Skocz do zawartości

Przechowywanie sprzętu poza sezoniem


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...
Ostatnio usłyszałem herezję, że spinanie nart po sezonie skistopami może deformować ich naturalną krzywiznę??? Osoba, która to powiedziała, blokuje skistopy za pomocą peszli:confused: Ja, od zawsze (od kiedy mam wiązania ze skistopami) przechowuję narty spięte razem i nie zauważyłem by miało to jakikolwiek wpływ na ich parametry!!! Chyba mam rację???...............
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie zamierzasz eksploatowac jednych nart przez 10 lat, albo i lepiej, to mozesz sobie je spinac i zostawiac sprezyny w wiazaniach napiete. Jesli chcesz totalnie zminimalizowac zuzycie i zachowac najwieksza precyzje to ustaw wiazania na 0, nie spinaj ski-stoperow i najwazniejsze... nie uzywaj nart!! Podczas jazdy zuzywaja sie przeciez najbardziej :) BTW - sporo o tym na forum bylo, wiec na przyszlosc... 'use search, Luke...' pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Szukając pomocy, odgrzebałem temat…może czegoś się dowiem, albo choć hałas jakiś się zrobi... …bo jakoś ciszej na forum, poza rowerowymi skrzykami, niewiele słychać, może i większość z Was leży gdzieś na słońcu i wytapia nadmiary / ja je próbuję zgubić na rowerze ale pewnie jeżdżę za wolno,lub zbyt ostrożnie …/, może i nie czas teraz na rozmowy o nartach ale szukając czegoś , zobaczyłem swoje składowisko sprzętu zimowego i stwierdziłem, że leży on jakby niepotrzebny, jakby już przydatnym miał nie być, niczym graty zbędne… …a miałem narty porządnie poustawiać, zawiesić, czy coś…ale jakoś zeszło…ale może choć na te kilka miesięcy bym je porządnie… no właśnie co?:- postawił, położył, zawiesił…? - nigdy specjalnie nie dbałem o to, stąd nie wiem w jakiej pozycji im najlepiej będzie… I choć przyjemności nimi dostępne odległe,jakby zdarzyć się już nie miały…ale przecież zdarzą się wkrótce…więc wiedza na teraz i na potem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam To czy w poziomie czy w pionie myslę nie ma znaczenia. Ważne żeby były przechowywane symetrycznie - rozłozone slizgami na zewnatrz (ew. do góry), zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych a najlepiej po zakończeniu sezonu naostrzone i nasmarowane. Ja trzymam narty na takich belkach pod sufitem - element konstrukcji dachu i jak sobie spojrzę do góry to sie do mnie usmiechaja zapraszająco. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by były posmarowane aby ślizg się nie utleniał,robi się potem biały i trzeba solidnie go potem nasmarować.Ponadto narty muszą być wytarte i stać lub leżeć (nie wiem czy pozycja ma znaczenie na właściwości jezdne)w suchym miejscu.Garaż nie jest dobrym miejscem .Bo jak rdza zacznie nam dbać o krawędzie to zrobi nam takie wżery że trudno będzie je wyprowadzić podczas ostrzenia.Wiązania powinny być odkręcone na minimum aby sprężyna odpoczywała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Witam, moje narty leżą tak jak ja, tylko ja leżę na łóżku a one podemną, znaczy się pod łóżkiem leżą a nie podemną bezpośrednio ;-). W pokrowcu sobie leżą, wiązania odkręcone i w pozycji jakby but był wpięty. Buty obok w szafie stoją w pokrowcu. Chyba dzisaj wyjmę sprzęt i trochę z nim "porozmawiam", podobnie jak to opisywał Jan. Żona znowu będzie na mnie dziwnie patrzeć, ale co tam... Pozdrawiam. Tom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam Użyj szukajki, dużo znajdziesz na ten temat np: http://www.skiforum....chowywanie nart O butach też znajdziesz. Ważne by były suche, klamry zapięte, i ja wsadzam do buta takie rurki bodajże po papierowych rącznikach. Więcej znajdziesz gdy poszperasz za pomocą szukajki nasze forum. Postrufka

Szukalem, czytalem te tematy. Jednak nie znalazlem nigdzie informacji np. nt. przechowywania butow. Dlatego napisalem ten temat, aby wszystko bylo ladnie zebrane w jednym miejscu. Klamry powinny byc jak zapiete ? Na pierwsze zabki ? Podobnie jak zapinamy na nodze czy scisniete na maxa ? W jakich temperaturach powinno/nie powinno sie przechowywac taki sprzet ?

Użytkownik WincentY edytował ten post 18 styczeń 2009 - 12:27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przechowywania nart przeczytaj powyższe wątki a co do butów to dobrze jak klamry są zapięte lekko,na pierwsze ząbki,a najlepiej przechowywać je w zwykłej temperaturze pokojowej,nie w miejscach zawilgoconych (jakieś zawilgocone piwnice itp.).Ja osobiście trzymam je w pawlaczu w specjalnie do tego przeznaczonym plecaku na buty narciarskie służacym także do ich transportu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narty serwisowane / watek byl podany / buty czyste zapiete na klamry- tak jak zapinasz je jezdzac, moga byc schowane do specjalnej torby, plecaka, trzymane w suchym miejscu w temp pokojowej ,niekoniecznie na sloncu przy kaloryferze, w wilgotnej piwnicy, ja osobiscie trzymam buty w specjalnych pokrowcach, helm, kaski rowniez to samo dotyczy gogli, ciuchy narciarskie rowniez poskladane zapakowane w pojemniki...ale ale... sezon sie dopiero zaczyna....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Narty wytrzymują smarowanie na gorąco żelazkiem nastawionym na 120-130 stopni C, kaloryfer aż tak gorący zwykle nie bywa.

Brawo za "dobre rady" :rolleyes: Smarowanie na gorąco (jak długo działa taka temperatura :confused: - i tylko na ślizgi !)a trzymanie nart przy kaloryferze:confused: Super porównanie:eek: - ja bym nie ryzykował.

Użytkownik samba-77 edytował ten post 14 luty 2010 - 02:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie dotyczące przechowywania nart t.j. czy narty można bezpiecznie przechowywać w domu bezpośrednio przy kaloryferze? Pozdro :)

Lepiej w neutralnej domowej temperaturze. Po co ryzykować? Producent mógł przewidzieć zakres temperatur pracy sprzętu na -25 do +20 C. Przy grzejniku masz +40 do 60 C dodatkowo długotrwałe przesuszanie. W niczym to nie pomoże, a zaszkodzić może. Całe urządzenie ( narty ) ma taką wytrzymałość jaką ma jego najsłabszy element.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprężyna wiązań powinna odpoczywać - czyli wiązania w takiej pozycji jak wypniemy buta? Bo naciągnięta jest gdy się buty wepnie i jeździ?

+ nastawa siły wypięcia na 0 (lub min jak nie ma 0 ;) ). Zapisz gdzieś ile miałeś nastawione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiązania w pozycji tak jak bez buta? Bo gdzieś znowu czytałem, że jak z butem.

szkoda, że tu nie może być kompromisu... ;) ;) przechowuje otwarte (bez buta), bo tak zajmują mniej miejsca):D zresztą- jak zluzujesz spreżyne to bez znaczenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...