Skocz do zawartości

Passo del Tonale - Włochy - opinie


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zupełnie inne wrażenia. Dla mnie Paso Tonnale to najgorszy ośrodek w Alpach jaki widziałem. Betonowa pustynia, krzesła nawalone na przełęczy bez ładu i składu, okropne wieżowce rodem z MadMaxa, setki wrzeszczących bachorów - chyba wszystkie szkółki z okolicy tam przyjeżdzają. Nie dziwota - bo trasy łatwe i zupełnie nieurozmaicone. Kwintesencja wyciągania szmalu od turystów. Popularność wśród Polaków - tylko z powodu freeski. ODRADZAM!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na Presenie jest fajnie? Raczysz żartować.. JEDEN słownie JEDEN wyciąg na górę.. A tam DWA orczyki Czarna w dół niezła ale ile razy można nią zjechać??? A Ponte Di Legno to inny ośrodek i inna góra od Paso Tonale. Tak - tam jest ok, ale to OBOK. Rozmawialiśmy o PT Poza tym - Ty masz swoje zdanie, ja swoje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mnie ukamienuj i zwyzywaj od masonow i cyklistow :) Tonale i Ponte to jeden osrodek narciarski Adamello Ski... Co do Preseny to przepraszam nie wiedzialem ze rozmawiam z bratem Bode Millera...ja maluczki duzo frajdy odczuwam z jazdy dluga czarna trasa z lodowca, a i jazda off-pistowa na gornej czesci lodowca nie jest najgorsza... Infrastruktura jest w miare nowa, osrodek jest niewielki i ma glownie srednie i latwe trasy co widac na mapie, wiec jesli chcesz pojezdzic jak Herminator to zapraszam do Ischgl albo Chamonix a jesli jestes srednio zamoznym ojcem rodziny z dzieciakami to 2 tydzien free ski week w okolicach Wielkanocy kiedy na stokach nie ma zywego ducha powinien Cie jednak zadowolic....no chyba ze jestes architektonicznie wrazliwy i wiezowce nie pozwola Ci spac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra skoro tak, to tak - jak mawiał Wielki Szu... 1.Wiosną śnieg może być tylko na lodowcu i nędzne płaty na PT 2.Czarna jest stroma ale gładka jak stół - w lutym 2010 zjeżdżały nią w dół 12 latki i kilku 80 letnich staruszków z jedną nogą... 3.Bode Miller to na Paganelli - każdy o tym wie, prawda? 4.Adamello obejmuje też MdC, Pinzolo i wspomnianą wyżej Paganellę. I co? Są dzięki temu OBOK siebie? Z Pinzolo do Paso Tonale jedzie się zimą 1h40 minut. Skipas NIE decyduje o tym, że ośrodki są obok siebie.. 5.Cytuję: ..glownie srednie i latwe trasy co widac na mapie" Ja nie patrzę na mapy. Piszę o ośrodkach w których JEŹDZIŁEM. 6.Znów cytat:.. free ski week w okolicach Wielkanocy kiedy na stokach nie ma zywego ducha - Hahaha - kiedy ostatni raz byłeś na freeski? Raz - że trwa JEDEN tydzień. Dwa - w val di sole są wtedy TŁUMY!!! No i co masonie? Poddajesz się :-) al PS. Dzięki za zaproszenie do Ischgl (byłem) ale o wątek o PT. Ale dobrze, że wspomniałeś, bo z Ischgl we Włoszech porównanie ma tylko val gardena z przyległościami.... Paso Tonale a i reszta val di sole - to inna liga.. (bez urazy - w tym sezonie jadę jak raz do Pinzolo, ale PT będę omijał szerokim łukiem)

Użytkownik al9 edytował ten post 29 wrzesień 2010 - 16:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Wielki Szu niech Ci bedzie: 1.Wiosną śnieg może być tylko na lodowcu i nędzne płaty na PT - Bylem w PT na przelomie marca i kwietnia a dokladnie 27 marca - 2 kwietnia 2010, i w marcu 2006...jakos sniegu mi nie brakowalo...moge Ci zdjecia podelslac jak chcesz. 2.Czarna jest stroma ale gładka jak stół - w lutym 2010 zjeżdżały nią w dół 12 latki i kilku 80 letnich staruszków z jedną nogą...NIe chwytam...co jest nie tak z gladka czarna trasa? ze niby muldy maja byc ? 3.Bode Miller to na Paganelli - każdy o tym wie, prawda? - Whatever :) 4.Adamello obejmuje też MdC, Pinzolo i wspomnianą wyżej Paganellę. I co? Są dzięki temu OBOK siebie? Z Pinzolo do Paso Tonale jedzie się zimą 1h40 minut. Skipas NIE decyduje o tym, że ośrodki są obok siebie... - miedzy PT do ponte mozesz sie dostac nie zdejmujac nart co w moim przekonaniu czyni je jednym osrodkiem 5.Cytuję: ..glownie srednie i latwe trasy co widac na mapie" Ja nie patrzę na mapy. Piszę o ośrodkach w których JEŹDZIŁEM.- Spedzilem tam 2 zimy patrz pkt 1. 6.Znów cytat:.. free ski week w okolicach Wielkanocy kiedy na stokach nie ma zywego ducha - Hahaha - kiedy ostatni raz byłeś na freeski? Raz - że trwa JEDEN tydzień. Dwa - w val di sole są wtedy TŁUMY!!! - w raz na jakis czas oprocz Adamello ski free week sa skifree weeki sponsorowane przez lokalny samorzad ktore czasem trwaja jeden a czasem 2 tygodnie...i tu suprise suprise jeden byl od 20 do 26 marca a drugi od 27 do 2 kwietnia 2010, jak bardzo chcesz to nawet gdzies fakturke mam z kwatery z 2 tygodnia...a co do tlumow to zdjecia wkleje wieczorkiem zeby nie bylo ze klamca na forum jestem :) A jesli chodzi o Ischgl to wiecej sie wypowiem po powrocie (2-8 stycznia 2011). Tak na koniec nie twierdze ze PT to wybitny osrodek...tani, latwy i dosc przyjemny dla srednio zaawansowanego i poczatkujacego narciarza ale dobrze jezdzacy tez cos dla siebie znajdzie ... Pozdr, Mason :)

Użytkownik byzu edytował ten post 29 wrzesień 2010 - 17:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, śnieg tam wiosną bywa tanio też może być czarna jest czarna (jakoś Cię staruszkowie bez nóg nie przekonali) a Ponte di Legno jest tuż obok mogłeś trafić na okres, kiedy było pusto.. Poza tym - ja mam rację :-) A więc - REMIS (ze wskazaniem na mnie :-) val di sole to fajny ośrodek - jadę tam w tym sezonie po raz kolejny.... MdC to klasa sama dla siebie Pinzolo - niedoceniona perełka Paganella - fajna ale mała Ponte jest całkiem całkiem Ale Paso Tonnale jest do dupy :-( Jak wrócisz z Ischgl - napisz relację - ale wiem z góry, że będziesz zachwycony... Pozdrawiam i miło się z Tobą spierało, co na tym forum jest nieczęste.

Użytkownik al9 edytował ten post 29 wrzesień 2010 - 17:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Byłam w Tonale w drugim tygodniu marca parę lat temu i generalnie była WIOSNA czyli słonecznie i ciepło: oczywiście śnieg na trasach był, przygotowany tak jak trzeba,nie ma sie do czego przyczepić, ale jak jest kilka stopni na plusie to nie ma też co liczyć że śnieg będzie jak w styczniu. Jak przyjechaliśmy to przez cała Europę lało, tam padał mokry snieg i to w takiej ilości że przed samą miejscowością policja kazała nam zakładać łańcuchy. Jednego dnia była mgła jak mleko, co nie znaczy ze się nie dało jeździć- zwłaszcza że trasy nie są trudne i nie można zabłądzić. Jeden dzień mieliśmy w cenie karnetu możliwość jazdy w Madonnie, i to była całkiem przyjemna wycieczka, zwłaszcza widokowo. Tonale nie jest napewno w mojej pierwszej piątce ulubionych stacji, ale nie zgodzę się też że jest kompletnie do doopy. "Lodowiec" to oczywiście propaganda, zgadzam się, nijak nie umywa się do żadnego z Austriackich, jest tam słownie jedna "ścianka" obsługiwana przez dwa orczyki, ale chociaż jest krótka, zjazd trwa może z minutę, ma fajne nachylenie i kilka ładnych skrętów można na niej potrenować- zwłaszcza jak niżej jest za ciepło i robi się breja. Natomiast czarna trasa Paradiso moim zdaniem jest genialna, kto uważa inaczej jest snobem i malkontentem. Jak tam byłam, obsługiwała to kolejka linowa pamiętająca chyba czasy Mussoliniego :) Za mojego pobytu nie było jeszcze połączenia wyciągiem z Ponte di Legno, więc podjechałam tam autem i byłam oczarowana: przemiłe trasy wśród lasu, błogość, ptaszki śpiewają, a do tego ani żywej duszy! Byłam JEDYNĄ OSOBĄ NA STOKU. Nie powiedziałabym że sam ośrodek jest jakiś szczególnie szpetny- w porównaniu do stacji narciarskich we Francji (zjeżdżasz na dół a tam... Ursynów :-) to powiedziałabym że nawet ładny. Jeśli lubisz Włochy, wiosenne narty, nie jesteś jakimś hardcorem i nie nastawiasz się na łojenie po czarnych trasach od rana do nocy tylko przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu to w Tonale moze Ci się spodobać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

a co myslicie o Adamello Ski- Temu? Bo jak patrze to te 3 miejscowoci tez sa ze soba polączone, chodzi mi o Temu ,Pontedilegno i Tonale i wydaje sie ze jets dosc sporo tras do przejechania. Zastanawiam sie jeszcze nad Livigno chociaz przeraza mnei ta opinia a masie nawalonych ludzi na stoku i ogolnym ścisku :P

Temu i Pontedilegno to malutkie dziury Tonale jest największe w tym rejonie ale jakoś takie brzydkie / komunistyczne i nie powala też trasami choć takiego tłoku jak w Madonnie to raczej tam nie ma.. Z Tonale masz przez drogę na lodowiec Presena w razie braku śniegu. Sama Presena też nie powala ale ta czarna z niej to czapki z głów.. Możesz rozszerzyć skipass Adamello za grosze o 1 dzień ( lub dwa chyba ) o pobliską Madonnę i Marilleva-Folgarida. To moim zdaniem najlepsze wyjście- zwiedzisz wszystko i wyrobisz sobie swoje zdanie na tamte rejony a to najważniejsze.

Użytkownik Szabir edytował ten post 24 grudzień 2011 - 17:01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malutkie dziury masz na mysli, sama miejscowosc? mi nawet nie chodzi o to zeby miasteczko bylo jakos mega imprezowe czy cos wystarcza mi 3 bary , bardziej chodzi mi o fajne trasy,polaczenie miejdzy trasami itp. Niestety w tej ofercie do adamello mam w cenei tylko karnet na adamello ski czyli na madonne nie mialbym szans pojechac , ale jak pisalem mam tez do wyboru oferte w pinzolo gdzie jzu jets ten karnet skirama tylk oz kolei jakos te trasy w tej madonnie jak patrze na skimapy wydaja mi sie mniej atrakcyjne i gorzej polaczone niz w adamello ski.

To tylko z map Ci się tak wydaje. W rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Madonna ma tylko jedną wadę - często są tam spore tłoki, a doliczyć się na freeski 50 autokarów z Polski na dolnym parkingu nie sztuka.. jeśli chodzi o off piste, to w Tonale wyszalejesz się spokojnie pod tym względem. Jeśli jednak trafisz pogodę, to gdziekolwiek byś nie pojechał będzie fajnie i tej wersji się trzymajmy :) ----------------- w zał: - Pressena - dojazdówka z Tonale pod gondolką 4 km - Tonale 1 - Tonale 2

Załączone miniatury

  • IMG_0017.jpg
  • IMG_0036.jpg
  • IMG_0082.JPG
  • IMG_0080.jpg

Użytkownik Szabir edytował ten post 24 grudzień 2011 - 23:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

malutkie dziury masz na mysli, sama miejscowosc? mi nawet nie chodzi o to zeby miasteczko bylo jakos mega imprezowe czy cos wystarcza mi 3 bary , bardziej chodzi mi o fajne trasy,polaczenie miejdzy trasami itp. Niestety w tej ofercie do adamello mam w cenei tylko karnet na adamello ski czyli na madonne nie mialbym szans pojechac , ale jak pisalem mam tez do wyboru oferte w pinzolo gdzie jzu jets ten karnet skirama tylk oz kolei jakos te trasy w tej madonnie jak patrze na skimapy wydaja mi sie mniej atrakcyjne i gorzej polaczone niz w adamello ski.

Uczymy się całe życie. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Co masz na mysli? Nie wiem czy nie postawic na adamello ze wzgledu na mniejszy tłok, a tras na pewno jest wiecej niz w Polsce czy Slowacji gdzie do tej pory jezdzilem :) Troche odpycha mnie mysl zatloczonych stokow w Madonnie i takiego ogolneg przepychu.Tak jak Szabir napisales jak bedzie pgooda to wszedzie bede zadowolony, bo zakladam ze w adamello tras jest naprawde sporo, dobrze przygotowanych, a ze jade sam z dziewczyna ktora nie jest demonem szybkosci na nartach to moze szybko nam sie nie znudza trasy w Adamello Ski - temu, Ponte i Tonale. Dodam ze nie jedziemy niestety samochodem wiec np dojazd do madonny moglby byc utrudniony.A tak jak patrze na te zdjecia z Tonale Twoje to poza tym ze jzu bym z checia pojezdzil to rozumiem ze one sa robione na jakich srodkowych stacjach czy te trasy sa takie krotkie? Chociaz moze to zludzenie ze zdjecia.I rzeczywiscie sa to takei trasy nieograniczone lasem jak widze, do tej pory jezdzilem tylko na takich lesnych ( Chopok i Szklarska) ale to najwyzej odbiej sobie w Temu bo jak patrze na mapke to tam sa trasy w lesie. A w ogoel widze ze zjazd z tej presseny do polowy jets czerwony i zeby zjechac na dolna stacje to trzeba jechac czarna trasa!? Czy to jakas pomylka?:P Do tej pory nie jezdzilem na czarnych trasach to chyba musialbym zjezdzac w dol gondola :P Dodatkowo widze ze sa 2 dosc dluygie trasy na prawo od Tonale miedzy Tonale a Ponte. Chociaz Madonna tez ma fajne trasy :P Ehh juz sam nie wiem jestem w kropce ;p Bede musial sie zdecydowac na cos :)

Rzuć monetą. I tu i tu będziesz zadowolony i nie przejmuj się drobiagami. Czarne trasy to normlane trasy ratrakowane tylko, ze miejscami stromsze ale do zjechania dla każdego kto sę trochę orientuje. Nie wpisałeś umiejętności w profilu więc nie wiem co myśleć i co poradzić. Widać, że nie bardzo czytasz naricrskie mapki więc pomogę jak napiszesz czego oczekujesz i na jakim poziomie ale nie hasłami czerwona czy niebieska trasa tylko co umiesz/umiecie. Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na mysli? Nie wiem czy nie postawic na adamello ze wzgledu na mniejszy tłok, a tras na pewno jest wiecej niz w Polsce czy Slowacji gdzie do tej pory jezdzilem :) Troche odpycha mnie mysl zatloczonych stokow w Madonnie i takiego ogolneg przepychu.Tak jak Szabir napisales jak bedzie pgooda to wszedzie bede zadowolony, bo zakladam ze w adamello tras jest naprawde sporo, dobrze przygotowanych, a ze jade sam z dziewczyna ktora nie jest demonem szybkosci na nartach to moze szybko nam sie nie znudza trasy w Adamello Ski - temu, Ponte i Tonale. Dodam ze nie jedziemy niestety samochodem wiec np dojazd do madonny moglby byc utrudniony.A tak jak patrze na te zdjecia z Tonale Twoje to poza tym ze jzu bym z checia pojezdzil to rozumiem ze one sa robione na jakich srodkowych stacjach czy te trasy sa takie krotkie? Chociaz moze to zludzenie ze zdjecia.I rzeczywiscie sa to takei trasy nieograniczone lasem jak widze, do tej pory jezdzilem tylko na takich lesnych ( Chopok i Szklarska) ale to najwyzej odbiej sobie w Temu bo jak patrze na mapke to tam sa trasy w lesie. A w ogoel widze ze zjazd z tej presseny do polowy jets czerwony i zeby zjechac na dolna stacje to trzeba jechac czarna trasa!? Czy to jakas pomylka?:P Do tej pory nie jezdzilem na czarnych trasach to chyba musialbym zjezdzac w dol gondola :P Dodatkowo widze ze sa 2 dosc dluygie trasy na prawo od Tonale miedzy Tonale a Ponte. Chociaz Madonna tez ma fajne trasy :P Ehh juz sam nie wiem jestem w kropce ;p Bede musial sie zdecydowac na cos :)

Moje zdanie jedź na Adamello Ski, - jak Ci włoskie powietrze w ośr. klasy B i C zacznie służyć to zwiedzisz kiedyś topową Madonnę i tamte okolice choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie by to zrobić razem - z Tonale do Madonny śmiga skibuss. Nawet tego nie masz co porównywać ze Słowacją czy Czechami !. To co widzisz na poprzednich fotkach to środkowa część stacji Tonale, łysa bez drzew szeroko w miarę trasy średniej długości. Z Tonale po prawej i lewej stronie masz wyjazd na większe górki z których jest po parę dłuższych tras. Na fotkach czarna z Presseny ( podobno druga w klas. najtrudniejsza zawodnicza czarna trasa ) na drugiej fotce masz właśnie widoczek z najwyższego punktu w Tonale ( w prawym górnym rogu widać patelnię na Pressenie i tą długą czarną na dól z niej do wąwozu Tonale ) Zjechać zatem z Presseny możesz czarną lub gondolą :) a przepychem się nie przejmuj, sporo włochów śmiga jeszcze na 20 letnich nartach 185 cm 60/60/60 ubrani w kombinezony jedno częściowe przepasane paskiem z torebką alla skóra na dokumenty :D

Załączone miniatury

  • IMG_0025.jpg
  • IMG_0103.JPG

Użytkownik Szabir edytował ten post 25 grudzień 2011 - 18:14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...