Skocz do zawartości

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 386
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chodzi o to, że trzeba liczyć się z tym, że kilka razy będzie trzeba odbarczyć buty. Jeśli lubisz agresywniejszą jazdę, sam odpowiedziałeś sobie na pytanie, który but będzie dla Ciebie lepszy.

zgadza sie - nie pelny fitting, ale drobne  "dorobki" - w takich butach nie powinno sie "isc na calosc" - lepiej troche  zeszliwfowac tu i owdzie i nastepnie pojezdzic i znowu , jezeli trzeba, DELIKATNIE dopasowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raptory zakupione  :) B)  Mialem na nogach zarowno vectory 115 jak i raptory 115 i jedno jest pewne - roznica jest KOLOSALNA!!! Raptory trzymaja jak imadlo  :)  Vectory z pewnoscia cieplejsze, bo botek wewnetrzny duzo grubszy, ale jednak postawilem na agresywne zaciecie :) Zobaczymy jak sie spisza na stoku. Dziekuje wszystkim, ktorzy pomogli w wyborze  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Mam wrażenie, że nie znasz ani jednych ani drugich i opierasz się na tzw. ogólnej eksperiencji + katalog. Tak?
Pozdrowienia

Raptory to był mój pierwszy wybór, fenomenalne trzymanie, sztywne nawet w sklepie, niestety punktowy ucisk usztywnienia botka na zewnętrznych kostkach wymagałby wycinania plastiku z samego botka, nie wiedziałem czy się da i jak klopotliwe to będzie i na wszelki wypadek odpuściłem. Trochę tego żałuję, bo nowe Lange RS nie trzymają parametrów powyżej zera i robią się kapciowate, choć piętę trzymają mimo wszystko bez zarzutu.

Vector to but AM, nie różni się znacznie budową od moich poprzednich Demonów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raptory to był mój pierwszy wybór, fenomenalne trzymanie, sztywne nawet w sklepie, niestety punktowy ucisk usztywnienia botka na zewnętrznych kostkach wymagałby wycinania plastiku z samego botka, nie wiedziałem czy się da i jak klopotliwe to będzie i na wszelki wypadek odpuściłem. Trochę tego żałuję, bo nowe Lange RS nie trzymają parametrów powyżej zera i robią się kapciowate, choć piętę trzymają mimo wszystko bez zarzutu.

Vector to but AM, nie różni się znacznie budową od moich poprzednich Demonów.

Cześć

Dwa dni temu mierzyłem RS 130 w wersji szerokościowej 100 i był znakomity. Dostatecznie sztywny nawet w temperaturze pokojowej. Jakiego mierzyłeś? Zupełnie co innego niż np L.V 130, na które namawiała mnie zona a dla mnie nie trzymają w ogóle.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja w tym sezonie przesiadłem się na tecnica R 9.8 130. Poprzednio zsuwałem się na dalbello Scorpion FR 130, a jeszcze wcześniej na Atomicach RT 130. Scorpiony były ok, jednak jak dla mnie trochę za "kołkowate" -cholewy  nie uginały się za chętnie. Ale trzymanie i komfort - super. Tecnicę omijałem szerokim łukiem po doświadczeniach z Dragonami, które były do du..y - brak trzymania pięty. W końcu w ręce wpadły mi R 9.8 130 - i BINGO !. FENOMENALNE trzymanie pięt i całych stóp, super kąt cholewy - ani za bardzo do przodu, ani za bardzo do tyłu. No i ugięcie cholew w czasie jazdy - progresywne, im więcej ciśniesz, tym bardziej sztywne - pierwszy raz doświadczyłem czegoś takiego w butach. Buty są naprawdę wąskie - 98 mm - i wymagały dwukrotnego punktowego odbarczania termicznego. Ale teraz bajka, a wrażenia z jazdy - druga bajka  :D . Nie wiem jak ich następca (Mach1 zdaje się), ale R 9.8 130 to najlepsze buty w jakich miałem okazję się zsuwać. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE "ZATRZYMALES SIE" TYLKO "NIE COFNALES SIE W CZASIE" sorry za duze litery Te czerwone byly kilka lat temu (nie wiem dokladnie ile, bo tymi butami zainteresowalem sie dopiero, jak  zrobily sie biale

 

co do szerokosci - jak pisalem, jest to but na stos waska stope - last w tym roku w 140 RS to 96, byl 98. dobra wiadomosc - mimo stos waskiego "last" , zwiekszono nieco volume w przedniej czesci buta..


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dwa dni temu mierzyłem RS 130 w wersji szerokościowej 100 i był znakomity. Dostatecznie sztywny nawet w temperaturze pokojowej. Jakiego mierzyłeś? Zupełnie co innego niż np L.V 130, na które namawiała mnie zona a dla mnie nie trzymają w ogóle.

Pozdrowienia

RS 130, 97 mm, poprzedni model (białe klamry). W pewnym stopniu dzieje się to samo, co w Demonach, tzn. odgina się dolna część buta tak, że uchyla się druga klamra i zapadam się do przodu. Zdecydowanie mniej niż w Demonach, ale podparcie piszczeli nie jest wtedy pewne. Wielkim plusem jest brak unoszenia się pięty. Przy ujemnych temperaturach problem w ogóle nie występuje, ale od około 0°C przy nasłonecznieniu już można to odczuć. Bez nasłonecznienia odczuwam to od około 5°C. Nie stałem z termometrem, więc te temperatury są subiektywne, ale tak obrazowo: wieczorem na Czarnym Groniu dało się to odczuć, wczoraj na Chopoku (temperatura na dole +3, u góry -11°C) nie aż do przerwy, wtedy buty były w słońcu przez około 30 minut, temperatura około 0°C, przez 15 minut po przerwie buty były zbyt elastyczne.

 

Ciekawy jestem jak spostrzeżenia jarka, bo zdaje się też ma ten model.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RS 130, 97 mm, poprzedni model (białe klamry). W pewnym stopniu dzieje się to samo, co w Demonach, tzn. odgina się dolna część buta tak, że uchyla się druga klamra i zapadam się do przodu. Zdecydowanie mniej niż w Demonach, ale podparcie piszczeli nie jest wtedy pewne. Wielkim plusem jest brak unoszenia się pięty. Przy ujemnych temperaturach problem w ogóle nie występuje, ale od około 0°C przy nasłonecznieniu już można to odczuć. Bez nasłonecznienia odczuwam to od około 5°C. Nie stałem z termometrem, więc te temperatury są subiektywne, ale tak obrazowo: wieczorem na Czarnym Groniu dało się to odczuć, wczoraj na Chopoku (temperatura na dole +3, u góry -11°C) nie aż do przerwy, wtedy buty były w słońcu przez około 30 minut, temperatura około 0°C, przez 15 minut po przerwie buty były zbyt elastyczne.

 

Ciekawy jestem jak spostrzeżenia jarka, bo zdaje się też ma ten model.

ile masz srub wkreconych z tylu??

 

bo zwykle head podaje flex jako wartosc "srednia" tzn z jedna sruba: tzn (nie wiem, czy w 130 jest tak samo) - w 140  flex jest od 130 (bez srub) do 150 (z dwiema srubami).

POza tym , pewien ruch przod/tyl jest  pozadany - na co w nowoczesnych butach najnowszej generacji zwraca sie uwage, to flex poprzeczny, ktory jest najwazniejszy w wejsciu na krawedz…...

PS przepraszam, ze nie jestem Jarek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, obydwie śruby mam wkręcone, czyli powinien to być maksymalny fleks 130. Sam fleks buta jest świetny w niższych temperaturach, tak samo jak progresywność uginania. Po Świętach wrzucę filmik, żeby pokazać jak to wygląda. W wyższych temperaturach but zapada się na wysokości drugiej klamry, tak że trzecia klamra blokuje się na drugiej, ale but nie rozszerza się w kostce. Fleks poprzeczny bez żadnych zastrzeżeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wzrost: 153
Waga: 55
Rozmiar buta: 36 (stopa dł: 23, szer:90)
Obecne buty: head E-fit flex 40, 23cm skorupa 28
Narty: dynastar Team Speed Xpress 140cm
W skali forum umiejętności koło 5.

Mierzyłam buty dalbello Aspire 55 oraz salomon Idol HS (oczywiście wiele innych także, ale te wydawały się najbardziej dopasowane).
W sumie najbardziej podpasowały mi chyba salomon Idol z tym ze sprzedawca wprowadzil mnie w błąd - buty mają flex 90 a nie 60.

 

Cześć,

Flex 40 jest przeznaczony dla dzieci. 50-80 to flex miękki, dla początkujących, i nie tyle umiejętności narciarskie mają znaczenie, ile to, że początkujący zazwyczaj szukają wygodnych butów, bo nie wiedzą jak powinna czuć się stopa w "normalnych" butach narciarskich ;). Flex 90 jest ok. Jeżeli chodzi o rozmiar - to tu jest jak z jeansami z lycrą - bierzesz najmniejsze w jakie się wciśniesz i dasz radę oddychać :).


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,
przeczytałam na samym początku poradnik, trochę mi rozjaśnił w głowie, ale proszę mimo wszystko o pomoc w doborze butów.
Wzrost: 153
Waga: 55
Rozmiar buta: 36 (stopa dł: 23, szer:90)
Obecne buty: head E-fit flex 40, 23cm skorupa 28
Narty: dynastar Team Speed Xpress 140cm
W skali forum umiejętności koło 5.

Mój problem z ww butami to przy jeździe muszę dopinać but prawie na maksa ponieważ czuję, że stopa mi lata w bucie mimo że łydka się trzyma mocno. Po zatrzymaniu muszę rozpinać buty z bólu.
Kilka dni temu odwiedziłam chyba wszystkie możliwe sklepy z butami narciarskimi w Szczecinie. Doradzić nie ma tu totalnie kto.
Mierzyłam buty dalbello Aspire 55 oraz salomon Idol HS (oczywiście wiele innych także, ale te wydawały się najbardziej dopasowane).
W sumie najbardziej podpasowały mi chyba salomon Idol z tym ze sprzedawca wprowadzil mnie w błąd - buty mają flex 90 a nie 60. Mimo tego spędziłam w butach ok pół godziny i wydały mi się komfortowe (zmierzę jeszcze raz dokładnie wg wskazówek na forum). Ale teraz najważniejsze - czy taki flex nie jest dla mnie za wysoki? Jaką długość i szerokość buta powinnam wybrać? Wszystkie buty, które mierzyłam o niższych flexach wydawały mi się za szerokie (no może prócz Lange Venus 60 - nie mogłam wytrzymać minuty w zapiętych butach, nogi drętwiały).
Bardzo proszę o pomoc !!!

Nie bój się flexu. Najważniejsze, aby buty były prawidłowo dopasowane. 

Moja żona  ma szczupłą stopę 23. Wprawdzie trochę jeździ, ale dopasowała sobie 2 pary butów:

Head Raptor 120RS oraz dalbello Scorpion 150.

Jestem z Twoich okolic i rzeczywiście słabo u nas ze sprzętem, dlatego buty przymierzamy w Berlinie, a kupujemy je później w necie.

 

Pozdrawiam - Tomek


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A względem narty? Czy wyższa sztywność buta nie będzie problemem? Z tego co wiem nie powinno się dobierać twardych butów do miękkiej narty i odwrotnie. Czy jest to na tyle "średni" flex (90), że nie gra to aż takiej roli?
 

 

Dobrze kombinujesz :).

Następnym krokiem powinien być zakup nart - dla dorosłych (bo masz chyba juniorskie), z drewnianym rdzeniem, długość +/- 150 cm. Na początek możesz wypożyczyć lepszy model, niż te, które masz.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój problem z ww butami to przy jeździe muszę dopinać but prawie na maksa ponieważ czuję, że stopa mi lata w bucie mimo że łydka się trzyma mocno. Po zatrzymaniu muszę rozpinać buty z bólu.
 

Masz za obszerne buty, to recepta na kłopoty. Trudno coś konkretnego na odległość proponować ale może powinnaś spróbować butów juniorskich z indeksem od 80 do 100? To przykłady, ale bez sugerowanai zakupu :

http://shop.head.com...r-80-rs-44.html

http://shop.head.com...r-90-rs-44.html

Buty juniorskie dobrze współpracują ze szczupłymi, kobiecymi stopami.

PS. podobnie jest z nartami, może juniorskie slalomki, lub "dorosłe" allround 149cm. Trochę się mądrzę ale mam trójkę narciarek w domu o Twoich gabarytach.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę! Postaram się poszukać czegoś sensownego i pomierzyć :) Proszę wytłumacz mi jeśli możesz, bo nie rozumiem. To jak to jest z doborem długości nart? Gdzie nie czytam piszą, że narta powinna sięgać między brodą a nosem (ew różne zbliżone warianty w centymetrach) a tu radzicie mi nartę około 150. To narta prawie mojego wzrostu. Skąd ta różnica?

Cześć

Dobór nart zależy od co najmniej paru czynników. Podstawowym jest rodzaj narty dalej umiejętności, parametry fizyczne, rocker, jak duży, predyspozycje indywidualne itd.

W wypadku nart popularnych - bo tego dotyczy pytanie - narty krótkie (to dotyczy tego co piszą) dobieramy na pierwsze zapoznanie się z tym czym jest w ogóle narciarstwo. Po opanowaniu początków - w większości wypadków parę dni max tydzień, dwa. Po tym okresie należy dobrać narty normalnie czyli w okolice wzrostu.

Forsowanie krótkiej narty związane jest z tym, że na krótkiej narcie łatwiej osiągnąć złudzenie kontroli nad jazdą nie mające jednak nic wspólnego z technicznym poruszaniem się na nartach.

Narciarstwo ma być lekkie łatwe i przyjemne (tak je się lansuje) a w rzeczywistości jest to sport przestrzeni, który wymaga sporych umiejętności technicznych, doświadczenia, wiedzy i długiego procesu edukacji bo można zrobić sobie albo komuś krzywdę bardzo łatwo.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obawiam się, że nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi. Pytałem Cię wcześniej skąd jesteś, ale nie odpowiedziałeś. Nie wiadomo jaki masz wzrost i wagę. Musisz iść do jakiegoś dobrego sklepu z serwisem butów i tam omówić swój problem. Np. w Krakowie to jest Windsport na Zakopiańskiej. Mogą odbarczyć buty, mogą uzupełnić puste przestrzenie specjalną pianką. Zależy jaką dysponujesz kasą. Możesz też zrobić buty na indywidualne zamówienie, ale to już są duże pieniądze, ok. 800-1000 ojro. Jeśli Bielsko-Biała to Szafrańscy. Takich serwisów pewnie w Polsce kilka jest, ale raczej nie więcej niż kilka. Inna być może opcja, to kupno butów typu vacuum, ale nie wiem czy dopasowałyby się do takiej różnicy wymiarów. W poprzednim wątku chodziło o to, że generalnie flex 50 to mało, jeśli chcesz jeździć aktywnie i robić postępy


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Fakt, nie odpisałem- jestem z okolic Nowego Sącza. Wzrost 180, waga 75, jeżdżę raczej rekreacyjnie...

 

 

 

Jeśli możesz jeszcze wymienić buty, to do rekreacji celowałbym we flex 70-90. Może być trochę więcej jeśli akurat takie były by wygodne, ale raczej nie mniej niż 70-75. A jak mierzyć to jest opisane na początku tego wątku, ale najlepiej idź do któregoś z w/w sklepo-serwisów


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podziękować autorowi wątku,oraz wszystkim forumowiczom którzy udzielali merytorycznych uwag w tym temacie,dzięki którym łatwiej było mi się jako początkującemu uporać z doborem butów.  Właśnie wróciłem z testowania nowych butów.Buty wydają się na razie trochę przyciasne kiedy w domu podczas rozbijania siadałem na dłużej,a także dziś podczas jazdy na orczyku,podczas szusowania wszystkie bolączki znikają,a w porównaniu z moimi poprzednimi o rozmiar większymi butami nie występuje już przesuwanie się stopy podczas inicjacji skrętu,najechaniu na większą nierówność czy ostrym hamowaniu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...