Skocz do zawartości

wort

Members
  • Liczba zawartości

    1 796
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez wort

  1.  podobnie jak nie powinniśmy przekreślać łuków płużnych bo jak wykazała analiza, zawodnicy tak nie jeżdżą.

    Jak nie jeżdżą :) , właśnie dzięki kolejnym dwóm skrętom z oporu dolnego Liensberger wygrała mistrzostwa w SL, no może trochę przesadzam ale wykonała  na zawodach dwa takie niemal książkowe skręty, każdy może sobie poszukać, filmik z zawodów jest dostępny.

     

    l1.PNG l2.PNG l3.PNG l4.PNG l5.PNG l6.PNG

  2. Co tam zaś gęgacie :), Psmok napisał tutaj kiedyś mniej więcej, że jazda na nartach w uproszczeniu sprowadza się do jak najszybszego znalezienia balansu na

    narcie zewnętrznej i to właśnie zawodnicy czynią, amatorzy też powinni.

     

     

    "bo często podnosi im się noga wewnętrzna przed skrętem i na jego początku. Wg. Paula Lorentza to zły timing." 

     

    Jak " bardzo często" :blink: na sl prawie  zawsze chociaż czasami w szczątkowej postaci, to jest norma, zaś "niepodnoszenie" to coś wyjątkowego, dominuje na bardziej płaskich odcinkach 

     

     

    Proporcja w/w zależy od konfiguracji terenu i ustawienia tyczek tamże.

     

     

    (248) Shiffrin SL Training_March 2017 - YouTube

     

     

    Tutaj bardzie płasko więc" podnoszenia" jakby mniej ale tam gdzie trzeba jest ewidentnie.

     

     

     

    (248) Katharina Liensberger | 3rd place | Levi | Slalom | FIS Alpine - YouTube

  3. Ale kombinujecie :)

     

    Było już napisane ale powtórzę, każde buty z miękkim butem wewnętrznym(skiturowe, rolki,ł yżwy etc.) dobiera się zostawiając po pół centymetra na owy but z przodu i z tyłu.

     

    Tak, że zostaje 1cm luzu za stopą włożoną do samej skorupy zewnętrznej to cała filozofia, jeżeli pije w paluchy to próbujemy przetrzymać a jak się nie da wytrzymać robimy miejsce na paluchy

    obniżając dno buta lub robimy miejsce od góry/boku.

  4. Hop! hop! Impulsie skretny gdzie jestes?

    Czego!  Nie pytaj sie,  ja sie pytam,

    Chodz i wprowadz mi narty w skret. 

    Jak mam o zrobic?  nie wiem, masz wprowadzic narty w skret

    Nie wiem jak to sie robi, idz do Stanislawskiego

     

    W wersji dla początkujących, 

    już tłumaczono, trzeba było uważać,

    przenosisz ciężar ciała na zewnętrzną nartę,

    "liczysz do dwóch" a dalej z tego co widziałem już umiesz

  5. No co ty gadasz :P . Przelot, vertikal i podkręcona na blisko 90 st. tyczka - ulubiona moja pułapka na tych co bez pytania na ustawiony slalom się wciskają.

    A tak na poważnie, wg. mnie w technice klasycznej szczytem umiejętności jest śmig a w technice ciętej umiejętność czystego ciętego skrętu 9-3. - chcieć się przewrócić od stokowo wiedząc że wygenerowana siła odśrodkowa ci na to nie pozwoli. Majtać kolankami każdy potrafi

    Technika na 9/15 to oznaka zbliżającej się starości :P

     

    .he, he to wskaż mi poniżej na filmiku skręty z ustawieniem nart 9/15 , takie skręty na tyczkach to zupełnie wyjątkowa sytuacja.

     

     

     

  6. Wierze, ze cwiczenia ogolnorozwojowe stoja w waszym klubie wysoko. Z tego co piszesz to lepsi zawodnicy nie dokrecaja skretow na cwiczeniach bo po co.
    Przy najblizszej okazji sam wykonaj kilka dokreconych skretow na godz 9 i 15. Luki pluzne i opor jedna z nart wykluczam. Chcialbym zobaczyc jak wykona takie skrety prymus waszego klubu.

    Piszę o nadmiernym dokręcaniu skrętu czyli narty w poprzek, taka jazda  na "okrągło", można tak swobodnie bujać się na stoku lecz na tyczkach

    jest to wysoce niewskazane.

  7. No co ty. Jak podkrecisz bramki to elementarz.

     

    Niby tak, ale zawodnik na bramkach zrobi wszystko, żeby narty jak najmniej były w poprzek stoku bo niby jedziesz szybko tylko w kierunku jakby przeciwnym niż

    meta :lol:.

    Nadmierne dokręcanie skrętów to jest zmora podczas szkolenia zawodniczego, dzieci tak jeżdżące nigdy nie będą dobre na zawodach, zazwyczaj jeżdżą tak te bardziej "bojące się".

  8. 3:01

     

    Jak dla mnie skręt jest wykonywany poprawnie tzn. "na zewnętrznej", która puszcza w zbyt miękkim śniegu i zawodnik musi na moment przenieść ciężar bardziej na wewnętrzną nartę co powoduje jak twierdzisz "zbytni rozstaw nart"

     

    Zobacz jak dalej sobie ładnie poradził sobie w tym skręcie.

     

    o9.PNG o6.PNG

  9. o to chodzi , iż wątek dotyczył wewnętrznej narty. Przytoczyłem przykład takiego użycia, w moim mniemaniu błędu tym bardziej jadąc po stole ponieważ powoduje to zbytni rozstaw nart, a gdyby zrobił tak na stromszym stoku to w momencie obciążenia górnej narty i gdyby ta narta mu się uślizgnęła to nie miałby czym się ratować.

     

     

    Możesz konkretnie pokazać na stopklatce taki skręt?

  10. Nie będę polemizował co jest podstawowym skrętem , bo dla mnie ze względu na konstrukcję narty podstawowym skrętem jest złapanie krawędzi od samego początku skrętu do zakończenia i przejście płynne w następny. Oczywiście najtrudniejszą opcją jest wyrzut tyłów, wprowadzenie nart w ześlizg i złapanie krawędzi z taką dynamiką jak robi to Shiffrin. W slalomie to jest absolutnie wymagane i ten kto umie to robić płynniej i przede wszystkim szybciej wygrywa. To bym nazwał najwyższą sztuką jazdy tyle że nie do końca przydatną w luźnej jeździe, przynajmniej w mojej bo nie sprawia mi ona przyjemności ;) , ale to moje odczucie - każdy może mieć inne.

    I nie ma co porównywać skrętów jazdy luźnej do skrętów na tyczkach, skrętów sytuacyjnych/ wymuszonych przez ustawiony tor! Dyskusja była ostatnio o Kranskiej Górze jak dziewczyny jechały właśnie w taki sposób że aż wyglądało to nienaturalnie, ale było wymuszone przez warunki i ustawienie giganta i podejrzewam, że ten kto to ustawiał zrobił to specjalnie żeby nie nabierały zbyt dużej prędkości na tym lodzie bo pewnie po 3 bramkach każda lądowałaby poza trasą. 

     

    Tylko my tu Wort mówimy o inicjacji skrętu czyli momencie wejścia na krawędź przez dociążenie narty po fazie przejścia z jednego skrętu do drugiego. Nie widzę u Shiffrin ani nawet przed chwilą oglądałem slalom z wczoraj i tam tez u nikogo w 95% skrętów nie widziałem, żeby właśnie po fazie przejścia wchodząc w kolejny skręt robili to z narty wewnętrznej!!!!  np Feller spóźnił jeden skręt , kolejny zaczął na górnej bo się ratował ( i to też jest sztuka!!) , ale mu się nie udało i wypadł. Foss Solevag podnosi wręcz bardzo nie ładnie górną nartę i dostawia do dolnej ale też głównie stoi na dolnej narcie- widać nie zawsze prawidłowe i ładne narciarstwo jest skuteczne :)

    Chłopak (Portugalczyk) na tym filmiku od 2:50 inicjuje skręt i po fazie przejścia mocniej staje i dociąża górną nartę , najlepiej widoczny skręt w 3:01. Nie uważam to za jakiś rażący błąd ale mógłby ten skręt dokładnie z taką samą intensywnością i promieniem zrobić od dolnej nart, może jechał by trochę węziej, bo na slalomie tak szeroko to raczej słabo, nie zdążyłby ustawić się do kolejnego skrętu :) Zobacz też jak rozpoczyna te wszystkie przejazdy ( pierwsze dwa skręty )

     

    Jeszcze tylko odnośnie narty wewnętrznej - nie da się albo jechać tylko na zewnętrznej lub tylko na wewnętrznej. Tu pojawia się umiejętność zbalansowania nacisku i odpowiedniego rozmieszczenia siły pomiędzy górną a dolną nartą. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanego skrętu, nachylenia stoku ( na stormym ponad 80, a czasami 90 % jest na narcie dolnej , na bardziej płaskim czasami to jest 60-40 ) ale zarówno inicjacja jak i dalsze fazy skrętu powinny opierać się na narcie zewnętrznej , która kilka milisekund wcześniej była nartą wewnętrzną  :D  :)

     

    Pozdrawiam,

    Bartek

     

    He,he a tak właściwie co chcesz udowodnić, że ten Portugalczyk  jadąc po stole w jednym czy drugim skręcie użył więcej wewnętrznej niż należało czy

    o co właściwie chodzi ?

     

    Co do jego jazdy nie mam żadnych zastrzeżeń, mało tego jestem pewien, że w każdych warunkach pojedzie lepiej niż  każdy tutaj piszący

  11. . Foss Solevag podnosi wręcz bardzo nie ładnie górną nartę i dostawia do dolnej ale też głównie stoi na dolnej narcie- widać nie zawsze prawidłowe i ładne narciarstwo jest skuteczne :)

     

     

    Pokaż mi to na stopklatce bo nie wiem czy dobrze Cię rozumiem.

     

    Dla mnie narta górna/dolna czyli faza przejścia, górna staje się zewnętrzną następującego skrętu.

  12. Wort, masz jakiś specjalistyczny program do klatkowania? Jeśli tak i znajdziesz czas, miałbym prośbę. Z filmiku z Miską poklatkuj, jak najczęściej się da skręt, który wykonuje w swoje prawo po minięciu babki stojącej na stoku z aparatem (od 0,08 sekundy do 0,10).

    Nie mam takiego programu, zrób sobie z wycinków

  13. No Wort inicjacji skrętu raczej nie wyłapiesz na stopklatce :) zobacz że chłop oprócz inicjacji skrętu , wysunięcia górnej równiez na niej stoi prawie w całym skręcie przynajmniej w tym krótszym, przez co nogi mu się rozjeżdzają mocno i róbi w moim słowniku wysuwke i to taką mocną albo określenie, które Ci się spodoba -  wysuving ;)  Kiedyś wrzuciłem przejazd Shiffrin i na płaskim przejeżdżała wertikal zupełnie inaczej niż robi to ten portugalczyk - mam nadzieje że się nikt nie obrazi i nie nazwie mnie nacjonalistą ;)

    Pewno, że tam coś na wewnętrznej jest, może być trochę więcej lub mniej j, momentami jak chce "połyżwować" :lol:  to może być nawet 50/50

    ale generalnie jest oparty na zewnętrznej:

     

     

    sto.PNG

  14. Już kiedyś napisałem, że wyrazy zakończone na "ing" powinny być w narciarstwie zakazane ;) , jest normalne podniesienie narty  wewnętrznej.

    Może być czubem do góry(jak wyżej), czubem w dół(niby poprawnie) lub równolegle do podłoża . Równie dobrze mogłoby w tym momencie narty wewnętrznej nie być wcale bo nie ona jest istotna w tym momencie.

    Chodzi tutaj o jedną rzecz, mianowicie jak najszybsze i możliwie jak najmocniejsze (w zależności od sytuacji) "oparcie się" na zewnętrznej narcie.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...