Skocz do zawartości

Jakie kryteria obowiązują przy klasyfikacji trudności tras narciarskich?


robertw

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwuję od pewnego czasu stoki narciarskie pod względem opisów długości i zaplecza :) Wniosek - rzeczywistość zbyt często rozmija się z marzeniami zarządzających stokami http://www.skiforum....ead.php?t=33797 :( Teraz zacząłem sie zastanawiać na klasyfikacją oceny trudności stoków i ... jak dla mnie masakra :( Przykładowo, kilka tras ostatnio zaliczonych przeze mnie i rodzinkę. Wszystkie trasy w opisie i ... dla przykładu kąty nachylenia stoku. 1. W opisie trasy średni kąt nachylenia 20% - niektóre fragmenty ponad 35% 2. W opisie trasy 29% - rzeczywistość 30% :) 3. W opisie (niebieska trasa) - fragment prawie 40% :eek: 4. W opisie czarna - rzeczywistość 32% Gdzie tu logika? Zna ktoś odpowiedź? Przyznam się szczerze, zaskoczyło mnie to, ze na niebieskiej trasie (z opisu) na niektórych fragmentach jeżdżący odpinali narty/deski i ..... zsuwali się na przysłowiowej życi :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle o kolorze trasy decydują 3 czynniki: 1. Średnie nachylenie 2. Największe nachylenie 3. Marketing Problem w tym, że te kryteria się często rozjeżdżają i pewnych tras nie da się optymalnie sklasyfikować. Dość jaskrawy przykład, to pewna trasa (nr 10) na górze Chopok na Słowacji. 90% trasy jest totalnie płaskie i zasługuje na kolor zielony (którego akurat nie ma w SK), podczas gdy 10% to solidna czerwono-czarna ściana. Więc oznaczenie się przez lata zmieniało - raz była to trasa niebieska, raz czerwona, w końcu zrobiono łatwy wariant i powstały 2 trasy: czerwona i niebieska. Ale tego typu problem się często zdarza. Do tego dochodzi pkt. 3, czyli silna potrzeba posiadania łatwych tras, coby to ośrodek był "rodzinny", lub trudnych, żeby tych bardziej zaawansowanych deskarzy nie odstraszać wizją nudy na oślej łączce, więc się "naciąga" oznaczenia. I to nie jest nasz rodzimy-słowiański wynalazek, w Alpach jest podobnie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...