Skocz do zawartości

Wybór i kupno butów narciarskich - porady i uwagi .


lobo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 386
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...

Proszę o wyjaśnienie pewnych pojęć.
Czytając posty o doborze butów pojawiają się takie pojęcia jak: "twardość" i "flex" (może te pojęcia oznaczają to samo). Czy ktoś może precyzyjnie określić co one oznaczają? Jaka jest różnica w jeździe na butach twardych i miękkich oraz butach o niskim i wysokim fleksie?
Wiem, że w wielu postach przewijał się temat twardości butów, ale nie dokońca mam jasność pewnych pojęć.
W jednym poście ktoś napisał, że miękkie rekreacyjne buty nie pozwalaja na odpowiednie pochylenie cholewki buta do przodu.Ja natomiast gdzieś kiedyś przeczytałem, że buty do carvingu powinny być miękkie, a miękkość butów autor tej wypowiedzi określił, jako możliwość pochylenia cholewki buta do przodu ,w takim stopniu, aby kolana patrząc z góry zakrywały czubki butów.
Dlaczego pytam?
Zamierzam kupić buty, gdyż moje mimo, że bardzo wygodne należą do rekreacyjnych i moim zdaniem posiadają za mały kąt pochylenia cholewki (zobserwowałem na stokach, że narciarze dobrze jeżdżący, posiadają buty o dużo większym pochyleniu cholewki do przodu od moich butów). Myśle, że właściwości moich butów powodują, że nie mogę odpowiednio nisko zejść na nogach, a próba obniżenia sylwetki powoduje, że za bardzo siadam na tyłach nart.
Może jest jakiaś recepta, że np. narciarz o poziomie 5 powinien kupić buty o fleksie "x" i pochyleniu cholewki pod kątem "Y".
Wymyśliłem sobie, że dla mnie odpowiednie będą buty atomic M90 lub o trochę większym fleksie (oczywiście jeżeli będą pasowały do mojej stopy). Czy to dobry wybór?


Postaram się dzisiaj napisać tekst na temat twardości butów, to będzie nowy wątek na dziale sprzętowym. Żeby udzielić rad Tobie w tej konkretnej sprawie muszę mieć o Tobie dane: wzrost, waga, wiek, stopień zaawansowania, jakie buty i narty obecnie posiadasz, bez tych informacji się nie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję swoje parametry:

-wzrost: 170,
-waga: 80-85,
-wiek: 41 lat,
-narty: atomic Sl10 -156 cm model 2007/2008,
-dotychczsowe buty: nordica TLX rozmiar 27 (jakieś rekreacyjne kupione 7 lat temu w Makro),
-długość stopy: 25,5-26, szerokość ok 95-97 mm, podbicie wysokie.
-stopień zaawansowania: 5 (mam nadzieję, że rośnie z każdym rokiem)
Mogę dodać, że tydzień temu mierzyłem tegoroczne Atomici M90 rozmiar 27, stopa pasowała dobrze lecz but uwierał mnie w z tyłu w łydkę wysoko praktycznie na samej górze.


Masz twarde narty i miękkie buty, żle, dodatkowo masz buty zbyt duże, też żle !Buty narciarskie kupujemy o numer lub pół mniejsze niż rozmiar noszony na co dzień, nie ma lekko, trzeba chwilkę pocierpieć, po kilku zjazdach buty się skompresują i ułożą, będzie lepiej. Uważam że 27 to rozmiar dla Ciebie duuuużo za duży. Możesz szukać u ATOMICA i TECNICI, flex dobierz sobie taki jaki wyda Ci się odpowiedni ale sugeruję nie mniej niz 80/90. Kat pochylenia, ważny parametr, ale nie jest mozliwe żeby miękkie buty Cię blokowały. Poeksperymentuj, podłóż pod obcas np 5 mm kształtkę i zatrzaśnij but w wiązaniach, zobacz jak się jeżdzi czy jest poprawa, można tez umieścić kliny pod pięte wewnątrz buta. Myślę że masz zbyt duze buty w których nawet po dopięciu stopa nie cofa się do tyłu dostatecznie i z tego powodu masz wrażenie cofniętej pozycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Jeszcze zapytam co myślicie Lange World cup 130?
Na placu boju zostały Lange WC 130 i Salomon X-WAVE 8
Cena mniej więcej ta sama wygodniejsze raczej X-Wave ale trzymają lepiej Lange. Tak sie zastanawiam czy te Lange nie są za sztywne (flex 130) z drugiej strony to ja do małych i lekkich nie należę (95KG).
Jeździł ktoś w tych Langach?
Dodam jeszcze, że Lange na stronach te buty reklamuje jako zawodnicze czy kupienie takich butów dla ambitnego amatora to nie przegięcie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że Lange na stronach te buty reklamuje jako zawodnicze czy kupienie takich butów dla ambitnego amatora to nie przegięcie?


Zawodnicze Lange nie mają nic wspólnego z tymi ze sklepowej półki, poza tym to raczej rotacyjny typ konstrukcji co jest troche niedzisiejsze. Wybrałbym Head, Nordica lub Salomon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawe.
Co to jest rotacyjny typ konstrujcji? Te buty Lange to aktualny model.


Jeśli Cię to naprawde interesuje, tytaj masz tekst Craiga McNeila:
http://www.howtoski.net/sub_boots2.htm
Jest póżno i nie ma czasu na tłumaczenie lub rozwinięcie tematu, niemniej, kwestia wydawała mi sie przez dłuższy czas dyskusyjna ale po testach na stoku skłaniam się ku tezie że coś na rzeczy jest, rzeczywiście jedne buty lepiej nadaja się do jazdy na krawędziach niż inne i wynika to z ich konstrukcji lub inaczej, pozycji ( stance ) jaką wymuszają z powodu swojej konstrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię to naprawde interesuje, tytaj masz tekst Craiga McNeila:
http://www.howtoski.net/sub_boots2.htm
Jest póżno i nie ma czasu na tłumaczenie lub rozwinięcie tematu, niemniej, kwestia wydawała mi sie przez dłuższy czas dyskusyjna ale po testach na stoku skłaniam się ku tezie że coś na rzeczy jest, rzeczywiście jedne buty lepiej nadaja się do jazdy na krawędziach niż inne i wynika to z ich konstrukcji lub inaczej, pozycji ( stance ) jaką wymuszają z powodu swojej konstrukcji.


Dzieki Lobo pewnie zdecyduję się na X-Wave nie spotkałem jeszcze osoby nie zadowolonej z tych butów. Na moje nogi pasują wiec sprawa wydaje się jasna. Co do tych Lange to zainteresowały mnie z powodu stosunku ceny do jakości w Skiteam można je kupić za 499zł. Wiec cena jest naprawdę atrakcyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
[quote name='magelan']Lobo a co zrobić jak stopy w długości różnią się o 1 cm:(
stopa prawa 283 mm, lewa 273 mm , i dobierz tu buty masakra[/QUOTE
Kupić mniejsze,jak najlepiej dopasowane (wkładka z czasem się rozbije)a buta na większą stopę odbarczyć...tj rozciągnąć skorupę .Przy takiej rozbieżności powinno się udać -jednak musisz być przygotowany na mały dyskomfort na początku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
No i zaczęło się (a było nie ruszać)
Kupiłem nowe narty (dobrze) i buty (jeszcze nie wiem czy dobrze). W starych poczciwych "Rosiniolkach" jeździłem w "zwykłych" skarpetach, a próby założenia zawodowych grubych skarpet narciarskich kończyły się po jednym dniu jazdy. Nowe buty są mniejsze (dzięki temu forum okszało się że mam za duże buty), twardsze (flex 100) i w temperaturach lipcowych wygodne (jako czwarte mierzone).
Czy z szanownych forumowiczów ktoś ma pomysł na "narciarskie" cienkie skarpety?
Może wysokie do biegania - widziałem dzisiaj takie w Dehatlonie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z szanownych forumowiczów ktoś ma pomysł na "narciarskie" cienkie skarpety?
Może wysokie do biegania - widziałem dzisiaj takie w Dehatlonie?


Nie ma co kombinować, kup typowo narciarskie. But narciarski i sposób jego wykorzystania znacznie różni się od buta do biegania. Skarpety narciarskie są po prostu przystosowane do używania w szczelnym i nieoddychającym bucie. Na rynku są skarpety o różnych grubościach.
A właściwie dlaczego nie może być gruba?
Pozdr.
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z szanownych forumowiczów ktoś ma pomysł na "narciarskie" cienkie skarpety?


A musisz miec "dlugie" skarpety? Ja jezdze w "krótkich", cienkich bawełnianych... W typowych narciarskich mi za gorąco w stopy... A i zdazalo sie, ze w ogole bez skarpet jezdzilem...
Ale jesli marzniesz to nie ryzukuj - jak radzil poprzednik kup "dlugie" typowo narciarskie, bezszwowe... I koniecznie dopasowane - za luzne beda sie marszczyc tworzac uwierajace faldy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musisz miec "dlugie" skarpety? Ja jezdze w "krótkich", cienkich bawełnianych... W typowych narciarskich mi za gorąco w stopy... A i zdazalo sie, ze w ogole bez skarpet jezdzilem...
Ale jesli marzniesz to nie ryzukuj - jak radzil poprzednik kup "dlugie" typowo narciarskie, bezszwowe... I koniecznie dopasowane - za luzne beda sie marszczyc tworzac uwierajace faldy...


Dzięki. :)
Chyba tak zrobię i przestanę kombinować.
W starych butach jździłem w "zwykłych" bawełnianych to i w tych spróbuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Pozwolcie, ze wroce do poczatku tego watku, bo dopiero teraz go przeczytalem.

Zapinamy klamry , powinny domknąć skorupę na pierwszym , drugim ząbku , kilkakrotnie naciskamy na języki , pięty cofają się na swoje miejsce . W dopiętych butach palce nie powinny być dociśnięte do przedniej ścianki skorupy , mogą jej lekko dotykać , dobrze gdy można paluszkami “ przebierać “.

Male sprostowanie: Nie zapinamy wszystkich klamer, tylko druga (w przypadku butow 4-klamrowych) lub srodkowa (w przypadku 3-klamrowych, np. dalbello krypton). Zapieta przednia klamra przytrzyma stope i uniemozliwi ulozenie piety we wlasciwej pozycji w bucie, a o to przeciez chodzi.
Podobnie gorna klamra unieruchomi lydke. Te zapinamy dopiero po wykonaniu 3 lub 4 takich ruchow.
Poza tym pomocna informacja.
Pozdro.

Użytkownik oldsnowjunky edytował ten post 18 październik 2009 - 04:06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Krisu
Podpięłeś się na końcu wątku, który jest tu "dekalogiem" doboru butów. Zadajesz pytanie, które jednoznacznie określa, że nie czytałeś powyższych porad, lub ich nie zrozumiałeś.
Czego w takim razie oczekujesz? Poprowadzenia za rękę typu : "w mieście x na ulicy y jest sklep v i tam po lewej stronie na 2 półce od dołu są buty idealne dla ciebie " ?
Udaj się na forum dla wróżek.
Albo przeczytaj wątek od początku, powoli i ze zrozumieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 2 tygodnie później...

marshi, pieta nie ma prawa "latać" w bucie narciarskim więc zapomnij o tych czterech mierzonych parach. Nie polecę Ci konkretnych modeli bo dobór buta to sprawa tak indywidualna że dla 10 osób dany but może być idealny a dla Ciebie akurat nie, po prostu trzeba mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć jak największa liczbę par. Firmy produkują modele węższe i one mogą być dla Ciebie dobre jak masz szczupłą stopę o niskim podbiciu - tak jak napisałaś. Flex ok. 80-tki powinien być w porządku. I pamiętaj aby na firmowej miarce zmierzyć dokładnie długość stopy, oczywiście na stojąco - bo nie wszyscy o tym pamiętają ;), i dobrać rozmiar dokładnie taki jak wskazał pomiar miarki. Pamiętaj że w butach narciarskich się jeździ i w bardzo małym procencie chodzi więc nie zapomnij o tym aby mierzyć buty zachowując pozycję narciarską (nogi lekko ugięte, piszczele niezbyt mocno oparte na językach). W dobrze dobranym bucie jest po włożeniu ich na nogi uczucie że są za małe ale po zapięciu klamer i jak ja to mówię "zejściu na języki" stopa w bucie się cofa do piety i uczucie za małego buta znika...

Mierz jak najwięcej par i poświęć doborowi butów jak najwięcej czasu bo to najważniejszy zakup jeśli chodzi o wyposażenie narciarza, jak napisałaś kolor ale także i marka nie jest istotna

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a ja mam pytanko odnośnie salomon x-max 100-120 ewentualnie x-pro 3D custom fit chodzi mi generalne o wasze odczucia i czy faktycznie caly ten procesz termoformowania daje cos? W dziecinstwie mialem poważny wypadek stopy mianowicie zostala zmiazdzona przez podnosnik hydrauliczny trzy środkowe palce calkowicie zgniecione groziła mi amputacja na szczescie po 4 godz. operacji udalo sie wszystko mialem 9lat przygoda z nartami skonczyla sie na pare lat.Do czego zmiezam otoz na podbiciu zostala mi wystajaca kosc zrosnieta po wypadku trochę mi to przeszkadza choc noge mam sprawna w 100% otóż salomona buty zawsze mi podchodzily najlepiej i na takich też jeżdżę oczywiscie robilem wybarczanie miejscowe ale chodzi mi juz po glowie zmiana but moze jeszcze w tym sezonie. I ciekaw jestem czy to cale termoformowalne cos moglo by pomóc. Pozdrawiam

Pomaga ale w małym stopniu. Termoformowalna wkładka to "dopieszczenie" wygodnego buta. Jeśli ta kość wystaje więcej niż 3-4 mm to samą wkładką nic nie nadrobisz, będziesz musiał odbarczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...