Skocz do zawartości

Wczesna faza skrętu ciętego...


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://www.fizykon.o..._odsrodkowa.htm :D:D:D

"Siła odśrodkowa jest siłą bezwładności. Oznacza to, że pojawia się ona tylko w układach nieinercjalnych i jest właściwie siłą pozorną - czyli nie jest powodowana konkretnym oddziaływaniem, ale wynika z ruchu samego układu odniesienia (więcej informacji na temat sił bezwładności znajduje się w rozdziale Siła bezwładności). " Jeśli założymy więc że nasz model jest inercyjny (pomijamy ruch obrotowy Ziemi) to siła odśrodkowa tu nie występuje. Za sam skręt narciarza i utrzymanie go w równowadze odpowiada siła dośrodkowa, wygenerowana przez narty i przechylenie narciarza. Bez niej jechałbyś prosto. Pozdr Marcin Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagladając do wikipedii, dowiedziałem się , że samochód jest układem odniesienia. Aby utrzymał sie na zakręcie musi działac sił dośrodkowa, na pasażera natomiast działa siła odsrodkowa. Srodkiem "na którym" poruszał sie człowiek był samochód. W przypadku narciarza porusza się on na nartach , które są ukłądem odniesienia i aby one utrzymały sie w ruchu po łuku musi być potrzebne działanie siły dośrodkowej (tarcie nart o powierzchnie sniegu , kątowe ustawienie nart). A na narciarza działa siła odsrodkowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na narciarza działa siła odsrodkowa.

Tu wszystko zależy czy obserwator jest narciarzem czy stoi z boku. W pierwszym przypadku mamy układ nieinercyjny, więc występują w nim siły pozorne (tak jak na obserwatora w samochodzie). Rozpatrując układ z zewnątrz (czyli stojąc nieruchomo na stoku), siły pozorne nie występują. Zwracam uwagę na słowo "pozorne" :) Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki obrazek, można sobie siły opisać:D Siła opisana jako F to właśnie siła odśrodkowa - bez tej siły -pewna gleba (co nie oznacza jak pisze bocian że nie występuje siła dośrodkowa - układ musi pozostać w statycznej równowadze) dlatego właśnie występują tu siły tak jak na rysunku. A równowaga wszystkich sił powoduje że narciarz nie wytnie gleby pozdro

" Za sam skręt narciarza i utrzymanie go w równowadze odpowiada siła dośrodkowa, wygenerowana przez narty i przechylenie narciarza. Bez niej jechałbyś prosto. Pozdr Marcin Pozdr Marcin

Prawie marcinku za sam zakręt odpowiada siła dośrodkowa (OK) za utrzymanie narciarza w równowadze - składowa siły odśrodkowej+ przyciaganie ziemskie.:D (oczywiście działają na narciarza inne siły : siła tarcia, opór powietrza można by tego trochę wymieniać)

Załączone miniatury

  • siły.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bocian74: Za sam skręt narciarza i utrzymanie go w równowadze odpowiada siła dośrodkowa, wygenerowana przez narty i przechylenie narciarza. Bez niej jechałbyś prosto. Za sam skręt narciarza(ściśle łuk po którym jedzie) odpowiadają zakrawędziowane i ugięte narty oraz interakcja między nimi i śniegiem. Aby to się działo, środek ciężkości narciarza musi być wewnątrz łuku. Środek ten(ciało) jest ciągnięte przez siłę ciężkości, ściśle jej składowe, w kierunku ruchu nart i w kierunku do śniegu. Ta druga składowa musi być równoważona przez jakąś siłę, aby narciarz się nie położył na bok na śniegu. Co dawniej było częstym zjawiskiem, tzw. błąd krawędzi, gdy ktoś pojechał na narcie wewnętrznej, ale nie łukiem tylko prosto. Ta druga siła podtrzymująca narciarza przed upadkiem do wnętrza łuku, to siła działająca na zewnątrz łuku skrętu. Bierze się ona oczywiście z bezwładności poruszającego się po łuku obiektu, czyli narciarza. Masa poruszająca się po okręgu(łuku) jest zmuszana do takiego ruchu przez coś co ją ciągnie do środka okręgu-czyli siłę dośrodkową(do środka). W przypadku narciarza siłą która ciągnie jego masę do środka łuku skrętu jest składowa siły ciężkości(sznurka tu nie ma). Obie te siły muszą się zawsze równoważyć, aby narciarz wykonał łuk na krawędziach i wychylony do jego środka. Pięknie widać to zrównoważenie przy funie. Narciarz z prawie wyprostowanym ciałem, jadącym tuż nad powierzchnią śniegu, położyłby się na nim momentalnie, gdy nie jakaś siła, która usiłuje go podtrzymać. Wielkość tej siły zależy od kwadratu szybkości po łuku podzielonego przez promień łuku. I oczywiście od masy narciarza. Jeżeli narciarz się nie wychyli(nie skieruje kolan do stoku), nie będzie zakrawędziowania. Jednak, gdy zacznie skręcać to pojawi się siła starająca wypchnąć jego ciało na zewnątrz skrętu. Ta siła spowoduje znane zjawisko ześlizgu bocznego nart. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie marcinku

Prosiłbym o nie zdrabnianie, po pierwsze nie cierpię tego zdrobnienia, po drugie brzmi to bardzo protekcjonalnie.

za sam zakręt odpowiada siła dośrodkowa (OK) za utrzymanie narciarza w równowadze - składowa siły odśrodkowej+ przyciaganie ziemskie.:D

Nie, siła odśrodkowa to siła pozorna. Jest złudzeniem obserwatora w nieinercyjnym układzie odniesienia. Zgódźmy się że to jest różnica- ty rozpatrujesz z punktu widzenia narciarza skręcającego, ja- z punktu widzenia obserwatora stojącego na stoku. Innego kompromisu nie ma. Zresztą, przeczytaj sobie definicję siły bezwładności (jaką jest siła odśrodkowa) na tej samej stronie, którą sam przytaczałeś: http://www.fizykon.o...ezwladnosci.htm Dla ułatwienia zacytuję: "Siła bezwładności nie jest zwykłą siłą. Właściwie można by nawet powiedzieć, że w ogóle nie jest siłą. Bo nie wynika ona z żadnego oddziaływania między ciałami (a przecież definiowaliśmy siłę jako miarę oddziaływania). Jeszcze inaczej można by powiedzieć, że jest ona siłą pozorną. Siła bezwładności jest efektem wynikającym z samego przyspieszenia układu odniesienia." Pozdr Marcin

Użytkownik bocian74 edytował ten post 03 luty 2010 - 18:07 Dodano linka i cytat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzecia zasada dynamiki Newtona Jeżeli ciało A działa na ciało B pewną siłą F, to ciało B działa na ciało A siłą o tej samej wartości, takim samym kierunku, ale przeciwnym zwrocie -F. odesłałeś mnie do szkoły średniej więc ja przytoczę Ci zasadę fizyki z podstawówki:D:D:D (przeczytaj proszę ze zrozumieniem) jest siła- jest reakcja:D na zdjeciu które wysłałem opisz jak nazywaja sie poszczególne siły działające na narciarza- sprawa chyba prosta (zadanie dla gimnazjalisty) sorki za marcinka:D A i jeszcze jedno- żeby układ pozostał w równowadze (w naszym przypadku żeby narciarz nie wyciął tak zwanej gleby) suma wszystkich działających na niego sił musi być równa 0 (słownie: zero) tyle pozdro

Użytkownik Ryś edytował ten post 03 luty 2010 - 19:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trab 78: co do powyższego, to wydaje mi się że rozumiem Bociana <że inaczej się nie da>. Tak na logikę, czy jeśli będąc już w linii stoku wciąż byłbym na PRAWYCH krawędziach to skręt w LEWO byłby w ogóle możliwy???? jakoś ciężko mi sobie wyobrazić inicjację skrętu bez wcześniejszej zmiany krawędzi. pozdr.bart Może mnie ktoś jeszcze objedzie, że teoretyzuję. Ale nie mam co robić. Na narty wybieram się dopiero w sobotę, dla teoretyzowania na stoku. Tu chciałbym się odnieść do ww. cytatu. Co to jest inicjacja skrętu. To nie jest moment, gdy narty już skręcają. To jest wcześniej. Właściwie to jest jakaś myśl w głowie, że skręcam. Wszystko dalsze jest konsekwencją tej myśli. Proszę popatrzyć na zamieszczone przeze zdjęcie nr 8. Licząc po kolei. Na tym zdjęciu narty jeszcze nie skręciły. Można powiedzieć, że jadą "prosto". Ale prawa narta jest już odciążona(nad śniegiem) a zawodnik jedzie na lewej, która jest jeszcze płasko na śniegu. Dopiero na następnym zdjęciu widać ją nieco pochyloną na krawędź. Nastąpiła zmiana krawędzi w stosunku do zdjęć nr 1, 2, 3...Ale skręt został zainicjowany przed zdjęciem nr 8. Gdy się podjęło decyzję o zakończeniu poprzedniego. Pozdrawiam Pozdrawiam

hmmmm, mówiąc o "inicjacji skrętu" miałem na myśli czynność narciarza powodującą, ze "przestaje skręcać" NP. LEWO, a zaczyna w prawo (założyłem że między skrętami nie ma jazdy na wprost...a jadąc na krawędziach, które są taliowane cały czas skręcamy) ale, jak juz pisałem nie znam teorii i mogę mylić pojęcia i stąd '' ...'' jeżeli ta Inicjacja to MYŚL o której piszesz, to jestem debeściakiem.\ bo skręcając w lewo już myślę o następnych skrętach : kolejno w prawo, lewo i znowu prawo, a to żeby na naszych zatłoczonych stokach kogoś nie przejechać:P ... z dotychczasowej dyskusji wynika, że dotyczy ona jakieś wyimaginowanej różnicy <skali 0,01 sek. przy szybkiej jeździe > z momencie "załapania" przeciwnej krawędzi (w stosunku do kier. wykonywanego skrętu), której jak przypuszczam żadem z szanownych forumowiczów, wychwycić w trakcie jazdy nie jest w stanie - a juz na pewno nie ma ona wpływu na ........NO WŁAŚNIE - PRZYJEMNIOŚĆ !!!!!!!!!!!!!!!! pozdr.

Użytkownik Trab78 edytował ten post 03 luty 2010 - 19:59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusje o sile dosrodkowej i odsrodkowej sa bezsensowne, bo sa to te same sily o przeciwnych zwrotach. Co z tego jak jedna jest pozorna, bo skad kto swie z jakiej perspektywy (obserwatora) ktos pisze. Dlatego odtad proszone jest o niewyskawiwanie z roznicami, jak ktos nie wie to mu raczej nie pomozecie (mozecie umiescic w FAQ), a jak ktos wie to bedzie wiedzial o co chodzi lacznie subtelnosciami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odesłałeś mnie do szkoły średniej więc ja przytoczę Ci zasadę fizyki z podstawówki:D:D:D (przeczytaj proszę ze zrozumieniem) jest siła- jest reakcja:D

I jeszcze raz ze strony, którą podałeś jako źródło: http://www.fizykon.o...iki_newtona.htm "Z III zasady dynamiki wynika, że siły zawsze występują parami (wyjątkiem są siły bezwładności, ale one nie są prawdziwymi siłami, tylko sztucznie wprowadzoną do obliczeń poprawką ułatwiającą stosowanie zasad dynamiki w pewnych sytuacjach)." ;) I jeśli chcesz o tym dalej dyskutować to proszę na PW, bo dla innych jest to już chyba męczące ;) Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...