Skocz do zawartości

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady


Rekomendowane odpowiedzi

Kłaniam, Na początek zanudzę Was ‘moją historią’, żeby Was urzekła;) Od kilku ładnych lat ciągnie mnie mocno w kierunku nart turowych, z racji szybkości przemieszczania się, braku zapadania, no i frajdy ze zjazdu :D Coraz częściej zdarza też mi się szaleć poza boiskiem, trzeba czasem podejść, odejść etc. Na chwilę obecną będę stać przed w ogóle zakupem sprzętu narciarskiego… I tu pojawia się nie lada problem, gdyż chciałbym, aby ten sprzęcior był dość uniwersalny… Chodzi o to, żeby nadawał się zarówno na beskidzkie wyrypy czy też tatrzańskie wyczyny [ z początku pewno raczej bardziej spacerowo niż zjazdy srogimi żlebami] oraz na normalne boiskowe przygotowane trasy i żeby narta dobrze trzymała i dało się też rozwinąć prędkość i nie odlecieć ze stoku;) Takie ‘All In One’ Da się takie coś skompletować? Żeby było ‘i do tańca, i do różańca’ czy też żądam niemożliwego? Jeśli chodzi o wiązania to celuję w Diamiry, ale nie wiem czy ładować się wersję freeride czy też nie. Problem mam spory z deskami, żeby się na jakieś zdecydować [po głowie chodzi mi K2 Shuksan] Dochodzi też kwestia długości samych desek. Jeśli chodzi o buty to wiadomo trzeba mierzyć, ale w coś komfortowego, ale też sztywnego i na więcej niż 2 klamry;] żeby na boisku dały radę. W celach do ew. porad: Mam 190cm wzrostu oraz mogę ‘poszczycić’ się masą 95kg. Umiejętności to taka 7 chyba ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam, Na początek zanudzę Was ‘moją historią’, żeby Was urzekła;) Od kilku ładnych lat ciągnie mnie mocno w kierunku nart turowych, z racji szybkości przemieszczania się, braku zapadania, no i frajdy ze zjazdu :D Coraz częściej zdarza też mi się szaleć poza boiskiem, trzeba czasem podejść, odejść etc. Na chwilę obecną będę stać przed w ogóle zakupem sprzętu narciarskiego… I tu pojawia się nie lada problem, gdyż chciałbym, aby ten sprzęcior był dość uniwersalny… Chodzi o to, żeby nadawał się zarówno na beskidzkie wyrypy czy też tatrzańskie wyczyny [ z początku pewno raczej bardziej spacerowo niż zjazdy srogimi żlebami] oraz na normalne boiskowe przygotowane trasy i żeby narta dobrze trzymała i dało się też rozwinąć prędkość i nie odlecieć ze stoku;) Takie ‘All In One’ Da się takie coś skompletować? Żeby było ‘i do tańca, i do różańca’ czy też żądam niemożliwego? Jeśli chodzi o wiązania to celuję w Diamiry, ale nie wiem czy ładować się wersję freeride czy też nie. Problem mam spory z deskami, żeby się na jakieś zdecydować [po głowie chodzi mi K2 Shuksan] Dochodzi też kwestia długości samych desek. Jeśli chodzi o buty to wiadomo trzeba mierzyć, ale w coś komfortowego, ale też sztywnego i na więcej niż 2 klamry;] żeby na boisku dały radę. W celach do ew. porad: Mam 190cm wzrostu oraz mogę ‘poszczycić’ się masą 95kg. Umiejętności to taka 7 chyba ;]

przy Twojej wadze musisz !!! celować we Freeride Diamira....to po pierwsze, buty do tego Scarpa lub Garmont wysokie freeridowe modele (jeśli chcesz ostro jeździć (na podejściu dostaniesz trochę w dupę ale cóż).... narty jeśli dość "uniwersalne" to Dynastar Legend lub Rossignol Bandit, ale jeśli lubisz modern design to celuj w K2 Public Enemy, Seth Pistons lub Volkl Mantra, Dogma lub coś podobnego.... w razie pytań wal śmiało pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy Twojej wadze musisz !!! celować we Freeride Diamira....to po pierwsze, buty do tego Scarpa lub Garmont wysokie freeridowe modele (jeśli chcesz ostro jeździć (na podejściu dostaniesz trochę w dupę ale cóż).... narty jeśli dość "uniwersalne" to Dynastar Legend lub Rossignol Bandit, ale jeśli lubisz modern design to celuj w K2 Public Enemy, Seth Pistons lub Volkl Mantra, Dogma lub coś podobnego.... w razie pytań wal śmiało pzdr

albo duke jezeli chcesz sie troche pomeczyc w podchodzeniu ale za to miec najlepsze wiazanie z free heel do zjazdu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odzew :) Co do wiązań, to faktycznie celuje w jedyne słuszne dla mnie freeride'y. Najbardziej mnie przekonują przy moich gabarytach i do zastosowania też na boisku. co do butów to też raczej w coś konkretnego, bardziej sztywnego, ale jednocześnie, żeby nie było to imadło i fajnie się podchodziło... Scarpy podejrzewam, że odpadną dość szybko z racji konstrukcji stopy etc. czytałem, że nie nadają się dla osób z najdłuższym palcem tym dużym ustopy, ciężko dopasować. Nie ukrywam, że przekonują mnie narty ze stajni K2... tylko tu pojawia się problem, bo nie wiem czy coś, jak Public Enemy [wypas narta swoją drogą] to jest to czego potrzebuje... bo zdaję sie, że to narta taka raczej fr/fs, a mnie interesuje bardziej coś z grupy tury/fr, jak już. Jeśli nawet nie same tury, ale piankowe narty na wyciągu mogą się nie spisać chyba. A czy takie legendy będą się dobrze spisywać podczas beskidzkich tur czy to trochę jak do sklepu po bułki jeździć rowerem z osprzetem grupy XTR i carbonową ramą? A macie może jakieś doświadczenia/opinie n/t turowych K2 [mt. baker/shuksan] ? bo interesuje mnie szczególnie Shuksan, ale nie wiem czy się nada ;] i teraz zasadnicza kwestia, czy załóżmy taki set: K2 turowe albo niech bezie ten Wróg Publiczny diamiry freeride'y Garmont Adrenaline spiszą się i na wyciągu i na jakiejś beskidzkiej/tatrzańskiej turze [nie stricte zjazdowej, a 'spacerowej'] ? bo tu się chyba rozbija wszystko o kwestię desek...[chyba, że się myle] no i wagi buta [oraz jego flexu] i wiązań. ale zarówno buty, jak i wiązania musze mieć solidne, więc jakieś mega wylajtowane buty mnie nie zadowalają. Chyba strasznie motam, ale jestem w przysłowiowym potrzasku :D @aferra... co do twintipów to jakoś nie jestem ani na tak ani na nie... choć kojarza mi się tylko w sumie z freestyle'em, ale jako tury w trudnym terenie moga zdawac egzamin całkiem nieźle.

Użytkownik Psychotic edytował ten post 30 lipiec 2008 - 20:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odzew :) i teraz zasadnicza kwestia, czy załóżmy taki set: K2 turowe albo niech bezie ten Wróg Publiczny diamiry freeride'y Garmont Adrenaline spiszą się i na wyciągu i na jakiejś beskidzkiej/tatrzańskiej turze [nie stricte zjazdowej, a 'spacerowej'] ?

spiszą się - jesli oczywiście nie przeraża Cię dźwiganie kilkustet gram więcej ;):) lekkie narty turowe są świetne do chodzenia ale do jazdy nadają się średnio (no może przyzwoicie sprawują się w ześlizgach i na trawersach), podobnie z lekkimi modelami wiązań...... jeździłem i na Haganach i Dynafitach oraz kilku modelach Fs Salomona i K2 a także na na Atomach z serii Daddy, Legendach i Banditach... wszedłbym w K2 lub Volkla pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spiszą się - jesli oczywiście nie przeraża Cię dźwiganie kilkustet gram więcej ;):) lekkie narty turowe są świetne do chodzenia ale do jazdy nadają się średnio (no może przyzwoicie sprawują się w ześlizgach i na trawersach), podobnie z lekkimi modelami wiązań...... jeździłem i na Haganach i Dynafitach oraz kilku modelach Fs Salomona i K2 a także na na Atomach z serii Daddy, Legendach i Banditach... wszedłbym w K2 lub Volkla pzdr

Jak ci sie jeździło na teneighty gun i daddych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dźwiganie kilkudziesięciu/kilkuset gramów więcej mnie nie przeraża. Stawiam raczej na wytrzymałość i trwałość niż megalight narty. Tylko kolejne kwestie... jak do ewentualnie twin tipów [ jak PE] zamocować foki? I kolejne kwestia... czy buty Lowa Struktura Pro albo Allround comfort dadzą radę? I gdzie ew. można uderzać w Polsce po buty Garmonta? turowe oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci sie jeździło na teneighty gun i daddych?

jeździłem na Teneighty z 2005 i Pocket Rocket oraz na Thruster - Teneighty fajne w głębszym i miękkim śniegu, bardzo fajnie kręciły, ale duże problemy na trasie i twardszym Sweet Daddy mam tera - bardzo przyjemne narty do różnych zadań - lepiej na trasie i w twardych odcinkach stoków i żlebików od Teneighty, ale nie sa to narty przewidziane do "sztruksiku" - dośc szerokie dzioby pozwalają też przyjemnie pobuszować w świeżym śniegu....generalnie jestem z nich zadowolony choć polowałem w Sugar pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dźwiganie kilkudziesięciu/kilkuset gramów więcej mnie nie przeraża. Stawiam raczej na wytrzymałość i trwałość niż megalight narty. Tylko kolejne kwestie... jak do ewentualnie twin tipów [ jak PE] zamocować foki? I kolejne kwestia... czy buty Lowa Struktura Pro albo Allround comfort dadzą radę? I gdzie ew. można uderzać w Polsce po buty Garmonta? turowe oczywiście.

zamocujesz foki jak do każdych innych - tylko musisz kupić docinane bo inaczej będziesz miał problemy na podejściach stromych i trawersach..... ja mam Lowa Struktura - nie jest to szczyt marzeń ale dają radę - są za to dość wygodne i średnio-ciężkie.... Garmonty ma ratownik GOPR sekcji podhalańskiej więc jak coś podam namiary Scarpa znajdziesz wszędzie... pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dźwiganie kilkudziesięciu/kilkuset gramów więcej mnie nie przeraża. Stawiam raczej na wytrzymałość i trwałość niż megalight narty.

Dynafit TLT Classic - 822 g Diamir Fritschi FR - 2088 g Naxo nx21 - 2250 g Public Enemy z 2007 179cm - 4250 g V Mantra z 2007 177cm - 3880 g Atomic Snoop Daddy 186cm - 3532 g Bądź świadom co będziesz musiał nosić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wagi, przydatne i obrazują. męcząc Was dalej... co sądzicie o takim secie? http://www.allegro.p..._buty_foki.html warte uwagi?

wiązania git foki chyba git buty nie wiem narty, hmm jakiś stary rocznik tych legendów. Co do modelu ta ja używam grubszego stuffu na tylko trasie niż ten legend 4800. Bierz coś w zakresie 80-90mm w tali i 120-130 w dziobie ( to takie idealne wymiary ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynafit TLT Classic - 822 g Diamir Fritschi FR - 2088 g Naxo nx21 - 2250 g Public Enemy z 2007 179cm - 4250 g V Mantra z 2007 177cm - 3880 g Atomic Snoop Daddy 186cm - 3532 g Bądź świadom co będziesz musiał nosić

nigdy nie mialem zaufania do tych wiazan narty zdecydowanie za waskie na prawdziwy off piste: w sumie na ZUPELNY poczatek to OK ale jak pamietam, ty troche wazysz wiec wiazania powinny byc lepsze........... sorry : to odpowiedz do psychotic nie do afferaaaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie mialem zaufania do tych wiazan narty zdecydowanie za waskie na prawdziwy off piste: w sumie na ZUPELNY poczatek to OK ale jak pamietam, ty troche wazysz wiec wiazania powinny byc lepsze........... sorry : to odpowiedz do psychotic nie do afferaaaa

e tam, diamiry fr są dobre, chociaż przy 95kg 13din w nx21 wydają się lepsze Błagam tylko nie wyjeżdżaj z txt ze do fr po Polsce polecisz komuś duke... Aha, od tego roku k2 PE = k2 Extreme

Użytkownik afeRRRa edytował ten post 01 sierpień 2008 - 14:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam, diamiry fr są dobre, chociaż przy 95kg 13din w nx21 wydają się lepsze Błagam tylko nie wyjeżdżaj z txt ze do fr po Polsce polecisz komuś duke... Aha, od tego roku k2 PE = k2 Extreme

absolutnie nie: ale zauwaz ze zalozyciel tego tematu nie deklaruje sie na FR w 100%. swoja droga to trcohe specyficzne okreslenie:fr po polsce............ duke to wiazanie do krotkich podejsc za to daje najlepsze "polaczenie" z narta w jedzie w dol. naxo sam jezdizlem i zdecydowanie "na oko" wydawaly sie solidniejsze:jedyny problem czasami w nskich temperaturach trzeba zdjac rekawice zeby przestawic podtsawke pod piete.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie: ale zauwaz ze zalozyciel tego tematu nie deklaruje sie na FR w 100%. swoja droga to trcohe specyficzne okreslenie:fr po polsce............ duke to wiazanie do krotkich podejsc za to daje najlepsze "polaczenie" z narta w jedzie w dol. naxo sam jezdizlem i zdecydowanie "na oko" wydawaly sie solidniejsze:jedyny problem czasami w nskich temperaturach trzeba zdjac rekawice zeby przestawic podtsawke pod piete.......

Jak sam zauważyłeś duke odpada ze względu na preferencje. AFAIK nie ma wielkiej różnicy między nx21 a diamirami fr, a dynafita kolega raczej odrzucił. Chyba ,że widzisz jakąś inną opcje dostępną na rynku. Ja nie widze. Warunki w Polsce są jakie są także ,więc fr po Polsce jest jaki jest. Inny set brałbyś na Alasce ,a inny w Alpy a troche inny na Polskę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wagi, przydatne i obrazują. męcząc Was dalej... co sądzicie o takim secie? http://www.allegro.p..._buty_foki.html warte uwagi?

zestaw ok - starczy na długo (w zasadzie zjedziesz na tym wszystko), legendy rzeczywiście już zasłużone, jeśli chodzi o wiązania wg mnie jedyne słuszne, buty solidne choć może Ci brakować czwartej klamry, foki nie napisał jakie - wg mnie moherowe najlepsze rozwiązanie, ale zdania są podzielone......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie mialem zaufania do tych wiazan narty zdecydowanie za waskie na prawdziwy off piste:

dlaczego brak zaufania do diamir ??? (gdzie Cię zawiodły, jak długo użytkowałeś) co to jest prawdziwy off piste ??? i dlaczego za wąskie narty ???? (czyżby jakiś trend?)

swoja droga to trcohe specyficzne okreslenie:fr po polsce............

jak najbardziej trafne !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszelkie opinie i nie ma co się spinac panowie! :)

co do wiązań, to najbardziej mnie przekonują freeride'y Diamira i ciężko mnie będzie już przestawić raczej :D

co do desek to faktycznie 74mm w talii to na dzisiejsze standarty ciut maławo...


@jan_koval -> owszem, nie deklaruje sie jako fr w 100%, a raczej taki mix normalny szeroko rozumiany touring [wychodze z założenia, że każdy skiturowiec jest freeridowcem, ale nie każdy freeridowiec jest skiturowcem ;)] i jazdy na normlanych stokach+ew. freeride'y wokoło.
Nie sugerujcie się zbytnio tym, że w pierwszym poście napisałem 'krótkie podejścia' bo moze to nieco skrzywia obraz.

Po prostu set chciałbym taki, że się nadał i na wyrypę i na boisko. A wg. mnie freeride wyjdzie samoczynnie gdzieś pomiedzy ;)

a co do butów, to faktycznie będzie chyba brakować 4 klamry... ale np. nowe Struktury Pro mają już 4 klamry [te czerwone]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszelkie opinie i nie ma co się spinac panowie! :)

co do wiązań, to najbardziej mnie przekonują freeride'y Diamira i ciężko mnie będzie już przestawić raczej :D

co do desek to faktycznie 74mm w talii to na dzisiejsze standarty ciut maławo...


@jan_koval -> owszem, nie deklaruje sie jako fr w 100%, a raczej taki mix normalny szeroko rozumiany touring [wychodze z założenia, że każdy skiturowiec jest freeridowcem, ale nie każdy freeridowiec jest skiturowcem ;)] i jazdy na normlanych stokach+ew. freeride'y wokoło.
Nie sugerujcie się zbytnio tym, że w pierwszym poście napisałem 'krótkie podejścia' bo moze to nieco skrzywia obraz.

Po prostu set chciałbym taki, że się nadał i na wyrypę i na boisko. A wg. mnie freeride wyjdzie samoczynnie gdzieś pomiedzy ;)

a co do butów, to faktycznie będzie chyba brakować 4 klamry... ale np. nowe Struktury Pro mają już 4 klamry [te czerwone]


tymi krotkimi podejsciami wprowadziles mnie w blad: krotkie to dla mnie 15-20 min i dla takich duke nie ma sobie rownych narynku dlatego o nich wspomnialem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dzięki :)

napierając i trując dalej...

w kwestii formalnej... czy do takich desek można zainstalować wiązania turowe? http://www.k2telemar...asp?ProductID=3
czy te otwory pasują tylko pod wiązania telemarkowe? czy to może w ogóle nie są otwory? :D

co do desek to:

Bierz coś w zakresie 80-90mm w tali i 120-130 w dziobie

to nasuwa mi się na myśl, że lepszym rozwiązaniem od K2 Shuksana [119-78-105] byłby K2 Mt. Baker w wersji zwkłej lub Superlight [121-88-108] dobrze rozumuje? Sorry, że zamykam się w nartach tej firmy, ale najbardziej chciałbym śmigać po raz kolejny w swoim życiu [teraz romansuje z Voelklami] na K2 ;)

Tylko pytanie, jak się to przełoży na jazdę na twardych nawierzchaniach przy np. większych prędkościach? Bo rozumiem, że głównym założeniem szerszej talii jest zwiększenie zdolności noszenia w głębszym śniegu, a jak to się przekłada na betonowe warunki śniegowe?

I jeszcze kwestia techniczna... dość laicka... w jaką długość desek celować przy tym moim wzroście w okolicach 188-190cm przy tego typu nartach, kiedyś coś oglądałem na stronie Hagan na ten temat, ale nie wiem czy to się wprost przekłada na inny deski?

Użytkownik Psychotic edytował ten post 03 sierpień 2008 - 13:45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...