Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
736 odpowiedzi w tym temacie

#721 valdi3

valdi3

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 201 postów
  • Na forum od: 03.2009
31
  • Umiejętności: 6

Napisano 20 kwiecień 2019 - 09:56

Mam Vectory 125 i u mnie pod wkładką jest takie plastikowe sitko i jest tam napisany rozmiar w moim przypadku to 265. Tak więc u mnie jest różnica w tym co pod wkładką. Zresztą jaki byłby sens regulacji samą wkładką skoro to kawałek wyprofilowanego filcu z gąbką pod piętą.
Mało kto jeździ w ori wkładkach bo są zazwyczaj do d... Jak sobie wyobrażasz szukanie wkładki takiej by nie zmienić rozmiaru z połówki na pełny i odwrotnie?
Nawet moje wkładki sidasa mają z przodu tylko cienką poduszkę żelową, gdybym chciał ją podnieść bym musiał coś doklejać. To bez sensu

Atomic Redster Sport Club biala wkladaka pod butem wewnetrznym , - 26 -26,5 , lange rs 130 26-26,5 , tecnica mach1 lv 130  26-26,5 , head raptor rs140 26-26,5 , wiec wszystko to samo ale wkladki w bucie wewnetrznym maja rozna grubosc , niektorzy producenci nawet okreslaja to kolorem wkladki

#722 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 327 postów
  • Na forum od: 10.2017
152
  • Umiejętności: 1
  • Gdańsk

Napisano 20 kwiecień 2019 - 23:09

Atomic Redster Sport Club biala wkladaka pod butem wewnetrznym , - 26 -26,5 , lange rs 130 26-26,5 , tecnica mach1 lv 130 26-26,5 , head raptor rs140 26-26,5 , wiec wszystko to samo ale wkladki w bucie wewnetrznym maja rozna grubosc , niektorzy producenci nawet okreslaja to kolorem wkladki

Dokładnie, wkladka ma rozmiar 26-26,5 czyli uniwersalny dla rozmiaru skorupy. Za to sitko pod wkładką ma rozmiar dokładnie 26,5 albo 26,0.
Nie upieram się, że w obecnym modelu jest tak jak u mnie, ale w Vectorach 125 z sezonu 2015 tak właśnie jest

#723 valdi3

valdi3

Nowy użytkownik

• PipPip
  • 201 postów
  • Na forum od: 03.2009
31

Napisano 21 kwiecień 2019 - 07:44

Pisałem właśnie o tym sitku.

#724 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 327 postów
152
  • Gdańsk

Napisano 21 kwiecień 2019 - 22:12

Pisałem właśnie o tym sitku.

:)

#725 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
  • Na forum od: 02.2018
43
  • Umiejętności: 2
  • Okolice stolicy

Napisano 30 październik 2019 - 21:25

Czy ktoś ma wiedzę jak w miarę analogicznie zestawić flex buta damskiego i męskiego? Zauważyłem, że raczej niżej się zaczyna i niżej kończy przedział. Czy można przyjąć, że 55 W to 70M i np. 95W to 120M,  110W to 130M (pomijam zawodnicze buty).?

#726 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13184 postów
  • Na forum od: 11.2007
8063
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 30 październik 2019 - 21:54

Czy ktoś ma wiedzę jak w miarę analogicznie zestawić flex buta damskiego i męskiego? Zauważyłem, że raczej niżej się zaczyna i niżej kończy przedział. Czy można przyjąć, że 55 W to 70M i np. 95W to 120M,  110W to 130M (pomijam zawodnicze buty).?

Cześć

A to się w ogóle da zrobić przy braku definicji flexu i jego zunifikowanej miary.

No way.

Pozdrowienia

#727 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
43
  • Okolice stolicy

Napisano 30 październik 2019 - 22:13

Mitek, raczej podchodzę do tego orientacyjnie. Moje założenie w przypadku flex jest takie - np. 120 (firmy X,Y itd.) to jest but "twardy", 70 (X,Y...) but "miękki". Raczej odrzucam założenie, że 120 firmy X, będzie zbliżony twardością do 70 firmy Y.

Chcę podjąć próbę w tym sezonie wdrożenia żony (ona także). W ubiegłym jedną z przyczyn porażki (główną był strach) były także złe rozmiarowo buty. W wypożyczalni wiadomo dość prędko i raczej na zasadzie dobrania długości i potem w praniu wyszło, że w łydkach kompletna porażka. Tak jakby dali juniorskie...Chce zatem albo nabyć coś super wyprzedażowego (ale dopasować na spokojnie) albo używka ale też okazyjna czyli max kilkudniowa (nie śmierduch wyklepany) i też w pobliżu aby na spokojnie dopasować. 

Mam o tyle prosto, że żonie wiem na bank, potrzebne wygodne (czyli wiemy, że niższy flexik), bo ambicji na Michaelę nie będzie. Ogólnie celuję gdzieś 60-80 powinny w jej przypadku się sprawdzić.  

#728 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2110 postów
  • Na forum od: 10.2011
834
  • Gromadka :D

Napisano 30 październik 2019 - 22:35

Mitek, raczej podchodzę do tego orientacyjnie. Moje założenie w przypadku flex jest takie - np. 120 (firmy X,Y itd.) to jest but "twardy", 70 (X,Y...) but "miękki". Raczej odrzucam założenie, że 120 firmy X, będzie zbliżony twardością do 70 firmy Y.

Chcę podjąć próbę w tym sezonie wdrożenia żony (ona także). W ubiegłym jedną z przyczyn porażki (główną był strach) były także złe rozmiarowo buty. W wypożyczalni wiadomo dość prędko i raczej na zasadzie dobrania długości i potem w praniu wyszło, że w łydkach kompletna porażka. Tak jakby dali juniorskie...Chce zatem albo nabyć coś super wyprzedażowego (ale dopasować na spokojnie) albo używka ale też okazyjna czyli max kilkudniowa (nie śmierduch wyklepany) i też w pobliżu aby na spokojnie dopasować. 

Mam o tyle prosto, że żonie wiem na bank, potrzebne wygodne (czyli wiemy, że niższy flexik), bo ambicji na Michaelę nie będzie. Ogólnie celuję gdzieś 60-80 powinny w jej przypadku się sprawdzić.  

Hej Gabrik,

z  mojego życia, bez ściemy:

Moja lepsza połowa odkupiła od mojej synowej po godzinie jeżdżenia JEDNODNIOWE  Atomiki chyba Howk W damskie o fleksie 100. Dodam - co WAŻNE- zaopatrzone w zamówione  wkładki Sidas.

Przyczyna była taka,że nasza Synowa nie doceniła długości swojej stopy, a moja kobieta szukała akurat nowych butów w tym rozmiarze (różnica 1 numeru).

Po sezonie okazało się, że na lewej stopie duży paluch jest za duży (:D jadę z tymi butami za chwilę do Wrocka do Koeniga), ale generalnie jeżdżąc ABSOLUTNIE REKREACYJNIE - nie chce jeździć w swoich 80tkach, bo twierdzi, że ...te nowe 

są wygodniejsze i jakby szybciej się jeździ bez napinki ''. 

Zatem, sądzę że flex w butach męskich i damskich , tzn. sztywność skorupy jest zbliżony.  Moja jedyna po założeniu 130 tek zapewne zrobiłaby ze mnie mielonego :D :D :D 

• Gabrik podziękował za tę wiadomość

Wszelkie moje opinie oparte są na WYJĄTKOWO SUBIEKTYWNYM oglądzie rzeczywistości - proszę nie zapominać :D

#729 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
43
  • Okolice stolicy

Napisano 30 październik 2019 - 22:44

Czyli zlewam flex, szukam okazji (najczęściej są one jednak niskoflexowe) i patrzę na szerokość skorupy. Dzięki Panowie! 

#730 robertdr

robertdr

Użytkownik

• PipPipPip
  • 653 postów
778
  • 3miasto

Napisano 31 październik 2019 - 12:44

Czyli zlewam flex, szukam okazji (najczęściej są one jednak niskoflexowe) i patrzę na szerokość skorupy. Dzięki Panowie! 

Błąd.

Nie szukaj szerokości skorupy - żona ma buty mierzyć, a najlepiej posłuchaj rad kolegów i zabierz ją to porządnego sklepu. Masz takie w "okolicy" :) 

www.domnaklinku.eu

#731 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
43
  • Okolice stolicy

Napisano 31 październik 2019 - 17:22

Błąd.

Nie szukaj szerokości skorupy - żona ma buty mierzyć, a najlepiej posłuchaj rad kolegów i zabierz ją to porządnego sklepu. Masz takie w "okolicy" :)

Nie błąd  :)  - będę szukał szerokości gdyż poszczególne modele producentów różnią się tym wymiarem czyli już na start są dla węższych i szerszych stóp. Nie doczytałeś posta - nie pójdę do najbliższego sklepu, nawet tego uznanego ponieważ zakup ma być mega budżetowy (z wymienionych w poście powodów). Dodatkowo tak zafiksowałem się swego czasu w temacie doboru butów, iż mogę pozwolić sobie na dobór własny. Natomiast mój post tyczył różnic flex damski/męski. 

#732 Deco79

Deco79

Użytkownik

• PipPipPip
  • 327 postów
152
  • Gdańsk

Napisano 31 październik 2019 - 21:41

Nie błąd :) - będę szukał szerokości gdyż poszczególne modele producentów różnią się tym wymiarem czyli już na start są dla węższych i szerszych stóp. Nie doczytałeś posta - nie pójdę do najbliższego sklepu, nawet tego uznanego ponieważ zakup ma być mega budżetowy (z wymienionych w poście powodów). Dodatkowo tak zafiksowałem się swego czasu w temacie doboru butów, iż mogę pozwolić sobie na dobór własny. Natomiast mój post tyczył różnic flex damski/męski.

Flexem w przypadku budżetowego zakupu dla osoby uczącej się nie powinieneś się przejmować. Czym lepiej dopasowane tym lepiej, flex drugorzędny. Co do szerokości to oczywiste, że nie ma sensu interesować się butami o dużej szerokości gdy ma się stopę 93mm

#733 Kaem

Kaem

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2110 postów
  • Na forum od: 10.2011
834
  • Gromadka :D

Napisano 15 listopad 2019 - 20:56

Potrzebuję porady co do zakupu nowych butów:

1. Moje stopy są generalnie średnio szerokie (98 mm) i przy pomierzonej długości 267 / 268 mm regularne, lecz mają ,,nadwymiar''  ... jak to opisać , o już wiem - otóż obie są wyższe aniżeli standart w okolicy oznaczonej na rysunku jako ,, kość skokowa'', przy czym ten przerost jest w jej dolnej części - w obu stopach. 

16.-Stopa-prawa-widok-z-boku.jpg

Po założeniu buta, to miejsce jest minimalnie powyżej drugiej od dołu klamry, tam gdzie dwa płaty dolnej części skorupy buta zachodzą na siebie.

Otóż większość mierzonych  przez  mnie ostatni butów jest w tym miejscu ,,za niska'', tzn występuje wyraźnie odczuwalny ucisk w tym rejonie. 

Dziś mierzyłem min. Atomiki Hawk 110 Ultra i było OK, 5 innych mierzonych butów nie było OK.

Pytanie : czy bootlifting daje możliwość skutecznego pozbycia się tego kłopotu? Może niemądre pytanie, ale ta ,,dolegająca'' okolica to nie jest rejon, gdzie sztywność skorupy jest kłopotem - kłopotem jest kształt / forma / konstrukcja skorupy w tym obszarze. Z kolei buty o skorupie nieco obszerniejszej latają mi na stopach jak diabli .

Wszelkie rozsądne porady, podpowiedzi i wyrazy wsparcia mile widziane ...

Wszelkie moje opinie oparte są na WYJĄTKOWO SUBIEKTYWNYM oglądzie rzeczywistości - proszę nie zapominać :D

#734 mariuszz

mariuszz

Nowy użytkownik

• 10 postów
  • Na forum od: 06.2009
3

Napisano 15 listopad 2019 - 21:46

1. Moje stopy są generalnie średnio szerokie (98 mm) i przy pomierzonej długości 267 / 268 mm regularne, lecz mają ,,nadwymiar''  ... jak to opisać , o już wiem - otóż obie są wyższe aniżeli standart w okolicy oznaczonej na rysunku jako ,, kość skokowa'', przy czym ten przerost jest w jej dolnej części - w obu stopach. 

Po założeniu buta, to miejsce jest minimalnie powyżej drugiej od dołu klamry, tam gdzie dwa płaty dolnej części skorupy buta zachodzą na siebie.

Otóż większość mierzonych  przez  mnie ostatni butów jest w tym miejscu ,,za niska'', tzn występuje wyraźnie odczuwalny ucisk w tym rejonie. 

Dziś mierzyłem min. Atomiki Hawk 110 Ultra i było OK, 5 innych mierzonych butów nie było OK.

Pytanie : czy bootlifting daje możliwość skutecznego pozbycia się tego kłopotu? Może niemądre pytanie, ale ta ,,dolegająca'' okolica to nie jest rejon, gdzie sztywność skorupy jest kłopotem - kłopotem jest kształt / forma / konstrukcja skorupy w tym obszarze. Z kolei buty o skorupie nieco obszerniejszej latają mi na stopach jak diabli .

Mierzyć,mierzyć,mierzyć-nie ma lepszej porady.

Ja też mam wysokie podbicie i rozumię ten problem.Lata temu mierzyłem wszystkie buty o sensownym flexie z dwóch sezonów i wybrałem te które najmniej gniotły-Salomony.

W ubiegłym sezonie postanowiłem zmienić buty,mierzenie zacząłem od salomonów.Tragedia.Zabawa zaczęła się od nowa.Wszystkie uciskały podbicie,a w tym miejscu według fachowców nie ma gwarancji na poprawę po wygrzaniu.

Najmniejszy ucisk był w butach Atomika,o których piszesz.Po wygrzaniu są ok,jestem zadowolony.Od razu w windsporcie zrobili mi wkładkę na miarę-400zł,ale warto.(jedyny problem to zakładanie i zdejmowanie,bo są naprawdę wąskie)

Jeśli te Atomiki są dla Ciebie ok to już masz problem z głowy.Możesz jeszcze poszukać czegoś innego i porównywać do Atomiców.

Powodzenia

• Kaem podziękował za tę wiadomość

#735 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
43
  • Okolice stolicy

Napisano 15 listopad 2019 - 22:05

Kaem, rozmawiałem w ubiegłym roku na Snow Expo z Tomkiem Kurdzielem (ja mam wysokie podbicie i szeroką stopę). Według Pana Tomka lekarstwem na ten typ przypadłości jest nieco dłuższy rozmiar. W Twoim przypadku musiałbyś tylko pilnować szerokości, w sensie celować w te 96-98 mm przy wzorcowym 265 (lubią je nazywać butami race) czyli np. 270 długość i 98 szerokie.   

• Kaem podziękował za tę wiadomość

#736 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1930 postów
1098
  • Trójmiasto

Napisano 16 listopad 2019 - 09:54

Kaem, rozmawiałem w ubiegłym roku na Snow Expo z Tomkiem Kurdzielem (ja mam wysokie podbicie i szeroką stopę). Według Pana Tomka lekarstwem na ten typ przypadłości jest nieco dłuższy rozmiar. W Twoim przypadku musiałbyś tylko pilnować szerokości, w sensie celować w te 96-98 mm przy wzorcowym 265 (lubią je nazywać butami race) czyli np. 270 długość i 98 szerokie.   

Jest jeszcze jedna opcja ( jeśli nie znajdziesz odpowiedniego modelu buta ), można powiększyć nieco objętość buta poprzez zeszlifowanie w odpowiednim miejscu "zeppy" czyli tego plastikowego klocka który wypełnia dno skorupy. To musi być wykonane przez doświadczonego fittera, etapowo, kroczek po kroczku, szlif - przymiarka i tak do skutku. 

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#737 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPip
  • 261 postów
43
  • Okolice stolicy

Napisano 16 listopad 2019 - 10:49

Jest jeszcze jedna opcja ( jeśli nie znajdziesz odpowiedniego modelu buta ), można powiększyć nieco objętość buta poprzez zeszlifowanie w odpowiednim miejscu "zeppy" czyli tego plastikowego klocka który wypełnia dno skorupy. To musi być wykonane przez doświadczonego fittera, etapowo, kroczek po kroczku, szlif - przymiarka i tak do skutku. 

Kaem, możesz tez spróbować innego rozwiązania skorupy.

https://www.skis.com...default,pd.html

https://www.skis.com...default,pd.html