Skocz do zawartości

Buty są super ale czy należy je wymienić ?


Rekomendowane odpowiedzi

witam w tym roku kupiłem komplet w serwisie rossignola ( nartki z5 ) w tym buty INTENSE 12.(70-85)kupując podałem sprzedawcy parametry ( ok 177 cm , 87 kg wagi ) i ponieważ nie jeździłem ok. 25 lat podałem że jestem początkującym i preferuję spokojną jazdę. jednak teraz po prawie 90 dniach na nartach uważam że nie jestem początkującym a styl nieco się zmienił w momencie przejścia na jazdę całkowicie na krawędziach .nie lubię ześlizgu i pomimo wmawiania sobie ( jadąc wyciągiem ) że teraz będę jechał spokojnie jakoś mi się nie udaje , bo po 2,3 zakrętach mam już taką prędkość że czy robię długi zakręt czy krótki i tak narty przyspieszają :)i mam odczucie jadąc wolno że nie potrafię dobrze kontrolować nart to uczucie znika w momencie przyspieszeniaale do sedna : buty są rewelacyjnie wygodne , i cieplutkie , pozwalają na przebywanie w nich przez 6-10 godzin bez odpinania , nigdzie nie uwierają tylko jedno ale - wydają mi się teraz za duże pomimo że jest to mój rozmiar , za miękkie i co najważniejsze za mało pochylone do przodu z tego tytułu pytanie : czy zmienić buty na twardsze , czy może można w jakiś sposób wymienić wkładkę w tych starych i dostosować by służyły mi jeszcze jeden sezon ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że masz problem z opanowaniem prędkości, zaznaczam że zmiana butów nie bardzo na ten aspekt wpłynie - chyba należy szlifować technikę a do tego nowe buty nie są konieczne. Jeżeli rzeczywiście buty ograniczają twoje narciarskie umiejętności to może postaraj sie upolować coś na przecenach po- i przed- sezonowych. Wszelkie kombinacje o których wspominasz nie mają większego sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że źle napisałem : nie mam problemu z opanowaniem szybkości a wręcz odwrotnie spokojnie mogę jeżdzić jeszcze szybciej . Chodziło mi że przy wyborze butów serwisantowi powiedziałem że będzie to jazda rekreacyjna. Za wprowadzenie w błąd : wielkie soooorki:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do sedna : buty są rewelacyjnie wygodne , i cieplutkie , pozwalają na przebywanie w nich przez 6-10 godzin bez odpinania , nigdzie nie uwierają tylko jedno ale - wydają mi się teraz za duże pomimo że jest to mój rozmiar , za miękkie i co najważniejsze za mało pochylone do przodu z tego tytułu pytanie : czy zmienić buty na twardsze , czy może można w jakiś sposób wymienić wkładkę w tych starych i dostosować by służyły mi jeszcze jeden sezon ?

Witaj Krala 1 ! Przede wszystkim,jeżeli już kupiłeś buty,szkoda z nich nie skorzystać.Flex tych Rossołów,może być zbyt mały,jednak takie są :) .Sprawdź wielkość botka,wyjmując go ze skorupy.Powinien pasować,jak zwykły but.Twardość ustaw na maksymalną-80 (nigdy,nie byłem zwolennikiem "patentów" ,zmiany twardości).Dobrze dopnij,szczególnie drugą i trzecią klamrę,przyjmując pozycję narciarską.(Odpowiednie pochylenie "komina",powinieneś uzyskać,przez mocne oparcie się na językach butów.) Ostatnią modyfikacją,jeśli niejest dobrze :( ,to zakup-dopasowanie -wkładki np. Sidasa,z grupy Custom C,które wykonane są z płaskiego materiału,który pod wpływem temperatury,dopasowuje się w 100% do stopy.Dzięki temu uzyskuje się równomierny nacisk na powierzchnię podeszwy.Może to,poprawi funkcję i komfort butów. Pozdrowinia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję . poszukam wkładek ( bo buciki są super wygodne ) . jeszcze jedno - co to jest to " pochylenie komina " ? - czy można popuścić najwyższą klamrę by bardziej ugiąć kolana ? pozdrawiam

Witaj ! Wszystkie klamry powinny być optymalnie dopięte ,włacznie z paskiem Velcro ! Zwiększenie pochylenia cholewy ("komina" - przepraszam za użycie tego sformuowania) ,uzyskasz poprzez przybranie odpowiednie sylwetki narciarskiej. (O postawie zrównoważonej poczytaj tu :http://www.carvingsk...005_pozycje.php ). Są modele butów,które wyposażone są w "spojlery",takie dodatkowe wkłady,które umieszczone sa między wkładką a skorupą w tylnej części cholewy buta.Tzw. Adjustable spoiler ,lub 3D Spoiler u Atomica.Pomaga w utrzymaniu pochylonej sylwetki,szczególnie podczas agresywnej jazdy.Poza tym ,może służyć jako dodatkowa "regulacja" obwodu łydki. (Z tej funkcji korzystam :) . Odpowiednia sylwetka,mocniejszy nacisk na języki butów i będzie Ok ! Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
dziękuję za rady , przydadzą się ale mimo że naciskam na nie do końca to i tak mi się wydaje że jeszcze jestem za mało " ugięty " natomiast jak popuściłem górne klamerki to sylwetka była fajniejsza , zakręt wychodził o wiele lepszy ale wtedy nie czułem " zespolenia " z nartą chyba jednak kupię drugi komplet ( buty+narty ) i to będą te buty atomica co proponujesz , natomiast nartki na pewno rossignola bo mam w kłodzku serwis gdzie ustawią mi wiązania ( po tym sezonie nabrałem szacunku do tego parametru w nartach , 3 razy upadając wyrażnie czułem że wiązanie zadziałało w odpowiednim momencie a za chwilę już by się skończyło kontuzją ) moim idolem ( idolką ) jest JANICA KOSTELIC a jej sylwetka na slalomie specjalnym jest boooooooooooooooooooooska i w przyszłym sezonie muszę się takiej dorobić :D YouTube - Janica Kostelic nie lubię techniki slalomu specjalnego bo wolę fun ale jazda JANICY jest tak niesamowita że nie jestem w stanie od niej oderwać wzroku ( i nawet mojej żonce się spodobała ) pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za rady , przydadzą się ale mimo że naciskam na nie do końca to i tak mi się wydaje że jeszcze jestem za mało " ugięty " natomiast jak popuściłem górne klamerki to sylwetka była fajniejsza , zakręt wychodził o wiele lepszy ale wtedy nie czułem " zespolenia " z nartą chyba jednak kupię drugi komplet ( buty+narty ) i to będą te buty atomica co proponujesz , natomiast nartki na pewno rossignola bo mam w kłodzku serwis gdzie ustawią mi wiązania ( po tym sezonie nabrałem szacunku do tego parametru w nartach , 3 razy upadając wyrażnie czułem że wiązanie zadziałało w odpowiednim momencie a za chwilę już by się skończyło kontuzją ) moim idolem ( idolką ) jest JANICA KOSTELIC a jej sylwetka na slalomie specjalnym jest boooooooooooooooooooooska i w przyszłym sezonie muszę się takiej dorobić :D http://pl.youtube.co...feature=related nie lubię techniki slalomu specjalnego bo wolę fun ale jazda JANICY jest tak niesamowita że nie jestem w stanie od niej oderwać wzroku ( i nawet mojej żonce się spodobała ) pzdr

jedyna rada ; zmien buty; te mozesz dostosowywac na wszelkie sposoby ale za duzo tego jest.... sprzedaj i doloz i kup dobrze dopasowane a nie kapcie............
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że tych mi strasznie szkoda bo mogłem w nich być 10 godzin i nawet jak byłem na piwku ( jednym i to małym :) ) to ich nie czułem natomiast w tych bardziej tzw. zawodniczych mogę niemieć tyle komfortu więc chyba jednak uskładam na drugi komplet w którym ojeżdżę od 7 do 11 a potem wsiądę na ten amatorski i poskikam cały dzień pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że tych mi strasznie szkoda bo mogłem w nich być 10 godzin i nawet jak byłem na piwku ( jednym i to małym :) ) to ich nie czułem natomiast w tych bardziej tzw. zawodniczych mogę niemieć tyle komfortu więc chyba jednak uskładam na drugi komplet w którym pojeżdżę od 7 do 11 a potem wsiądę na ten amatorski i poskikam cały dzień pzdr

to jest nastepny mit ktory nie zawsze sie sprawdza: but twardy i dobrze dopasowany NIE MUSI byc narzedziem tortur, wierz mi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak uskładam na drugi komplet w którym ojeżdżę od 7 do 11 a potem wsiądę na ten amatorski i poskikam cały dzień pzdr

Oj krala, ze złego założenia wychodzisz, mieć dwa komplety sprzętu to jest jak najbardziej pożądany stan, ale dwa komplety sprzętu "równorzędnego", co najwyżej o innym przeznaczeniu. Przecież idąc na bal nie zabieramy na zmianę papuci. Dobrze dopasowane twarde buty też są komfortowe, jest to co prawda trochę inny komfort, ale na pewno go natychmiast polubisz bo kontrola nad nartą wzrasta do takiego stopnia że stare buty będziesz chciał tylko do "piwa" zakładać:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj krala, ze złego założenia wychodzisz, mieć dwa komplety sprzętu to jest jak najbardziej pożądany stan, ale dwa komplety sprzętu "równorzędnego", co najwyżej o innym przeznaczeniu. Przecież idąc na bal nie zabieramy na zmianę papuci. Dobrze dopasowane twarde buty też są komfortowe, jest to co prawda trochę inny komfort, ale na pewno go natychmiast polubisz bo kontrola nad nartą wzrasta do takiego stopnia że stare buty będziesz chciał tylko do "piwa" zakładać:D

poza wyjatkowymi sytuacjami (np jazda w terain park) butow akurat nie trzeba zmieniac. zmieniasz narty w zaleznosci od warunkow, kije, moze jeszcze nastway wiazan (chociaz ja tego nie robie) ale buty zostawiasz te same....... prawdopodobnie bedzie tak ze bede podrozowal z 2 parami butow ale jeszcze do tego nie doszlismy: jeszcze roznice miedzy butami nie sa tak wyrazne jak miedzy nartami, na razie sa buty dobre i taakie sobie......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza wyjatkowymi sytuacjami (np jazda w terain park) butow akurat nie trzeba zmieniac. zmieniasz narty w zaleznosci od warunkow, kije, moze jeszcze nastway wiazan (chociaz ja tego nie robie) ale buty zostawiasz te same....... prawdopodobnie bedzie tak ze bede podrozowal z 2 parami butow ale jeszcze do tego nie doszlismy: jeszcze roznice miedzy butami nie sa tak wyrazne jak miedzy nartami, na razie sa buty dobre i taakie sobie......

Dziękuję Wam za dobre rady i poświęcony czas Buty które mam teraz idą do sprzedania ( już postanowiono ) Dzisiaj poświęciłem czas na szukanie dobrych butów po allegro : i znalazłem fajne cenowo butki rossignol ( tylko kolor fe! , lubię czerwień i biel : http://www.allegro.p...it_cenowy_.html Co myślicie o tych butkach ? Może macie inne propozycje i doświadczenia ( mój poziom 5-6 , jeżdżę tylko na krawędziach , unikam jazdy na wprost , lubię długie skręty i fun ale ponieważ jazda slalomem specjalnym jest bezpieczniejsza taką jazdę będę preferował w przyszłym sezonie ) Chciałbym kupić buty do jazdy i na nich w przyszłym sezonie podszkolić głównie technikę slalomu specjalnego. Do zakupionych butów chcę zakupić narty slalomowe o parametrach trochę wyższych od moich możliwości by starczyły na 2 sezony ( cena ) Mój wzrost 176 , waga 82 kg ( ale zejdę do 79 ) , preferuję jazdę na stokach krótkich o małym nachyleniu , nie lubię dużych prędkości ( choć niestety na krawędziach się nie da inaczej ) , chciałbym na nich też pojeździć funcarvingiem Znalazłem taką nartkę : http://www.allegro.p...1_dl_150cm.html Według tego co czytałem na forum to super narty tylko moje umiejętności są jeszcze za małe , ale może przez przyszły sezon doszkolę się wystarczająco ? Za wszystkie rady z góry dziękuję . Jeszcze jedno kiedy i gdzie można zakupić sprzęt atrakcyjnie pod względem cenowym ? pozdrawiam jeszcze około 200 dni i znowu będziemy jeździć na nartach :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butów to polecam, mam model Pro czyli poprzednik radicala i sobie chwalę, ale bez mierzenia to "ryzyk fizyk". Najlepiej jedź np. do intersportu i tam sprawdź czy pasują. Jak Ci kolor nie leży to możesz się pokusić o modele z poprzednich sezonów , konstrukcja praktycznie się nie zmieniła, ładny był model Expert i do tego podobno jest trochę bardziej komfortowy niż radical http://www.skionline...y&id_grupy=1422 (wybierz model z ramki po prawej , bo linki są pomieszane) Co do narty to chyba nie bardzo, pomijając umiejętności to komórki raczej nie służą do wolnej jazdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butów to polecam, mam model Pro czyli poprzednik radicala i sobie chwalę, ale bez mierzenia to "ryzyk fizyk". Najlepiej jedź np. do intersportu i tam sprawdź czy pasują. Jak Ci kolor nie leży to możesz się pokusić o modele z poprzednich sezonów , konstrukcja praktycznie się nie zmieniła, ładny był model Expert i do tego podobno jest trochę bardziej komfortowy niż radical http://www.skionline...y&id_grupy=1422 (wybierz model z ramki po prawej , bo linki są pomieszane) Co do narty to chyba nie bardzo, pomijając umiejętności to komórki raczej nie służą do wolnej jazdy.

Dzięki za radę Jutro ( no może pojutrze ) pójdę u siebie do salonu rossignola i będę przymierzał. Jak by nie było to podjadę do Wrocławia . Z tymi komórkami to na pewno masz rację , będę musiał się zadowolić zwykłymi SL :( , bo nie uśmiecha mi się jeździć za szybko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
KRALA, dzięki za ten wątek (Twój problem jest po części moim problemem) - jak wiesz - mam również kłopot z niewłaściwym doborem (twardości) butów.Chętnie skorzystam z Twoich doświadczeń, choć moje parametry są nieco inne (180/76). Pisz, kombinuj i dziel się doświadczeniami. Pozdrowienia :) R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę Jutro ( no może pojutrze ) pójdę u siebie do salonu rossignola i będę przymierzał. Jak by nie było to podjadę do Wrocławia . Z tymi komórkami to na pewno masz rację , będę musiał się zadowolić zwykłymi SL :( , bo nie uśmiecha mi się jeździć za szybko.

Jesli nie chcesz jezdzic za szybko, to celuj w rossi 8S i będziesz mial komfort... i poszalec(szybciej) tez mozna...:D Moje gabaryty 176/87:o Co do butow, to jezdzę na Technice, bo Rosi są za cięzkie(waga), probowalem, ale cos się nie sprawdzilo, ale to są sprawy bardzo osobiste..., a do funu lepszy będzie but miększy z mniejszym fleksem(70-80), ale to moja opinia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie chcesz jezdzic za szybko, to celuj w rossi 8S i będziesz mial komfort... i poszalec(szybciej) tez mozna...:D Moje gabaryty 176/87:o Co do butow, to jezdzę na Technice, bo Rosi są za cięzkie(waga), probowalem, ale cos się nie sprawdzilo, ale to są sprawy bardzo osobiste..., a do funu lepszy będzie but miększy z mniejszym fleksem(70-80), ale to moja opinia.

w zasadzie masz racje ale bierz pod uwage ze w obecnej chwili sztywnosc boczna jest tym wazniejszym parametrem.... front/rear nie bardzo juz jest na tapecie: chociaz ja lubie sztywne buty w obydwu kierunkach..... to ze do fun'u mozna miec buty miekkie to jeszcze jeden mit nie potwierdzony przez praktyke........ zaznaczam ze nie jezdze fun'u ale nie wyobrazam sobie prawidlowego fun'u bez dobrego oparcia na butach.........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym skutkuje np. zbyt twardy but ? Drugie pytanie; czy istnieje kompromis między butem rekreacyjnym, a bardziej wyczynowym - prosiłbym o przykłady konkretnych modeli, którymi powinienem sie zainteresować. Z góry DZIĘKI ! za każdą odpowiedz ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym skutkuje np. zbyt twardy but ? Drugie pytanie; czy istnieje kompromis między butem rekreacyjnym, a bardziej wyczynowym - prosiłbym o przykłady konkretnych modeli, którymi powinienem sie zainteresować. Z góry DZIĘKI ! za każdą odpowiedz ;)

moja odpowiedz bedzie troche nieobiektywna: dla mnie nie ma pojecia "za twardy" jest tylko "zle dopasowany". ale spaczony poglad na bok, za twardy but czasami moze (teoretycznie) uszkodzic stope czy golen, zwlaszcza przy ladowaniu w glebokim sniegu czy w parku. wiekszy zakres ruchu w stawie skokowym, w bardziej miekkim bucie pozwala na wieksze wychylenie ciala w przod i w tyl. w zasadzie do freestyle powinny byc buty bardziej miekkie z tych wzgledow. chociaz widzialem wypadki gdzie twardy but moze by uchronil przed np tyzw pillon fracture czy comminuted calcaneus fracture. ja bym radzil jedna rzecz przy wyborze buta dla celow rekreacyjnych: wybierz najtwardszy ktory jest calkowicie wygodny dla ciebie. twardszy but, generalnie, oznacza szybsza reakcje narty na ruch stopy i ogolnie polepsza kontrole prowadzenia narty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...