Skocz do zawartości

Drewno w nartach


bocian74

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin. Teoretyczne rozważania w tym poście dotyczą tego czy lepsze jest drewno czy pianka. Próbowałem napisać, że klin nie zawsze spełnia tę samą a co za tym idzie materiał na jego budowę nie zawsze może być porównywany. Dodatkowo w takich rozważaniach opieram się na rozwiązaniach stosowanych w nartach komórkowych (tu Stoeckil milczy na temat rdzenia:) ) ponieważ tylko te są wolne od marketingu oraz stosuje się tam to co jest rzeczywiście najlepsze. Jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Teoretyczne rozważania w tym poście dotyczą tego czy lepsze jest drewno czy pianka.

Wybacz, może byłem nieprecyzyjny. W rzeczywistości chodziło mi czemu drewno a nie inny materiał (chociaż pianka jest aktualnie najczęściej stosowana). Czyli na przykład włókno szklane (albo carbon itd). Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzeń (klin) przeciętnej męskiej narty slalomowej ma długość około 110cm szerokość 6cm a grubość do 1cm. Gdyby go wykonać z włókna węglowego ..............narta nie ugięła by się pod dwoma zawodnikami jadącymi na nich w tym samym czasie :) Klin z włókna szklanego byłby bardzo ciężki i także narty byłyby o duuuuuużo za twarde. Drewno ma znakomity stosunek ciężaru właściwego do pozostałych własności i dlatego jest powszechnie stosowane. Wszelkie pianki PU są zwykle wypełniaczami a nie elementami konstrukcyjnymi. Nie znam narty zawodniczej z w pianką w roli klina ( NIE ZNAM) . Jak pisałem narty FIS są jedynym wyznacznikiem tego co jest naprawdę najlepsze. Nie przekonuje mnie także argument o łatwej obróbce drewna sugerujący trudną obróbkę pianek PU. Te drugie fabryka może zamówić w gotowej postaci bez jakiejkolwiek obróbki. PU można formować dowolnie na etapie wytwarzania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rdzeń (klin) przeciętnej męskiej narty slalomowej ma długość około 110cm szerokość 6cm a grubość do 1cm. Gdyby go wykonać z włókna węglowego ..............narta nie ugięła by się pod dwoma zawodnikami jadącymi na nich w tym samym czasie :) Klin z włókna szklanego byłby bardzo ciężki i także narty byłyby o duuuuuużo za twarde.

Może wystarczyło by zrobić cieńsze narty? Przy zintegrowaniu szyny wiązania z konstrukcją narty to byłoby możliwe. Tylko nie wiem kto zaakceptowałby narty niewiele grubsze od krawędzi :) Odpowiednio splatając włókna możesz dowolnie kształtować właściwości carbonu, ale to znów komplikuje proces technologiczny i wracamy do początku moich rozważań :)

Wszelkie pianki PU są zwykle wypełniaczami a nie elementami konstrukcyjnymi.

Odpowiadają za tłumienie, więc nie do końca są tylko wypełniaczem.

Nie znam narty zawodniczej z w pianką w roli klina ( NIE ZNAM) . Jak pisałem narty FIS są jedynym wyznacznikiem tego co jest naprawdę najlepsze.

Napisz do Stoeckli, może ci odpowiedzą :) Narty FIS są najlepsze do zawodów przeprowadzonych wg norm FIS. To podobnie jak z testami na inteligencję- mierzą umiejętność rozwiązywanie testów na inteligencję :)

Nie przekonuje mnie także argument o łatwej obróbce drewna sugerujący trudną obróbkę pianek PU. Te drugie fabryka może zamówić w gotowej postaci bez jakiejkolwiek obróbki. PU można formować dowolnie na etapie wytwarzania.

Problem jest z klejeniem w prasie- pianki są po prostu zgniatane, jeśli się ich jakoś nie wspomoże, a przynajmniej takie informacje udało mi się wygrzebać w sieci. I tu znów wracamy do punktu wyjścia moich rozważań :) Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczyło by zrobić cieńsze narty? Przy zintegrowaniu szyny wiązania z konstrukcją narty to byłoby możliwe. Tylko nie wiem kto zaakceptowałby narty niewiele grubsze od krawędzi :) Odpowiednio splatając włókna możesz dowolnie kształtować właściwości carbonu, ale to znów komplikuje proces technologiczny i wracamy do początku moich rozważań :)

Nie potrafię znaleźć zalet cienkiej narty. Zastanów się z jakimi kątami pochylenia narty aktualnie się jeździ i co wniknęło by z braku powierzchni bocznej. Dodatkowo rozkład ugięcia narty wymaga aby była sztywniejsze w środku i mniej sztywna na końcach.

Odpowiadają za tłumienie, więc nie do końca są tylko wypełniaczem.

To ciekawa teoria ale czy możesz ją poprzeć jakąś nauką.

Napisz do Stoeckli, może ci odpowiedzą :) Narty FIS są najlepsze do zawodów przeprowadzonych wg norm FIS. To podobnie jak z testami na inteligencję- mierzą umiejętność rozwiązywanie testów na inteligencję :)

Narty FIS są do szybkiego jeżdżenia, i robią to najlepiej jak to jest możliwe.

Problem jest z klejeniem w prasie- pianki są po prostu zgniatane, jeśli się ich jakoś nie wspomoże, a przynajmniej takie informacje udało mi się wygrzebać w sieci. I tu znów wracamy do punktu wyjścia moich rozważań :)

Nic takiego nie ma miejsca. Konstrukcja formy musi trzymać wymiary fizyczne narty. Jeśli do formy nie włożysz nic i ją zamkniesz to jej wnętrze będzie dokładnie takie samo jak wypełnione nartą. To tak jak z babką do piasku. Pozdr

Użytkownik Harpia edytował ten post 03 październik 2010 - 20:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek mały reset- w sumie piszesz to o co mi chodzi- drewno jest w narcie ze względów technologicznych. Bo nie piszesz nic o wrażeniach w jeździe, nie próbujesz wmówić że drewno jest trwalsze od nowoczesnych kompozytów itd. Tak więc wcale nie jest nam może tak daleko od siebie? :)

Nie potrafię znaleźć zalet cienkiej narty. Zastanów się z jakimi kątami pochylenia narty aktualnie się jeździ i co wniknęło by z braku powierzchni bocznej. Dodatkowo rozkład ugięcia narty wymaga aby była sztywniejsze w środku i mniej sztywna na końcach.

Byłaby lżejsza? I czy sugerujesz że nie da się zrobić zmiennego rozkładu sztywności narty z kompozytu??? Z braku powierzchni bocznej nie wynikałoby dokładnie nic. Co z tego że się pochylasz, skoro rozkład sił jest taki, że pracuje głównie powierzchnia dolna- przy bardzo twardym stoku praktycznie tylko dolna płaszczyzna krawędzi i fragment ślizgu.

To ciekawa teoria ale czy możesz ją poprzeć jakąś nauką.

Widzisz, ja poświęciłem parę dni na poszukiwania materiałów o budowie nart i stąd mam te informacje. Rdzeń pełni dwie funkcje. Jedna to zapewnienie sprężystości, druga to tłumienie drgań. Przy wprowadzeniu na przykład titanalu, odpowiedzialność drewna za sprężystość spada znacznie, po wprowadzeniu warstwy carbonowej jeszcze bardziej. Znalazłem nawet informacje że w nartach w których wykorzystywany jest carbon, rdzeń drewniany odpowiada zaledwie za kilkanaście procent sztywności. Robi więc za tłumienie, jest odpowiedzialny za zmianę tej sztywności na długości narty oraz powoduje że narta pod wiązaniem jest na tyle gruba, że można do niej wkręcić śruby mocujące wiązania/szyny wiązań.

Narty FIS są do szybkiego jeżdżenia, i robią to najlepiej jak to jest możliwe.

Dokładnie. Ale nie chcę dyskutować na temat wyższości nart FIS nad sklepowymi. Taka dyskusja nie ma sensu.

Nic takiego nie ma miejsca. Konstrukcja formy musi trzymać wymiary fizyczne narty. Jeśli do formy nie włożysz nic i ją zamkniesz to jej wnętrze będzie dokładnie takie samo jak wypełnione nartą. To tak jak z babką do piasku.

To po co prasa? Sugerujesz że warstwy w tej formie nie są ściśnięte pod dość znacznym ciśnieniem? Przeczytanie choćby pobieżnie informacji ze skibuilders.com dostarczy ci informacji jak to wygląda. Albo prościej- zobacz jak wygląda ścisk stolarski. Powtarzam jeszcze raz- jakby ktoś nie zrozumiał. Nie przeczę stwierdzeniu że najlepsze narty są aktualnie robione z wykorzystaniem drewna. Jednak drewno nie jest wartością samą w sobie i nie daje narcie jakiś magicznych właściwości. Jest po prostu materiałem dobrym technologicznie do tego celu, jednak może być lepiej, jesli przyjąć że np. Stockli zna się na rzeczy ;) Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Na produkcji nart się nie znam, ale się wypowiem:;)

Znam się na lotnictwie, a to prawie to samo co narty:;)

Konstrukcyjnie, środkowa część narty pracuje na ściskanie a warstwy zewnętrzne są rozciągane i ściskane i one głównie odpowiadają za właściwości narty. Więc aby narta była lekka to się stosuje miękkie(lekkie) wypełnienie a więc piankę. Jak chce się mieć sztywniejszą nartę to zamiast dawać grubszy laminat to można zrobić ją trochę grubszą - grubszy rdzeń z pianki. Laminat szklany jest bardziej elastyczny od laminatu z włókien węglowych. Sklejany rdzeń drewniany ma bardziej przewidywalną wytrzymałość i klejonka jest też mocniejsza.No i kombinacja tych wszystkich materiałów pozwala modelować jej właściwości - zgodnie z tym czego życzą sobie narciarze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc aby narta była lekka to się stosuje miękkie(lekkie) wypełnienie a więc piankę. Jak chce się mieć sztywniejszą nartę to zamiast dawać grubszy laminat to można zrobić ją trochę grubszą - grubszy rdzeń z pianki. Laminat szklany jest bardziej elastyczny od laminatu z włókien węglowych.

 

O ile to można nazwać nartą ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile to można nazwać nartą ; )

Przecież o nartach rozmawiamy:;)

Wątek bardzo ciekawy. Czytając go od początku, to autor który go zaczął, próbował dociec po co się daje rdzeń drewniany lub piankę i po co włókno węglowe a po co większą grubość narty. Więc tak trochę chaotycznie, opisałem pewne zasady konstrukcyjne. Zasady konstrukcyjne są niezmienne, bez względu na to co to jest. Trudno znaleźć związek pomiędzy młotkiem a nartą, ale pomiędzy deską do tenisa stołowego a nartą - jak najbardziej:;) Deskę do tenisa stołowego charakteryzuje masa, jej czucie, sztywność, tempo odbicia. Trochę cię ich naprodukowałem, więc wiem sporo na temat różnicy materiałów, które na początku tego wątku zostały wymienione. Czytając wasze posty i oglądając filmiki przez was dołączone, to poszczególne fazy produkcji nart są jakby to powiedzieć - dość oczywiste. A przy tym, w zależności od skali, mogą być robione bardziej ręcznie - mniejsza produkcja i bardziej zautomatyzowana - przy większej skali. Czołowa firma od pingla - Butterfly, robi rocznie 600 tys. deseczek a z informacji od firm sprzedających tego typu sprzęt wiem że główna kasa to nie jest z desek a ze stołów do grania w tenisa stołowego. Porównując wielkość rynku tenisa stołowego a narciarskiego - to jest on wielokrotnie większy. A jeśli tak, to i produkcja nart musi być bardziej zautomatyzowana. Ale dla grupki która uprawia narciarstwo wyczynowe, to narta musi być wykonywana pod indywidualne upodobania. W miejscu zaczyna się konstrukcyjny wyścig - jak w formule 1. Aby cokolwiek się dowiedzieć to do dyskusji musiałby się włączyć zawodnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne : )

Trochę żartuję - te piankowe narty to takie trochę nie narty.

Ale są najbardziej technologiczne, więc są tanie. A jak są tanie to jest nas więcej na stoku. Oczywiście rasowi narciarze wybiorą zupełnie inne modele. Oczywiście co do ilości nas na stoku - to zdania są podzielone:;) Ale nie temu dotyczy ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze topola w słabszych Rossi.
W lepszych jesion, ponoć.
Pawłownia w lekkich typu Scott/Dynafit.

Pawlownia - to jakieś krzaki, jak je można wykorzystać w roli drewna konstrukcyjnego?

Jesion - wykorzystywałem do robienia śmigieł i jako zewnętrzna warstwa sandwicha do deski do tenisa stołowego - świetny materiał - bardzo mocny i elastyczny.  Z dostępnych u nas - najlepszy.

Topola - chyba jako wypełnienie zamiast pianki, zero wytrzymałości. Jest dość lekkie więc może "robić" jako wypełnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topola Wilsona, choć nie tego od Placu, chyba?

Ta nazwa nic mi nie mówi. Oczywiście znam nasze topole, które nawet próbowałem je wykorzystać. W deskach do tenisa stołowego, mimo że fornir był bardzo suchy to w sandwichu skręcały się w śmigło, zupełnie nieprzewidywalne. Topole rosną bardzo szybko, mają dużo wody, po wyschnięciu są stosunkowo lekkie ale przy tym zupełnie nieprzewidywalne. Deski robiłem w dość odległych czasach, kiedy jako kraj byliśmy objęci ograniczeniami COCOM. Również i ja byłem nimi objęty:;) Dobre materiały do ich produkcji, takie jak włókna węglowe były nieosiągalne. Na szczęście udało się dogadać z modelarzami zza wschodniej granicy i "załatwili" tkaniny węglowe - bezpośrednio z linii produkcyjnej promu kosmicznego Buran:;) Ale wracając do topoli, jest to materiał mało przewidywalny, więc nie nadaje się do produkcji nart sportowych a do popularnych - jest na tyle nieprzewidywalny że raczej trudno wykorzystać go jak komponent nart popularnych, przy mocno zautomatyzowanej produkcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nazwa nic mi nie mówi. Oczywiście znam nasze topole, które nawet próbowałem je wykorzystać. W deskach do tenisa stołowego, mimo że fornir był bardzo suchy to w sandwichu skręcały się w śmigło, zupełnie nieprzewidywalne. Topole rosną bardzo szybko, mają dużo wody, po wyschnięciu są stosunkowo lekkie ale przy tym zupełnie nieprzewidywalne. Deski robiłem w dość odległych czasach, kiedy jako kraj byliśmy objęci ograniczeniami COCOM. Również i ja byłem nimi objęty:;) Dobre materiały do ich produkcji, takie jak włókna węglowe były nieosiągalne. Na szczęście udało się dogadać z modelarzami zza wschodniej granicy i "załatwili" tkaniny węglowe - bezpośrednio z linii produkcyjnej promu kosmicznego Buran:;) Ale wracając do topoli, jest to materiał mało przewidywalny, więc nie nadaje się do produkcji nart sportowych a do popularnych - jest na tyle nieprzewidywalny że raczej trudno wykorzystać go jak komponent nart popularnych, przy mocno zautomatyzowanej produkcji.


Dziwny jest ten świat:
https://www.narty.pl...b5ad02ba56296c7
https://www.skionlin...ssor,10771.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...