Skocz do zawartości

Pogoda Na Sezon Zimowy 2011 ...2015/2016


yorric

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wracamy do prognoz zimy na podstawie tłustych kotów/świstaków/jarzębiny/wrzosu/bocianów etc. Niestety rzadko się to sprawdza - wystarczy prześledzić nietrafione prognozy na takich podstawach z dwóch bardzo ciepłych zim: 2006/7 i 2007/8. Można mieć oczywiście osobiste przekonanie na temat tego jaka będzie zima - ale czyjeś przekonanie jest z reguły bardzo kiepskim predyktorem. Od lat 80-tych klimat się ocieplił, więc wyjątkowo trudno przewidywać zimy początku XXI wieku na podstawie jakichś wzorów z lat 80-tych. To prawda, że czasem po wyjątkowo ciepłym styczniu przychodził mroźny luty, lecz nie zawsze się to sprawdzało. Szczególnie w latach 1988/9, 1989/9. Ostatnio również zimą 2006/7 po bardzo ciepłym styczniu luty nie zachwycał. Generalnie nie można wyciągnąć więc jednego "jedynie słusznego" wzoru, który można by było zastosować na lata przyszłe. Chyba, że zastosujemy jeden, który się wam raczej nie spodoba: mroźność nadchodzącej zimy jest odwrotnie proporcjonalna do tego, jak przewidują ją w mediach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Większość tutaj piszę, że śnieg we wrześniu to nic takiego a Piotr wkleił jeden link gdzie wystąpił taki przypadek. Dokładnie 1977r - Suwałki i dodał, że jest to NIE potwierdzone. Czyli od ponad 30 lat ( a pewnie i jeszcze wcześniej ) w Polsce we wrześniu nie notowano opadów śniegu. Więc faktycznie to nic dziwnego, że ma teraz padać ;) To, że tempeartura była na minusie to inna sprawa bo to we wrześniu już dziwne nie jest... ale mróz a śnieg to dwie inne sprawy. Tym bardziej, że w ostatnich latach zima częściej pierwszy raz atakowała dopiero w listopadzie i zeszłoroczny atak zimy w październiku również był zaskoczeniem dla ludzi. Ale widzę, że dla większości śnieg we wrześniu to normalka...w sumie co w tym dziwnego zima już za 3 miesiące ;)

Użytkownik Daniels. edytował ten post 16 wrzesień 2010 - 19:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam najnowsze wróżby z "Idzie zła zima" "Drastyczne ochłodzenie czeka nas już pod koniec września. W kolejnych miesiącach będzie już tylko gorzej. Wyjątkowo srogi i lodowaty będzie zwłaszcza luty. Tegoroczna zima będzie najchłodniejsza od 1979 roku. Zdaniem meteorologów, śnieg z deszczem, pojawi się już pod koniec września." Pozdrawiam

Użytkownik decent edytował ten post 17 wrzesień 2010 - 09:49

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie te wiadomości na tych stronach informacyjnych to wciąż te same klepane informacje :) Modele już zabrały opady śniegu z deszczem pod koniec września, ale dziennikarze nie zawsze są doinformowani albo nie piszą o tym bo to nie ciekawe. Prognozy pewnie się jeszcze zmienią bo to aż 2 tygodnie więc strasznie dużo czasu. Na pewnym forum wyczytałem, że Zalewski dziś mówił o ładnym i październiku i listopadzie. Chyba na razie jako jedyny ma taki scenariusz:) i oby nie trafił
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam najnowsze wróżby z "Idzie zła zima" "Drastyczne ochłodzenie czeka nas już pod koniec września. W kolejnych miesiącach będzie już tylko gorzej. Wyjątkowo srogi i lodowaty będzie zwłaszcza luty. Tegoroczna zima będzie najchłodniejsza od 1979 roku. Zdaniem meteorologów, śnieg z deszczem, pojawi się już pod koniec września." Pozdrawiam

Bardzo w to wątpię. Po za tym zima 1978/9 nie była najmroźniejsza w okresie 1978-2010. Całość artykułu na polskalokalna nie ma większego sensu - w listopadzie od +3 do +6... czy to zimno jak na listopad? Może "chłodno", ale na pewno nie jakoś niezwykle zimno. Całość to kopia artykułów, które od pewnego czasu krąży po sieci, a którego źródłem jest biuro prognoz Pro-GEM. Za każdym razem nieco się to zmienia - jak w "głuchym telefonie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym samym pomyślałem. Jeszcze jedno rzuciło mi się w oczy. Mianowicie prognoza dotycząca października, najpierw piszą o opadach śniegu a później dodają, że temperatura będzie się wahać w granicach 10-12 stopni. A do tego czy czasami zima 2005/2006 nie była chłodniejsza od 78/79? Przynajmniej na południu Polski. Cały artykuł jest trochę naciągany. Zresztą tytuł groźny a w prognozie napisali to co zazwyczaj w zimę się zdarza:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc wam.kiedy bedzie pierwszy snieg i pierwsze mrozy????podajcie mi linki do jakis prognoz na zime czy długoterminowych.zeby było ich kilka i linkami prosze.z góry dzięki pozdrawiam

Podaję: wwww.niebo.org/panbog/pogodanasezonzimowy2009/2010/2011 :cool: Pozdrawiam. Tadek ;)

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 18 wrzesień 2010 - 14:56

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi odpowiada taki listopad w stu procentach . Ale zwróćcie uwagę jak zima przyszła z znienacka . Miedzy 7 a 11 temp z 16stopni ciepła przeszła na -3 stopnia .A między 18-20XI nocami było prawie 20stopni mrozu . Ostro . Ale później zima była już ciepła . Wręcz beznadziejna . Przez całą zimę nie zaznaczoną nawet -20stopni .

Użytkownik Kamil K edytował ten post 19 wrzesień 2010 - 10:14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszR Policzyłem średnie odchylenia listopada od normy w naszym regionie - dla wszystkich dostępnych stacji pomiędzy 10E a 25E i 45N a 55N. Średnie odchylenie od normy w listopadach wyniosło: 1993 -3.54 1988 -3.28 1965 -2.81 1956 -3.14 1941 -3.29 fajna seria: 1921 -3.36 1920 -3.18 1919 -3.11 1908 -4.16 1902 -3.40 1884 -3.24 1879 -3.84 1876 -4.27 1874 -3.60 1858 -5.17 1856 -4.37 1842 -3.10 1835 -4.78 1829 -4.98 W Warszawie najchłodniejszy był listopad 1919 ze średnią temperaturą -3.1, czyli 6.6 stopnia poniżej normy. Listopad 1993 miał średnią -2.7, a listopad 1965 -0.6.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ogimet trochę zakręcony jest. Z tych linków co wklejasz nie raz daje np. -3 i przy tym deszcz... A napewno nie było tak częstych opadów lodowych, więc jakieś błędy na ogimecie chyba się pojawiają :) Ogólnie to tendencja na chłodną zimę się skończyła, teraz nie którzy zaczynają już pisać prognozy o ciepłej zimie. Dziwnym trafem wszystkie prgnozy na zimę pokrywają się z obecnymi, czyli jak teraz zimno to i zima zimna, jak teraz ciepło to i zima ciepła:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi danymi kiedy Polska była pod zaborami trzeba trochę uważać, ale w sumie dają pewien pogląd na sytuację, szczególnie jak się je przepuści przez różne filtry itd. P.S. Gridowałeś dane?

Tak, gridowałem. To dane z 52 stacji (po 1961) z Czech, Niemiec, Polski, Austrii, Słowacji Wegier itp. Przed 1900 oczywiście jest ich znacznie mniej. Cały czas szukam dodatkowych stacji. @Daniels Grudzień 1995 i styczeń 1996 słynęły z marznących opadów. Sam pamiętam, jaka mi się fajna skorupa na głowie i kurtce zrobiła po dość silnym opadzie deszczu przy -4.

Użytkownik pdjakow edytował ten post 19 wrzesień 2010 - 18:53

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że mimo rekordu temperatury minimalnej dla listopada, ten miesiąc w 1965 roku nie był najchłodniejszy w naszej części Europy.

Być może mroźny okres był stosunkowo krótki. Jak widzę po mapach, pierwsza dekada listopada była stosunkowo ciepła. Zimno zaczęło napływać od 11-go. Po 12-tym zeszło -10 na 850, po 15-tym -15. 19-20 listopada nieco cieplej na krańcach południowych, potem znów zimno. Na początku III dekady nieźle sypnęło śniegiem w Niemczech. 23-go w Magdeburgu notowano -21.9. 25-go od zachodu odwilż. Ostatniego dnia listopada w Berlinie +8.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie poznali prognozę na zimę Najpierw prognozę na zimę poznali naukowcy, potem władze, jeszcze później internauci, a dopiero na samym końcu zwykli mieszkańcy Rosji. Jaka więc będzie nadchodząca zima w największym kraju świata? Zwykłym obywatelom Rosji, którzy na co dzień nie korzystają z internetu, przyszło kilka tygodni oczekiwać na oficjalną prognozę pogody na zimę, którą podczas konferencji prasowej przedstawili najważniejsi rosyjscy meteorolodzy. Już po pierwszych donośnych słowach dyrektora Rosyjskiej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej (Roshydromet) po całym ciele mogły przejść ciarki. "Nadchodząca zima będzie prawdziwą rosyjską zimą z przedłużającymi się falami mrozów" - oświadczył Aleksander Frołow. Ze wstępnej prognozy wynika, że najzimniej będzie w styczniu, kiedy zachodnią część Rosji, w tym rejon Moskwy, przez 4 dni temperatura może spadać do minus 20-25 stopni, a przez 2 dni do minus 25 stopni i więcej. Jednocześnie najzimniejszy okres w styczniu potrwa około tygodnia, ale może być dłuższy. Wcześniejsze zimowe miesiące, a więc listopad i grudzień, miną pod znakiem temperatury w normie, która w Moskwie wynosi w listopadzie od minus 4 stopni w nocy do zera w dzień, a w grudniu od minus 8 stopni w nocy do minus 4 stopni w dzień. Dodajmy, że zdarzało się w ostatnich latach nawet 15-20 stopniowe mrozy w grudniu. W tym roku może być podobnie. Tymczasem prawdziwe rosyjskie babie lato dobiega już końca. W ostatnich dniach temperatura w rosyjskiej stolicy dochodziła do 25 stopni, ale obecnie spadła już poniżej 15 stopni i na tym poziomie będzie się utrzymywać w nowym tygodniu. Moskwianie mogą jeszcze liczyć na kilka słonecznych dni, które z pewnością poprawią im samopoczucie. www.twojapogoda.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...