniej oglądanych dyscyplin w relacji do ilości samych uprawiających. Tu należy szukać zmian. Kontuzje zawodników nie interesują mnie w ogóle. To jest poligon i ma gwarantować rozwój nowych technologi i technik. Nikt ich nie zmusza do jeżdżenia na nartach. Wyścigi narciarskie i tak są relatywnie bezpieczne.

Użytkownik Harpia edytował ten post 04 wrzesień 2011 - 08:40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest poligon i ma gwarantować rozwój nowych technologi i technik.

Ok, to zostawmy dyskusję na temat sensowności aktualnych zmian i zastanówmy się co by się zmieniło w nartach po zniesieniu wszelkich ograniczeń. Moim zdaniem w nartach pojawiły by się: - Akumulatory - Procesory - Siłowniki To wszystko umożliwiłoby wyprodukować nartę dostosowującą się do warunków na stoku a nawet do konkretnego ustawienia bramek- wtedy taka narta mogłaby sobie regulować geometrię pod konkretną bramkę, zapobiegać uślizgom, regulować wysokość zawodnika nad nartą. Fikcja? Założę się że takie rozwiązania pojawiły by się w sezon- dwa pod zniesieniu ograniczeń. Tego byś chciał? Tłumaczenia że dany zawodnik przegrał bo chmura mu zakłóciła odczyt z GPSa i komputer źle dobrał parametry narty do danego fragmentu stoku? Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bocian74 Nie ma w tej chwili przepisów zabraniających rozwój w kierunku o którym piszesz. I co? ..........I nic! Te wszystkie pierdoły są raczej w nartach sklepowych niż w komórkach. Pomijam jakiś chip bo ani to nie działa ani nie jest niebezpieczne. Dano to do komórek bo...........nie przeszkadza a marketing działa. W wyczynie nikt nie będzie zajmował się bezsensownymi rozwiązaniami jeśli miało by to pogorszyć własności nart. To domena marketingowców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień mnie nie było, a tu się tyle dzieje :) Moim zdaniem sportu zmienić się da jeśli mamy kolarstwo to jeździ się na rowerze, jeśli jest skok o tyczce to jest skok o tyczce i to samo tyczy się narciarstwa. Problem związków i organizacji sportowych polega na tym jak z tego zrobić show, jak to sprzedać i zachęcić ludzi do uprawiania danej dyscypliny :) Carving był rewolucją w narciarstwie do przodu troszkę wprawdzie przesadzono z ekstremalnym taliowaniem ale był to krok do przodu. Dlatego nie jestem w stanie zrozumieć myślenia FISU. Zamiast promować narciarstwo i lepiej sprzedawać zawody chcą zrobić krok w tył. Sport powinien inspirować do uprawiania danej dyscypliny jeśli wiec zawodnik pojedzie techniką brzydką, szarpaną i niebezpieczną to raczej nie zachęci milionów ludzi do naśladowania jego jazdy. Jeśli chodzi o DH i SG ok amatorzy tego nie jeżdżą. Ale dlaczego chcemy zniszczyć slalom gigant najbardziej techniczną konkurencję? Promień powinien być raczej zmniejszony do 21m, zmniejszyłbym też troszkę rozstaw bramek na zawodach FIS co spowodowałoby zmniejszenie prędkości zawodników i myślę, że problem byłby rozwiązany. Zastanawiam się kiedy FIS zlikwiduje ratrakowanie tras na zawodach pucharu świata.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma w tej chwili przepisów zabraniających rozwój w kierunku o którym piszesz.

Ozywiście że jest to ograniczone. Narty nie mogą być wyposażone w źródło zasilania nai w zasilane urządzenia mechaniczne. W wolnym czasie poszukam odpowiedniego fragmentu w regulaminie FIS (czytałem to w regulaminie zeszłorocznym).

Te wszystkie pierdoły są raczej w nartach sklepowych niż w komórkach.

Takich pierdół nie ma w sklepowych nartach bo po pierwsze były by za drogie a po drógie nie ma dla nich zastosowania- nie ma wytyczonego toru jazdy. W sporcie takie wynalazki (działające, bo posiadające źródło zasilania) pojawiły by się błyskawicznie. Materiałowo wiele już nie osiągniesz, w "sztywną" geometrię też nikt się nie będzie bawił, ale włączając do tego sterowniki i komputery plus jakaś mechanika (na przykład siłowniki) i już masz przewagę nad konkurencją. Postęp technologiczny idzie teraz (ogólnie) w kierunku wyeliminowania najbardziej zawodnego składnika- czyli człowieka. Nart by to nie ominęło. Pozdr Marcin PS: z dokumentu: http://www.fis-ski.c...edition1011.pdf 1.2.6.1 No additional equipment is permitted which a) makes use of foreign energy (e.g. heaters, chemical energy accumulators, electric batteries, mechanical aids, etc.) B) causes or intends to cause changes in the outer conditions of the competition to the disadvantage of fellow competitors (e.g. changes to piste or snow) c) increases the risk to the users or other persons, when used for the purpose for which it was intended.

Użytkownik bocian74 edytował ten post 04 wrzesień 2011 - 11:34 Dodatkowe informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia kanapowego kibica, chętnie popatrzę na nowe wyzwania dla światowej czołówki. Może, w końcu, to umiejętności przejazdu w nowych warunkach, a nie przypadek i drobny błąd, będą decydować o zwycięstwie. Może w przeciągu całego sezonu, dla tego najlepszego, jednorazowa niedyspozycja nie będzie katastrofą. Z drugiej strony, końcowy wynik może okazać się nazbyt przewidywalny po ujawnieniu się predyspozycji sportowców, co do nowych zasad. Zobaczymy... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Bode Miler na konferencji poświęconej zmianom w przepisach FIS "My również nie chcemy okulawić tego sportu. Jeśli będziesz w stanie pójść do sklepu i kupić lepsze narty niż te, na których ścigamy się w Pucharze Świata, to nagromadzi szereg nowych problemów narciarstwu." Jak dla mnie ..........bez komentarza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...