Liczby nie kłamią. U.S.A. najlepsze na narty, a Europa w tyle!

SkiForum
22 września 2016

Mówisz narty - myślisz Alpy. Nie w tym roku. Stany Zjednoczone odnotowały w ostatnim sezonie 6 procentowy wzrost popularności. Zdeklasowały tym samym tak popularne destynacje narciarskie jak Francja, Austria czy Szwajcaria. Zaskoczony?

54 miliony sprzedanych karnetów

Według danych statystycznych udostępnionych przez amerykańskie stowarzyszenie NSAA (National Ski Areas Association) Stany Zjednoczone zaliczyły w sezonie 2015 – 2016 wzrost liczby turystów o ponad 6 procent. To oznacza prawie 54 miliony kupionych karnetów w ostatnim sezonie.

W samym regionie Wybrzeża Północno-zachodniego liczba miłośników nart i snowboardu wzrosła z 2 milionów odwiedzin, do prawie 5 milionów! Podobnie było w regionach Wybrzeża Południowo-zachodniego oraz w Górach Skalistych.

Jedyny spadek w porównaniu z sezonem 2014-15 zanotowano w regionach położonych na północnym wschodzie, środkowym zachodzie i południowym wschodzie. Prawdopodobnie powodem były złe warunki pogodowe.

Europa w tyle

Francja, która w ostatnich latach rywalizowała o prymat ze Stanami Zjednoczonymi, w tym roku musiała przyznać się do przegranej. Popularność francuskich ośrodków spadła o 3 procent – wskazuje organizacja reprezentująca branżę narciarską we Francji Domaines Skiables de France – usprawiedliwiając słabe wyniki niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie zmienia to faktu, że daje to Francji drugie miejsce, z 52 milionowym wynikiem.

Warto przy okazji raz jeszcze zaznaczyć, że liczby wcale nie oznaczają ilości turystów. Dane wyliczane są na podstawie ilości wykupionych ski-passów. Innymi słowy bierze się pod uwagę, ile razy ktoś kupił karnet.

Austria, która zajmuje 2 miejsce w Europie, w tym roku również zaliczyła spadek odwiedzin, co każe przypuszczać, że europejski kryzys popularności jest tylko chwilowy i na pewno nie jest spowodowany problemami w branży, a raczej słabą zimą.

Amerykanie niewątpliwie mogą być dumni z takiego wyniku. Pozostaje tylko trzymać kciuki za nadchodzący sezon w Europie i czekać na kolejne, bardziej korzystne dla europejczyków zestawienie.

Planujesz w tym roku zaliczyć sezon w U.S.A.? Podobno warto zacząć od ośrodka Deer Valley w Górach Skalistych, który znajduje się na szczycie listy najlepszych terenów narciarskich w Stanach i Kanadzie. Jeśli szukasz wybitnych warunków pogodowych oraz wolisz szusować na jednej desce, wybierz Telluride w stanie Kolorado. W sezonie spada tam 7,6 m śniegu, a słońce świeci 300 dni w roku!

Komentarze (0)