Skocz do zawartości

Lawina na trasie narciarskiej


Dziadek Kuby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie! Nie był to sen letni, tylko uciążliwe prace remontowo-budowlane w domku z widokiem na stok narciarski w Koninkach. Na którym szalały spychacz i koparka. Komentowaliśmy z żoną, co to za poważne prace. Wyciąg to jeszcze na razie stare, pojedyncze krzesełko. Armata jedna sztuka, przeciągana z miejsca na miejsce. Ale stok jest fajny, śnieg można tu utrzymać przez pewne cztery miesiące. Podobno jakiś młody biznesmen z Krakowa, właściciel centrum wspinaczkowego wziął to w swoje ręce. No i dobrze, bo będziemy mieli pod ręką może prawdziwą stację narciarską. Miało jednak być o lawinie. Znalazłem kilka przeźroczy pewnej lawiny. Byłem jej świadkiem i zeszła na trasę po której jeździłem. Zdjęcia są historyczne i raczej unikalne. Zastrzegam sobie wszystkie prawa autorskie, przy ich wykorzystaniu. Nie są może rewelacyjne technicznie, ale nie dysponowałem lepszym aparatem. Proponuję pewną zabawę. Publikuję pierwsze zdjęcie. 1. Należy podać teren(jest to w Polsce). W miarę dokładnie, bo pewne odcinki tras narciarskich moją swoje, znane narciarzom nazwy. Nie wystarczy tylko ogólne określenie, np. Na Pilsku. Nie wiele tu widać, ale niektórzy mają szczególnie zakodowany w głowie obraz terenu. 2. Porę roku(miesiąc), pomocna tu będzie faktura śniegu(pozdrawiam Mitka za "czucie śniegu"). Pora dnia też będzie mile widziana. 3. Przypuszczalne lata tej historii. Na lawinisku jest wtedy typowo wyposażony narciarz. Być może, ktoś starszy z forum był świadkiem tej lawiny. Jeśli zabawa wzbudzi zainteresowanie, to opublikuję dalsze zdjęcia, które ostatecznie wyjaśnią sprawę terenu. Na zakończenie też podsumuję dyskusję i napiszę coś jeszcze bliższego o tej lawinie. Nie będę wcześniej komentował poszczególnych odpowiedzi uczestników forum, ani też odpowiadał na zapytania, odnośnie szczegółów, zawartych na fotografiach. Pozdrawiam

Załączone miniatury

  • Lawina 1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie trasa z kasprowego nachylenie zbocza "tatrzańskie" i ilość śniegu który trochę poleżał wiec wczesna wiosna obstawiam 2 polowe marca początek kwietnia. słońce dosyć wysoko wiec bardziej w kierunku kwietnia bym szedł. co do lat 77-83 r bardziej w kierunku 70 tych. bardzo słabo widać buty i narty kije aluminiowe ze skórzanym paskiem (chyba). co do miejsca to nie mam pojęcia za mały zarys stoku. Dalsze fotki by się przydały

Użytkownik pawelw edytował ten post 12 październik 2009 - 15:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudna zagadke zadales...

2. Porę roku(miesiąc), pomocna tu będzie faktura śniegu(pozdrawiam Mitka za "czucie śniegu"). Pora dnia też będzie mile widziana.

Tu lekko pojechales... Co innego snieg pod nartami, a co innego lawinisko na fotografii... A jesli chodzi o odpowiedzi: 1. Nie znam polskich Tatr wiec nie wiem gdzie to... 2. Sadzac po golej glowie i (chyba) dloniach to maj... Pora dnia to cos kolo poludnia (krotkie cienie)... 3. Obstawiam przelom lat '80 i '90... Powiedzmy 88-92... Narty z ostrym trojkatnym noskiem... Do tego kurtka z pierwszego a'la gore-texu, a na tylku pianki... Dodam, ze strzelam niemalze na slepo - na zdjeciu na prawde niewiele widac... Albo ja niewiele widze... Kiedy dasz prawidlowa odpowiedz jesli takiej nikt nie udzieli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam kwiecień-maj (ciężki od temperatury snieg, no i lekki strój narciarza), późne lata 60-te (bo facet ma krótkie włosy, młody narciarz w latach 70/80-tych miałby dłuższa "plerezę", no i spodnie są wąskie - cygaretki). A na górach się nie znam na tyle, żeby cos o tym powiedzieć. Niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tej fotce lata bardziej w strone poczatku lat 90 końca 80 np. 88r. jeżeli chodzi o ubiór. ale buty mi nie pasują do tych lat bo... są wiązane ??? albo rysy na zdjęciu.. chyba że to sprzet skiturowy. wiazania z tyłu wygladają na metalowe tyrolia z obrotowym tyłem albo jeżeli ski toury to silvretta. Tylko fok i mocowań nie widać ?! skoro nie ski tury to paski skórzane jako ski stopy. skoro tak to lata 70/80. Wiele niejasnosci się rodzi. pora kwiecień raczej 2-ga polowa.

Użytkownik pawelw edytował ten post 13 październik 2009 - 12:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buty są wiązane na 100%, narty optowałbym, że to plastiki z przykręcanymi krawędziami...może jakieś "wierchy", wiązania to musiała byc "kadra" tylko nie widzę czy bezpiecznikowa, czy jeszcze z tym dociskiem z przodu naciągającym sprężynę, talerzyki na kijkach jeszcze z rzemyczkami, ale kółka już metalowe, nadal wygląda mi to na Kasprowy, pora jednak jakiś kwiecień lat 70-tych...../ może nawet zaryzykowałbym od 1970-1974 / ps. a swoją drogą fantastyczna zabawa Dziadku:) super....:)

Użytkownik mar_czwa edytował ten post 13 październik 2009 - 12:51

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z innej beczki - Dziadku Kuby dziekuje za tak interesujacy i wciagajacy watek... Dla mnie to swietny przyklad jak mozna ciekawie i niepowtarzalnie pisac o nartach w "sezonie ogorkowym"... Wole pozgadywac i podywagowac na temat lawiny, ktora zeszla lata temu (chyba) niz o sniegu, ktory pada u kogos za oknem topiac sie niemalze od razu... Dla mnie temat pierwsza klasa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest raczej jasne, gdzie to jest. Pytanie - skąd lawina zeszła i jaka była jej przyczyna.

Nie jest to czasem 11.02.1985 (znaczy się samo zdjęcie jakiś czas później)? Przyznam, że trochę mi to tak wygląda. Jak tak to Czuba Goryczkowa a przyczyna była taka jak II wojna światowa. Kuba P.S. Jeśli chodzi o snieg to u mnie się nie topi, a do tego cały czas dosypuje. Jak tak dalej pójdzie to się da gdzieś ślizgnąć zaniebawem. K.

Użytkownik KubaR edytował ten post 14 październik 2009 - 11:45 Kretynizm, pomysliłem 2005 i 1985

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może nie ten sam kadr, ale czy to przypadkiem nie to samo miejsce(patrz zdjęcia w załączniku)?:D:D:D robiłem je 31marca2008.. stawiam podobnie jak koledzy, że zdjęcie było zrobione w dolinie świńskiej w kierunku odcinka łączącego pośredni goryczkowy z czubą goryczkową. Co do powodu zejścia lawiny, nie mam pomysłu, bynajmniej powodem jej zejścia na pewno nie było puszczenie bąka jak w tej reklamie:D: pozdr tomasson

Załączone miniatury

  • 1.jpg
  • 2.jpg

Użytkownik Tomasson edytował ten post 14 październik 2009 - 12:09

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie. Niestety aparat Smiena nie pozwalał na więcej. Pozdrawiam

Dla mnie zdjęcia piękne mają prawdziwy "klimat". Osobiście kojarzą mi się z wczesnymi Bondami. Pozdrawiam i proszę o więcej zdjęć! PS. Lawina pewnie Tatry lata 70

Teraz jest raczej jasne, gdzie to jest. Pytanie - skąd lawina zeszła i jaka była jej przyczyna.

Czy na dalszym planie jest tak dużo ludzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pan w leninówce na zdjęciu nr 3 podniósł głowę lekko w górę i skręcił ją nieco w lewo zobaczyłby w oddali taki mniej więcej widoczek. Pozdrawiam P.S. Na tym zdjęciu widać głębiej człowieka, który ma postawioną prawie pionowo nartę. Pytanie dla młodych karwingowców. Co to za ewolucja narciarska?

Załączone miniatury

  • Lawina-4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wszystko jasne:) Kasprowy jak "dzwon", lawina poszła ze stoku vis a vis Beskidu / nie wiem jak się nazywa /, dla uściślenia- jadąc wyciągiem w górę, stok jest po prawej stronie. Wszystko dzieje się w Gąsienicowym. Co do sprzętu, to miałem rację - kobieta jest na "wierchach plastikach", wiązania kadra z bezpiecznikiem z przodu i naciąganą na tył buta sprężyną - dociąg sprężyny jest z przodu przed bezpiecznikiem...:) kurcze miałem taki sprzęt, pamiętam jak się śrubki mocujące krawędzie wykręcały i śnieg wbijał się pod plastik na ślizgach. Ta warstwa plastikowa była obowiązkowo żółta, narty obowiązkowo czerwone, z białym napisem "wierchy" :). Najlepiej krawędzie naprawiał pan Józek na Kalatówkach, a jak się zgubiła taka objemka z tyłu narty mocująca tył plastiku do nary, to po prostu gwoździami przybijał go do narty.....oj to były czasy hihihi....pytasz Dziadku o ewolucję hihii...a co biedny miał zrobić, jak na górze kotła muldy jak domy i każda miała w swoim składzie 90% lodu, 5% śniegu i 5% kamieni???? za tymi muldami na golgocie w Goryczkowym, to dziecko do 6 roku życia spokojnie się chowało i trzeba było uważać, żeby na nie czasami nie spać:) pozdrawiam i proponuję abys przeszukał ponownie domowe archiwum, bo zabawa / jak już wspomnialem / przednia - _ marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Gdyby pan w leninówce na zdjęciu nr 3 podniósł głowę lekko w górę i skręcił ją nieco w lewo zobaczyłby w oddali taki mniej więcej widoczek. Pozdrawiam P.S. Na tym zdjęciu widać głębiej człowieka, który ma postawioną prawie pionowo nartę. Pytanie dla młodych karwingowców. Co to za ewolucja narciarska?

Zmiana kierunku rze przełożenie dziobów nart. Cześć Gienku - jak zwykle fajne twoje pomysły są. :) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Na tym zdjęciu widać głębiej człowieka, który ma postawioną prawie pionowo nartę. Pytanie dla młodych karwingowców. Co to za ewolucja narciarska?

Pan zatrzymal sie i przeklada narte o 180* aby zmienic kierunek poruszania sie na przeciwny... A nazywa sie to "przelozenie narty"... EDIT: Teraz zauwazylem, ze Mietek napisal to samo o kilka minut szybciej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...