Skocz do zawartości

Najtrudniejsze stoki.


kmusial

Rekomendowane odpowiedzi

jezeli ratraki moga tam wjezdzac to nie moze byc tak strasznie a z ostrych : la grave w francji ( nie nojostrzejsza ale dluga i stroma):)

Ratraki w Palenicy w Szczaawnuicy jak i na kasprowym w rejonie sczzytu sa ASEKUROWANE PRZEZ LINY! przyczepione do wysiegnika - wiezyczki zainstalowanego - na ratraku. Widzialem osobiscie..;) Inna sprawa ILE taka trasa wytrwa na odcinku sciany.. gdy zjedzie paru szuraczy..:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 254
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ratraki w Palenicy w Szczaawnuicy jak i na kasprowym w rejonie sczzytu sa ASEKUROWANE PRZEZ LINY! przyczepione do wysiegnika - wiezyczki zainstalowanego - na ratraku. Widzialem osobiscie..;) Inna sprawa ILE taka trasa wytrwa na odcinku sciany.. gdy zjedzie paru szuraczy..:)

tak potwierdzam to co kolega tutaj mowi o Palenicy.2 sezony temu kupili specjalny ratrak z wyciagarka nawysiezniku i maja specjalne drzewa do ktorego sie spinaja i wyciagaj po najstromszym kawalku trasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciężka jest czarna trasa w Harrachovie. Ma dł. ok. 1250m i porządne nachylenie. Oni chyba ją też zlewają wodą bo jest zawsze twarda jak kamień i zlodowaciała. Ciężkie jest też ostatnie 400 m w Zaclerzu w jednym momencie nawet 37%(ale ten odcinek jest krótki więc przez to nie może konkurować z innymi dłuższymi).

:) czarna trasa w Harrachovie-oj ,tak...nie zapomne jak moja siostra zjechala polowe tej trasy na brzuchu z twarza skierowana w gore stoku...Oczywiscie uznala to za swietna zabawe, a ja o malo nie dostalam zawalu serca :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak potwierdzam to co kolega tutaj mowi o Palenicy.2 sezony temu kupili specjalny ratrak z wyciagarka nawysiezniku i maja specjalne drzewa do ktorego sie spinaja i wyciagaj po najstromszym kawalku trasy

tak samo jest na Stożku w Wiśle, w tym sezonie podobno kupili drugi ratrak z wyciągarką....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nosal?? przejedz sie V w krynicy...

cyt. majaro-23 ..." ciężkie jest te ostatnie 400 m w Zaclerzu w jednym momencie nawet 37%..." cyt. Cobra "Nosal i nie ma gadki". Moim subiektywnym zdaniem "V" na Jaworzynie ( nie wspomnę o tej sprzed zniwelowaniem górnej części stoku) posiada wiekszy spadek niż Nosal.:) Średnie nachylenie ( spadek) "V" Na Jaworzynie wynosi 32%. Według mojej oceny w górnej części stoku spadek siega około 55-60%. Średnie nachylenie stoku na Nosalu wynosi 30%. Pozdrawiam - Adam.

jezeli ratraki moga tam wjezdzac to nie moze byc tak strasznie pare rzeczy: czy moglibyscie podac nachylenie w stopninach? tak dla ciekawosci: jaki jest przelicznik stopni nachylenia na procenty?? zawsze procenty wydawaly mi sie nie na miejscu, bo nachylenie logicznie powinno byc w stopniach

Aby wyjaśnić ten problem podaję: pochylenia mające postać spadków lub wzniesień określa sie w PROCENTACH. Za spadek lub wzniesienie o pochyleniu 1% przyjmuje sie takie pochylenie, przy którym na odcinku 100 metrów, różnica poziomów wynosi 1 metr!!!!! Np. jeżeli na odcinku o długości 100 metrów różnica poziomów wynosi 4 metry, to znaczy że pochylenie ( spadek) wynosi 4%. Jak zauważyliście zawsze pod znakiem drogowym ostrzegającym o wzniesieniu lub spadku drogi, podana jest na tabliczce informacyjnej wielkość spadku( wzniesienia) w procentach, średnie nachylenie tras narciarskich także jest podawane w procentach. Pozdrawiam - Adam.

Załączone miniatury

  • scan0002.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli piszemy tylko o oficjalnych trasach, to popieram piszących o Ścianie ze Szrenicy i Goryczkowej - Kasprowy. Dorzucam do tego górny odcinek Liczyrzepy z Kopy w Karpaczu. O bardziej 'nieoficjalnych' (czytaj: 'poza trasami')trasach możemy założyć nowy temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyjaśnić ten problem podaję: pochylenia mające postać spadków lub wzniesień określa sie w PROCENTACH. Za spadek lub wzniesienie o pochyleniu 1% przyjmuje sie takie pochylenie, przy którym na odcinku 100 metrów, różnica poziomów wynosi 1 metr!!!!! Np. jeżeli na odcinku o długości 100 metrów różnica poziomów wynosi 4 metry, to znaczy że pochylenie ( spadek) wynosi 4%. Jak zauważyliście zawsze pod znakiem drogowym ostrzegającym o wzniesieniu lub spadku drogi, podana jest na tabliczce informacyjnej wielkość spadku( wzniesienia) w procentach, średnie nachylenie tras narciarskich także jest podawane w procentach. Pozdrawiam - Adam.

tak sobie poprzegladalem moje pst'y i jestem winien wyjasnienie: myslalem ze powod mojego zafascynowania procentami jest oczywiscty adla czytajacych ale nie wzialem pod uwage ze moze nie byc: wiec: powod dlaczego domagam sie przeliczenia na stopnie jest prosty: w lit anglojezycznej (a ta panuje na swiecie czy sie chce czy nie) KAZDY tekst nt lawin zagrozenia, backcountry, freeriding, ekwipunku i podzialu spadku jest w STOPNIACH kazdy inclinometer jest wyskalowany w STOPNIACH nikt kto na serio sie inetresuje backcountry nie operuje procentami , ktore, co tu duzo mowic, jest sztucznym wymyslem jezeli chodzi o nachylenie> podawanie w stopniach jest bardziej intuicyjnie przyswjalne: ktos poda: ten stok ma 45 stopni i od razu widzisz polowe kata prostego i od razu jest to jasne. mapy do backcountry w canada, usa, chile, argentina, new zealand podaja nachylenia w stopniach. sprobuje sprawdzic to w stos do alp. a moze ktos juz wie jak to podaja w alpach?:)

Aby wyjaśnić ten problem podaję: pochylenia mające postać spadków lub wzniesień określa sie w PROCENTACH. Za spadek lub wzniesienie o pochyleniu 1% przyjmuje sie takie pochylenie, przy którym na odcinku 100 metrów, różnica poziomów wynosi 1 metr!!!!! Np. jeżeli na odcinku o długości 100 metrów różnica poziomów wynosi 4 metry, to znaczy że pochylenie ( spadek) wynosi 4%. Jak zauważyliście zawsze pod znakiem drogowym ostrzegającym o wzniesieniu lub spadku drogi, podana jest na tabliczce informacyjnej wielkość spadku( wzniesienia) w procentach, średnie nachylenie tras narciarskich także jest podawane w procentach. Pozdrawiam - Adam.

to jest :) link do opisu tras w la grave ktore to miejsce jest najlepszym miejscem do backcountry w alpach (mimo ze we francji) i tutaj jest wszystko w procentach...... http://outside.away....6/9602fdha.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwazasz na jaki wpis odpowiedzialem poprzednio???:) rozumiem ze twoje pojecie ma ograniczenia? co do procentow w europie to: "to jest link do opisu tras w la grave ktore to miejsce jest najlepszym miejscem do backcountry w alpach (mimo ze we francji) i tutaj jest wszystko w procentach..." :D

ch.....a przejezyczenie: oczywiscie powinno byc w stopniach przepraszam!!!!:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Z tego co zauwazylem w Polsce ludzie pchaja sie na czerwone robiac z nich trasy arcy trudne, przyklady: Kaskada od stacji posredniej w Szczyrku. Ludzie tam sobie wjezdzaja na luzie, bo to przeciez "tylko" czerwona i zaraz leza na tych co sie jeszcze nie pozbierali! Widzialem bardzo dobrych narciarzy, ktorzy tam sie wysypywali, bo nie mogli ominac zalegajacych na zakrecie "miszczow", hehe to samo zjazd srodkiem oblodzonej Golgoty w Szczyrku Solisku. Dlatego dobrze mi sie jezdzi po czarnych trasach, bo sa lepiej przygotowane i mniej rozjezdzone. A jak czarna to ludzie czuja respekt. Do scianek w Polsce dodam najbardziej stromy stok w Szczyrku, czyli Beskidek. Z tego co pamietam jest tam taki fragment, ktory nie jest w ogole ratrakowany, albo jezeli juz, to ratraki tylko po nim zjezdzaja w dół:))). Ja tam sie tylko przygladalem od dolu:( Slynna Scianka w Szrenicy, rzeczywiscie stroma ALE tej stromizny jest tylko kawalek, a co byscie powiedzieli na ok 800 metrowy taki odcinek? Jak chcecie sprobowac to polecam zjazd ze Stockhorn w Zermatt. Kolor żółty. Wlosi oznaczaja go jako free ride, ale szwajcarskie okreslenie jest lepsze: downhill. Zreszta i tak powinno byc nazwane free ride downhill. Pewnie ze sto osob dziennie tam zjezdza max, a i tak niektorzy płaczą [slyszalem], a niektorzy po stu metrach chca wracac na gore [widzialem] Ratraki tam wcale nie jezdza:))). Grzazki snieg, mega muldy, tylko dla orlow. Fakt, nie mam za dobrej techniki, bo sie dopiero ucze i to dopiero moj pierwszy sezon, ale jeszcze nigdy nogi nie odmowily mi posluszenstwa w polowie stoku... rzeznia nr 1. Nigdzie nie znalazlem informacji o pochyleniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boski temat, bo niby to wielka satysfakcja jak sie już zjeżdza na czarnych trasach. :eek: Przepraszam ale mnie to nie rajcuje. Na czarnej w Harrachovie w tamtym roku w marcu były muldy i zjazd mnie tylko zmęczył choć spokojnie zjechałem (chyba muszę sie podnieść z samooceną z tej mojej 6-tki, no nie ?) Naprawdę wolę czerwone, nie zjeżdżone traski koło 2,5 - 4 kilometrów gdzie można w na różne sposoby sobie pozjeżdżać i mieć z tego frajdę - polecam Św. Piotra w Spindlerowym Młynie, choć obok jest fajna czarna długa traska (widziałem na niej niezłe zawody w marcu 2006). Pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
dzieki byles tam kolego?? a wogole to powiedz czy tak jak mowie sa takie trasy ze jedziesz dlugo i zjedzasz dlugo, wiesz o co mi chpodzi chyba bo ja jestem kopletny poczatkujacy tylko w tamtym orku jezdzilem teraz kupilem sobie nowki carvingi bo zakochalem sie w tym sporcie i wiesz nie jest tak fajnie ciagle jechac minute czy 2 a potem zjechac w ciagu minuty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał białkę tatrzańską www.białkatatrzańska.pl bo ma szerokie, całkiem długie jak na polskie warunki trasy i są prawie wszystkie wyciągi krzesełkowe wiec odpoczywasz i jedziesz 7 minutek ;) idealna jest na 1. raz w sezonie ;D

Zapomniales wspomniec o ogromnych kolejkach w weekendy :) Ale ogolnie Bialka bardzo fajna, polecam nie tylko uczacym sie. ;):P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok kolego dzieki ze mowisz ze dam rade ale powiedz cos dokladniej jak wsiadac itp bo widze ze masz doswiadczenie,szczerze mowiac to w nartach boje sie krzeselek bo w normalnych btach to nie mialem problemu zeby wsiasc na krzeslo

Zero stresu :) Bardziej balem sie pierwszym razem wejsc na orczyk niz na krzeselko. Co do krzeselka to nie widze w tym zadnych trudnosci. Krzeselko samo podjezdza, gdy zwalnia wystarczy po prostu usiasc :) Podobnie jest ze schodzeniem.. zreszta wtedy tez zwalnia i bardzo latwo jest zejsc. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tu się nie będę wypowiadał bo zbyt mało doświadczony narciarz ze mnie, niemniej Ściana w Szklarskiej robi wrażenie. Zwłaszcza że im dłużej jeżdżę na nartach tym rzadziej uśmiecha mi się nią zjeżdżać:confused:

...ściana / i dla szwagra trudna/-jest super tylko dojazd do niej od wyciągu nieraz utrudniaja kamienie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...