Skocz do zawartości

Wada wzroku i komfort podczas jazdy


TT

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wade wzroku i do czasu, aż w zeszyłem roku nie zacząłem użwać na nartach soczewek kontaktowych byłem nie raz zaskakiwany przez nierówności na trasach :D Fatalna sprawa. Soczewki jednodniowe to naprawde dobra sprawa. Zakładasz przed jazda ściągasz po jeździe i do kosza. Są też specjalne google do jazdy w okularach. Ja raz spróbowałem na takich googla (z podwójną szybą i antyfog), ale mimo wszystko moje okulary parowały. Moim zdaniem soczewki to najlepwsze rozwiązania i polecam to wszystkim narciażą-ślepcą :] Może znacie inne sposoby? ps. koszt soczewek jednodniowych na 30 dni (mi to starcza na cały sezon) to ok 140zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem - niestety ze wzgledów zdrowotnych nie moge stosowac soczewek kontaktowych. Musiałem zainwestowac w porzadne gogle i nie załuję - Uvex Orbit Optic: http://www.uvex.com....&id_modelu=1897 parowanie zauważyłem tylko jak nieostroznie się z nimi obchodziłem podczas zakłądania lub ściagania - nadmuchałem do środka, ściagnołem na mokra czapke itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem krótkowidzem i problem mam w całym życiu, a nie tylko na nartach. Okulary kupiłem, ale po kilku miesiącach były do wyrzucania, ponieważ nie jestem do nich przyzwyczajony i gdy tylko chwilami były zbędne przestawałem o nie dbać. Natomiast interesuje mnie sprawa szkieł jednodniowych... Tomek, a gdzie można takie dostać w dobrej cenie? Od jakiej wady wzroku można takie szkła stosować? pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkła można stosować do każdej wady ja używam w prawym oku -0,75 a w lewym -0,5. Niestety ceny są wszedzie takie same - wysokie. ok 140zł komplet soczewek na 30dni. Bardziej opłacają się miesięczne za 140zł mamy soczewki na 3/4 miesiące. Ja kupuje w Vision Expres. Okulista dopasowuje takie które Ci najlepiej pasują i uczy ich używać. Ja jestem bardzo zadowolony. ps. ja tez nie przepadam za okularami na codzień :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Tom - mnie nie parują okulary, ale to może kwestia szkieł - mam szkła "plastikowe" z powłoką utwardzajacą przeciw zarysowaniom. Zauwazyłem tylko parowanie gogli w sytuacjach jak pisałem wczesniej - jak sam nadmuchałem, załozyłem na czapke albo na szyje przy rozpiętej kurtce jak byłem mocno zgrzany. Ale te zaparowania tez potrafiły "same" zniknąć - ten model UVEXA ma bardzo dobrą wentylację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki TomasZając za wskazówki. Niestety ze mną jest troche gorzej, bo w każdym oku mam wade powyżej -2 W życiu codziennym można się do tego przyzwyczaić, ale jest tak, że właściwie wszystko widze, tylko troche mniej "ostre" niż jest w rzeczywistości. Troche szkoda, że nie moge podziwiać piękna naszego świata takim jakim jest naprawde;) tylko troche rozmazany... hehe Okulary odpadają i chyba zaopatrze się w te soczewki o których pisałeś. Na nartach aż tak mi to nie przeszkadzało, ale zdarzało się tak, że za późno zauważyłem jakąś nierówność. Szczególnie wtedy, gdy bardzo ostro świeci słońce. chyba musze zacząć dbać o swój wzrok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie soczewki kontaktowe ... ale pisze to krótkowidz -4,5/-5,0. Można dyskutować czy soczewki miesięczne czy jednodniówki jednak jak bardzo lubie moje okulary (chyba wyglądam inteligentniej :D ) i kontaktów używam gdy mam ochotę zagrać w piłkę albo kosza, popływać na serfingu albo właśnie poszaleć na nartach. Zalety: - pole widzenia nie jest ograniczone ramkami okularów - soczewki są bezpieczniejsze od okularów - nawet tych niby elastycznych. Podczas spotkania z 'okolicznościami przyrody' przynajmiej okulary nie wbijąją się w trwarz - same soczewki nie parują - zestaw soczewki + dobre gogle jest zdecydowanie tańszy niz np. gogle ze szklami optycznymi - cena soczewek miesiecznych jest porownywalna do jednodniowych. Jednak o soczewki miesięczne trzeba DBAĆ. Jednodniówke poprostu wyżuczas. Znane mi wady: - w zimie zdarza sie ze jesli nie pamietm o mruganiu (chyba ze strachu) zdarza sie ze soczewki nazwijmy to 'zamarzają' i można to odczuc jak nieprzyjemne uwieranie. Wystarczy na chwile zamknąć oczy i je 'odmrozic' - latem lub gdy jest naprawde ciepla soczewki mogą w analogcznej sytuacji 'wyschnąć' i odpaść. - soczewki dobrze kupic przed wyjazdem. W mniejszych miejscowośiach może być kłopot z zakupem gdyż zazwyczaj są one na specjalne zamówienie. - trzeba nauczyć sie toto wkładać do oka :) Ale motywacja czyni mistrza, anegdotka poniżej. Cena: można kupic soczewki firmowe ale jest tez spora oferta tzw. no-name - tanszych o 10 - 20 PLN. Czyli komplet 20 jednodniwek (w sumie 40 soczewek) jest za jakies 90-110 PLN. Sprawdzilem to dokladnie i fakty sa takie ze to soczewski z tej samej fabryki bez znanej nazwy .... A było to tak: pierwsze w życiu kontakty kupiłem przed wyjazdem do Szczyrku. Mieszkałem wtedy tuż pod Bieńkulą i bliziutko wyciągów. Miałem sprytny plan aby wstać wcześniej i obrócić 2-3 razy zanim kolejka będzie miała dlugość setek metrów -1h do otwarcia wyciągu: w pełni przygotowany do wyjścia zaczynm z soczewkami -15 min prawe oko gotowe godzina zero - wyciąg włączony, może 5 narciarzy ..... cudownie +30 min brzk postępów, wyciąg jeździ prawie pusty +1h jw. kileka kilkunastoosobowa +1,5h poddaje sie i ubieram okulary, kolejka osiąga stan oczekiwany no pain no fun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A było to tak: pierwsze w życiu kontakty kupiłem przed wyjazdem do Szczyrku. Mieszkałem wtedy tuż pod Bieńkulą i bliziutko wyciągów. Miałem sprytny plan aby wstać wcześniej i obrócić 2-3 razy zanim kolejka będzie miała dlugość setek metrów -1h do otwarcia wyciągu: w pełni przygotowany do wyjścia zaczynm z soczewkami -15 min prawe oko gotowe godzina zero - wyciąg włączony, może 5 narciarzy ..... cudownie +30 min brzk postępów, wyciąg jeździ prawie pusty +1h jw. kileka kilkunastoosobowa +1,5h poddaje sie i ubieram okulary, kolejka osiąga stan oczekiwany no pain no fun

Fajnie to opowiedziałeś ,te problemy masz juz za sobą ?:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to opowiedziałeś ,te problemy masz juz za sobą ?:)

Tak nie ma problemu :) Jednak wiele brakuje mi do mistrzostwa amerykańskich blondynek z niektórych filmów które potrafią jednocześnie: - poprawiac makeup - palic papierosa - prowadzic samochow (tutaj lekkie oszukiwanie bo to zazwyczaj automat) - rozmawiac przez komórke i oczywiście - jednym paluszkiem poradzić sobie z soczewką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawde nie jest to trudne. Na poczatku jest tragicznie. Nieprzyzwyczajone oko łzawi bardzo mocno, powieki się zamykają itp. W tamtym sezonie zacząłem tego używać i po 3 dniach używania pod rząd naprwde nie ma większego problemu. Bierzesz soczewke na palec i zakładasz za pierwszym razem. Najważniejsze to mieć przed soba lustro i patrzec do lustra, a nie na palec - patrząc na palec myslisz, że celujesz w sam środek gałki ocznej jednak tak nie jest - zawsze mamy za wysoko; patrząc w lustro nie popelniamy tego błędu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem - niestety ze wzgledów zdrowotnych nie moge stosowac soczewek kontaktowych. Musiałem zainwestowac w porzadne gogle i nie załuję - Uvex Orbit Optic: http://www.uvex.com....&id_modelu=1897 parowanie zauważyłem tylko jak nieostroznie się z nimi obchodziłem podczas zakłądania lub ściagania - nadmuchałem do środka, ściagnołem na mokra czapke itp.

a drogie takie cudo? Ja na codzień chodzę w okularach, gdy je ściągne wszystko mam rozmazane jednak na nartach jeżdżę bez nich - w sumie niezły pomysł takie gogle mieć. A okulary się w tym nie potłuką? Pozdraiwam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...