Skocz do zawartości

prognoza na zimę :(


RyÅ›

Rekomendowane odpowiedzi

Grudzień będzie ciepły, ale za to mokry i wietrzny. Tegoroczny grudzień nie będzie znacząco odbiegać od pogody jaka panowała w Polsce już od końca lata. Temperatura wciąż w całym kraju będzie się utrzymywać na poziomie powyżej średniej wieloletniej, a to oznacza grudzień będzie cieplejszy niż zwykle. Opady tymczasem pozostaną na poziomie normy i lekko powyżej niej. Częstszym opadom będą towarzyszyć porywiste wiatry. Przez większą część grudnia w ciągu dnia temperatura utrzyma się pomiędzy 2 a 10 stopni. Przeważnie jednak na poziomie 5 stopni. Nocami w okolicach zera, ale z powodu opadów przez większość nocy temperatura powinna być dodatnia. Ujemne wartości pojawią się w pogodniejsze noce, a tych nie będzie zbyt dużo. Częstsze opady to także więcej wiatrów południowych, które o tej porze roku bywają bardzo silne. W górach i w dolinach częste pojawianie się wiatru halnego, który lokalnie będzie zdecydowanie podnosił temperaturę. Jeśli opady śniegu się pojawią to głównie w górach, gdzie sezon narciarski rozpocznie się później niż zwykle i początkowo nie przyniesie zadowalających ilości śniegu. Na nizinach najmniej opadów na wschodzie i południu kraju. Przeważnie deszczowo, opady śniegu sporadycznie możliwe na wschodzie i południu Polski, ale w większości będą to opady deszczu ze śniegiem. W pozostałych regionach głównie sam deszcz. Oznacza to, że grudzień prawdziwej zimy nam jeszcze nie przyniesie, a ze śniegiem mogą być problemy, co szczególnie ważne jest dla narciarzy. Wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie nie przyniesie białych krajobrazów i mrozu. Na przestrzeni wielu ostatnich lat średnia temperatura grudnia wynosiła od minus 2 stopni na północnym wschodzie, przez zero stopni w centrum kraju, do 1 stopnia na zachodzie i 2 stopni na Wybrzeżu. Suma opadów natomiast oscylowała w tym czasie na poziomie od 35-40 litrów na wschodzie i południowym zachodzie, przez 40-45 litrów w większości Polski, do 50-60 na Pomorzu. Na terenach podgórskich od 40 do ponad 60 litrów. Najwyższa w historii pomiarów temperatura w grudniu wystąpiła w 1989 roku w Tarnowie w Małopolsce - plus 19,5 stopnia. Najniższa natomiast w 1961 roku w Nowym Sączu w Małopolsce - minus 30,3 stopnia. Artykuł z 30 grudnia 2006. Źródło: Twoja Pogoda. Tak wiec, odwoluje wyjazd sylwestrowy:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 179
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jarek_Sz-in ja radze Ci nie odwoływać wyjazdu, bo czuje, że będziesz żałował, zwłaszcza, że jeszcze zostało sporo czasu :( Jeżeli temperatura w Polsce będzie na poziomie 5 stopni, to na samym dole w Zahradkach będzie poniżej 0!!! To niemożliwe, żeby tam w Sylwestra nie było śniegu. Co do Inwersji - to w tym roku jest wyjątkowo częsta. Pojawia się zwykle wraz z halnym. W Polskich górach utrzymywała się praktycznie od tygodnia, nie licząc ostatniego dnia i nocy. Przykład: Na Śnieżce temperatura nawet w nocy nie spadła poniżej 8 stopni, a w Jeleniej Górze był w tym czasie przymrozek. Podobnie było w Tatrach, tylko w mniejszym stopniu. Po kilku nocach bez inwersji (wiatr wieje z zachodu) wrócą do nas na kilka dni. Dziś rano na Kasprowym było już zimniej (-1,5) ale padała marznąca mżawka, a nie śnieg, ponieważ górą płynęło cieplejsze powietrze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ty taki pesymista??:) troche wiary!!! ja tam wierze w ta pogode:))aby tylko sypalo:))) bo ja osobiscie nie pamietam sylwestra w gorach bez sniegu:))

Czy to ja niby jestem pesymistą? :) Ja raczej jestem optymistą. Zresztą widać to w moim poście, w którym radziłem NIE odwoływać wyjazdu... bo śnieg będzie ;) aga23 - co do accuwater przekonałem się - niestety negatywnie w ostatnich tygodniach. Na najbliższe dni, od kilku tygodni zapowiadane jest ciepło, a w prognozie na 10 do 15 dni zawsze zimno. Nieważne, że dni płyną i zimno musiałoby się przybliżać w prognozach - oni bez przerwy pokazują to samo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wojto skad wiesz o tej temperaturze, gdzie sprawdzales pogode?? A co ze sniegiem??

Śnieg będzie padał coraz słabiej (jeszcze pada w Beskidach) Jutro się nie stopi - chyba że będzie operowało słońce. We wtorek też nie powinien się roztopić, a w nocy z wtorku na środe dopada go troche. Od czwartku ten śnieg, który leży niżej może się topić przez kilka dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest link do strony WINDGURU.CZ, który jest dla mnie najbardziej wiarygodny i przewidywalny, bo często z niego korzystamy, aby sprawdzać warunki wiatrowe dla Żnina pod kątem windsurfingu. Jak się zdołaliśmy przekonać, przewidywalność tej strony jest 90%. Pierwszy jest dla Małej Fatry na Słowacji: http://www.windguru....ex.php?sc=73338, widzicie ten mrozik od poniedziałku i śnieżek we wtorek????? http://www.windguru....dex.php?sc=3623 a drugi dla Żywca. tu trochę gorzej, bo lekki mrozik w dzień dopiero w niedzielę 17-go, ale nocki już powinny być mroźne, więc jest szansa na śnieżenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasypało mało (ale się zrymowało:D ). I pewnie zaraz stopnieje. Ale nie wiem jak na Klimczoku, bo wczoraj była wiosenna pogoda, a dziś sypało śniegiem, a Klimczok jest troszkę wyżej (ok.1100m n.p.m.), więc tam może się śnieg utrzymać. Zdjęcia z wczoraj i dziś na stronce: http://www.galeriana...lsko/index.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...