Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Narty śladowe, back country czy ski-tourowe?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#81 agnel2748

agnel2748

Nowy użytkownik

• 17 postów
  • Na forum od: 02.2021
5

Napisano wczoraj, 13:30

Trzeba dołączyć do grupy na Faacebook , ja go używam od święta

Wracając do butów

np. na stroniE Tutto po filtracji ( wiązania szynowe+ pinowe) but 

TLT8 EXPEDITION Cr MEN   spełnia wymagania

ten sam but na stronie skiguru już ich nie spełnia ....ciężka sprawa ,która informacja wiarygodna.

( tak samo TLT7  EXPEDITION CL)

#82 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 684 postów
  • Na forum od: 03.2015
390
  • Umiejętności: 1

Napisano wczoraj, 14:33

Trzeba dołączyć do grupy na Faacebook , ja go używam od święta

Wracając do butów

np. na stroniE Tutto po filtracji ( wiązania szynowe+ pinowe) but 

TLT8 EXPEDITION Cr MEN   spełnia wymagania

ten sam but na stronie skiguru już ich nie spełnia ....ciężka sprawa ,która informacja wiarygodna.

( tak samo TLT7  EXPEDITION CL)

TLT7 i TLT8 (oraz serie PRO i PU) nie mają w ogóle rantu z przodu

tlt7.jpg

• sstar podziękował za tę wiadomość

#83 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 10109 postów
  • Na forum od: 09.2006
4490
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano wczoraj, 15:38

Mario;

co jest niejasnego w moich wypowiedziach?

Generalnie w jez ang (ktory jest forowany wsrod tour'owcow jak zauwazylem)  sa buty AT (alpine touring - rozne systemy w tym pinowe) I buty Alpine  (ogolnie rozumiane jako zjazdowe ) : te okresla sie tez DIN-compatible..

DIN jest prosty I zrozumialy bo jest to norma jednakowa dla wszystkich. W AT juz nie tak bardzo

Pinowe buty moga byc wylacznie do wiazan pinowych, ale tez moga byc kompatybilne z norma DIN (lub ISO co kto woli)….

Wiazania: czysto pinowe luib ostatnio pojawiajace sie hybrydy (Np Duke PT) : te wiazania zwykle dzialaja jak "normalne"  wiazania zjazdowe w trybie "ski" ( inp w Duke PT mozna uzywac normalnych butow DIN), ale do podchopdzenia trzeba juz uzywac butow AT - pin

Mysle,ze to jest proste jak drut I nie wiem skad Twoja konfuzja

Czy to ma sens czy nie - to juz sprawa indywidualna

osobiscie  I wylacznie dla moich preferencji wlasnie czekaja na mnie Mantry V-Werks wlasnie z duke PT16.

A dlatego ten zestaw wybralem, bo , jak juz wielokrotnie  tlumaczylem, nie skupiam sie na wedrowkach kilkudniowych, a piny umozliwiaja mi dotarcie do nieprzetartych zjazdow.

I dla mnie tylko zjazd sie liczy.  I wiem, ze Wiesiek ma inne zdanie nt  bezpieczenstwa wiazan, ale, jeszcze raz powtarzam: dla mnie something must give: czyli jezeli sie idzie w ekstremalne ciecie wagi, dzieje sie to kosztem bezpieczenstwa (przy porownywalnych materialach. Tak jak w rowerach : mam osobiscie dwa przyklady debilnego poscigu za redukcja wagi, ktore w jednym przypadku omal nie zakonczylo sie groznymi uszkodzeniami ciala…
wiec - cos za cos

Co do tematu zasadniczego:

kolega ma wiele  poziomow wyboru:

od klasycznej narty biegowej z krotka krawedzia metalowa do stale biegowek tzw BC ktore sa szrsze I wygladaja prawie jak zjazdowe olowki, ale stale maja luske  (szer tak do 68)

tutaj mozna walnac slabe wiazania SNS, troche lepsze NNN lub wystarczajace dokontroli narty w lagodnych zjazdach wersje NNN BC

Dalej moze juz wybrac wiazania telemarkowe - ktore mozna tez wlanac do szerszych biegowek lub normalnych nart 9ale wtedy trzeba foki)

Albo wejsc juz w AT z roznymi wersjami wiazan I butow

W jaki poziom wejsc - to juz autor musi rzetelnie ocenic, do czego ten sprzet bedzie sluzyc….

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#84 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2289 postów
  • Na forum od: 11.2007
1733
  • Wrocław

Napisano wczoraj, 17:15

Moja konfuzja wynika po cholerę proponujesz i piszesz koledze o butach  DIN-compatible ? 

To jest pytanie retoryczne.

W tym wątku padło tak dużo błędów i zniekształceń że mnie już głowa od tego boli. Trochę tego wyprostowałem.

Współczuję pytającemu, bo może się czuć zagubiony w skrajnych propozycjach.

To tyle z mojej strony.

>>> SKI.PRIV.PL – skitour / freeride / poradniki / sprzęt <<<

#85 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 10109 postów
  • Na forum od: 09.2006
4490
  • oryginalnie z p-nia

Napisano wczoraj, 18:40

Od tego jest zdolnosc filtrowania wiadomosci - facet jest dorosly I tylko on powinien umiec ocenic, co jest OK dla niego

A ze zamet w sprzecie jest niezly - to juz nie moja wina.

Tak jak w rowerach - "dawniej " byly miejsckie, gorskie I szosowe - teraz ? oooops

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#86 agnel2748

agnel2748

Nowy użytkownik

• 17 postów
5

Napisano wczoraj, 21:25

Ostatni rower kupiłem w 96 od tego czasy składam sam ( tzn. kupuję ramę , potem reszta)generalnie w tym temacie wiem co chcę,  czasem też bywa problem z standardami ( stery, korba) także jestem przyzwyczajony do główkowania/kombinowania ....ale tutaj z nartami trochę pokićkane  rzeczywiście.

Tutaj https://goldsport.pl...sc-z-wiazaniami  chyba jakoś w miarę ''po chłopsku'' wyjaśnione , próbuję krok po kroku rozszyfrować. 

( startuje od wiązań tylko że od razu schody......moje wiązania https://www.evo.com/...end-92mm-brakes pytanie jaki to typ , bo chyba nie ISO 9462 , a żadnych znaczków  typu MNC WTR na nich nie widać)

#87 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4910 postów
  • Na forum od: 01.2017
2474
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano wczoraj, 21:32

Moja konfuzja wynika po cholerę proponujesz i piszesz koledze o butach  DIN-compatible ? 

To jest pytanie retoryczne.

W tym wątku padło tak dużo błędów i zniekształceń że mnie już głowa od tego boli. Trochę tego wyprostowałem.

Współczuję pytającemu, bo może się czuć zagubiony w skrajnych propozycjach.

To tyle z mojej strony.

Fakt zaproponowałeś sześć butów tlt/at z których polowa może i taka jest;-) krzywisz nie prostujesz.

#88 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPipPip
  • 4910 postów
2474
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano wczoraj, 21:37

Ostatni rower kupiłem w 96 od tego czasy składam sam ( tzn. kupuję ramę , potem reszta)generalnie w tym temacie wiem co chcę,  czasem też bywa problem z standardami ( stery, korba) także jestem przyzwyczajony do główkowania/kombinowania ....ale tutaj z nartami trochę pokićkane  rzeczywiście.

Tutaj https://goldsport.pl...sc-z-wiazaniami  chyba jakoś w miarę ''po chłopsku'' wyjaśnione , próbuję krok po kroku rozszyfrować. 

( startuje od wiązań tylko że od razu schody......moje wiązania https://www.evo.com/...end-92mm-brakes pytanie jaki to typ , bo chyba nie ISO 9462 , a żadnych znaczków  typu MNC WTR na nich nie widać)

https://blisterrevie...-boots-bindings

#89 AndRand

AndRand

Użytkownik

• PipPipPip
  • 684 postów
  • Na forum od: 03.2015
390
  • Umiejętności: 1

Napisano wczoraj, 21:39

Jak chcesz mogę Ci skomplikować - otóż do niektórych butów można przykręcać różne podeszwy z różnych standardów :)

Jak nie ma oznaczeń to ja bym raczej założył, że to ISO 5355 Alpine, bo to dość stare wiązanie, pewnie pod tradycyjny but alpejski.

#90 agnel2748

agnel2748

Nowy użytkownik

• 17 postów
5

Napisano wczoraj, 22:06

Ale co ciekawego znalazłem - instrukcja wiązań żony Diamir Experience ( też szynowe)    tak jest napisane w instrukcji  ''5.1 Compatibility and condition of the boot The Diamir alpine touring bindings Eagle and Experience as well as Diamir Freeride Pro binding are TÜV-tested and meet DIN ISO 13992 and 9462. They are designed for the following standard boot soles: • Alpine touring ski boots for adults DIN ISO 9523 (see chapter 5.1.1) • Alpine boots for adults DIN ISO 5355 (see chapter 5.1.2)''   https://www.manualsl...eeride-Pro.html

(  moich pdf a czy czegokolwiek na razie nie moge znalezc ale pewnie to samo co powyżej) 

iso 13992 https://www.iso.org/...3992:ed-3:v1:en

#91 Joanna Sm

Joanna Sm

Użytkownik

• PipPipPip
  • 457 postów
1114
  • Umiejętności: 6

Napisano wczoraj, 22:09

Mario;
co jest niejasnego w moich wypowiedziach?

Generalnie w jez ang (ktory jest forowany wsrod tour'owcow jak zauwazylem)  sa buty AT (alpine touring - rozne systemy w tym pinowe) I buty Alpine  (ogolnie rozumiane jako zjazdowe ) : te okresla sie tez DIN-compatible..

DIN jest prosty I zrozumialy bo jest to norma jednakowa dla wszystkich. W AT juz nie tak bardzo

Pinowe buty moga byc wylacznie do wiazan pinowych, ale tez moga byc kompatybilne z norma DIN (lub ISO co kto woli)….

Wiazania: czysto pinowe luib ostatnio pojawiajace sie hybrydy (Np Duke PT) : te wiazania zwykle dzialaja jak "normalne"  wiazania zjazdowe w trybie "ski" ( inp w Duke PT mozna uzywac normalnych butow DIN), ale do podchopdzenia trzeba juz uzywac butow AT - pin

Mysle,ze to jest proste jak drut I nie wiem skad Twoja konfuzja

Czy to ma sens czy nie - to juz sprawa indywidualna

osobiscie  I wylacznie dla moich preferencji wlasnie czekaja na mnie Mantry V-Werks wlasnie z duke PT16.
A dlatego ten zestaw wybralem, bo , jak juz wielokrotnie  tlumaczylem, nie skupiam sie na wedrowkach kilkudniowych, a piny umozliwiaja mi dotarcie do nieprzetartych zjazdow.
I dla mnie tylko zjazd sie liczy.  I wiem, ze Wiesiek ma inne zdanie nt  bezpieczenstwa wiazan, ale, jeszcze raz powtarzam: dla mnie something must give: czyli jezeli sie idzie w ekstremalne ciecie wagi, dzieje sie to kosztem bezpieczenstwa (przy porownywalnych materialach. Tak jak w rowerach : mam osobiscie dwa przyklady debilnego poscigu za redukcja wagi, ktore w jednym przypadku omal nie zakonczylo sie groznymi uszkodzeniami ciala…
wiec - cos za cos

Co do tematu zasadniczego:

kolega ma wiele  poziomow wyboru:

od klasycznej narty biegowej z krotka krawedzia metalowa do stale biegowek tzw BC ktore sa szrsze I wygladaja prawie jak zjazdowe olowki, ale stale maja luske  (szer tak do 68)

tutaj mozna walnac slabe wiazania SNS, troche lepsze NNN lub wystarczajace dokontroli narty w lagodnych zjazdach wersje NNN BC

Dalej moze juz wybrac wiazania telemarkowe - ktore mozna tez wlanac do szerszych biegowek lub normalnych nart 9ale wtedy trzeba foki)

Albo wejsc juz w AT z roznymi wersjami wiazan I butow

W jaki poziom wejsc - to juz autor musi rzetelnie ocenic, do czego ten sprzet bedzie sluzyc….

A jakie biegówki i buty używasz?

.....kto jakie buty /narty/ wiązania do AT używa/ lubi/
.... i gdzie/ jak jeździ/ z resortu/ parkingu/ długość wycieczek -czas/ dystans
I kto zmieniał podeszwy/ botki/ sznurowadła ile razy na ile sezonów? I dlaczego?

#92 agnel2748

agnel2748

Nowy użytkownik

• 17 postów
5

Napisano wczoraj, 22:53

TLT7 i TLT8 (oraz serie PRO i PU) nie mają w ogóle rantu z przodu

.

Twoje wiązania szynowe to standard który nazywa się Alpine Touring, w skrócie AT lub ISO 9523.

System pinowy to inaczej TLT.

Idąc Twoim tokiem rozumowania, aby kupić buty dwu-systemowe, potrzebujesz właśnie tych dwóch standardów: AT i TLT.

Dzięki że ,mnie natchnęliście do nauki.

Czytam i myślę że jest dokładnie tak jak powyżej w przytoczonych postach, znaczy bardzo  istotne pod wzgl. kompatybilności jest kształt/rodzaj/symbol podeszwy.

A  ''podeszwa'' to chodzi chyba nie tylko o samą podeszwę ale właśnie też o te ranty jak na wstawionym przez AndRand zdjęciu tego TLT7)...............albo nie mam racji ?!

Czyli moje wiązanie  jest( prawd.) kompatybilne z podeszwami 5355 ( te zwykłe narciarskie  Alpine ) i 9523 ( ski tourowa-Alpine Touring podeszwa) 

Teraz, te z  odfiltrowanych butów z mocowaniem pinowym TLT, które spełniają jednocześnie ISO 9523 powinny ''bezpiecznnie''  współpracować z moimi wiązaniami.

( inne pinowe bez ISO 9523 może i da się wpiąc w wiązania , ale teoretycznie nie będzie to ''bezpieczne''.)