Skocz do zawartości

Zakopane - Kasprowy


SkiForum

Rekomendowane odpowiedzi

Wojtek, Nie bluźnij! Nachylenie stoku musi być obliczane na podstawie długości w poziomie a do jej obliczenia wystarczy elementarna znajomość matematyki.

On wcale nie bluzni tylko wypowiada sie rozsadnie. Po co w ogole prowadzic jakies obliczenia? Pitagoras? Majac roznice poziomow i dlugosc stoku, wystarczy je podzielic przez siebie, pomnozyc przez sto i podac jako nachylenie w procentach. Proste, intuicyjne i logiczne. I tak powinno byc! Przy okazji unikamy idiotyzmow w rodzaju 120% nachylenia, bo w tej metodzie nachylenie 100% oznacza kat 90 stopni. Znow proste i intuicyjne. Pytanie powinno brzmiec raczej, dlaczego uzywamy (a raczej powinnismy uzywac, bo z praktyka roznie bywa) metody, nazwijmy to tangensowej? Nie pasujacej do narciarstawa. Bo ludzie lubia standardy, przyzwyczajaja sie do nich i nawet lepsza metoda nie ma szans powodzenia, gdy jakis standard jest juz utrwalony. Przyjeto metode tangensowa z budownictwa (nachylenia dachow) i drogowki. Tam to ma sens, tu nie ma. Ale przyjeto. Podobnie jak uzywamy nieintuicyjnych metrow zamiast zrozumialych lokci. Czy systemu VHS zamiast lepszego Betacam. Itd. I Wojtek wcale nie bluzni. On po prostu reaguje rozsadnie na nierozsadne ludzkie nawyki i ustalenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Seniorze, Jakieś tam obliczenia trzeba zawsze prowadzić. Te różnice wysokości, długości po trasie, to przecież nie z sufitu... :) Dla mnie jest to metoda intuicyjna. Teren na długości 100 cm idzie o 100 cm w górę - czyli 100%; jeżeli 120 cm - to 120%. A wyciąg narciarski, to nic innego jak kolej, to dlaczegóż mamy stosować jakieś nowe standardy? W słowie skierowanym do Wojtka chodziło mi o to, że długość w poziomie nie jest w żaden sposób abstrakcyjna. ;) A w nawiązaniu do właściwego wątku, zgodnie z przyjętymi standardami, Goryczkowa i Gąsienicowa to trasy czarne. Wprawdzie Gąsienicowa na dole jest płaska ale nigdy nie zapomnę mojej 50 metrowej jazdy na twarzy w jej górnej części. ;) :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mysle że nie ma sensu dyskusja o nachyleniu gąsienicowej Ci co byli to widzieli. Ja niedawno byłem ze znajomym i widziałem jak zjeżdża w dół narty zostawiając w muldzie, całkiem fajny widok!!!!!!!!! Szkoda tylko że Goryczkowa była nieczynna ze względu na wiatr bo trasa jest wg mnie fajniejsza!!!!!! pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w nawiązaniu do właściwego wątku, zgodnie z przyjętymi standardami, Goryczkowa i Gąsienicowa to trasy czarne. Wprawdzie Gąsienicowa na dole jest płaska ale nigdy nie zapomnę mojej 50 metrowej jazdy na twarzy w jej górnej części. ;) :D

Pewnie, ze nie ma co dzielic wlosa na czworo. Jednemu ten sposob liczenia pasuje, innemu nie. W przypadku duzego nachylenia tory kolejowe i drogi leca serpentynami. W narciarstwie tez masz rozne warianty, ale najciekawsza jest jazda w dol. To podstawowa roznica. Najwazniejsze jednak, by nie bylo dwuznaczosci, a z tym niestety sa klopoty. One sa czarne, bo tak wynika z przyjetych norm. Tyle, ze procz pierwszej czesci, ktora mozna wziac w duzym stopniu bokiem na Beskid, reszta jest dosc plaska. Zdecydowanie wole Goryczkowa. Tez pamietam jeden zjazd na twarzy w kotle Gasienicowym. Dawno, dawno temu. Narty nie wypiely, bo nie mogly z tej prostej przyczyny, ze to byly zupelnie niebezpiecznikowe Kandahary. ;) I tak rozpaczliwie zsunalem sie przez caly kociol. Bez szwanku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety miałem okazję zjeżdzać w Kotle Gąsiennicowym tylko 1 raz i to we mgle, która ograniczała widoczność do ok. 2 metrów. Ale rzeczywiście początek jest niezwykle wymagający, w dolnej części stok zdecydowanie łagodniejszy. Na stronie http://www.pkl.pl podają, że wartwa śniegu ma do 150 cm, więc miejmy nadzieję że czas jakiś jeszcze się utrzyma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zmierzyc nie zmierza. Ale moga sobie wyliczyc na podstawie dwoch innych bokow trojkata prostokatnego. Oczywiscie w przyblizeniu, ale mowimy o srednim nachyleniu. Dlugosc stoku tez jest pewnym przyblizeniem, bo miejscowo sie zmienia. Jak napisalem, albo Pitagoras albo zabawa z katami. Latwe do wyliczenia, ale nie mozna zapomniec szkolnej matematyki. :) A kto w dobie matur bez matematyki ja pamieta?

Calkowanie panowie..:P Geodetyka.. nakrotsza linia pom.2 pktami na powierzchnii:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek_K - czy ceny biletów są takie jak w Kuźnicach? Nie trzeba dopłacać za przedsprzedaż? Teoretycznie zawsze w przedsprzedaży jest taniej, ale PKL zarabia kokosy na kolejce KW, więc może być jakaś dopłata do standardowych cen.

jest droższy i do tego nie zwracają kasy, jeśli warunki są nie tegez :D tu masz do nich kontakt: http://www.pkl.pl/?s...5,0,88,ant.html Istnieje możliwość wcześniejszego pisemnego zarezerwowania biletów dla grup zorganizowanych (np. wycieczki szkolne, kolonie zimowiska) lub dla podmiotów gospodarczych prowadzących działalność turystyczną, w Biurze Przedsprzedaży - ul. Krupówki 48, tel. (+48) 18 20-128-41, fax. (+48) 18 20 144 14, e-mail: [email protected] Do każdego biletu doliczana jest opłata za rezerwację w wysokości 6 zł (w sezonie 7 zł). nie sugeruj się, że jest napisane tylko o grupach itp - zwykły człowiek też może sobie kupić bilecik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie lepiej przyjechać na miejsce o 7:00 i podejść na goryczkową. Jeżeli przeznaczy się na ten spacer 2 godzinki, to nie powinien to być zbyt wielki wysiłek, a przy okazji mamy odpowiednią rozgrzewkę. Chyba, że kiedyś coś się zmieni i powstanie jakaś inna kolej np. gondolowa (wystarczyła by gondolka z Kuźnic do miejsca położonego w okolicach dolnej stacji goryczkowej)... ale to chyba pozostaje w strefie marzeń :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w przyszłym tygodniu wybieram się pojeździć na Kasprowym. Zamierzam zatrzymać się w hotelu górskim na Kalatówkach. Mam pytanie do wszystkich, którzy ostatnio byli na Kasprowym czy śnieg leży jeszcze do samego ronda, bo planuję wykorzystać sanki żeby nie taszczyć całego majdanu pod górę :P Pozdrawiam wszystkich miłośników KW.

ciekawy pomysł te sanki :D musisz to opisać, jak było i gdzie ulokowałeś sanki tzn. koło bramek na goryczce czy zawiozłeż na górę do przechowalni no i pozniej zostaje zjazd sankowo nartowy :) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy pomysł te sanki :D musisz to opisać, jak było i gdzie ulokowałeś sanki tzn. koło bramek na goryczce czy zawiozłeż na górę do przechowalni no i pozniej zostaje zjazd sankowo nartowy :) ?

Na goryczkową planuję wchodzić bez sanek. Te miały posłużyć do wciągnięcia bagażu na kalatówki. Stamtąd albo będę podchodził do goryczkowej albo zjeżdżał rano do kuźnic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gora na ktorej jeszcze sa warunki... Bylem wczoraj, Pogoda IDEALNA, minus 5 do minus 3 caly dzien:) Od 9 do prawie 17 - 527 zdjęc plus pare filmików... Nigdy nie doświadczyłem 5 rodzajów śniegu: lodzio:), trasy super trwade: beton, w nielicznych miejscach mokro do słońca, gips + gips z oblepiającą konsystencją gdy chmura z mini kropelkowymi opadami go polała przez chwile;) oraz poza trasami lodoszreń (mały szok). Trzeba cholernie uważać bo wydawało się że śnieg mokry... a ja mało co raz z butów nie wyskoczyłem:P jak chciałem na takim wyhamować;) 15 zjazdów (9 GĄS/6 GOR), choć gdy zaszło słońce na dole miejscami żyleta była niesamowita... I pomyśleć że piszę to w kontekście tego że w Polsce już DE FACTO nie ma gdzie jeżdzić... w 3 stacjach można jeszcze popływać;) Niestety tylko bardzo wcześnie rano można dopchać się do kolejki. Potem już co drugi wyjazd sprzedany w przedsprzedaży. Ceny biletów u koników: 90 zł :P:P:P Skrócenie kolejki o połowe poprzez stacza kolejkowego: 35 zł z możliwością POBICIA w momencie przepychania się i podmiany:P Pozdrawiam;) bo SEZON się zaczął na Kasprowym... PS> 5 nastepnych fotek 2 strony dalej:)

Załączone miniatury

  • Kasprowy15marca2007 008.jpg
  • Kasprowy15marca2007 022.jpg
  • Kasprowy15marca2007 046.jpg
  • Kasprowy15marca2007 087.jpg
  • Kasprowy15marca2007 125.jpg
  • Kasprowy15marca2007 197.jpg
  • Kasprowy15marca2007 383.jpg
  • Kasprowy15marca2007 493.jpg
  • Kasprowy15marca2007 328.jpg
  • Kasprowy15marca2007 302.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Wiesz... Ja Chcialem jechac w super pogode w srode 7go marca... Przyjezdzam do Kuznic... chyba 6ty.... przed 7ma... Wychodze happy z kumplem z samochodu... a tu ptaszki... szum wiatru....:D Serce sie radowalo jadac do Zakopca i widzac.. gory bez chmurki:D Parkingowy podchodiz.. ja mu na to Chce pan z gory skasowac..?:P A on: A PO CO?:P Ja na to: to po powrocie..? On: A Mozecie se STAC DO JUTRA:P:P No i wtedy mnie olsnilo: S Z U M wiatru... Kolejka nie dziala... z powodu SZUMU WIATRU. No i wszyscy pojechali na Kotelnice... Bylo tez ok... ale nie to samo oczywiscie...;) Takze nalezalo mi sie..;) PS> w Kwiestniu jakby tak sie stalo ... to moglbym tylko do knajpy albo do domu... bo juz nigdzie sniegu nizej nie bedzie...

Ło, fotki naprawdę świetne :) Szkoda, że mnie tam nie było. Planuje się wybrać w przyszły weekend :D Obym miał takie warunki jak Ty :P Dzięki!

Nie ma za co...;) No do konca to nie Zycz sobie az TAKICH warunkow.. bo ZYLETOWANIE i jazda po betonie jednak wymaga sporo wysilku ( o umiejetnosciach w takim czasem spadzie i waskosci nie wspomne:P) Ale pogody ZYCZE nie tylko Tobie bo sobie tez...:) PS> To kliknij mi w podziekowanie:) bede mial wiecej hehe;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...