Skocz do zawartości

Różnice wysokości


Dziadek Kuby

Rekomendowane odpowiedzi

Dla ciekawych. Ogólnodostępne trasy zjazdowe o największej różnicy poziomów w Europie(Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja) En Autriche : • - Solden : 3249 / 1377 dénivelé de 1872 m En Suisse : • - Zermatt : 3883 / 1620 dénivelé de 2263 m • - Engelberg : 3020 /1050 dénivelé de 2030 m • - Verbeil : 3330/1400 dénivelé de 1930 m • - Flims Laax : 3018/1100 dénivelé de 1918 m - En Italie : • - Monte Rosa : 3260 / 1212 dénivelé de 2048 m • - Marmolada : 3342/1446 dénivelé de 1896 m • - Bormio : 3012 / 1225 dénivelé de 1787 m En France : • - Alpe d'Huez : 3330 / 1120 dénivelé de 2210 m • - 2 Alpes : 3421 / 1300 dénivelé de 2121 m • - Chamonix : 3275 / 1230 dénivelé de 2045 m • - Les Arcs-Villaroger : 3226 / 1200 dénivelé de 2026 m • - Tignes : 3456 / 1550 dénivelé de 1906 m • - Val Thorens : 3266 / 1400 dénivelé de 1866 m • - Val d'Isère : 3300 / 1850 dénivelé de 1450 m Les plus beaux dénivelés du monde sont en Oisans : (Najładniejsze zjazdy na świecie o największej różnicy poziomów są w Oisans) • -L'Alpe d'Huez : 2210 m • - 2 Alpes : 2121 m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Nie wiem jak te przewyższenia liczono, czy jako wyróżniona, pojedyńcza trasa czy też możliwość zjazdu non stop. I tak mamy we Włoszech Breuil-Cervinia następujący zjazd: ze szczytu Gobba di Rollin (Szwajcaria)(3899 m), powyżej Plateau Rosa (3480 m), do Valtournenche (1524) mamy przewyższenia 2375 m. Z kolei Marmolada to szczyt Punt di Penia ma wys. 3342 ale kolejka wjeżdża tylko na 3265 m. Jeśli liczyć Marmoladę aż do miejscowości Malga Ciapela (1446 m) to wyjdzie 1819 m. Jak widać są nieścisłości ale wynikają one chyba z metodologii liczenia. Innych nie sprawdzałem. Pozdr. Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych. Ogólnodostępne trasy zjazdowe o największej różnicy poziomów w Europie(Austria, Szwajcaria, Włochy, Francja) (...) • - Val d'Isère : 3300 / 1850 dénivelé de 1450 m

Ech, wszystko do daleko :/ ale skoro juz wymienili roznice tego rzedu, to jest jeszcze pewnie wiele miejsc o porownywalnej roznicy wzniesien, a znaczniej blizszych do PL, np.: - Cortina d'Ampezzo (pod Tofana) 2828/1217 - 1611 m - Ischgl (z Greitspitz) 2872/1400 - 1472 m - Tux 3250/1500 - 1750 m [tu jest ew. problem z "ogolnodospna" trasa :)]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Nie wiem jak te przewyższenia liczono, czy jako wyróżniona, pojedyńcza trasa czy też możliwość zjazdu non stop. I tak mamy we Włoszech Breuil-Cervinia następujący zjazd: ze szczytu Gobba di Rollin (Szwajcaria)(3899 m), powyżej Plateau Rosa (3480 m), do Valtournenche (1524) mamy przewyższenia 2375 m.

To tak jest Panowie jak tam nie jechali na nartach tylko palcem po mapie. Wyciag na Gobba di Rollin jest nieczynny w zimie i trzeba podchodzic z Klein Matterhorn potem dalej jest Cole Inferiore Cime Bianche i trzeba jechac krzeselkami do gory, dopiero z Cole jedzie sie na dol do Valtournenche
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jest Panowie jak tam nie jechali na nartach tylko palcem po mapie. Wyciag na Gobba di Rollin jest nieczynny w zimie i trzeba podchodzic z Klein Matterhorn potem dalej jest Cole Inferiore Cime Bianche i trzeba jechac krzeselkami do gory, dopiero z Cole jedzie sie na dol do Valtournenche

Witam, Nie palcem, nie palcem! Byłem w połowie marca i wyciąg na Gobba di Rollin był czynny. Inna sprawa, że wtedy w Cervinii padał deszcz lub mokry śnieg. Natomiast innym razem (2 maja) można było zjechać tak jak pisałem, całą trasę przy pojedyńczych "ludziach" na stoku i jeszcze w pełnym słońcu! Tego się nie zapomina! Pozdr. Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Polsce: 1.Kasprowy Wierch 1987 m.n.p.m. do Kuźnic 973 metry przewyższenia,jakby pociągnąć do Zakopca to też mamy "tysiączka":D 2.Pilsko 1557 m.n.p.m. do Kamiennej 772 m przewyższenia 3.Skrzyczne 1257 m.n.p.m. - 710 m(Kaskada) 4.Szrenica(Lola)-637 m różnicy wzniesień Od razu widać które górki w Polsce powinny być poświęcone od początku do końca narciarstwu,może się doczekamy. 50 lat minęło,50 przed nami:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jest Panowie jak tam nie jechali na nartach tylko palcem po mapie. Wyciag na Gobba di Rollin jest nieczynny w zimie i trzeba podchodzic z Klein Matterhorn potem dalej jest Cole Inferiore Cime Bianche i trzeba jechac krzeselkami do gory, dopiero z Cole jedzie sie na dol do Valtournenche

Jeszcze gwoli wyjaśnienia, 1- szy raz, 2 maja, jechałem z 2 miejscowymi instruktorami i na Cole nie podjeżdżaliśmy krzesełkami. Będąc 2 raz, w marcu nie mogłem tej trasy znależć i dałem sobie spokój. Nie wiem, czy tam nie ma jakiegoś dzikiego przejazdu. Rolnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjazd z Łomnicy (tuż za naszą granicą) ma 1300 m przewyższenia (2190 - 890 m) i w przeciwieństwie do Kasprowego jest to w całości normalna, szeroka trasa.

Chciałem porównać parametry w Polsce,na tle Europy,a tu Skyflyer ze Słowacją wyskakuje;). Zaraz Janica wyskoczy z trasą z Elbrusa 5642 m.n.p.m. do Cheget 2050m.n.p.m. :D i się narobiło 3592 m różnicy wzniesień;). A tak na poważnie pomijając podwózkę np. Mi-8 na szczyt,ale biorąc pod uwagę np.ratrak ,ewentualnie ski-bus na gąsienicach:),to gdzie na świecie mamy największe przewyższenie na nartach? P.S. Na starcie się zabezpieczam.Nie wchodzi w rachubę zjazd z Everestu 8848m.n.p.m. do Rowu Mariańskiego 11034 m.p.p.m. co daje 19882 m różnicy wzniesiń,jakby zamiast kijków dwie łopaty zabrać(druga jak się pierwsza przegrzeje) to może i ze "dwadzieścia tysiączków " by było. Aaaaa....,szczyty na Marsie i w całej galaktyce też odpadają;):D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na poważnie pomijając podwózkę np. Mi-8 na szczyt,ale biorąc pod uwagę np.ratrak ,ewentualnie ski-bus na gąsienicach:),to gdzie na świecie mamy największe przewyższenie na nartach?

A na nogach nie można? Same zjazdy dla leniwców wchodzą w grę? Jak można samemu wyjść to chyba najdłuższy zrobiony to Mount St Elias: Zjazd z Mount St Elias (klik) Kuba P.S. Fajne zjazdy sa w okolicach Narviku - góra ma 1724 m wzrostu a zjechać można 1700 :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na nogach nie można? Same zjazdy dla leniwców wchodzą w grę? Jak można samemu wyjść to chyba najdłuższy zrobiony to Mount St Elias: Zjazd z Mount St Elias (klik) Kuba P.S. Fajne zjazdy sa w okolicach Narviku - góra ma 1724 m wzrostu a zjechać można 1700 :-)

Czyżbyśmy mieli zwycięzcę.Alaska piękny północny teren,wysokość względna 5489m.n.p.m równa bezwzględnej to recepta na wygraną:D. dziękiKubaR,a może ktoś nas jeszcze zaskoczy inną propozycją:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...