Skocz do zawartości

Chamonix - La Valle Blanche


Rekomendowane odpowiedzi

Trasa La Valle Blanche to 20km nieprzygotowywana trasa w Chamonix i jeśli sie nie myle początek trasy jest na 3462 m.n.p.m a koniec w Chamonix na 1035 m.n.p.m ale nie jestem pewien bo nie została zaznaczona na mapie którą znalazłem. W związku z tą trasą która mnie bardzo zainteresowała bo w teori wygląda bosko: 20km puchu dostępnego z wyciągu! Ale jak to jest w rzeczywistości z trudnością trasy, z okresem otwarcia w sezonie (czy jest problem ze śniegiem w dolnych partiach, bo zdaje sobie sprawe że w górnych nie:D) czy jeździ tam bardzo dużo ludzi i jest mocno rozjezdzona? Btw czy ktoś z forum tam był?:) Jeśli tak to czy można by prosić o jakiś opis wrażeń? Ew jakiś zasłyszany opis? Zdaje sobie sprawe że nie moge się tam wybrać z moimi teraźniejszymi umiejętnościami i bez przygotowania ale moze kiedyś w przyszłości?:) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na strone http://www.alpineadv...lanche-ski.html Jest tam sporo informacji. Np: "Ski Standard / Riding Ability The minimum ski standard for easiest descent (The Classic) would be skiing good parallel turns on a red run piste (note: this is an absolute minimum standard). Skiers should be able to side slip and kick turn, borders should be good at holding an edge (mainly left edge), ride a flat board and use a pole for pushing on the flat section.(if necessary)." Wyglada wiec na to, ze z umiejetnosciami na 8 mozesz sie tam spokojnie wybrac. Pierwszy raz mysle ze warto z przewodnikiem - badz co badz to teren lodowcowy i szczeliny czyhaja na nieobeznanych z terenem. Polecam tez galerie: http://www.alpineadv...les/photos.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm myśle że masz rację z tym przewodnikiem ale mój angielski niestety jest bardzo słaby a niemiecki pomimo że jest w miare komunikatywny to miałbym wątpliwości do takiego wyjazdu. Bardziej kusiłby mnie wyjazd z jakimś polakiem (lub grupą) który albo tam był (i bardzo dobrze jeździ) albo zna bardzo dobrze angielski lub niemiecki. Pozatym i tak przewodnika się nie bierze chyba dla jednej osoby prawda?:D Dzięki za info mimo że po angielskiemu:D:))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisza, ze ludzi po wyjsciu z kolejki jest duzo, ale pozniej tlum sie rozprasza na rozleglych obszarach. Tu widac poczatek trasy: http://www.alpineadv... midi arete.jpg Typowe warunki w poszczegolnych miesiacach Grudzien - w wiekszosci lat zjazd jest niemozliwy. Styczen - warunki zwykle trudne. Niski "guiding ratio" 1:2 - 1:4 tzn. przewodnik moze prowadzic grupe nie wieksza niz 2-4 osob. Luty - warunki zwykle dobre Marzec - warunki zwykle bardzo dobre Kwiecien - warunki akceptowalne, czasem moze byc troche za cieplo Dlaczego Picia55 piszesz, ze pozadany bylby ktos z dobra znajomoscia niemieckiego? Przeciez to Francja. Mowiac o zjezdzie z przewodnikiem mialem na mysli dolaczenie do jakiejs grupy, ktora jak widac - przy trudnych warunkach mogloby sie zdarzyc, ze liczylaby 2 osoby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa jest raczej latwa ale widoki sa wspaniale . Polecam jednak przewodnika bo srodkowa czesc jest to lodowiec z dosc majestatycznymi szczelinami. Dokladnie nie pamietam ale w pewnym momecie na dollnej czesci tej trasy mozesz wsiasc do pociagu i zjechac do miasta poleca to zrobic . Od kolejki do miasta jest bardzo kiepska jakosc trasy malo sniegu(ale oczywiscie to zalezy od sezonu). Wyglada na to ze ta zima bedzie dosc dobra w europie. ps Chamonix jest naj leprzym miejscem na nary w jakim bylem oczywiscie mowie o freeride .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm myśle że masz rację z tym przewodnikiem ale mój angielski niestety jest bardzo słaby a niemiecki pomimo że jest w miare komunikatywny to miałbym wątpliwości do takiego wyjazdu. Bardziej kusiłby mnie wyjazd z jakimś polakiem (lub grupą) który albo tam był (i bardzo dobrze jeździ) albo zna bardzo dobrze angielski lub niemiecki. Pozatym i tak przewodnika się nie bierze chyba dla jednej osoby prawda?:D Dzięki za info mimo że po angielskiemu:D:))

Mogę polecic kolegow z Litwy,znają angielski i polski, jezdzą bardzo dobrze z przewodnikami i nie nie jeden rok i w tym sezonie tez tam się wybierają.:D;) Z nimi wybieram się 22 stycznia na Hintertux.;) (2010 03 05 - 2010 03 14 - kelionė KARALIENĖ slidinėjimo sezone. Lekiam į powderio rojų Prancūzijoje - į CHAMONIX! Kelionės kaina 1980l t. ) www.bures.lt YouTube- Chamonix - tarp ?em?s ir dangaus :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa La Valle Blanche to 20km nieprzygotowywana trasa w Chamonix i jeśli sie nie myle początek trasy jest na 3462 m.n.p.m a koniec w Chamonix na 1035 m.n.p.m ale nie jestem pewien bo nie została zaznaczona na mapie którą znalazłem. W związku z tą trasą która mnie bardzo zainteresowała bo w teori wygląda bosko: 20km puchu dostępnego z wyciągu! Ale jak to jest w rzeczywistości z trudnością trasy, z okresem otwarcia w sezonie (czy jest problem ze śniegiem w dolnych partiach, bo zdaje sobie sprawe że w górnych nie:D) czy jeździ tam bardzo dużo ludzi i jest mocno rozjezdzona? Btw czy ktoś z forum tam był?:) Jeśli tak to czy można by prosić o jakiś opis wrażeń? Ew jakiś zasłyszany opis? Zdaje sobie sprawe że nie moge się tam wybrać z moimi teraźniejszymi umiejętnościami i bez przygotowania ale moze kiedyś w przyszłości?:) Pozdrawiam

Byłem w zeszłym roku w marcu. Kilka uwag: 1. Warunki były wspaniałe - sporo śniegu, najczęściej "ujeżdżonego" - końcowy zjazd od knajpki do miasta - w lesie , ze śniegiem bywa różnie 1.a - zapomniałem - przed knajpką jest takie "sympatyczne" podejście pod górę w kopnym śniegu po wydeptanych śladach - my zapadaliśmy się po kolana - trochę męczące! - (niektórym przewodnik wynosił narty (lol) 2. Trasa w sumie łatwa, chyba że jest sporo świeżego śniegu - wtedy można się trochę zmęczyć 3. Przewodnik wskazany, choć nie niezbędny 0 jest tak dużo grup, że spokojnie można za którąś pojechać (zresztą, jeśli nie było ostatnio dużych opadów śniegu, to po śladach wiadomo gdzie jechać - trzeba tylko uważać na szczeliny w lodowcu (środkowa część trasy) 4. Trasa nie jest zbyt stroma, można rzec łagodna, z kilkoma miejscami trudniejszymi - od razu widać muldy (osoba z poziomem 5-6 poradzi sobie spokojnie - oczywiście jazda tą trasą to raczej kontemplacja widoków, przestrzeni a nie jazda na :szybkość i wyczyn; - nam zjazd z przystankami, sesjami foto (zrobiłem tam ponad 150 zdjęć) zajęła około 5 godzin - i był to jeden z najpiękniejszych dni narciarskich w życiu 5. Czy warto - zdecydowanie tak - na razie wkleję kilka fotek, więcej mam w domu - dołożę jeszcze kilka później 6 Widoki - rewelacja, zwłaszcza przy takiej pogodzie jak miałem

Załączone miniatury

  • aquille.jpg
  • aquille 2.jpg
  • aquille 4.jpg
  • aquille 5.jpg
  • aquille 6.jpg
  • aquille 7.jpg
  • aquille 8.jpg
  • aquille 9.jpg
  • IMG_2604.gif
  • IMG_2661.gif
  • IMG_2670.gif
  • IMG_2684.gif
  • IMG_2735.gif
  • IMG_2801.gif

Użytkownik moris edytował ten post 11 styczeń 2010 - 14:29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z tego co piszecie wnioskuje że trasa jest bardzo fajna i naprawde warto zjechać ale mocnych freeridowych wrażeń nie dostarczy:) Za to mogłbym sie sprawdzić w mojej 2 pasji- fotografii:D

Nie napisałem, że nie będzie mocnych wrażeń - jeśli trafisz na czas po świeżych opadach, to i owszem. Przy tej ilości ludzi w 2-3 dni trasa jest ubita, choć nie ratrakowana (oczywiście!). Wtedy jazda nie po puchu, ale po zmielonym, naturalnym śniegu Fotografie - można zrobić kilka fajnych ujęć, np. gondolki kilkadziesiąt (może nawet ponad sto) metrów nad ziemią - to te z włoskiego Courmayeur czy fantastyczne, zielonkawe fragmenty lodowców (super widoki na Mer de Glace - łączą się tam języki dwóch lodowców), czy niesamowite szczyty wokół trasy. Podsumowując - nie ma się nad czym zastanawiać - jeśli możesz to na pewno warto jechać. Widziałem tam też i dzieci w wieku około 10-11 lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa La Valle Blanche to 20km nieprzygotowywana trasa w Chamonix i jeśli sie nie myle początek trasy jest na 3462 m.n.p.m a koniec w Chamonix na 1035 m.n.p.m ale nie jestem pewien bo nie została zaznaczona na mapie którą znalazłem. W związku z tą trasą która mnie bardzo zainteresowała bo w teori wygląda bosko: 20km puchu dostępnego z wyciągu! Ale jak to jest w rzeczywistości z trudnością trasy, z okresem otwarcia w sezonie (czy jest problem ze śniegiem w dolnych partiach, bo zdaje sobie sprawe że w górnych nie:D) czy jeździ tam bardzo dużo ludzi i jest mocno rozjezdzona? Btw czy ktoś z forum tam był?:) Jeśli tak to czy można by prosić o jakiś opis wrażeń? Ew jakiś zasłyszany opis? Zdaje sobie sprawe że nie moge się tam wybrać z moimi teraźniejszymi umiejętnościami i bez przygotowania ale moze kiedyś w przyszłości?:) Pozdrawiam

Hej, Pierwsze sprostowanie. Początek trasy jest na 3842 a nie 3462:) Rzeczywiście fajny długi zjaz, ale nie polecam jazdy samemu szczególnie po opadzie sciegu. Sama trasa jest dosyć prosta po warunkiem, że wybierze się dobry wariant !. Oczywiscie jak jedzie dużo ludzi raczej z pomyłką nie ma problemu, ale przy nagłej zmianie pogody może to się źle skończyć jeśli widoczność spadnie. Przeczytaj sobie jak chcesz moja relacje z podwójnego zjazdu jednego dnia z L'Aguille du Midi. Link poniżej, na nastepnej stronie też wstawiłem kilka zdjęć. http://www.skiforum....chamonix&page=5 Myślę, że spokojnie dasz radę ale nie jedź tam sam. Głębokść niektórych szczelin budzi respect ! Pozdr Siwir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Pierwsze sprostowanie. Początek trasy jest na 3842 a nie 3462:) Rzeczywiście fajny długi zjaz, ale nie polecam jazdy samemu szczególnie po opadzie sciegu. Sama trasa jest dosyć prosta po warunkiem, że wybierze się dobry wariant !. Oczywiscie jak jedzie dużo ludzi raczej z pomyłką nie ma problemu, ale przy nagłej zmianie pogody może to się źle skończyć jeśli widoczność spadnie. Przeczytaj sobie jak chcesz moja relacje z podwójnego zjazdu jednego dnia z L'Aguille du Midi. Link poniżej, na nastepnej stronie też wstawiłem kilka zdjęć. http://www.skiforum....chamonix&page=5 Myślę, że spokojnie dasz radę ale nie jedź tam sam. Głębokść niektórych szczelin budzi respect ! Pozdr Siwir

Bardzo ciekawa relacja:) dzięki za sprostowanie i informacje;) Tak doszedłem do wniosku że jeżeli wybiore się do Chamonix to tylko w marcu i będe się modlił o wielkie opady śniegu przed moim przyjazdem:D i przewodnik z tego co piszecie chyba konieczny:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja w tym roku wybieram sie do Chamonix, jak dobrze pamiętam to będę tam 14-21 marca, wiec jak ktoś będzie w tym samym czasie to może zrobimy grupę i weźmiemy przewodnika. Nas będzie dwóch chętnych (a może i trzech)

Użytkownik kefas123 edytował ten post 25 styczeń 2010 - 23:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...