Skocz do zawartości

Bode Miller uczy skrętu carvingowego -filmik


metaal

Rekomendowane odpowiedzi

troszkę odświeżę ten temat, bo za kilka dni puchar świata w beaver creek z udziałem millera. W każdym przypadku noga łamie się wtedy jak zapałka. Ten film jest chyba gdzieś u góry. Albo wkleję jeszcze raz:

Albo urywa!

Ale -i już tak zupełnie - serio: bode, to jest książkowy przykład na to, że czasem coś, co wydaje się "teoretycznie" nie do przyjęcia w praktyce pozwala wygrywać wielkie zawody. Oczywiście ten facet ma (opócz wszystkich możliwych walorów zawodnika) niesamowitą siłę i umiejętność odruchowej kompensacji.

Ciekawe jest to zwrócenie uwagi na odruchową kompensację. Można powiedzieć, że Bode jest mistrzem w tej dziedzinie. Artysta-improwizator. Niektórzy wytłukli rzemieślnicze ideały. A on jest znakomitym rzemieślnikiem i do tego czasem zaimprowizuje jakiś przejazd. Jak mu wyjdzie, to wygrywa, jak nie - to leży. Odruchowa kompensacja. Nie jestem człowiekiem od trenowania. Ale zauważyłem dawniej, że w miarę przybywania doświadczenia narciarskiego, pojawiają się częściej i bardziej poprawne odruchy, które ratują mnie przed upadkiem. Czy też upadek jest mniej groźny, bo jakoś się wykręciłem w ostatnim momencie, by upaść na bok itp. Pojawiają się odruchy. Dawniej częściej, bo stoki były gorsze, narty dłuższe, trudniejsze do opanowania. W związku z tym co chwilę, gdzieś tam szarpało, przytrzymało nartę. Ile np. było upadków, gdy nie zmieniło się krawędzi, tzn. pojechało na krawędzi dostokowej narty wewnętrznej a nie zewnętrznej. Można tak było pojechać, ale narta musiała jechać po łuku, a nie prosto. Szybkie zrównoważenie nogą zewnętrzną podniesioną w górę pozwoliło nieraz uniknąć upadku. To były odruchy. A ile ich można nabrać jeżdżąc po lesie, wąskimi drogami, po jakichś wertepach. Na gładkim stoku, na dzisiejszych, łatwo skręcających nartach, trudno jest zrobić „błąd”. Wszystko wybaczają, jak samochód z ABS, ESP, ASR, licho tam wie z jakim jeszcze układem wspomagania. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...