Skocz do zawartości

DobÓr dŁugoŚci nart


Mitek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Coraz więcej tematów z pytaniami o dobór nart. Czytam je i nadziwić się nie mogę na czym ludzie jeżdżą i dziwią się, ze mają klopoty, narta im lata, są męczące ze względu na wiek itd. Nasuwa mi sie więc: Dla mężczyzn długośc nart w dół kończy sie na 160cm a i to dotyczy osób lekkich i raczej nie wysokich (np. 170 cm 65 kg) wyjątkowych wypadkach można dobrać sobie damską slalomkę 155cm - ale to dotyczy tylko pierwszej narty sportowej i małego dobrze jeżdżacego faceta. Informacje o mężćzyznach o wadze ponad 90 kg jeżżących na nartach 158 cm to po prostu horror, który myslałem, że mamy dawno za sobą. W wypadku nart typu allroud dobór powinien wyglądać mniej wiecej wzrost -10, -5. Nalezy uwzględniać poprawke na wagę i umiejetności ale narta nie powinna byc krótsza niż wzrost -15 - to dotyczy raczej osób słąbo jeżdżących i poczatkujących. Narty króciutkie -20, -25 mozna dobierac na samym poczatku narciarskiej kariery na pierwszze dni kiedy uczymy się, nie jeździc ale - jak to wielu pisze -manewrować nartami. Po opanowaniu podstaw powinniśmy sie jak najszybciej przesiadac sie na narty dłuższe, na których jeździmy a nie manewrujemy nimi. Narty sportowe typu GS minimum do wzrostu, zaznaczam minimum a najlepiej +10. Jeżeli ktoś wymaga krótszej gigantki to jej zakup po prostu nie ma sensu i lepiej wybrac inna nartę. Podobnie w nartach typu freeride długośc tylko może pomóc w jeździe i kazde 5 cm w dól to nasz wróg. Najlepiej jednak zasięgnąc rady specjalistów od free (tak -ride jak i -style) bo poszczegóne modele róznią się budowa i przeznaczeniem. Nie znaczy to że jazda na nartach króciutkich jest zabroniona. Kazdy kupuje takie narty jak chce ale powiedziałbym że do narty bardzo krotkiej trzeba dorosnąc, być w miare dobrze przygotowanym kondycyjnie i siłowo (tego zresztą na nartach nigdy za wiele) i powinna to być świadoma decyzja oparta na doświadczeniu a nie wynik zasłyszanych obiegowych półprawd + rada kiepskiego sprzedawcy. Oczywiście, info powyższe dotyczy równiez Pań, trzeba tylko odpowiednio zmienić przykładowe wzrosty i wagi.. Dla dzieci na pierwszy ogień idą nartki typu 80 cm, fajnie jakby były taliowane. Muszą to byc normalne narty z wiązaniami i butami narciarskimi. Wszeskie instrumenty zabawowe typu plastikowe nartki do slizgania itd. Sa fajna zabawka ale edukacyjnie, narciarsko niewiele wnoszą a czasami moga sporo napsuć później gdy młody człowiek porusza sie już swobodnie (pełna kontrola prędkości, jazda skrętem łaczonym, pozyacja na nartach zbizona do równoległej) dobieramy narty do wzrostu lub nawet większe. Narty dziecięce mają lekką konstrukcje, nie są ciężkie a poza tym dzieci mają znacznie większą łatwość adaptacji. Dziecięca technika jazdy to zastosowanie na szeroką skalę oporu a do tego narta musi byc odpowiednio długa bo inaczej trzeba angażowac bardzo duzo siły a często jest to po prostu niewykonalne, więc nie narażajmy ich na przelecenie prze dzioby czy męćzarnie na lekko rozjeżdżonym stoku. To co na nartach 170 cm jest niezauważalną górką jest garbem dla człowieka o wzroście 110 cm na martkach o tej długości. Jeżeli jeszcze skrócimy mu ta podstawę np do 80 cm (często widzialem tak dobrane nartki) to przejechać normalnie sie takiej przeszkody po prostu nie da. Pozdrawiam serdecznie i zyczę trafionych decyzji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał tylko taką uwagę- osoby oceniające się do poziomu 7 włącznie powinny wybrać narty wg zamieszonych rad, osoby o umiejętnościach wyższych wiedzą już co chcą osiągnąć i mogą stosować wyjątki od ww reguł. No i podkreślmy- krótsze nie równa się łatwiejsze. Może warto post przykleić na górze? Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że Mitek pisząc Gigantka nie rozumie przez to sklepowego race carvera.

Komorki (gigantowki) fischera - http://pl.fischerspo...d_product=18849 - najdluzsza to 193cm... Komorki (gigantowki) atomica - http://www.atomicsno...m/int/en/52.htm - 191cm... Komorki (gigantowki) elana - http://www.elanskis....aceGSX#lang=eng - najdluzsze 191cm... Czyli max dla facetow o wzroscie okolo 190cm? A co z tymi co chca (zgodnie z zaleceniem) wzrost + 10cm? Zauwaz, ze elan gigantki zaczyna od 176cm (komorkowe)... Czyli dla facetow o wzroscie okolo 166cm? A to nie sa juniorki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komorki (gigantowki) fischera - http://pl.fischerspo...d_product=18849 - najdluzsza to 193cm... Komorki (gigantowki) atomica - http://www.atomicsno...m/int/en/52.htm - 191cm... Komorki (gigantowki) elana - http://www.elanskis....aceGSX#lang=eng - najdluzsze 191cm... Czyli max dla facetow o wzroscie okolo 190cm? A co z tymi co chca (zgodnie z zaleceniem) wzrost + 10cm? Zauwaz, ze elan gigantki zaczyna od 176cm (komorkowe)... Czyli dla facetow o wzroscie okolo 166cm? A to nie sa juniorki...

goście powyżej 190 cm to anomalia :D:D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

goście powyżej 190 cm to anomalia :D:D:D

U mnie w rodzinie sami tacy... Ja przy wzroscie 184cm jestem najnizszy... Brat jak zaklada moje gigantki (188cm - aby nie bylo) to wyglada jak na slalomkach... A moja wypowiedz zmierza do tego, ze zakladajac "wzrost+10cm" dla gigantki (komorkowej) dyskwalifikujemy wszystkich powyzej 183cm...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mężczyzn długośc nart w dół kończy sie na 160cm a i to dotyczy osób lekkich i raczej nie wysokich (np. 170 cm 65 kg) wyjątkowych wypadkach można dobrać sobie damską slalomkę 155cm - ale to dotyczy tylko pierwszej narty sportowej i małego dobrze jeżdżacego faceta. Informacje o mężćzyznach o wadze ponad 90 kg jeżżących na nartach 158 cm to po prostu horror, który myslałem, że mamy dawno za sobą.

Czyli Twoim zdaniem ci wszyscy faceci którzy jeżdżą na krótszych nartach jak Ty sugerujesz to nie narciarze ???,(łapię się do tego grona),zapewniam Cie ze wielu z Nas jeździ na krótkich nartach i nie czujemy się z tego powodu kalekami,wiemy ze Ty preferujesz długie narty ale to nie oznacza że Wszyscy na takich mamy jeździć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał tylko taką uwagę- osoby oceniające się do poziomu 7 włącznie powinny wybrać narty wg zamieszonych rad

Mam wrażenie że Mitek pisząc Gigantka nie rozumie przez to sklepowego race carvera...To samo dotyczy slalomek sklepowych.

A widziales kogos ponizej poziomu 7 szukajacego komorek? A pozniej umiejacego na nich jezdzic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja wypowiedz zmierza do tego, ze zakladajac "wzrost+10cm" dla gigantki (komorkowej) dyskwalifikujemy wszystkich powyzej 183cm...

Może trzeba dodać mały disclaimer, że dotyczy to 80% populacji, a osobnicy o nieprzeciętnym wzroście (nieważne czy w góre czy w dół) muszą brać co jest (czytaj- największe/najmniejsze dostępne)? Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziales kogos ponizej poziomu 7 szukajacego komorek? A pozniej umiejacego na nich jezdzic?

Jeśli poradnik miał dotyczyć tylko i wyłącznie komórek, to źle zrozumiałem. Jeśli zaś nie tylko, to jak najbardziej potwierdzam- jak ktoś ma ocenę do 7 włącznie to niech się trzyma "książkowych" zasad dobierania nart. Nie tylko komórek (bo nie możemy nawet początkującemu zabronić kupna komórki :) ). Stąd wniosek- trzeba by ten poradnik rozbić na dokładnie opisane kategorie, takie jakie są stosowane przez producentów. Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba dodać mały disclaimer, że dotyczy to 80% populacji, a osobnicy o nieprzeciętnym wzroście (nieważne czy w góre czy w dół) muszą brać co jest (czytaj- największe/najmniejsze dostępne)?

Ale 183cm to jeszcze nie jest nieprzecietny wzrost... Mysle, ze disclaimer powinien raczej zawierac informacje, ze producenci podazajac za "moda" wybierania krotszych nart przez kupujacych skracaja swoje modele... Jeszcze kilka lat temu gigantka (taki zwykly race carver, a nie komorka) kilka cm dluzsza niz wzrost narciarza byla jak najbardziej na miejscu... Obecnie gigantka "wzrost - 5cm" nie powinna szokowac... Marcinie, poradnik nie powinien dotyczyc komorek... Ktos, kto takie kupuje jest juz swiadomy swego wyboru... Poradnik powinien byc dla tych, ktorzy pytaja "jakie narty dla mnie"... I chyba wlasnie to mial Mietek na uwadze piszac go...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoim zdaniem ci wszyscy faceci którzy jeżdżą na krótszych nartach jak Ty sugerujesz to nie narciarze ???,(łapię się do tego grona),zapewniam Cie ze wielu z Nas jeździ na krótkich nartach i nie czujemy się z tego powodu kalekami,wiemy ze Ty preferujesz długie narty ale to nie oznacza że Wszyscy na takich mamy jeździć...

Właśnie Mitku zauważyłem, że masz "ciśnienie" do długich nart ja osobiście jeździłem do tej pory na nartach takich do brody i nie narzekam co więcej takie nartach poleciła mi bardzo doświadczona instruktorka która też jeździ na nartach do brody i uważa, że carvingowe narty długie są bez sensu :D Mówiła, że jak jeździła w gigancie to narty klasyczne miała dużo dłuższe od niej potem jak pojawiły się narty carvingowe kupiła trochę ponad swój wzrost, potem do wysokości oczy a teraz jeździ na nartach krótkich do brody. Twierdzi, że do brody są najlepsze a powiem Ci, że naprawdę umie jeździć. Tak jak pisałem w tym sezonie będę jeździł na różnych nartach długich, twardych, sztywnych, miękkich, krótkich. Zobaczę osobiście jakie będę miał spostrzeżenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czyli Twoim zdaniem ci wszyscy faceci którzy jeżdżą na krótszych nartach jak Ty sugerujesz to nie narciarze ???,(łapię się do tego grona),zapewniam Cie ze wielu z Nas jeździ na krótkich nartach i nie czujemy się z tego powodu kalekami,wiemy ze Ty preferujesz długie narty ale to nie oznacza że Wszyscy na takich mamy jeździć...

Przeczytaj cały post: "Nie znaczy to że jazda na nartach króciutkich jest zabroniona. Kazdy kupuje takie narty jak chce ale powiedziałbym że do narty bardzo krotkiej trzeba dorosnąc, być w miare dobrze przygotowanym kondycyjnie i siłowo (tego zresztą na nartach nigdy za wiele) i powinna to być świadoma decyzja oparta na doświadczeniu a nie wynik zasłyszanych obiegowych półprawd + rada kiepskiego sprzedawcy." A później dokonuj interpretacji. Problem gigantki: Sugestia zmierza do tego, żeby dobirac gigantki zgodnie z ich przeznaczeniem. Człowiek o wzroście 180 cm i wadze 95 kg rozważając dobór gigantki dlugości 175 cm błądzi a widziałem sporo takich zestawów. Przy takicvh parametrach po prstu trzeba wybrać najdłuższe jak i oprzy parametrach typu 190 czy 200 wzrostu. To chyba jasne. Post miał przedstawić ideę doboru nart a nie sztywne zasady. Takich ustalić sie po prostu nie da ale męczące są polemiki z pytającymi o wymiarach 185 cm 95 kg udowadniajcymi jak to ekstra jeździło im sie na Zenith1 z wyporzyczalni o dlugości 156 czy jaka tam jest. PiotrekWaWa przeczytaj to co napisałem do Qaza. Pozdro

Użytkownik Mitek edytował ten post 20 październik 2009 - 11:59

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mężczyzn długośc nart w dół kończy sie na 160cm a i to dotyczy osób lekkich i raczej nie wysokich (np. 170 cm 65 kg)

Niestety producenci stają się bardziej radykalni niż zalecenia Mitka. W SL (komórkach) powoli zanika długość 160cm. W nowych kolekcjach Fischera, Rossi czy Duel jest tylko 155,165cm. Nie wiem skąd taka decyzja producentów ale przy moich parametrach (174cm, 64kg) to właśnie długość 160cm jest idealna. Trochę to dziwne że wszyscy mają jeździć na takich samych SL-kach nie ważne czy ważą 60kg czy 130kg. Od dawna wiadomo że większość kupujących komórkowe SL nie startuje w zawodach Fis więc zasłanianie się jakimiś standardami jest bezcelowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, Dla początkujących czy średniozaawansowanych są zasady dobierania nart. Po prostu narty te są w pewien sposób projektowane z uwzględnieniem parametrów jeźdźca. Te manuale serwisowe (np. takiej ka zapodany kiedyś Salomona) w większości odnoszą się do wagi jeźdżca, a nie jego wzrostu. Popularne poradniki czy czasami informacje w katalogach podają porady "wzrostowe" - jest uprawnione działąnie bo waga jest silnie związana ze wzrostem.

Czyli Twoim zdaniem ci wszyscy faceci którzy jeżdżą na krótszych nartach jak Ty sugerujesz to nie narciarze ???,(łapię się do tego grona),zapewniam Cie ze wielu z Nas jeździ na krótkich nartach i nie czujemy się z tego powodu kalekami,wiemy ze Ty preferujesz długie narty ale to nie oznacza że Wszyscy na takich mamy jeździć...

Myślę, że nie o to chodzi. Jeżeli to co podaje producent jest standardem (tak dla zachęty polecam policzenie dla siebie rozmiaru nart według tychże manuali serwisowych salomona, niejeden się ździwi) i tego większość osób powinna się trzymać. Mam wrażenie, że są dwa główne powody odstępstw: - ktoś wie co robi. Przykładowo ja wybierałem moje podstawowe narty z założenia nieco krótsze ze względu na manewrowanie, wagę itp. ale wiedząc, że odbije się to czasami w jeździe (i nieraz kląłem) - ktoś nie wie co robi. Najczęściej jest to podążanie za modą ale czasem po prostu świadomość, że sobie z dłuższą narta nie poradzą albo się będą męczyć. Niestety najczęściej zamiast zmienić nartę na łatwiejszą wybierają skrócenie jej - jak tak patrzę na polskie stoki to sądząc po nartach mamy samych zawodników i superinstruktorów. Nawet tu w dyskusjach komórki, serwisówki, a zwykła slalomka nie mówiąc o niższych modelach. A przecież chyba nawet nie każdy instruktor (nawet z dorosłymi paierami SITN) chyba nie koniecznie wymaga aż takiego sprzętu. Co do porównywania nart ze wzrostem to weźcie pod uwagę, że osoba wysoka a lekka ma krótsze narty bo po prostu nie będzie w stanie wywrzeć odpowiedniego nacisku. Dla tych ekstremalnie długich i cieżkich to producent najczęściej podaje kategorię typu >80kg i dla tych większych są po prostu najdłuższe narty z produkowanych. Pozdrawiam, Kuba

Użytkownik KubaR edytował ten post 20 październik 2009 - 12:03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale narta SL 160cm spełniała damskie standardy Fis więc wszystko grało a to czy panie na takich długościach startują to już bez znaczenia.

A który facet (bo to oni zwykle kupuą komórki do jazdy rekreacyjnej) chciałby jeździć na damskiej narcie? Przecież damskie narty sa słabe ;) Myślę że po prostu gro komórek sprzedawanych jest do klubów, więc są one produkowane w długościach jakie są do klubów kupowane. uruchamianie produkcji innych długości jest pewnie nieopłacalne. Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...