Skocz do zawartości

Sprzęcior turowy... prośba o pomoc/rady


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, brachol napisał:

Chciałbym robić wycieczki w Beskidach, Karkonoszach. Na początek podejście gdzieś przez las i zjazd głównie trasą. 

Z wagi to dość ciężki but jak na takie tematy. Nie wiem jak jest z jego ruchomością (wygląda na dość ruchomy). W każdym razie celowałbym w buty w granicach 1000 g/szt. Typu 

Scarpa Alien (żółte a jak jest kasa to RS), Dynafit Speed, TLT 7, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wujot napisał:

Z wagi to dość ciężki but jak na takie tematy. Nie wiem jak jest z jego ruchomością (wygląda na dość ruchomy). W każdym razie celowałbym w buty w granicach 1000 g/szt. Typu 

Scarpa Alien (żółte a jak jest kasa to RS), Dynafit Speed, TLT 7, 

Ruchomość moim zdaniem duża, tak samo sztywność do zjazdów wystarczająca. Waga dość wysoka, ale ja te nie planuję na razie jakiś długich wycieczek i zakładam, że to mi, aż tak nie będzie przeszkadzać.

TLT 7 chyba już nie jest dostępny. 

Speed mierzyłem - za wąski ,musiałbym go rozciągać dość mocno i coś tam mnie jeszcze uwierało już nie pamiętam co - sprzedawca stwierdził, że w takim miejscu w którym ciężko o korekcję. Poza tym nie do końca przekonuje mnie to, że do chodzenia muszę rozpiąć górę buta 

Scarp nie mierzyłem w tym sklepie nie mają muszę pojechać do drugiego tam handlują Scarpą. 

Generalnie w Poznaniu wybór nie jest duży.

Taka ciekawostka: z tabeli rozmiarów wynika, że model Radical Pro w rozmiarze 28/28,5 ma skorupę 317mm, a model Speed w tym samym rozmiarze 307mm, a ja buty zjazdowe (Tecnica) mam w rozmiarze 28/28,5 i skorupę 325 mm

Sizeguide | Dynafit

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, brachol napisał:

Taka ciekawostka: z tabeli rozmiarów wynika, że model Radical Pro w rozmiarze 28/28,5 ma skorupę 317mm, a model Speed w tym samym rozmiarze 307mm, a ja buty zjazdowe (Tecnica) mam w rozmiarze 28/28,5 i skorupę 325 mm

Sizeguide | Dynafit

 

Tak jak Ci napisałem na skionline 🙂 Nie patrz na wielkość skorupy - ja mam dwa buty Dynafita na jeden rozmiar a jest prawie 30mm różnicy na skorupie 🙂 Ponieważ Dynafit robi jedną skorupę i botki na dwa rozmiary (cały, połówka) to patrz czy jesteś pomiędzy skorupami czy pomiędzy dodaniem wkładki - bo wkładką załatwisz pół numeru, a możesz jeszcze dodać swoją.

Buty mierz oczywiście stojąc na podeście z piętą do góry, żeby wyciągnąć stopę z buta - tak się będzie zachowywać podczas chodzenia. Jak ma luzy - to będzie obcierać. Jak nie ma luzów ale bolą ugięte palce - to rozciąganie skorupy. Termoformowanie w botkach Dynafita daje może 3mm. Mnie w jednej skorupie bolały palce, a po termoformowaniu prawie nie odczułem różnicy. Wziąłem większą skorupę i dodałem wkładkę.

Edytowane przez AndRand_v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemacie, od wielu lat jest freekiem i miłośnikiem zimy, dotychczas tylko narty zjazdowe miałem na nogach od grupy all around po SL i G. No i mocno jestem zainteresowany, żeby spróbować swoich sił w Ski Touringu, czytam, szukam, na pierwszy raz wjedzie temat z instruktorem. Natomiast jestem teraz na etapie poszukiwania sprzętu. Z tego co się orientowałem to buty warto sobie kupić i jestem na etapie poszukiwań. Natomiast co z nartami, jakie wybrać, dla osoby początkującej w tym temacie, najchetniej to w ogóle bym coś sprawdził jak się na nogach czuję i korzysta z takich nart.

Lepiej kupić nowe narty Skiturowe czy używane? 

Rozważam również kwestie wypożyczenia, mieszkam na terenie Warszawy, wiecie gdzie można przetestować sprzęt Skiturowy, ew. Wypożyczyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M0j0J0j00 napisał:

Siemacie, od wielu lat jest freekiem i miłośnikiem zimy, dotychczas tylko narty zjazdowe miałem na nogach od grupy all around po SL i G. No i mocno jestem zainteresowany, żeby spróbować swoich sił w Ski Touringu, czytam, szukam, na pierwszy raz wjedzie temat z instruktorem. Natomiast jestem teraz na etapie poszukiwania sprzętu. Z tego co się orientowałem to buty warto sobie kupić i jestem na etapie poszukiwań. Natomiast co z nartami, jakie wybrać, dla osoby początkującej w tym temacie, najchetniej to w ogóle bym coś sprawdził jak się na nogach czuję i korzysta z takich nart.

Lepiej kupić nowe narty Skiturowe czy używane? 

Rozważam również kwestie wypożyczenia, mieszkam na terenie Warszawy, wiecie gdzie można przetestować sprzęt Skiturowy, ew. Wypożyczyć? 

W skiturach nic nie jest oczywiste. Do czego ten zestaw jest Ci potrzebny? Czyli co chcesz robić i czy poruszasz się sprawnie na off piste?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, M0j0J0j00 napisał:

Lepiej kupić nowe narty Skiturowe czy używane? 

Rozważam również kwestie wypożyczenia, mieszkam na terenie Warszawy, wiecie gdzie można przetestować sprzęt Skiturowy, ew. Wypożyczyć? 

Proponuję zacząć od pierwszego wątku w tym poście: https://www.skionline.pl/forum/topic/22115-kategorie-sprzętu-turowego/ (post już sprzed 4 lat więc można spokojnie z nart zdjąć 300-500g, wiązania i buty raczej podobnie) 

Potem określić wielkość swojego budżetu - tu każde 100g kosztuje.

Dla skali porównawczej, w "nartach wyciągowych" dolne wagi to:

  • but - ok 1600-1800g+
  • wiązanie - 1200g+
  • narta 1800g+
Edytowane przez AndRand_v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, AndRand_v2 napisał:

Proponuję zacząć od pierwszego wątku w tym poście: https://www.skionline.pl/forum/topic/22115-kategorie-sprzętu-turowego/ (post już sprzed 4 lat więc można spokojnie z nart zdjąć 300-500g, wiązania i buty raczej podobnie) 

Potem określić wielkość swojego budżetu - tu każde 100g kosztuje.

Dla skali porównawczej, w "nartach wyciągowych" dolne wagi to:

  • but - ok 1600-1800g+
  • wiązanie - 1200g+
  • narta 1800g+

Dziękuję za odpowiedź, skorzystam z tego postu.
Szukanie nart to nie taka prosta sprawa, już widzę, że mój budżet trzeba trochę podciągnąć w górę, żeby spełnić swoje potrzeby. Natomiast wczoraj udało Mi się znaleźć wypożyczalnie na terenie Warszawy. Chłopaki w Aktiv Sport Mi świetnie doradzili i na ten pierwszy raz wypożyczę na wyjazd i dalej jak już zajawa pozostanie to zakup gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wujot napisał:

W skiturach nic nie jest oczywiste. Do czego ten zestaw jest Ci potrzebny? Czyli co chcesz robić i czy poruszasz się sprawnie na off piste?

 

Oj tak mega, w skiturach nic nie jest oczywiste z tego co widzę, dużo trzeba poszukać i poczytać, aż łeb paruję. Całkiem sprawnie się poruszam na off piste, natomiast w 80 % głównie przygotowane stoki. Na ten pierwszy raz wypożyczę narty, już sobie zarezerwowałem narty na wyjazd w Aktiv Sport. Także polecam, dużo nie jasności Mi wytłumaczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, M0j0J0j00 napisał:

Oj tak mega, w skiturach nic nie jest oczywiste z tego co widzę, dużo trzeba poszukać i poczytać, aż łeb paruję. Całkiem sprawnie się poruszam na off piste, natomiast w 80 % głównie przygotowane stoki. Na ten pierwszy raz wypożyczę narty, już sobie zarezerwowałem narty na wyjazd w Aktiv Sport. Także polecam, dużo nie jasności Mi wytłumaczyli.

Generalnie sprzęt to jest jednak najłatwiejsza część skiturowej zabawy. Podstawa to ekipa. najlepiej podłączyć się do kogoś kto ma pojęcie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Wujot napisał:

Generalnie sprzęt to jest jednak najłatwiejsza część skiturowej zabawy. Podstawa to ekipa. najlepiej podłączyć się do kogoś kto ma pojęcie.

Samodzielnie to nawet bym nie podjął się takiego wyzwania, jednak instruktor na ten pierwszy raz to podstawa oraz ekipa, która ogarnia temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2021 o 20:26, AndRand_v2 napisał:

Tak jak Ci napisałem na skionline 🙂 Nie patrz na wielkość skorupy - ja mam dwa buty Dynafita na jeden rozmiar a jest prawie 30mm różnicy na skorupie 🙂 Ponieważ Dynafit robi jedną skorupę i botki na dwa rozmiary (cały, połówka) to patrz czy jesteś pomiędzy skorupami czy pomiędzy dodaniem wkładki - bo wkładką załatwisz pół numeru, a możesz jeszcze dodać swoją.

Buty mierz oczywiście stojąc na podeście z piętą do góry, żeby wyciągnąć stopę z buta - tak się będzie zachowywać podczas chodzenia. Jak ma luzy - to będzie obcierać. Jak nie ma luzów ale bolą ugięte palce - to rozciąganie skorupy. Termoformowanie w botkach Dynafita daje może 3mm. Mnie w jednej skorupie bolały palce, a po termoformowaniu prawie nie odczułem różnicy. Wziąłem większą skorupę i dodałem wkładkę.

Zamówiłem jak na razie Scarpy Maestrale rozmiar 29 i Dynafit Radical Pro 28,5. Po założeniu Scarp trochę za wąskie w palcach, na długość ok lekkie uciski w dwóch miejscach, ale myślę, że po wygrzaniu to akurat zniknie, a i palce da się rozchodzić. Trochę słaba ruchomość cholewki.

Dynafit Radical Pro 28,5 szerokość ok, ogólnie wygodniejsze niż Scarpy, ale ból palców - za krótka skorupa gorzej w lewej nodze niby po wyjęciu botka luz w skorupie jest około 2 cm (dłoni nie zmieszczę, żeby sprawdzić czy wejdą dwa palce jak w innym wątku radzili) być może po rozciągnięciu będzie dobrze,, ale pewności nie ma. Ruchomość cholewki dużo lepsza niż w Scarpach. Jakby były większe o jeszcze 0,5 cm to by było git czyli rozmiar 29 i ewentualnie wkładki, ale może nie będą potrzebne (chociaż tutaj skorupa już większa o 1cm

Generalnie muszę jeszcze mierzyć inne buty zastanawiam się nad Scarpa F1 (chociaż nie jestem przekonany do BOA), lub Dalbello Quantum Free, no i jeszcze Scott Orbit (te już mierzyłem, coś mi tam nie pasowało, ale pewnie trzeba jeszcze raz spróbować)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Mam teraz w domu Scarpa F1 i są to buty dopasowane do mojej nogi, bez luzów, po pierwszym założeniu lekkie uciski, ale po kilkunastu minutach powoli znikają. Pochodziłem z pół godziny po domu i trochę po śniegu na dworze i po zdjęciu czuję w sumie w jednym miejscu, że coś mnie gniotło, a tak to nic więcej niż po ściągnięciu butów zjazdowych.

Generalnie z tych wszystkich butów które mierzyłem chyba najbardziej dopasowane (żadnych luzów na boki jak w przypadku Dynafit Radical Pro, ani większych ucisków jak w Scarpa Maestrale - te jak wynika ze strony internetowej Scapry są węższe o 1 mm od F1). 

Zakładam, że jeszcze podczas noszenia trochę się rozchodzą, a ostatecznie można je wygrzać. 

Pomoże ktoś czy dobrze dobrałem wielkość czy szukać innych jeszcze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Cześć Koledzy,  

Jestem na etapie zakupu sprzętu, sezon zimowy dla zwykłych narciarzy dobiega końca - ale turowanie dopiero się zaczyna.  

W wielu sklepach widać już promocje, niestety tych sprzętów jest tyle, że nie sposób się rozeznać. 
Na tle całej reszty, przez swoją "Polskość" rzuciło mi się w oczy Majesty. 

Mają teraz też super promocję i można wyrwać zestaw skiturowy w dobrej cenie. 

Co o tym myślicie? Warto się skusić? 

https://sklep.majestyskis.pl/narty/narty-skiturowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PiotreKarol napisał:

Cześć Koledzy,  

Jestem na etapie zakupu sprzętu, sezon zimowy dla zwykłych narciarzy dobiega końca - ale turowanie dopiero się zaczyna.  

W wielu sklepach widać już promocje, niestety tych sprzętów jest tyle, że nie sposób się rozeznać. 
Na tle całej reszty, przez swoją "Polskość" rzuciło mi się w oczy Majesty. 

Mają teraz też super promocję i można wyrwać zestaw skiturowy w dobrej cenie. 

Co o tym myślicie? Warto się skusić? 

https://sklep.majestyskis.pl/narty/narty-skiturowe/

Przede wszystkim to napisz o którym sprzęcie myślisz. Do jakiego celu i w jakie góry.I w jakiej długości.  Co do części oferty mam pewne wątpliwości.

 

Edytowane przez Wujot
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2022 o 12:42, PiotreKarol napisał:

W wielu sklepach widać już promocje, niestety tych sprzętów jest tyle, że nie sposób się rozeznać. 
Na tle całej reszty, przez swoją "Polskość" rzuciło mi się w oczy Majesty. 

Mają teraz też super promocję i można wyrwać zestaw skiturowy w dobrej cenie. 

Co o tym myślicie? Warto się skusić? 

https://sklep.majestyskis.pl/narty/narty-skiturowe/

Superwolf są chwalone, testowałem i faktycznie bardzo dobre, uniwersalne narty. Jednak zrezygnowałem, bo stwierdziłem, że chcę szersze.

Supernova to dużo szersze narty, ale wiązania przesunięte mocno do tyłu. Mi to nie spasowało.

Ostatecznie kupiłem w ciemno na podstawie opisu producenta Dynafit free 97. Byłem raz na turach, więc wiele o nich nie powiem, ale póki co było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W sumie radę już dostałem, na telefon od guru, ale jako ciekawostkę zapytam ile narta traci na szerokości, po wielu serwisach… no i użytkowaniu, brakuje mi jednego milimetra. Narta skiturowa na śniegu pewno ze 150 dni niezbyt intensywnych i kilku serwisach, jedna z krawedzi jakaś już wąska się zdaje. A brakuje mi aby założyć harszle. Z rady nie skorzystałem sprawdzę za jakiś czas jak do Wrocka zjadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w co wpiąć na szczęście, sprawdziłem https://www.skionline.pl/forum/topic/27064-czarna-góra-czy-warto/page/10/ choć to niby standard ale oni w tym Chamonix czy Annecy mogli mi jednak nie dokręcić tej małej płytki na harszle nigdy nie wiadomo. Pozostaje pytanie o szerokość. No i dokupiłem sobie takie czarne zamiast agresywnie czerwonych linki do robienia tatara z gościa jak się narty wypną, już testowałem. Piąty sezon skiturowy chyba https://www.skionline.pl/forum/topic/25217-w-góry-na-skitury-sezon-201819/

 

38D96562-8612-4487-AD92-A0A0FF9CD178.jpeg

FCC895C3-821C-4EB7-9379-BA41BD9CA047.jpeg

Edytowane przez star
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...