Skocz do zawartości

Les Menuires


Nessus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktos był w tym ośrodku (ośrodek w 3 dolinach)? Wybieram sie tam w polowie grudnia z biurem podróży i troche zaczynam się martwić, czy będą odpowiednie warunki śniegowe. Troche pogooglalem i mam kilka linków: Opis stacji narciarskiej: http://www.francja.p...es_Menuires.xml Wrazenia osoby ktora byla w grudniu: http://groups.google...3fef7f1c8761c4a Tutaj mamy mape tras: http://www.sevabel.c...res_2000pix.jpg Mapa tras w 3 dolinach: http://www.sevabel.c...s_2000pix-2.jpg Jesli ktoś tam był, to będę wdzięczny za podzielenie sie wrażeniami. Na moje wrażenia możecie liczyc po powrocie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Byłam tam hmm... ze 4 lata temu. Chyba najniższe z miasteczek wchodzących w kompleks Trzech Dolin. Co nie znaczy, że najgorszy! Jesli dobrze trafisz, to wyjeżdżasz nieomal ze swojego pokoju na stok, w najgorszym wypadku masz parę metrów. Powyżej masz Val Thorens ze swoją kabinówką na Cime de Caron, gdzi widok dosłownie zwala z nóg, po drugiej stronie rzeki - moje ulubione trasy na La Masse... (chyba północne, bo z pewnością nie poddają się słońcu i bardzo mało ludzi) Jedynie do Courchevel (kosmicznie drogo - mała puszka Coli - 5 EURO - ale można popatrzeć z góry na pas startowy lotniska - ciekawostka) czeka Cię dłuższa przeprawa przez Meribel, gdzie kręci się najwięcej (prócz Val Thorens) ludzi. Ogólnie jedyny problem, to śnieg - ponieważ jest nisko położone, to i śnieg najszybciej znika. Poza tym infrastruktura ok, jak na Francję. Duży kompleks sklepów i knajp. Jest też basen odkryty - świetna sprawa i lodowisko. Stosunkowo najtańsze miejsce z trzech dolin. Trzy Doliny są świetne!!! Polecam :) Trzymam tylko kciuki za śnieg!!! Pozdrawiam Agnieszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna miejscówka, byłem wyżej w ValThorens jednak o ile bedzie już wystarczająco dużo śniegu to możesz wyszaleć się w najbliższej okolicy ... jak nie to polecam stoki trochę wyżej. Cime de Caron - absolutnie obowiązkowy wyjazd szczególnie wcześnie rano gdy trasy nie są jeszcze zryte. W taki miejscu poprostu nie da się źle trafić :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. Na Cime de Caron na pewno się wybiore, bo i tak karnet wezmę na całe 3 doliny. Najbardziej obawiam sie o śnieg. W grudniu to raczej topniec nie będzie, ale jeszcze mało może być. Co prawda ew. będą dośnieżać, ale to nie to samo :) A wogole to podobno mam mieszkać w apartamencie 30m od wyciągu tak więc o ile będzie śnieg, to na pewno przez tydzień będę przemieszczać się tylko na nartach :D. Mam jeszcze kilka pytan: * jak daleko (czasowo) jest do Val Thorens na nartach (via michelin podaje 9.5 km drogą) * czy są w Les Menuires/Val Thorens doświetlane stoki * jak jest generalnie ze sklepami z żarciem - dostęność,ceny. W restauracjach stołował sie raczej nie będę ze względu na ceny. Na stok raczej też będe brał termos/piersiówke + kanapki. Nasłuchałem sie strasznych rzeczy o cenach we Francji (Anges - dolalaś oliwy do ognia ;)). Szkoda, że tak jest, bo w Austrii, tam gdzie byłem, to ceny na stoku bardzo przypominają Polskie i obiadek w przerwie pomiedzy szusami to bardzo przyjemna sprawa :) Apropos sniegu - prognoza pogody dla Les Menuires - zaczyna sypać: http://www.weather.c...rom=search_vert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie luźne uwagi, wybierz z nich co chcesz :) - jedzenie - w tych kompleksach są regularne sklepy spożywcze i może byłem mało czujny ale ceny nie były jakoś porażające. Jednak w drodze w góry zrobiliśmy duuuuże zakupy w Auchan gdzieś w okolicach Grenoble. - jazda w nocy/oświetlone stoki - w cywilizowanej Europie nie często spotkasz taki stok. Mam wrażenie, że w ludzie wychodzą z założenia że w ciągu dnia można wyjeździć sie do oporu a wieczorem jest czas na basen, saunę lub imprezkę. Wyciągi są zamykane około 1600-1645. I trudno dziwić się tej sytuacji gdy nie stoi się w kolejkach jak np. na Kasprowy .... - jedzenie na stoku - zobaczysz ceny i sam ocenisz :) - czas przejazdu do ValThorens - nie wiem ale patrzac na mapy wygląda na to ze po wjechaniu gondolą na szczyt Mont de la Chambre nożna już bezpośrednio zjechać do ValThorens - i ostatnie skipass na wszystkie 3 doliny - przyznam, że nie posiadając praktycznego wyobrażenia o skali kompleksu 3 dolin też taki kupiłem i okazało się to zupełnie ... niepotrzebne. W czasie tygodniowego wyjazdu zupełnie wystarczał mi obszar narciarski wokol samego Thorens i na podróż do sąsiednich dolin jakby zabrakło czasu. Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest wykupienie sobie jednodniowej opcji na wszystkie doliny i możesz to dopasować do warunków pogodowych i własnej kondycji. I to co kocham we Francji - narty przypinasz jeszcze w narciarni otwierzasz drzwi i jesteś na stoku .... zero chodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolewam oliwy... ;) Zgadzam się z Xedem co do sklepów - nie będzie z tym problemów, w Twojej miejscowości supermarketów jest sporo i - jak wspomniałam - są stosunkowo najtańsze w Trzech Dolinach. Niestety nie pamiętam cen, ale trzeba się przygotować, że nie będziesz miał "polskich" cen - no prócz win, które są tanie jak barszcz :D . Jeśli jedziesz przez biuro podróży, to może spytaj w biurze o przykładowe ceny żywności. My część jedzenia wieźliśmy z Polski. Tam kupowaliśmy świerzyznę ( i mleko, to ja, które co rano przypalałam tak dramatycznie, że dym szedł na korytarz, nie mówiąc o aromacie :P cóż, taka egzotyka moja) Co do wyciągów nocą - również zgadzam się z przedmówcą. W les Menuires był jeden! stok otwierany wieczorem do 21.00 raz w tygodniu w czwartek, ew. jeszcze innego dnia dodatkowo. Więc raczej pozostaje Ci jazda na maxa za dnia. Karnet też kupowałam na 3 doliny, ale w Courchevel spędziliśmy jeden dzień niecały i jakoś specjalnie się nie najeździliśmy (chyba nam się nie chciało). Uważam jednak, że warto zrobić sobie taką wycieczkę, choćby dla celów zaspokojenia ciekawości podróżniczej (lotnisko w środku stoków, ukształtowanie terenów itp...) Ale jeśli nie masz takich zapędów, to dwie doliny mogą Ci wystarczyć (lecz nie samo Val Thorens) - moim skromnym zdaniem. (czyli z uwzględnieniem doliny z Meribell) Nie wiem przy którym wyciągu będziesz mieszkał. Ja mieszkałam obok gondolki Les Bruyeres i nią wjeżdżałam na górę i - jeśli się nie mylę, to potem prosto trasą do Val Thorens (pół godziny? chyba...). Być może była jedna przesiadka, sorki, ale nie pamiętam. W sumie nie stanowiło to najmniejszego problemu. Gorzej było z powrotami do własnej doliny, kiedy to gnało się na ostatnią chwilę, żeby zdąrzyć przed zamknięciem wyciągów! To trzeba uwzględnić w swoich planach, bo z reguły są kolejki... Za pierwszym razem również byłam w połowie grudnia - zostałam do sylwestra, nie polecam, bo ceny skaczą nieomal dwukrotnie w tygodniu od świąt do któregośtam stycznia! Non stop padało i był krótki dzień. Jeśli będziesz miał jeszcze okazję, to warto skorzystać z ostatnich zimowych dni, by Słońce dłużej operowało :) Pozdrawiam Agnes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzieki za odpowiedzi! Pytalem o oswietlone trasy, bo bede jechal w terminie 16-23 grudzien i chce sie wyjezdzic na maksa tym bardziej, ze nie wiem, czy wyblagam swoja ladniejsza polowe o jeszcze jeden wypad na narty w sezonie. Ale basen to tez super alternatywa :) A wiadomo w grudniu - dzien ledwo sie zaczyna, a juz jest ciemno. W sumie to bedzie lecial samolotem i w zwiazku z tym zapasow z Polski nie wezme. Nie wiem tez, czy bedzie miejsce na zakupy po drodze z lotniska do Les Menuires. Dlatego chyba glownie interesowala mnie dostepnosc sklepow (wiem, ze ceny to beda tak, powiedzmy, 2x to co w Polsce) - jesli nie bede musial biegac rano przez pol miasta za bagietka to juz bede szczesliwy :D. A co do karnetu, to wezme na 3 doliny, bo roznica w cenie to jedynie 30 euro (105 euro vs 135). Przynajmniej wyrobie sobie wrazenie, co znaczy 600 km tras :D A wogole to bede chyba tak jak ty Anges mieszkal blisko tego wyciagu :) Tutaj jest opis mojej rezydencji: Rezydencja L'Oree des Pistes **- zapewnia dostęp do tras narciarskich bez odpinania nart. Bliskość wyciągu gondolkowego "Bruyers" (ok. 30m) powoduje natychmiastowy dostęp do tras i wyciągów narciarskich Val Thorens i doliny Meribel. Juz sie kurcze doczekac nie moge, zaczalem sie przygotowywac do sezonu, codziennie nerwowo sprawdzam prognoze pogody :D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tam będziesz mieszkał, to koniecznie skorzystaj z basenu odkrytego (dla mnie to była atrakcja) ew. z lodowiska! A do sklepów będziesz miał rzut beretem, spoko :) Oświetlony stok również jest obok. Już Ci zazdroszczę, Nessus! ;) Wciąż trzymam kciuki za śnieg i pogodę!!! Agnes Ps. Daj znać jak było po powrocie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie pogoda ja na razie to nie sprzyja. Ogladalem prognoze pogody i jest jakis cholerny wyz znad Atlantyku powoduje, ze w Alpach francuskich pogoda jest taka jaka jest ;) Pocieszam sie, bo chcialem jechac pierwotnie do Tignes 25 listopada, a tam pogoda tez wiosenna na razie: http://www.tignes.net/panoramique.html Moze do 15 grudnia ktos na gorze sie zlituje i posypie bialym puchem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nessus, wybieram sie na ta sama impreze, rowniez z niecierpliwoscia przygladam sie sytuacji sniegowo-pogodowej :) Ale badzmy dobrej mysli, to jeszcze miesiac... pozdrawiam

O super! Co do sytuacji sniegowej to na razie czuje sie pocieszony po przeczytaniu posta grupowego prognostyka pogodowego, ale i tak sledze na biezaco webcamery z regionu. Dzisiaj sie sytuacja troche zmienila i sie nad dolina zachmurzylo. Wg weather.com po poludniu ma troche sniegu spasc, pozniej ma padac w niedziele :) Oby :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja na przełomie listopada i grudnia wybieram się do Val Thorens. Z tego co widzę, to już zaczęli naśnieżanie. I tak cały grudzień mam masę roboty w związku z końcem roku więc pokusiłem się na małe co nieco w Alpach. Słyszałem że w Val Tor już teraz jest parę zjazdów w wyższych partiach gór, więc nawet jak niżej będzie jeszcze "sucho" to będzie można przez tych parę dni się nieco wychasać. Na szczeście mam już zarezerwowany wyjazd na tydzień do Val di Sole pod koniec stycznia, wiec nie mam obaw o wyjeżdżenie niezbędnego minium na ten sezon :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w les menuires byłem w grudniu 2005 śniegu nie było widac nawet w samej stacji-znajomi chcieli wracać -góry były czarne ale okazało się że 30% tras zostało wysypane sztucznym śniegiem/twardy/ otworzyli wtedy nowe krzesło- "beca" a w ub.sezonie nowa gondolkę-pojeżdziliśmy w dziwnej scenerii ale było warto,nie bylo tylko przejazdu do sąsiednich dolin .Do val thorens jest rzut kamieniem /karnet ok.25e/ tam śnieg jest zawsze trasy powyzej 3000m-pojechać trzeba.A poza tym w 3 dniu pobytu przez noc spadło tam pół metra śniegu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w les menuires byłem w grudniu 2005 śniegu nie było widac nawet w samej stacji-znajomi chcieli wracać -góry były czarne ale okazało się że 30% tras zostało wysypane sztucznym śniegiem/twardy/ otworzyli wtedy nowe krzesło- "beca" a w ub.sezonie nowa gondolkę-pojeżdziliśmy w dziwnej scenerii ale było warto,nie bylo tylko przejazdu do sąsiednich dolin .Do val thorens jest rzut kamieniem /karnet ok.25e/ tam śnieg jest zawsze trasy powyzej 3000m-pojechać trzeba.A poza tym w 3 dniu pobytu przez noc spadło tam pół metra śniegu

Dzieki za pocieszajace informacje. A czy byl otwarty przejazd do Val Thorens? A wogole to ma sypnac sniegiem w srode, do tego temperatura ma spasc: http://www.snow-fore...s.0to3mid.shtml Oby snieg sie juz utrzymal!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że do Val Tho nie da się zjechać z les Menuires na nartach jak piszesz, bo Les Menuires jest położone okolo 500 metrow ponizej Val Tho. Na odwrót natomiast jest to możliwe, bo istnieje nawet piękna trasa (ponad 12 km) z Val Tho do Les Meniures. Jeśli chodzi o SkiBusy to istnieje stała linia autobusowa między osrodkami do tego jak juz stoki dzialaja to mozna wjechac rowniez kolejka z Les Menuires do Val Tho.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...